Economist: Süryaniler Baskı Altında
Dış Basından / 03 Aralık 2010 Cuma Saat 14:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
The Economist dergisi Süryaniler ile ilgili yayınladığı analizinde Mardin'de kalan bir avuç Hıristiyan'ın Türk hükümeti ve Kürt aşiretlerinin baskısı altında olduğunu duyurdu.

The Economist dergisi Süryaniler ile ilgili yayınladığı analizinde Mardin'de kalan bir avuç Hıristiyan'ın Türk hükümeti ve Kürt aşiretlerinin baskısı altında olduğunu duyurdu.

Dergi analizinde Kürt bölgesinde bir avuç liderin Hıristiyanlarla barışma arayışları içinde olduğunu da kaydederek özellikle Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirtaş'ın bölgesindeki Hıristiyan eserlerinin restorasyonu için çaba gösterdiğini yazdı.

Mardin'in Midyat ilçesinde ise Mor Gabriel Süryani Manastırının Kürt aşiretleri ve Türk hükümetinin baskısı olduğunu ifade edildiği analizde manastırın arazisine ilişkin olarak beş davayla karşı karşı olduğuna, bunlardan ikisinin Çelebi aşiretinin kontrollündeki Kürt köylerince, diğerlerince ise hükümetçe açıldığına işaret edildi.

Midyat ve çevresinde yaşayan 2 bin kadar Süryani'ye eziyet edildiğini savunan The Economist analizinde “Midyat’taki Süryanilerin çektiği acılar, AKP’nin Hıristiyanlara yönelik muamelenin iyileştirilme çabalarına ters düşüyor” denildi.

Dergi analizde AB’nin Türkiye’den başlıca taleplerinden arasında gayri Müslim azınlıklarına daha özgürlük sağlanmasının bulunduğunu anımsattı.

AKP hükümetinin, Van’daki Ermeni kilisesi restorasyonu gibi bir “dizi jest” yaptığına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da, Hıristiyanlara kötü muamele yapılmaması talimatını verdiğine dikkat çeken The Economist, “Bunlardan hiç biri, Mor Gabriel’den sorumlu piskopos Samuel Aktaş’ı etkilemiyor" denildi.-The Economist

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.