Kürtlerin Yeni Direniş Ruhu Afrindir
01 Nisan 2018 Pazar Saat 05:52
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Kasım Engin
Dünyanın süper gücü ve vahşetiyle nam salmış olan Moğolların akranları, evet ancak 58 gün sonra Afrin merkezine girdiler.

Üstelik de sadece sayı olarak yüz binlik bir orduya dayanarak değil, topladığı tüm çeteleri de yanına alarak. Tüm hava gücünü kullanarak. Tankları, topları derken insansız hava araçlarını, JÖH’lerini, PÖH’lerini, özel harekatlarını. Yani tüm Türkiye’nin arsenalını-cephaneliğini Afrin’in başına yıkarak, ancak 58 günde Afrin ilçe merkezine girebilmiştir.

Evet, askeri stratejiye göre ele alıp değerlendirdiğimizde faşist soykırımcı TC devleti, yenilmiştir. İflas etmiştir. Bu gerçekliğin üstünü örtmek için, dünyanın ne kadar yalanı varsa hepsini peş peşe dizerek güya bu yenilgiyi bir zafer olarak yansıtmaya, lanse etmeye çalışıyorlar.

Ancak şunu belirtelim, Kürtlerin tümü Kürtlerle birlikte   dostları, demokratlar ve Ortadoğu halkları kendi gözleriyle gördüler ki, daracık bir toprak parçasında eğer inançla, imanla kendi haklarını savunma temelinde direnirlerse, dünyanın en vahşi güçlerine karşı dahi direnebilir, ayakta kalabilir ve onların kursağına bir taş gibi kendilerini oturtmasını bilirler.

Evet, sözün tam manasıyla Afrin soykırımcı faşist TC’nin kursağına tam bir taş olarak oturmuştur. Kusabilirlerse bundan böyle kussunlar. Kaldı ki, Afrin direnişi bundan sonra da, gerilla yöntemleriyle süreceğini bizatihi Afrin’de destansı direnişi açığa çıkaran Afrin savaşçıları ile Afrin halkının kendisi dile getirmektedir.

Bu bağlamda Afrin yeni bir ruhtur. Bir direniş ruhudur. Boyun bükmeyen iradelerin neleri ortaya çıkaracağını gösteren ruhtur. En vahşi ve sözde dünyayı titretenleri titreten bir ruhtur.

Sözü uzatmadan belirtelim ki, bundan böyle özelde Kürtler için ancak genel anlamda teslim olmak istemeyen, özgür iradeleriyle yaşamakta ısrar eden, boyun eğmeden kendileri olmak isteyenler için, Afrin direnişi en seçkin örnekler arasında yerini alacaktır. Kobane’deki direnişin 3,5 yıl önce tüm özgürlükçülere önemli bir moral ve motivasyonla birlikte, bir-direniş ruhu- ektiği bir gerçektir. Ancak bilelim ki, Afrin direnişi sadece DAİŞ’e karşı verilen bir mücadele olmamıştır. DAİŞ ile birlikte her zaman DAİŞ’in yanında yerini alan ve hatta DAİŞ’i yönetenlere karşı bu kez bir direniş sergilenmesinden kaynaklı, sonuçları bakımdan daha görkemli olmuştur. 

Evet, Afrin direnişi yeni bir ruhtur. Bu ruh temelinde ancak bu ruhu her yerde ve her yere yayma temelinde, özgürlüğe doğru yürürken, Afrin ruhuyla donanma zamanıdır.  

Kasım Engin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş
Ulaş Arslan
VARLIĞI KORUMAK!

ARAMA