16-30 Aralık Kronolojisi
Kronoloji / 02 Ocak 2011 Pazar Saat 15:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “AKP şoven-ırkçı politikalarla MHP ile yarışıyor. Kürt dili üzerinde inkârcılıkta ısrar ediliyor.

16.12.2010

•    KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “AKP şoven-ırkçı politikalarla MHP ile yarışıyor. Kürt dili üzerinde inkârcılıkta ısrar ediliyor. AKP’nin kurmayları, meclis başkanı ve Cumhurbaşkanı BDP’nin kapatılması için savcılara talimat veriyorlar.  Hiç kimse hiçbir güç Kürt halkın hakaret edemez. Halkımız her alanda diline sahip çıkarak hamle yapmalıdır. Halkımızı katledenler AKP tarafından himaye ediliyor.”
•    Türk ordusu tarafından Şırnak’ta katledilen HPG gerillası Kerim Karatay’ın cenazesine Nusaybin’de on bin kişi katıldı. AKP hükümetinin polisleri halkın gerillalara sahip çıkmasına tahammül edemedi. Halka saldırdı.
•    1 yıl önce Muş’un Kop ilçesinde DTP’nin kapatılmasını protesto eden halka AKP’nin paralı korucusu ve JİTEM elemanı tarafından ateş açılmış iki kişi yaşamını yitirmişti.    Anma nedeniyle DTK eş başkanı Muş’un Kop ilçesine gitti. On binlerce kişinin katıldığı mitingde Ahmet Türk bir konuşma yaptı. “Dilimizi kullanmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ana dilimizi kullanıyoruz diye bizi hükümet ve devlet tehdit ediyor. Tehditle, baskıyla, zulümle bu halkı susturamadılar, susturamayacaklar. Cumhurbaşkanı, meclis başkanı ve AKP’liler savcıları BDP’yi kapatmaları için çağrı yapıyorlar.”
•    Türkiye meclisinde konuşan BDP Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır: “Olmak ya da olmamak sözünü üç dilde söyledi. “Türk devletin resmi ideolojisi Kürtleri yok saymaktır. TC devletinin milletvekiline reva görülen işte budur. Olsanız da olmasanız da siz yoksunuz diyorlar. Kırarız bacağını dediniz, kırdınız da ama yüreğimi ve beynimi kıramadınız”  dedi.
•    Ekonomist dergisinin, Dünya demokrasi endeksi isimli araştırmasında 160 ülkeyi kapsayan değerlendirmesinde Türkiye devleti 89 sırada; Tanzanya, Nikaragua gibi melez rejimler demokrasisinde yer aldığını açıkladı.
•    Türk devletinin ırkçı partisi MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli, yine Kürtleri tehdit etti: “Herkes Çok milletli yapıya müsaade edilemez.”
•    İstanbul Halkalı’da Hz Hüseyin’in katledildiği yıl dönümünde Aşura töreni düzenlendi. Caferiler kalabalık bir kitle olarak katıldılar. Törene İran’dan temsilci olarak Ali Ekber Velayeti katıldı.
•    ODTÜ rektörü; “Üniversiteye polisi biz çağırmadık. Polisin öğrencilere yönelik aşırı güç kullanması doğru değildir.”
•    İstanbul savcısı iki hafta önce Dolmabahçe’de öğrencilere saldıran polisler hakkında soruşturma başlattı. Emniyet müdürü Hüseyin Çapkın hakkında soruşturma başlatmak için bakanlıktan izin istedi.
•    İngiliz mahkemesi İsveç devletinin isteği üzerine tutukladığı Wikileaks sitesinin sahibi Assange tazminatla serbest bıraktı.

17.12.2010

•    CDK, Avrupa’da yaşayan Kürtlerin 15 Şubat Komplosunun yıldönümünde 12 Şubat’ta Strasburg’da bir araya gelerek komployu kınayacaklarını açıkladı.
•    BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş: “Genelkurmay başkanlığının açıklamasının muhatabı hükümettir. Askerin vesayetini kaldıracağız diyen hükümetin genelkurmayın açıklamasına ne diyeceğini merak ediyoruz.  İki kelime Kürtçe konuşuldu diye kıyameti koparıyorlar. Bizim itirazımız bizim Kürtçeye olan tahammülsüzlüktür. Meclis başkanı, partimizi savcılara ihbar ediyor. Meclis başkanına yakışmaz.
•    Savunma bakanlığının bütçesinin görüşüldüğü meclis oturumunda konuşan BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık; “bütçenin büyük bir çoğunluğu orduya veriliyor. Ölenler yoksulların çocukları. Hiçbir siyasetçinin çocuğu savaşta ölmedi. Başbuğ PKK’yi beş kere bitirdiğini söylüyor. Hani nerede hala varlar. Bu imha siyaseti sorunu çözmüyor. Ne zaman silahlar sussa her zaman bu sorun yokmuş gibi davranılıyor. Şimdi de öyle bir durum yaşanıyor.”
•    Ankara’da bir araya gelen Türk aydınları, Kürtlerin anadil  çabalarına destek verdiler. Yapılan ortak basın açıklamasında “Ana dili yasaklamak bir utançtır” denildi.
•    Amed büyükşehir belediye başkanının davetlisi olarak Amed’e giden TÜSİAD başkanı Ümit Boyner: Türk girişimci ve iş dünyası toplantısında Kürtçe konuştu. Barış ve kardeşlik mesajları verdi. Dünya örnekleri göz önünde bulundurularak sorunun çözülebileceğini söyledi. Diyarbakır zindanındaki işkencelerden dolayı Kürtlerden özür dilenmeli dedi. Seçim barajı ve ana dilde eğitim, savunma önündeki engeller kaldırılmalı ifadelerini kullandı. Konuşmasına; “bölgenin huzuru olmazsa Türkiye’nin huzuru olmaz. Silahların gömüldüğü, mayınsız bir ülkeyi hayal etmek çok zor değil artık” dedi.
•    DTK’nın Kürdistan gezileri devam ediyor. Bitlis ve ilçeleri DTK eş başkanlarını coşkuyla karşıladı.  DTK eş başkanı Aysel Tuğluk: “Halkımızın diliyle, onurumuzla oynamasınlar. Bilinmeyen dil diyenler bu sorunu nasıl çözecekler” dedi.
•    DTK tarafından düzenlenen Demokratik Özerklik Çalıştayı yarın Amed’de başlayacak ve iki gün sürecek.
•    Türk devletinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün; “Devletimizin resmi dilidir. Ama farklı dillerde bizim Kültürel mirasımızdır” açıklaması ardından Türk genel kumayı BDP ve Kürtler söz konusu olunca Cumhurbaşkanına rağmen hemen bir bildiri yayınladı. “Türk devletinin dili Türkçedir ve bu değiştirilemez. iki dilli hayat için Kürtleri tehdit etti. İki dil ülkeyi böler, biz bu durumdan kaygılıyız. Türkiye Cumhuriyetini korumak için Türk ordusu taraftır. Devletin koruması benim görevim.”
•     Yolsuzlukla ismi duyulan AKP’nin Kayseri büyükşehir belediye başkanına AKP’nin Kayseri milletvekilleri destek verdi. Kayserili AKP yandaşı Türk devletinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de “belediye başkanını iyi tanırım. Sonuna kadar şahidim” dedi.

