“TC’nin Barzanîstanı mı Kürdistan mı?”
03 Mart 2017 Cuma Saat 06:36
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Özgür Bilge
Bu başlık bana ait değil. Bir Kürt gazetecisinin Barzanîler hakkında yazdığı bir yazıdan aldım. Bu başlık tek başına Barzanîlerin hakikatini gösteriyor. Öyle üzerinde yorum yapmaya da gerek yok.

Barzanîlerin şimdiye kadar Kürdistan sömürgecisi ve işgalcisi Türk devletine karşı söylediği tek bir söz görmedim. Üstüne üstlük Türk işgalciliğini meşrulaştıran konuşmaları var. Sadece konuşmalar değil. Birebir Türk devleti ile yaptığı antlaşmalar sonucunda, Türk devleti ile birlikte Kürtlere karşı açıktan savaşan tetikçi bir ailedir.

Sözün özü Kürdistan’ın kalbine saplanmış bir ihanet hançeridir. Bu Barzanîler şimdiye kadar hiç bir Kürdistan işgalcisine karşı tek bir kurşun sıkmadılar. İran’ın korucusu olarak PDK-İ’ye karşı, Saddam korucusu olarak YNK’ye karşı, T.C’nin tetikçisi olarak T-KDP ve PKK gerillalarına karşı savaştılar. Yine 2012 yılından beri de Türk devletinin tetikçisi olarak, Rojava’daki Kürtlere karşı değişik isimler altında El-Nusra, Ahrar-ı Şam ve ÖSO çetelerinin içinde öncü tetikçiler şeklinde yer alarak savaştılar.

Serêkaniye, Til Hemis, Til Eran, Til Hasil, Şêx Meqsud, Efrîn vb. Kürdistan kentlerinde açıktan YPG-YPJ’ye karşı T.C devletine tetikçilik yaptılar. Mesud Barzanî, 23 Ağustos 2016’da Ankara’da Tayip Erdoğan ile görüştü. KDP çeteleri, Türk ordusunun önüne düştüler. Türk ordusu 24 Ağustos 2016’da Cereblus ve Şehba bölgesini işgale başladı. Barzanî yine Ankara yollarında bu defa Kürdistan’ın başka bir yerini işgal hareketini başlatma ihtimali var. Zaten, bazı KDP peşmergeleri aleni olarak verdikleri röportaj ve demeçlerde Türk ordusu ile birlikte Kürtlere karşı savaşacağız diyorlar. İşi gücü Kürdistan’da aile saltanatını kurup, Kürtlerin kanı ve canı ile özgürleştirdiği Duhok,Hewlêr ve Silêmanî gibi kentlerin tüm petrol ve doğal gazını Erdoğan, Albayrak, Koç ve Doğan aileleri ile birlikte ele geçirip, kendi kasalarını doluduran yine Barzanîlerdir. Başurê Kürdistan’da Barzanî diktatörlüğünü kurup, Bağımsız Kürdistan(Kürdistan sadece Duhok ve Hewlêrden ibaret değil.

Sadece Bakurê Kürdistan’da 24 Kürt kenti var. Rojhilat Kürdistan’ında onlarca Kürt kenti var. Rojava’da yine öyle. Başurê Kürdistan da yine öyle. Kürdistan toplam genişliği 450 km2 civarında. Nüfusu 60-65 milyon arasında. Kürdistan bir kaç bin metre kare ile 2.5 milyon civarındaki Duhok ve Hewlêr’den ibaret değil) diye Kürtlere yutturmaya çalışan onlar. Tüm bunlara rağmen Rojava ve Bakurê Kürdistan’a diktatörlük suçlaması yapan Barzanîlerdir. Onlar böyle diyor ama Kürdistan’ı talan eden, işgalcilere peşkeş çeken ve Kürdistan’da aile diktatörlüğünü kurup, Kürdistan’ı T.C’nin Barzanîstan’ı yapan Barzanîlerin ta kendisidir. İşte Başurê Kürdistan’da Barzanî ailesinin kurduğu aile diktatörlüğün listesi.

1-Kürdistan Bölgesi Gayri Meşru Başkanı (4 yıldır görevi bitmesine rağmen zorla makamı işgal etmiş) Mesud Barzanî

2-Kürdistan Bölgesi Başbakanı Nêçîrvan Barzanî (Mesud Barzanî’nin kardeşi İdris Barzanî’nin oğlu)

3-İsihbarat Örgütü Parastın’ın Başkanı Mesrur Barzanî (Mesud’un oğlu)

4-Pêşmerge Başkanı Mensur Barzanî (Mesud’un oğlu) 5-Ekonomi Sorumlusu Sîdar Barzanî (Mesud’un oğlu)

6-Kürdistan Bölgesi Başkanı Yardımcıları Sedat ve Ethem Barzanîler (ikisi de Mesud’un kardeşileri)

7-Pêşmerge Sorumlusu Şîrhat Barzanî (Mesud’un yeğeni, Nêçîrvan’ın kardeşi)

8-Dışilişkiler Sorumlusu Hoşyar Zebarî (Mesud’un dayısı)

9-Örgütlerden Sorumlu Fadıl Mutnî (Mesud’un teyzesinin oğlu)

Bu isimler Kürdistan’ı kendi malı mülkü yapan Barzanîlerden bir kaçıdır. Diğerleri de yazılsa bu yazıya sığmaz. Sonuçta şu sorular sormak Kürtlerin hakkı. Kürdistan’ı talan eden, Rojava’ya ambargo uygulayan, işgalci TC’nin yanında yer alıp, Bakurê Kurdistan ve Rojava Kürdistan’ına karşı savaşan Barzanîler demokrat mı oluyor? Barzanîler diktatör bir aile değilse, başka bir diktatör olabilir mi? Başurê Kürdistan’a Kürdistan mı demek lazım yoksa Barzanîstan mı? Başurê Kürdistan, Barzanîlerin aile çiftliği mi?

Kürtler de Barzanîlerin kölesi ve ırgatları mı?

Özgür Bilge

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Cudî Şengal
Du gel û du rê

ARAMA