AKP-MHP Faşizminin “Toz Olma” Zamanı Gelmiştir
18 Haziran 2018 Pazartesi Saat 11:21
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Cemal Şerik

Yaklaşık bir yıl önce Devlet Bahçeli yaptığı bir konuşmada “Şimdi Kandil’de görünmenin tam zamanıdır.” demişti. Fakat o zaman Bahçelinin sözü gerçekleşmemiş, o da bu sözü fazla tekrar etmemişti. Bahçeli’nin böyle bir tutum içerisine girmesinin nedeni ise daha sonra açığa çıkmıştı. “Sakine Cansız İntikam Operasyonunda” iki üst düzey MİT yetkilisinin Kürt Özgürlük savaşçıları tarafından yakalanması buna neden olmuştu.

Yakalanan MİT yetkilileri vermiş oldukları ifadelerin de Başuré Kürdistan’da bulunmalarının nedenini “PKK yetkililerine karşı operasyon hazırlıkları içerisinde olduklarını” itiraf etmişlerdi. Bahçeli’nin “Şimdi Kandil’de görünmenin tam zamanıdır.” sözü ile ifade ettiği de bu gerçeklikti. O nedenle MİT mensuplarının yakalanmış olması, yapmış oldukları planın deşifre edilerek, boşa çıkmasına neden olurken, Bahçeli’nin söylemiş olduğu bu sözü bir daha tekrarlamamasını da beraberinde getirmişti.

Aradan yaklaşık bir yıl geçti, Devlet Bahçeli yine; “Şimdi Kandil’de görünmenin tam zamanıdır.” Sözünü bir nakarat haline getirerek tekrar söyler bir hale geldi.

Bahçeli’nin herhangi bir kişi olmadığı bilinmektedir. R.T. Erdoğan’la birlikte Türkiye’yi yönetmektedir. Bunu gerçekleştirirken de her sözü, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında ve 2019 yılının Kasım ayında gerçekleşecek olan seçimlerin yaklaşık bir buçuk yıl erkene alınarak 24 Haziran’da yapılması kararında olduğu gibi, R.T. Erdoğan tarafından bir talimat olarak kabul edilerek uygulanmaktadır. O nedenle de “Şimdi Kandil’de görünmenin tam zamanıdır, bayrak dikmenin vakti çoktan gelmiştir.” vb. sözlerini söylerken, öylesine propaganda olsun diyerek bunları dile getirmemektedir. Elinde olan bilgilerden ve yaptıkları hazırlıklardan hareketle bu tür sözleri telaffuz edebilmektedir.

Devlet Bahçeli’den önce Genel Başkanlığını yaptığı ırkçı- faşist partinin başında bulunan Alpaslan Türkeş’te daha önce bu tür açıklamalar da bulunurdu. Yapmış olduğu açıklamalarda, Özel Harp Dairesinin kendine verdiği bilgilere dayanmaktaydı. O nedenle de yapmış olduğu dikkat çekici her açıklamanın ardından Türkiye’de mutlaka bir provokasyon veya bir katliam gerçekleşirdi.  Şimdi Bahçeli de selefinin izinden giderek, sarf ettiği “Şimdi Kandil’de görünmenin tam zamanıdır.” sözlerinin ardında yatan gerçeklik te bundan başka bir şey değildir.

Devlet Bahçeli’nin dediği ne kadar gerçekleşebilir? Bu tartışma konusudur. R.T. Erdoğan ve diğer AKP yetkilileri de benzeri sözleri tekrarlamaktadırlar. Egemen, yandaş, havuz medya da bunun her gün propagandasını yapmaktadır. Ama bir gerçeklik vardır. O da, iki MİT yetkilisinin başına geldiği gibi bu seferde “ava giderken, avlanma” olasılıklarının fazlasıyla var olduğu gerçekliğidir.

Seçimlere sayılı günler kaldı. Özel savaş rejimi ve onun siyasal sözcülüğünü üstlenmiş olan faşist- ırkçı partileri olan AKP ve MHP propagandalarını tamamen bu söylem üzerine oturtmuşlardır. Bu propagandalarını güçlendirmek için de yoğun bir askeri hareketlilik içerisine girmiş bulunmaktadırlar ve bu doğrultuda da hemen hemen her gün başta Kandil olmak üzere Medya Savunma Bölgelerini savaş uçaklarına bombalatmakta, sınır üzerinde askeri sevkiyatlar yaptırmaktadırlar. Tüm bunlar da basın-yayın organlarında ve yapılan açıklamalarda “Kandil Operasyonu Başladı” denilerek kamuoyuna duyurulmaktadır.

Kandil’in neredeyse hemen hemen her gün TC devletine ait savaş uçakları tarafından bombalandığı doğrudur. Ancak, Kandil’ yönelik karada askeri “operasyonun başlatıldığı” haberleri de bir o kadar gerçekliği ifade etmemektedir. Onun içindir ki, yapılan bu propagandalar; seçimlere yönelik olarak “devletin toplumu” haline getirilerek sürüleştirilen yığınları etkileyerek, galeyana getirmek ve seçimlerde onların oylarını toplamak için yapılmaktan öte bir anlam ifade etmemektedir.

Özel Savaş Rejiminin sömürgeci-faşist partileri olan AKP,MHP ve bunların türevleri olan partilerin ve bunların birer borazanı haline gelmiş basın-yayın organları tarafından yapılan propagandalardan doğru sonuçların çıkarılması gerektiği açıktır. Özellikle bu sömürgeci- faşist ve onların türevleri olan partilerden hala umutlarını kesmemiş olan, seçimlerde sandıkların başına giderek oy kullanacak olanlar için daha fazla geçerlidir.

AKP-MHP türevi ırkçı -faşist partiler seçim propagandalarını;  R.T. Erdoğan ve onun eteğinin ucunu tutarak, etrafında yuvalanan damatları Berat Albayrak, Selçuk Bayraktar, oğlu; Bilal Erdoğan vb. gibi savaş baronlarının çıkarına olan özel-kirli savaşlarını daha da derinleştirerek, vahşet haline getirme üzerine kurmaktadırlar. Dikkat edilirse toplumda, üretimde, siyasette, yaşanan sorunların çözümünde karşılığı olan tek bir şey söylememektedirler. Topluma sadece; kan, göz yaşı, yoksulluk, zulüm, harabe haline getirilmiş yerleşim merkezleri vb. vaadin de bulunmaktadırlar. Zaten bunlar dışında “vaat edecekleri” başka bir şeyleri de bulunmamaktadır.

Önce Bahçelinin söylediği, ardından da R.T. Erdoğan, Bekir Bozdağ, Bin-Ali Yıldırım vb.lerin hep birlikte koro halinde tekrarladığı “Şimdi Kandil’de görünmenin tam zamanıdır.” sözleri de böyle bir gerçekliği ifade etmektedir. Türkiye ve Kürdistan toplumları tarafından da bu gerçeklik görülmektedir. 24 Haziran seçimlerinde sandık başlarına gittiklerinde oylarını da buna göre kullanacaklar “Şimdi Kandil’de görünmenin tam zamanıdır.” diyenlere, “şimdi toz olmanızın zamanıdır” diyerek hak ettikleri tarihsel cevaplarını vereceklerdir. 

Cemal Şerik 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş
Ulaş Arslan
VARLIĞI KORUMAK!

ARAMA