18. 12. 2010 

•    Demokratik özerklik çalıştayı Amed’de başladı. İki gün sürecek çalıştaya Türkiye ve Kürdistan’dan birçok aydın, yazar ve siyasetçi katıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını DTK eş başkanı Ahmet Türk yaptı. Konuşmasında Kürtçe olarak katılımcıları selamlayarak başlayan Türk ağırlıklı olarak barış konusuna değinerek. Tarihten kesintilerle örnekler verildi.
•    AKP’li Hüseyin Çelik “genelkurmayın” açıklamasına tepki gösterdi. “ genelkurmayın bu eski alışkanlıklarını bırakması gerektiğini” açıkladı.
•    Kültür ve turizm bakanlığı ve     Bitlis valisi öncülüğünde Bitlis’te “dengbejlik” paneli gerçekleştirildi.
•    CHP 15. Kurultayını Ankara’da çok sayıda delegenin(22 bin) katılımıyla gerçekleştirdi. Kurultayda Blok liste ile 80 kişilik bir parti meclisi seçti. Listede Diyarbakır’dan Mesut Değer ve Sezgin Tanrıkulu’da parti meclisine seçildi.
•    Urfa’da yapılan insan hakları panelinde Mümtaz Türköne öğrenciler tarafından protesto edildi. Konuşturulamayan Mümtaz öğrenci protestolarına alkışla karşılık verdi.
•    Dersim de gazinolarda kadınları çalıştıran ve içki satan iş yerleri binlerce Dersimli tarafından protesto edildi.

19.12.2010

•    19 Aralık cezaevi katliamının yıldönümünde Türk polisi Amed’in Silvan ilçesinde terör estirdi. Yürüyüş yapmak isteyen halka saldıran polis halka el bombaları ve silahlarla saldırdı. 6 kişi ağır yaralandı. Amed ise Türk hükümetinin polisleri yürüyüş yapmak isteyen halka saldırdı. BDP il binasına sığınanları gözaltına almak isteyen polis, BDP il binasına gaz bombası attı, binayı kuşatmaya aldı.
•    Türk devletinin 32 yıl önce gerçekleştirdiği Maraş katliamının yıldönümünde ilk kez Maraş’ta kitlesel anma töreni düzenlendi. Türk devleti yine katliam senaryoları hazırladı. Türk ırkçıları anma töreni yapmak isteyen halka saldırdı.
•    KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı Aşure günü dolayı açıklama yaptı. Açıklamada şunlara yer verildi: “Alevi halkımızın yaşadığı acılar acımız sevinci sevincimizdir. Alevi halkımız AKP ve CHP’nin entrikalarını bozmasını bilecektir. Alevi halkımız Kerbala olaylarının bu topraklarda yaşanmaması için örgütlenmesini güçlendirmelidir.”
•    DTK, Demokratik özerklik Çalıştayı sona erdi. Çalıştay sonrasında Demokratik Özerklik taslağı hazırladı. Taslağın iktidar ve devlet odaklı olmadığı, ulusal sorun çözme modeli olduğu bu nedenle tüm sorunları ve kaygıları giderdiği belirtildi. Demokratik özerliğinin 8 alanda inşa edildiği belirtildi. Bunlar sırasıyla: Siyasi, hukuk, öz savunma, kültürel, sosyal, ekonomik, ekoloji, diplomasi alanları olarak sunuldu.
•    HPG-BİM, Türk ordusunun imha operasyonlarında yaşamını yitiren gerillalar ansına misilleme amaçlı HPG timlerinin Kerboran’da bir uzman çavuşu öldürdüklerini açıkladı.
•    Elazığ’da düzenlenen ana dil şöleninde konuşan BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş, Türk hükümetinin başbakanının konuşmalarına cevap verdi: “Atma Recep atma din kardeşiyiz” dedi.
•    Darbelere karşı 70 adım koalisyonu genelkurmayın ana dile ilişkin yaptığı açıklamalarına karşı kitlesel açıklama yaptı: “Kürtler Kürtçe Konuşur” denildi. Üniversite öğrencileri de, “Koşaner çeneni kapat, Kürtler Kürtçe konuşur” dediler.
•    19 Aralık 2000 tarihinde Türk devletinin cezaevlerine yönelik “Hayata Dönüş” operasyonu adıyla 20 cezaevine düzenlediği katliam operasyonunda 32 devrimci tutsak katledilmişti. Katliam gününün yıldönümünde İstanbul başta olmak üzere Türkiye ve Kürdistan şehirlerinde protesto gösterileri düzenlendi. Yapılan basın açıklamalarında, katliamcı zihniyetinin iş başında olduğu belirtildi.
•    Türkiye’ye giden Sinn Fein üyesi Joe Reilly İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikte konuştu: “IRA ile PKK arasında benzerlikler vardır. Barışı sağlamak için Öcalan ile temas kurulmalıdır.”
•    Türk hükümetinin başbakanı DTK’nın Kürdistan ziyaretine misilleme olarak Muş ardından bu seferde Bitlis’e gitti. Burada yaptığı konuşmada;  “sokak eylemleri kışkırtılmaya basın tarafından provoke edilmeye çalışılıyor. Bu şekilde seçim süreci kirletilmek isteniyor” dedi. Kürdistan’da ve Türkiye şehirlerinde terör estiren polislerine sahip çıktı, destek verdi.
•    Türk hükümeti, askeri şuranın yapısını değiştirmek için yeni bir değişiklik paketi hazırlamaya çalışıyor.
•    CHP kurultayında, Önder Sav ve kuyusunu kazıp genel başkanlıktan düşürdüğü Deniz Baykal ikilisinin kadroları Kılıçdaroğlu tarafından tasfiye edildi. Sav-Baykal ikilisi, Kılıçdaroğlu yanlısı Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin’in parti meclisinde yer almaması için kadın kotasına yer kalmadığı gerekçesiyle Çankaya ilçe seçim kuruluna yaptıkları başvuru kabul edilmedi. Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin parti meclisine girdiler.
•    ABD başkanı Obama: “ ortaklığımız elastikidir. Wikileaks sarsamaz. Türkiye yakın bir müttefik ve stratejik bir ortaktır. Türkiye’nin tasfiyesi ortak çalışıyoruz ve Türkiye’ye gereken desteği veriyoruz ama bu sorunu çözmek için sadece silahlı mücadele yeterli olmaz. İnsan haklarına dayalı, herkesi kapsayıcı milli birlik projeleri geliştirilmeli” dedi.
•    Türk devletinin soykırımdan geçirdiği Ermenilere ilişkin hazırlanan Ermeni soykırımıyla ilgili tasarının ABD temsilciler meclisinin gündemine gelebileceği belirtiliyor.
•    Sri Lanka devletinin Tamil katliamına sessiz kalan BM, 18 ay sonra Sri Lanka’ya inceleme heyeti gönderdi.

