Önce Fethulacı Şimdi Erdoğancı; Sefin Dızeyi
01 Nisan 2018 Pazar Saat 05:50
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Genco Şengalî

Bu yer yer talihsizliğin de ötesinde ihanet, işbirlikçilik düzeyine de varabiliyor. Sefîn Dizeyî için Türk ajanı ve Kürt haini demek istemiyorum ama TC gibi “Kürtler güney Afrika’da da bir çadır dikse karşı çıkarız” demiş, başında “Kerkük Kürt şehri değil” diyen çete başı Erdoğan’ın olduğu bir devletin Qesre beldesine bağlı köyleri bombalamasından sonra kendi basının da PKK’yi eleştirmesi bir Kürt olarak bana çok dokundu. Bu yazımı bu dokunmanın verdiği üzüntüyü güvendiğim bir dostumun bana anlattıklarını da dikkate alarak yazayım dedim. Dostumun kendi özel işlerinden ötürü şimdilik adını yazamayacağım için okurlar kusuruma bakmasın.

Bilindiği gibi  zaman zaman genelde KDP yetkilileri ve yakın medya organları Türk devletinin ilgili birimleri eliyle Başurda yayılmasını istediği anti Kürt propagandasını dilendirirler. Güncelde PKK karşıtı gibi görünen ama aslında son yüz yılık Kürt ulusal mücadelesine karşı olan bu söylemin üretildiği yerin Türk MİT’i olduğunu adım gibi biliyorum. Bu dil Kürt halkının Nemir dediği Şex Mehmudê Berzencî’den bu yana verdiği mücadelesini hedef almaktadır. Bu dil KDP bilsin ya da bilmesin kabul etsin ya da etmesin başta Mele Mustafa’nın kimi önemli çabaları olmak üzere kendisinin de inkar dilidir.  Nedir bu dil?

Başurda tehlikeli bir gidişat olduğunu herkes biliyor. Bu tehlikeli gidişat yanlış siyasi kararlardan beslenerek büyüyor. Anlatmaya çalıştığım dil bu yanlış siyasi kararların alınmasında etkili olan bir dildir. Sefîn Dızeyî en son bu dili kullandığı için yazayım dedim. Bilindiği gibi Kürt halkının düşmanı Türk devleti Qesre nahiyesine bağlı Serkan adlı köyü uçakları ile vurdu. Bu saldırıda ikisi peşmerge ikisi görevsiz dört Kürt genci yaşamını yitirdi. Bu saldırı karşısında Başurlu siyasi yapılar ve merkezi Irak devleti eleştirel ve zayıf uyarıcı tavır ile tutumlarını ortaya koydular. Açıklamalarda bulundular. Bir tek Sefîn Dizeyî Kürt yurtseverliğine Kürt ulusal birliğine aykırı konuştu. Neymiş efendim PKK olduğu için Türkiye saldırı yapıyormuş! Bu açıklama ne kadar KDP açıklaması bilmiyorum. Tehlikeli dil ve Kürt halkının son yüz yılık mücadelesini inkar eden dil işte budur.

Kürtler şunu bilmelidir; düşman saldırılarına ve katliamlarına her hangi bir Kürt kişi, örgüt, parti velhasıl Kürt halk mücadelesini sebep göstermek Kürt düşmanlığından daha büyük bir Kürt düşmanlığıdır. İnsan hiç ben mücadele etmeseydim düşman bize saldırmazdı der mi? Böyle düşünülebilir mi? Bu ne biçim akıldır. Bu ne biçim Kürtlüktür. Be adam! PKK olduğu için Türk devleti Kürt köylerine saldırıyorsa Mele Mustafa’nın KDP’si ya da Mam Celal’in YNK’si olmasaydı Saddam Enfal yapmazdı mı diyorsun. KDP’den korktuğun  için PKK üzerinden bu dili kullanarak bir yerlere mesaj mı veriyorsun? Yoksa senden böyle söylemen istendiği için mi böyle konuşuyorsun.