20.12.2010

•    BDP eş başkanı Gülten Kışanak, Amed’in Silvan ilçesine gitti. AKP hükümetinin Silvan’daki polis müdür ve kaymakamının provoke ettiği olaylarla ilgili değerlendirmede bulundu. “Burada yaşananlardan AKP hükümetidir. Halka saldıracaksın, gaz bombaları atacaksın sonra buna demokrasi diyeceksin.”
•    Oral Çalışlar: “DTK taslağı,  çağın değişimlerine uygundur. Kürtlerin talepleri bölücü talepler değildir. Ertuğrul Kürkçü: savaştan çıkış projesidir. Buna karşı devletin karşı çıkacağı her hangi bir şey yok. Türkiye’nin kendi kendini yönettiği bir proje olarak da değerlendirilebilir.” Cevat Öneş: “Çözüm için sağlıklı bir yaklaşım sunuluyor. Taslakta en önemli olan halkın kendi kendini yönetmesidir. Halk iradesidir.”
•    Ekonomik işbirliği toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye giden Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Türk hükümetinin başbakanı Tayip Erdoğan ile görüşecek. İran’dan Ahmedinejat ile de bir görüşme yapacak.
•    Suriye başbakanı da Türkiye’ye gidiyor. AKP hükümeti ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği antlaşması imzalayacak.
•    Kendini hem devlet hem hükümet olarak gören Türk devletinin Meclis başkanı, DTK’nın Demokratik Özerklik Taslağının açıklanması üzerine “bu sevda üzerinde koşanlar bu durumlarını gözden geçirmelidirler. DTK’lılar sonuçlarına katlanırlar. DTK isimli böyle bir meclisi tanımıyoruz.”
•    BDP milletvekilleri devletin Kürtçeyi bilinmeyen dil olarak gösterilmesini her alanda protesto ediyor. AKP yandaşı Meclis başkanı Mehmet Ali Şahin; “Osmanlının dili Türkçedir” açıklamasına Ufuk Uras’ta Osmanlıca konuşarak cevap verdi.
•    Maraş Ülkü ocakları il başkanlığı, Maraş olaylarının 32. yıldönümünde çıkan olaylara ilişkin bir açıklama yaptı. “Maraş’ta çıkan olaylarla Ülkü Ocaklarının bir ilgisi yoktur. Ökkeş Şendiller ve onun gibi düşünenler bu olayların sorumlusudur. Onun tarafından provoke ediliyor” denildi.

21.12.2010

•    BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş ile Türkiye meclis başkanı ihbarcı meclis başkanı Mehmet Ali Şahin bir görüşme gerçekleştirdi. Selahattin Demirtaş, Demokratik Özerklik Taslağını meclis başkanına sundu. Görüşme sonrasında bir açıklama yapan Demirtaş; “Türkçe kadar diğer dillerde özgürce yazılıp konuşulmalıdır. Meclis başkanı siyasi taraf olmaz” değerlendirmesinde bulundu. Meclis başkanı da mecliste Türkçe dışında farklı bir dilin kullanılmamasını söyledi. Partiler kanununda eş başkanlık sistemi olmamasına rağmen görüşmeyi değerlendiren meclis başkanı ilk defa Selahattin Demirtaş’tan bahsederken ‘eş başkan’ terimini kullandı.
•    BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş: “AKP yandaşı medya Demokratik Özerklik modelini çarpıyor. BDP veya DTK suçlu gösterilmeye çalışılıyor. Basının bu tavrı çözüme ve barışa hizmet etmiyor.”
•    Türk aydınları, iki dilli yaşam konusunda BDP’nin yaptığı açıklama üzerine muhtıra vermeye çalışan genelkurmay başkanı Işık Koşaner hakkında dava açtılar. Yapılan basın açıklamasında “Koşener çeneni kapat” dediler.
•    İki dil ülkeyi böler diyen iktidar ve muhalefetine rağmen Meclis tutanaklarında BDP milletvekillerinin kullandıkları Kürtçe ifadeler içinde Kürtçe harfler olduğu gibi geçti.
•    DTK’nın Demokratik Özerklik Taslağı’nı açıklanmasından sonra AKP’nin yandaş basının hedef göstermesi, Türk hükümetinin meclis başkanın talimatı üzerine Yargıtay başsavcısı Diyarbakır savcısından erken davrandı. Yargıtay başsavcısı inceleme başlattı. BDP ile DTK arasındaki ilişkiler araştırılıyor.
•    DTK’nın Demokratik Özerklik Taslağı’nın AKP yandaşı basınında ihbar düzeyinde yer verilmesi üzerine Yargıtay Cumhuriyet başsavcılığından sonra Diyarbakır Cumhuriyet başsavcılığı da inceleme başlattı.
•    Güney Kürdistan’daki üniversite öğrencileri ve öğretmenleri DTK ve BDP’nin başlattığı iki dilli yaşama destek verdiler. Güney Kürdistan hükümetinin bu konudaki duyarsız ve tutarsız yaklaşımları eleştirildi.
•    Türk devletinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 30 Aralık’ta Amed’e gidecek. Amed Büyükşehir belediyesine giderek belediye başkanı Osman Baydemir ve sivil toplum örgütleriyle görüşecek.
•    Türkiye’nin ırkçı partisi MHP, DTK’nın Demokratik Özerklik Taslağına karşı kan kustu. “Herkes ayağını denk almalıdır. Bu bir bölünmedir” denildi.
•    BDP’nin başlattığı Kürdistan’da iki dil uygulaması yayılıyor. Amed’den sonra Van, Mardin ve Muş’ta iki dil uygulamasına geçildi. Dersim’de ise Kürtçe-Zazaca ve Türkçe uygulamasına geçildi.Yaşamın her alanında iki dil uygulanıyor. Köy yollarının levhalarına Kürtçe-Türkçe yazılmaya başlandı. Esnaflar dükkan levhalarını Kürtçe-Türkçe yazıyorlar. Lokantalarda menü listeleri yine iki dilde yazılıyor. BDP’li belediyeler su faturalarını Kürtçe olarak bastırdı.
•    Cenevre çağrısı Medya savunma alanlarına giderek HPG komutanlarıyla görüştü. Anti personel mayınlarının temizlenmesi konusunda Hawpar’a gereken desteği vereceklerini belirttiler. Batman’daki olaydan sonra gösterilen tavır olumlu ve örnek bir davranış olarak kabul edildi.
•    KCK şehitler komitesinin 1990’lı yıllarda yaşamalarını yitiren 10 HPG gerillasının kimlik bilgilerini açıklaması ardından Adana’da binlerce kişinin katıldığı kitlesel anma töreni düzenlendi.
•    19 Aralık’ta Amed’in Farqın ilçesindeki polisin düzenlediği komplo da patlayan bir ses bombasında eli kopan Fatma Kırtay, AKP’li savcı tarafından patlamanın faili olarak gösterilerek tutuklandı.
•    Suriye ve Türk devletleri PKK ve Kürtlere karşı ortak mücadele antlaşması imzaladı.
•    Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Türkiye’ye gitti. İstanbul’a giden Celal Talabani’yi hükümetten kimse karşılamadı. Sadece İstanbul valisi karşıladı.
•    Irak’ta 9 aydan sonra hükümet kuruldu.
•    Meksika’da yerli halk kendi parasını bastı. 

22.12. 2010   

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüşmesine ‘koster bozuk’ gerekçesiyle izin verilmedi.
•    Irak cumhurbaşkanı Celal Talabani İstanbul’da DTK heyeti ile bir araya geldi. Görüşmeye DTK eş başkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk ve BDP milletvekili Sırrı Sakık katıldılar. Görüşmede ele alınan konular arasında iki dilli yaşam, kamusal alanda Kürtçenin konuşulması ile Kürt sorunun çözümü yanında Talabani Önder Apo’ya selam gönderdiği belirtiliyor. Ayrıca Talabani DTK heyetini Bağdat’a davet ettiği söyleniyor. 
•    Görüşme sonrasında basına açıklama yapan DTK eş başkanı Ahmet Türk: tartışmalara tahammül edemezsek barışı nasıl geliştireceğiz. Demokratik Özerkliğe kimse karşı çıkmaz. Bugün hiçbir Kürt karşı çıkmaz. Barışın kapısını nasıl aralayabiliriz. Demokratik Özerkliği konuştuk.” dedi.
•    Türk hükümeti, ‘Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nu topladı. Genelkurmay ikinci başkanı ve MİT müsteşarı katıldı. KCK’nin eylemsizlik kararı, Demokratik Özerklik gibi konuların ele alındığı belirtildi.
•    Güney Kürdistan’ın Hewler kentindeki üniversite öğrencileri düzenledikleri basın toplantısında türk devletinin Kürt diline yönelik inkar politikasını protesto ettiler.
•    MGK toplantısında AKP hükümetinin önerisi üzerine Cizre ve Yüksekova’nın il yapılması kararı alındı. Genelkurmay başkanlığı da kararı olumlu karşıladı. Yüksekova ve Cizre’de son yıllarda serhildanlar nedeniyle devletin duyduğu korkudan dolayı böyle bir kararın alındığı belirtiliyor.  AKP hükümeti, iki ilçeyi il statüsüne alarak oluşturmak istediği özel sınır birliklerinin alt yapısını oluşturuluyor.  BDP, Cizre ve Yüksekova’nın güvenlik amacıyla yapıldığı belirtti. Valilere tanınan yetkilerle buralara daha fazla baskı uygulanacak.
•    HGP-BİM: “Türk ordusuna ait kobra helikopterleri Haftanin köylerini bombaladı. Türk askerinin boşalttığı tepelere tekrar asker yerleştirildi.”
•    Demokratik Yurtsever Gençliği,   Dersim’de Türk devletinin yozlaştırma politikalarını düzenledikleri kitlesel bir yürüyüşle protesto etti.
•    Aydın Erdem davasında Türk yargısı geri adım attı. Polisler hakkında takipsizlik kararı veren yerel mahkemenin kararı Yargıtay’da bozuldu.
•    Diyarbakır’da liseli öğrenciler valiyi protesto ettiler. Protestonun amacı okulda ısıtma sisteminin olmadığı için bu eylemin yapıldığı belirtiliyor.
•    Turgut Özal’ın ölümü ile ilgili Gazeteci Emin Çölaşan ve 4 doktorun ifade verecekleri açıklandı.
•    AKP hükümetinin Anayasa komisyon başkanı: “ Burhan Kuzu BDP suç işliyor. İki dilde yaşam olmaz” dedi.
•    Arjinte 1976-83 arasında yürütülen kirli savaşta binlerce kişi katledilmişti. Katliamları yapan askerler hakkında açılan davada askerlere ömür boyu hapis cezası verildi.
•    Fransa ve Almanya, Romanya ve Bulgaristan’ın Chen-gen kapsamına alınmasını veto etti.