Türkiye PKK yüzünden köyleri bombalıyor diyorsun. Peşmerge olmasaydı, Balîsan, Dola Wertê, Qeladız, Sergel û Bergel, Badînan ve nice Kürt köy ve kasabaları da olmazdı dersem ne demiş olurum? Gerçekten de hiç bir parti ve siyasi fikir taraftarı olmadan ya da bu kimliklerimizden bir an sıyrılarak düşman saldırılarına Kürtleri bahane gösteren biri ile karşı karşıya olduğumuzu düşünelim ve böyle birinin KDP YNK olmasaydı Saddam Enfal yapmazdı dediğini varsayalım. Bir Kürt yurtseveri olarak böyle bir adamın konuşması karşısında ne düşünürsek doğru olur? Bu tür adamlara tavrımız çok sert olmalıdır. Düşman saldırılarından kaynaklı Kürtleri suçlamak en hafif deyimle düşman olmaktır. Zaten kimyasal Ali’de böyle dememiş miydi? “Bizim Müslüman Kürt halkıyla sorunumuz yok irhab yani terörisler (peşmerge) halkı baskı altına alıyor biz Kürtleri bu irhabtan kurtarmak istiyoruz.” Erdoğan da aynen bu cümleleri kullanmıyor mu? Kimyasal Ali lakaplı Ali Hasan el-Mecit  ile Erdoğan adlı katil arasında ne fark var? Sefîn Dizeyî sen bu konuşmalarınla Ali Hasan el-Mecit haklıdır demek istediğinin farkında mısın? Halepçeliler Kürt olmasaydı, peşmerge olmasalardı Halepçe katliamı olmazdı dediğinin farkında mısın? Eşin bilmem nedir kimcidir diye Erdoğan ile aranı düzeltmek için böyle konuşmak zorundamısın? Yoksa sen memurmusun?

Sefîn Dızeyî neden böyle konuştu? Üstelik Avrupa ve ABD yine Irak ve Başur güçleri de Türk devletini eleştirmişken. Üstelik Efrîn işgal altındayken. Kusura bakma sen Türkiye adamı olmasaydın böyle konuşmazdın. Çünkü Kürt öldüren bir devlet adına ancak onun adamları böyle konuşur. Kuşkusuz ki Sefîn Dizeyî için “sen Türklerin  adamısın” iddiamı sadece Kürtleri öldüren Türk devletinin bir memuru gibi konuşmasına dayandırmıyorum. Bu Ankara’dayken bunu tanıyan bir dostumun bana anlattıklarını bildiğimi bilemesini istiyorum. Okuyucu da bilsin istiyorum. Bu yazıda dile getirdiklerimin bir Kürt olarak son açıklamasına dayandırmadığımı her kesin bilmesini istiyorum. Sefîn Dizeyî için değil hiç bir Kürt insanı için doğrudan “sen falan devletin adamısın” demem. Hele hele elimde belge ve bilgi yoksa bunu hiç yapmam. Sefîn Dizeyî’i hakkında bazı şeyler biliyorum. Hakkında böyle rahat yazmamın nedeni budur. örneğin evliliğinin perde arkasını biliyorum. F. Gülen cemaati ile ilişkilerini kurdukları dernek ve bilmem ne lobi çalışmasını biliyorum. Başurda eğitim bakanı iken Gülen cemaatine hizmetlerinden de kısmen haberdarım. Ev toplantılarının detaylarını değil ama çerçevesini biliyorum. Bu ilişkinin ne kadar kişisel ne kadar KDP ayrı bir konu. Ama şunu da biliyorum. KDP içinde böyle devletlerin adamları olan ve onlardan destek alarak KDP içindeki Kürt damarını tümüyle bitirmek isteyenlerden biri olduğunu çok daha iyi biliyorum. Bunlara karşı KDP içindeki Kürt yurtsever çizginin ne düşündüğünü de biliyorum.

Sefîn Dizeyî’nin daha önce Gülen cemaatiyle çalıştığı için kendisini Türk devletine af ettirme telaşında biri gibi konuşması Kürt düşmanlığıdır. Kendisini affettirmek istediğini, Türk devletinin Kürtlere saldırısının tüm dünya tarafından eleştiriliyorken kalkıp “ey Türkiye Başurdaki askeri üslerini kaldır” yerine “ey PKK  Başurdan çık” demesi kadar ne gösterebilir ki.  Bir yerlerin adamı olunur olunmasına da bu kadar rezil olanını inanın hiç görmedim. Böyle rezil bir ekip var Kürtler içinde. Osmanlıdan bu yana Türk egemenleriyle çalışa bir damar bunlar.  Bunlar sağda solda üç beş tane genç erkek ve kadını eğiterek ve basın kuruluşlarına yerleştirerek bu gençlerin de zaaflarını kasetlere alarak, para ile kendilerine bağlayarak bunlar üzerinden Kürtleri kandırmaya çalışıyorlar. Dünyanın böyle döndüğünü sanırlar. O eski dünya yok artık. Kendinizi daha fazla rezil etmeyin.  

Genco Şengalî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Cemal Şerik
Newroz Ruhu
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş
Ulaş Arslan
VARLIĞI KORUMAK!

ARAMA