23.12.2010 

•    KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “Tartışmalara yönelik gösterilen tahammülsüzlük acizliktir.  Kürt Halk Önderinin çözüm çabalarını doğru değerlendirmek gerekir. Bunu sabote edici girişimlerden vazgeçmeye çağırıyoruz. Maraş katliamı özel savaş politikasının bir sonucudur. Maraş katliamı gibi kitlesel katliamlarla Kürt özgürlük hareketine gözdağı verilmek istendi. Alevi halkımız demokratik özerklik çalışmalarına aktif katılmalıdırlar.”
•    Yeni anayasa tartışmalarına katkı sunmak amacıyla Türk aydınları, Demokratik anayasa beyanı adıyla imza kampanyası başlatıldı.
•    AKP hükümetinin genel başkan yardımcısı Ömer Çelik, DTK’nın Demokratik Özerklik Taslağı’na ilişkin, “bu demokrasimize yönelik suikasttır” dedi.
•    AKP genel başkan yardımcısı Ömer Çelik’in açıklamasına BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş; “AKP hükümeti Kürt sorununu çözebilecek güçte değil. İki yüzlülükle bir yere varılmaz. Savcılara ihbar eden, tehdit sallayan bir zihniyetten bir şey çıkmaz” cevabını verdi.’
•    Türk devletinin Kürtlere yönelik siyasi soykırım operasyonlarının yıldönümü olan ‘Kara Perşembe” gününde Amed ve Batman başta olmak üzere Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde binlerce kişi basın açıklaması yaparak protesto gösterileri düzenledi.
•    Amed sivil toplum örgütü temsilcileri, Amed’e gelecek olan Türk devletinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün beklentilere cevap olacak ve destek verecek açıklamalarda bulunarak soruna sahip çıkması gerektiği belirtildi.
•    Cizre esnafı Kürtçe etiketlerle hizmet vermeye başladı.
•    BDP öncülüğünde, “Anadilde eğitim istiyoruz kampanyası” başlatılıyor. İstanbul’da 1 milyon imzanın hedeflendiği açıklandı.
•    Hakkında açılan dava nedeniyle ifade veren Mahmut Alınak’ın Kürtçe savunma yapması üzerine mahkeme başkanın, “Kürtçe konuştuğu için ifadesi alınamadı” ifadesi tutanaklara geçti.
•    PÇDK şehitler komitesi çeşitli tarihlerde yaşamlarını yitiren 6 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.
•    BDP milletvekili Hasip Kaplan, AKP’nin pusulasını şaşırdığını, Cizre ve Yüksekova’nın il yapılma kararının da MGK’daki komutanların izniyle olduğunu söyledi.
•    Türk devletinin güvenlik zirvesi, genelkurmay başkanı Işık Koşaner’in isteği üzerine başbakanlıkta acil olarak toplandı. 3,5 saat süren toplantıda, DTK’nın Demokratik Özerklik Taslağı, iki dilli yaşam ve KCK’nın eylemsizlik kararı nedeniyle toplandığı belirtildi.
•    Türkiye meclis başkanı Mehmet Ali Şahin, BDP’nin iki dil ve demokratik özerklik açıklamalarını savcılara ihbar etmesini şöyle açıkladı: “Dost acı söyler, ben sizin düşmanınız değilim. Ayrılıkçı bir hedef peşinde koşmanın bir yararı olmaz.”
•    HAS parti genel başkanı Numan Kurtulmuş DTK’nın Demokratik Özerklik Taslağına ilişkin, “yerinden yönetim olarak bakıldığında bölge için olumlu olacağını düşünüyorum” dedi.
•    Türk hükümeti seçim yatırımı olarak öğrenci affı çıkarmak için çalışma başlattı. 1980-2010 yılları arasında okuduğu üniversite ile ilişiği kesilmiş öğrencileri kapsayacak. Bu affın siyasi nedenlerle okuldan uzaklaştırılmış öğrencileri kapsayıp kapsamayacağı belirsiz.
•    Ekonomik işbirliği teşkilatı toplantısı için Türkiye’ye giden İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejat, Türk hükümetinin başbakanı ve Cumhurbaşkanı da ile de bir görüşme yaptı. Ahmedinejat’a Kürt sorunuyla ilgili sorulan soruya, “biz kendi sorunumuzu kendimiz çözeriz. Başkalarına ihtiyaç duymayız” cevabını verdi.
•    Türk genelkurmay başkanlığı 45 yaşını dolduran uzman çavuşları sivil memur olarak tekrar orduya alıyor.

24.12.2010

•    İran devletinin bir Kürt tutsağı daha idam edeceğini açıkladı. Hebibullah Letifi, PJAK’a yardım ettiği iddiasıyla tutuklanmıştı. İran devleti 2007’den itibaren 7 Kürt siyasetçi idam edildi. 17 kişi daha idam edilmeyi bekliyor. Hebibullah Letifi’nin iki gün sonra idam edilmek istenmesinin Ahmedinejat’ın Türkiye ziyaretine denk getirilmesi dikkat çekti.
•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları ‘koster hala yapılamadı’ gerekçesiyle görüştürülmedi.
•    KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan: “DTK taslağı Kürt tarafının çözüm projesidir. AKP’nin bir projesi yoktur. Öz savunma silahsız-sivil bir örgütlenmedir. Özerkliğin olduğu bir yerde onun sembolü, bayrağı ve bir meclisi mutlaka olmalıdır. Türkiye öcü gibi görse de böyle bir yönetime girmek zorundadır. Bu proje Türkiye’yi demokratikleşmeye zorlayacaktır. Özerklik bölünmeye değil daha çok birliğe, gönüllü birliğe yol açacaktır.
•    GAPP olağanüstü toplantısı Amed’de yapıldı. Burada konuşan BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş; “yerel yönetimler demokrasinin kalesi olmalıdır.”
•    Türk devletinin siyasi soykırım operasyonlarının yıl dönümünde Batman’da binlerce kişi tarafından kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi. Burada bir konuşma yapan BDP milletvekili Ayla Akat Ata; “burada yargılanan Türkiye’nin demokrasisidir” dedi.
•    Türk devletinin Kürt soykırımı devam ediyor. Gever ve Farqin’de 12 kişi tutuklandı.
•    Tatvan halkı iki dilli yaşama geçti. Cizre’de de Cuma hutbesi Kürtçe okundu.
•    Türk polislerinin Kürtçe paronayası kontrolden çıkıyor. Kürtçe müzik çalışıyor gerekçesiyle Amed’de polisler bir otobüse operasyon yaptı.
•    KCK şehitler komitesi çeşitli tarihlerde yaşamlarını yitiren Güneybatı Kürdistanlı 5 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.
•    Türkiye’nin ırkçı partisi MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli, Demokratik Özerklik Taslağına ilişkin; “Bölünmenin alfabesi yazılıyor. DTK’nın taleplerini asla kabul etmeyeceğiz” dedi.
•    AYİM(Askeri Yüksek İdare Mahkemesi), AKP hükümetinin kararına itiraz etti. Hükümetin görevden aldığı ve terfisini durdurduğu üç generalin terfi edebileceği kararını verdi.
•    İttihat Terakki uzantısı CHP’nin devşirme genel başkanı Kılıçdaroğlu: “Türkçenin yanında başka bir dil kabul edilemez.”
•    Türk hükümetinin içişleri bakanı Beşir Atalay, DTK’nın hazırladığı taslağa öfke kustu: “Destekleri azaldıkça yeni gündemler oluşturuyorlar.  Sorunun çözülmesini istemiyorlar. Özerklik halkın kafasını karıştırıyor.”
•    Türkiye meclis başkanı Mehmet Ali Şahin’in siyasi partiler yasasının seçim öncesinde değiştirilmesine yönelik çağrısına AKP ve MHP destek vermedi. Mehmet Ali Şahin’in kendi partisi seçim barajının indirilmesine karşı çıktı.
•    Türk devletinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Kürt tarafı diye bir şey yok onlar da TC vatandaşı, o taraf bu taraf diye bir şey yok.  Kendi meselelerimizi kendimiz konuşuruz.”

25.12.2010

•    KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan: “ iki dilli yaşamı sınırlama nerede görülmüştür. Kürt  halkının dilini yeniden mi yasaklayacaksınız. AKP’nin söyledikleri havada kaldı. Bu nedenle halk kendi çözümünü yaratmıştır. Devlet ve hükümet çözümsüz yakalanmıştır. Devlet çözüm istiyorsa bu tartışmalardan rahatsız olmamalıdır. Bu çağdışı zihniyetin daha fazla sürdürülmesi artık mümkün değildir. Kürt halkını artık tanıyacaksınız. Kürtleri bundan sonra kandıramazsınız. AKP’nin kurmayları hala sorunu şiddetle çözebileceğine inanıyorlar. İran devleti Kürtleri idam ederek bir yere varamaz. İdamlar yeninden başlarsa çatışmasızlık süreci bozulabilir. İran idamlarla Kürtlerin düşmanlığını kazanır.”
•    PJAK’a yardım ettiği gerekçesiyle İran devleti tarafından tutuklanan 26 yaşındaki Hebubullah Letifi yarın idam edilecek.
•    BDP ve DTK, İran devletinin idam kararını durdurması için çağrıda bulundu.
•    BDP, İran’ın İstanbul konsolosluğu önünde idam kararını durdurması için protesto gösterisi düzenledi. Konsolosluk önüne siyah çelenk bırakıldı. Avrupa ve Güney Kürdistan’da da mitingler yapıldı.
•    BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş: “Ortak resmi dilimiz Türkçedir. Ama bölgelerde ana dil kullanılmalıdır. Bundan vazgeçemeyiz. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’in “iki dil ısrarından vazgeçin, henüz erken” açıklamasına; “biz yeni bir dil yaratmıyoruz. Var olanın kullanılmasını istiyoruz. Evet zamansız oldu. Çok daha önce bunu gündeme getirmeliydik bu nedenle herkesten özür diliyoruz” cevabını verdi. Ayrıca Diyarbakır ticaret odası başkanı AKP yandaşı Galip Ensarioğlu’nun “Özerklik Kürtlerin talebi değildir” açıklamasına da, “onun talebi olmayabilir, varsa temsilcileri konuşsun” dedi.
•    Demokratik Özgür Kadın Hareketi, Amed’de yeni bir konferans düzenledi. Demokratik özerkliğin inşasında kadınların öncülük edeceği vurgusu yapıldı.
•    Türk devleti tarafından yakınları kaybedilenler 300. Haftada İstanbul’da, basın açıklaması yaptı.
•    Türkiye’nin ırkçı partisi MHP’yi geride bırakan CHP, şoven-ırkçı açıklamalar yapmaya devam ediyor. İttihat Terakki zihniyetinin temsilcisi dönme-devşirme Kemal Kılıçdaroğlu; “Farklı dil ülkeyi böler, iki bayrak tartışmasını yapmak bizim onurumuzu kırıyor” dedi.
•    AKP hükümetinin genel başkan yardımcısı ‘tekçi-ırkçı’ zihniyetinin temsilcisi Egemen Bağış, MHP ile ‘tek’çilikte yarıştı: “Bu ülkede hiçbir siyasetçi, başbakan kadar tek millet, tek devlet, tek bayrak dememiştir” diyerek AKP’nin tekçi zihniyetiyle övündü.

26.12.2010

•    Kürt halkının gösterdiği tepki üzerine İran devleti Kürt tutsak Hebibullah Letifi’nin idamı ertelendi ama hüküm hala devam ediyor. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, İran devletine idamları durdurması çağrısında bulunmuştu.
•    KCK yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan: “ CHP BDP ile ittifakı mümkün görünmüyor. Ancak güçlü bir bloklaşma ile seçim barajı aşılabilir. AKP bütün her şeyi seçim sonuna bırakma anlayışı içindedir. Mart’ta kadar kapsamlı bir durum değerlendirmesi yapacağız. Eylemsizlik sürecini AKP’nin politikaları belirleyecektir. Her zaman kendimizi savunma ver gereken cevabı verme pozisyonunda olacağız. Önderimizin düşüncelerinin gündeme oturmasından rahatsız. Özel savaş politikalarını medyaya taşırmak çözüme hizmet etmeyecektir. Kürt sorunu bütün Türkiye’nin sorunudur. Kürt gençleri Önderimizin mesajlarını doğru anlayarak karşı tarafa fırsat vermelidir.
•    Türk devletinin içişleri bakanı Beşir Atalay yine aynı telden çalmaya devam etti; “Devletin televizyonu Kürtçe yayın yapıyor. Daha ne istiyorlar. DTK’nın hiçbir resmiyeti yoktur.”
•    BDP grup başkan vekili Bengi Yıldız: “Bu ülkeyi tek bir şey böler o da sizin asimilasyoncu dilinizdir. Bu devran devam etsin diye halka yalan söylüyorsunuz.”
•    Demokratik Özgür Kadın Hareketi, ‘tecavüz kültürüne karşı Urfa’da binlerce kadının katılımıyla miting düzenledi. Mitingde BDP milletvekili Sabahat Tuncel bir konuşma yaptı.
•    Devlet odaklı tecavüz kültürüne karşı Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde Kürt kadınlarının öncülüğünde kitlesel gösteriler düzenlendi.
•    Dicle üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda AKP MK üyesi Mazhar Bağlı’nın ismi üniversitedeki taciz ve tecavüz skandalına karıştı. Mazhar Bağlı, öğrencileri tehdit ederek, “sınıfı geçmek istiyorsanız benim odamdan geçmeniz gerekir” dediği ortaya çıktı.
•    Kürt vicdani ret hareketine 17 Kürt genci daha katıldı. İstanbul’da da İHD’nin vicdani ret hareketine 25 genç katıldı.
•    Türkiye meclisinde konuşan devletin başbakanı Tayip Erdoğan, yine “tek dil, tek bayrak, tek vatan” sözleriyle MHP ve CHP’lileri sevindirdi. Konuşmasının büyük çoğunluğunda BDP’yi hedef aldı.
•    Erzurum’da Atatürk üniversitesinde faşistler Kürt öğrencilere saldırdı. AKP’li polisler faşistlere karışmazken Kürt öğrencileri gözaltına aldı.
•    AKP’nin Kayseri belediye başkanının yolsuzluklarını kapan Kayseri Cumhuriyet başsavcısının AKP ile bağlantıları ve dosyayı kapatmasına yönelik ses kayıtları basına yansıdı.
•    Saadet partisinin genel başkanı Necmettin Erbakan, AKP’yi ve Tayip Erdoğan’ı hedef alan bir konuşma yaptı: “Usta varken çırağa itibar edilmez” dedi.
•    590 yıl önce Osmanlı devleti tarafından idam edilen Şeyh Bedreddin mezarı başında anıldı.
•    Mardin’de Süryaniler doğuş bayramını kutladı.

27.12.2010

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları ‘koster bozuk’ gerekçesiyle görüştürülmedi.
•    Türkiye meclisinin genel kurulunda konuşan Türk devletinin ırkçı başbakanı Tayip Erdoğan, Kürt halkına savaş ilan etti; “Bu ülkenin dili tektir. Bu da Türkçedir. Özerklik çirkin bir tezgahtır. Bu tezgahın arkasında terör örgütü var. Bu topraklarda demokrasimize ameliyat yaptırmayız.”
•    BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş, Türk devletinin ırkçı başbakanına cevap verdi: “Başbakan Allah şirk koşuyor. Senin haddine midir insanları tekleştirmek. İlle de bize bedel ödeteceklerse başsız vücudumuz dimdik ayakta duracaktır. Başbakanın duruşu travmatiktir. Irkçılık yaparak Kürtleri sindirecekse Kürtler sinmeyecektir. Böyle tehdit ederek değişimi durduramaz. Şuan yaptıkları bölücülüğü derinleştirmektir. Bu şekilde milliyetçileri sevindiriyor.”
•    KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “Erdoğan tüm Kürtleri tehdit etmiştir. Demokratik özerklik AKP’nin maskesini düşürmüştür. AKP’nin tasfiye ve kandırma projesi boşa çıkmıştır. Bundan dolayı AKP yeşil sermayeye umut bağlamıştır. Kürt tutsak Habibullah Letifi’nin idamının durdurulması olumlu olmuştur.”
•    KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık: “ Erdoğan ve Abdullah Gül süreci baltalamak istiyor. Demokratik özerklik Türkiye’yi parçalamaz tersine bütünleştirir. Demokratik özerklik AKP’nin gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır. Türk milliyetçileri ve genelkurmay AKP’den cesaret almıştır.”
•    Kurdi Der’in yapılan kongresinde başkanlığa Burhan Zorooğlu getirildi.
•    Ertuğrul Kürkçü: “Devlet değişimi tehdit olarak görüyor.”
•    Silopi’de Kürtçe hutbe veren iman Türk hükümetine bağlı ilçe müftülüğü tarafından görevden alındı.
•    AKP hükümetinin Kültür bakanı tarafından Prof Namık Açıkgöz’e yazdırılan Mem u Zin kitabının orijinalinden uzak ve daha çok Türkçeleştirmeye yönelik olduğu, ayrıca kitabın yazarının Kürtçe bilmediği ve Kürtçeyi de dil olarak görmediği açığa çıktı.
•    Türk ırkçıları İstanbul Başakşehir’deki Cemevine saldırdılar. Alevi derneklerinin ve BDP’nin yaptığı açıklamalarda, Kürtlerle Alevilerin karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı vurgulandı.
•    AKP’li Ankara valisi her yıl Ankara’da yapılan Gazi koşusuna Harbiye okulu öğrencilerin katılmasına izin vermedi. Valilinin bu tavrına Ankara garnizon komutanı ve genelkurmay tepki gösterdi.
•    Türk devletinin başbakanı Tayip Erdoğan, Irak’a gidecek. Irak’tan PKK’ye karşı daha aktif mücadele etmesi istenecek.
•    Başbakan etnik milliyetçiliğin daniskasını yapıyor.
•    AKP hükümetinin ani bir kararla diyanet işleri başkanını görevden alıp kendine yakın diyanet işleri başkanını atamasından sonra yeni diyanet işleri başkanı Türkiye Diyanet Vakfı yönetim kurulu başkanlarından Ayşe Sucu’yu görevden aldı. Buna tepki gösteren yönetimde yer alan 28 kadın yönetici istifa etti.
•    Türk hükümetinin başbakanı Tayip Erdoğan’ın mecliste yaptığı ırkçı konuşma MHP’yi sevindirdi. Devlet Bahçeli; “başbakan hatadan dönmüştür gerçeği görmüştür” dedi.
•    Amed kent konseyi yaptığı basın açıklamasında, demokratik özerklik bütün Kürtlerin talebi olduğu belirtildi.
•    Nijerya’da Hıristiyan-Müslüman çatışmasında 32 kişi öldü.

28.12.2010

•    Türk hükümetinin başbakanı Kürtleri ve BDP’yi açık bir şekilde tehdit ederek ırkçılara hedef gösterdi: “Bu milletin arasına nifak sokmak istiyorlar. BDP 73 milyonun düşmanıdır. Terör örgütünün projesidir. Aklınızı başınıza toplayın. Kime hizmet ettiğinizi anlamak zamanı gelmiştir.”
•    Türk hükümetinin ırkçı başbakanının grup toplantısında söylediklerine cevap veren BDP eş başkanı Selahaattin Demirtaş, BDP’nin grup toplantısında şunları söyledi: Demokratik özerklikle ilgili belirttiklerimizi 93 yılında Erdoğan’da belirtmişti. Erdoğan nereden nereye geldi. Özerklik tezgahtır diyor. Biz bunu 3 yıl önce söyledik. Neden şimdi dile getiriliyor. Asıl Erdoğan’ın yaptığı tezgahtır. Erdoğan her zaman tekçi olmuştur. Geçmişte bundan şikayet eden şimdi tekçi zihniyeti savunuyor. 93’te mazlumdu şimdi zalimlerin yanında yer aldı. Koltuğa gelince statükodan yana oldu. AKP ve onun başbakanı çözümsüzlükten başka bir şey dayatmıyor. Ana dil ülkeyi bölmez ancak başbakan gibi ırkçı bir dil ülkeyi böler” dedi.
•    DTK eş başkanı Ahmet Türk: “Kürtler tehdit edilerek susturulmak isteniyor. Demokrasiyi kullanarak diktatörlük uyguluyor. Erdoğan’ın Kürt sorununu çözecek kabiliyette olmadığını görüyoruz.”
•    BDP aldığı kararla BDP parti tabelalarını iki dilli yapacak. Cizre belediyesi de iki dilli uygulamaya geçti.
•    Türk devletinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Amed’e gelişini değerlendiren BDP Sur belediye başkanı; “Kürt sorunun çözümünde iki aktör var. Her ikisi de Abdullah’dır”dedi.
•    Venezüella kadın buluşmasının hazırlık toplantısı Kerkük’te yapıldı.
•    İsrail dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada Türk devleti istedi diye özür dilemeyeceklerini belitti.
•    HPG-BİM: Türk ordusuna ait bir kobra helikopteri sınırı geçerek gerilla mevzilerine saldırmak istedi. Gerillaların ağır silahlarla cevap vermesi üzerine helikopter geri çekildi.”
•    KCK şehitler komitesi, çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren 9 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı.
•    AKP hükümeti, üniversite öğrencilerini potansiyel suçlu ilan etti. AKP’nin yandaş mahkemeleri polise sınırsız arama yetkisi verdi. Kararın hemen ardından İstanbul’daki tüm fakültelerde OHAL ilan edildi.

29.12.2010

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüşmesi bir kez daha engellendi. Bu seferde hava muhalefeti engeli gösterildi.
•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarına verilmeyen ‘Yol haritası’nı Türk devleti AİHM’e göndermek zorunda kaldı. Yol haritası 5 Ocak’ta avukatlara verilecek.
•    DTK eş başkanı Aysel Tuğluk, basın toplantısı düzenledi: “Türkiye’nin sınırlarıyla bayrağıyla, diliyle bir sorunumuz yok. Bu söylemler özgürlük taleplerimizi engellemek için kirli propagandalardır.  Taleplerimiz bölünme fobisine kurban ediliyor. Demokratik özerklik Türkiye modelidir.”
•    Amed’e gidecek Türk devletinin Cumhurbaşkanı Abdullah Güle, Amed kent konseyi 10 maddelik çözüm paketi sunacak.
•    BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık: “Çözüm politikalarınız yoksa yaralı bir fil kadar tehlikeli olursunuz. Başbakan acemi bir cerrah gibidir. Neşteri atar ama burayı tedavi etmeye, dikmeye çalışmaz” dedi.
•    Amed’de binlerce kişi, kent konseyinin düzenlediği Demokratik Özerklik yürüyüşüne katıldı. Yürüyüşe DTK eş başkanı Aysel Tuğluk ve BDP milletvekilleri katıldı. Yürüyüşte “Kürt halkı Ensarioğlu ve Aktar gibi AKP işbirlikçisi olmaktan yana değil Demokratik Özerklikten yana” pankartı taşındı.
•    Van belediyesinde, belediyesi binasında Kürtçe levhalar asıldı.
•    Mardin’in Kerboran kırsal alanında Türk ordusunun düzenlediği operasyonda 2 HPG gerillasının yaşamını yitirdiği açıklandı. Operasyonların devam ettiği belirtildi.
•    Türk ordusunun Merdin-Kerboran’da düzenlediği operasyonda 2 HPG gerillasının yaşamını yitirmesi Gever’de yüzlerce gencin katıldığı gösterilerle protesto ediliyor.
•    KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık: “2010 yılı Kürtler için kazanım yılı oldu. Her zamankinden daha fazla çözüme yakınız. Anadilde okuma ve yazma seferberliği başlatılmalı. Dil ortadan kalkarsa kültürde ortadan kalkar.”
•    Türk devleti Dijwar ismine tahammül edemedi. Kürt bir ailenin oğluna Dijwar ismini verdi. Fakat Türk nüfus müdürlüğü kimliğini vermedi.
•    Amed Dicle üniversitesindeki öğrencileri, üniversitede öğretim üyesi aynı zamanda AKP MYK üyesi tecavüzcü-tacizci Mazhar Bağlı’yı protesto etti. AKP’nin tecavüzcüleri koruduğu belirtildi.
•    AKP hükümeti üniversitelerdeki öğrenci örgütlülüğünden ve iktidara yönelik tepkilerinden endişe duyuyor. Üniversitelerde polise geniş yetkiler veriliyor. Eskişehir Anadolu üniversitesinde polisin saldırdığı ve maddi zarara yol açtığı üniversitede, zararlar 45 öğrenciye çıkarılmaya çalışıyor.
•    Türk devletinin Milli Güvenlik Kurulu yılın son gününde toplandı. İki dil ve özerklik konuları gündeme getirilecek.
•    Türk hükümeti savaş hazırlığı yapıyor. Savunma bakanlığı paralı-sözleşmeli asker konusundaki projesini tamamladı. Bakanlar kurulunda imzaya açılacak.1500 TL para verilecek. Ayrıca operasyona çıktıklarında bu para 2 bin TL verilecek. İlk etepta 50 bin sözleşmeli paralı asker alacak.

30.12.2010

•    Türk devletinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MGK toplantısından hemen sonra, MGK bildirisinde “tek bayrak, tek dil, tek vatan” ifadesinden hemen sonra Amed’e gitti. MGK kararlarını aktardı: “Türk devletinin, kamu kurumlarının dili Türkçedir. Ama beklentiler de görmezden gelinemez. Silah ve terör gündem dışı olmalıdır. Gizli ajanda, gizli gündem ifadesine yol açacak söylemlerden uzak durmak lazım.” Amed büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir, Cumhurbaşkanına Kürtçe-Türkçe sözlük verdi. Baydemir burada yaptığı konuşmada; “Demokratik özerklik ile iki dili yaşam konusunda atılacak adımlar barış için önemlidir” dedi.
•    BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş MGK bildirisine cevap verdi: “Bu projeler bölücü, terörist faaliyetler olarak gösteriliyor. Ortadaki bildiri milliyetçiliği körüklemek amacıyla yayınlandı. Kürtlerin bölünme talepleri, istekleri yoktur. Kürtler kendi özgürlük faaliyetlerinin terörist olarak damgalanmasını istemiyor. MGK’dan çıkan sonuç hükümetin görüşüdür. Çarpıtma ile linç kültürü geliştirilmek isteniyor.”
•    HGP 2010 savaş bilançosunu yayınladı. Savaş bilançosu 3 aşamalı olarak açıklandı. Yıl boyunca Türk ordusu 195 operasyon yaptı. Bu operasyonlarda 283 asker-polis öldü. 93 gerilla da yaşamını yitirdi.
•    KCK Şehitler komitesi çeşitli tarihler arasında yaşamını yitiren 3 HPG gerillasının kimlik bilgilerini açıkladı.
•    Kürdistan il ve ilçelerinde BDP binalarına ve belediye binalarına Kürtçe tabelalar asılmaya başlandı.
•    AKP’nin yandaş mahkemeleri, halkı Kürtçe selamlayan Kürt siyasetçilerine para cezası veriyor.
•    İHD genel başkanı Öztürk Türkdoğan: “AKP ile ordu uzlaştı. BDP ve DTK’nın hedef gösterilmesi oldukça tehlikelidir.”
•    İttihatçı parti CHP ve onun devşirme genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “MGK iki dil ve özerkliğe el koydu” dedi.
•    Ulucanlar cezaevi müze yapılarak ziyaretçilere açıldı ama BDP milletvekillerinin buraya girmesine izin verilmedi.
•    Dersim’de Kurdi Der şubesi açıldı.
•    İki dil ve Demokratik özerklik CHP’yi ikiye böldüğü iddia edildi. CHP’nin Kürt politikasında etkili olacağı düşünülen Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu, kendilerine verilen görev gereği “bu konuların tartışılabileceğini” söylemeleri oynanan oyunun bir parçası olarak CHP içinde farklı görüşler varmış gibi gösterildi.
•    İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Sovyetler birliği döneminde Afganistan’ı işgal eden Sovyet birliklerine karşı Taliban’ı ve El Kaide’yi desteklendiğini yazdı.

31.12.2010

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları yılın son gününde görüşme gerçekleştirdiler.
•    KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat karayılan, El Cezire televizyonuna verdiği demeçte şunları söyledi: “Türk devleti taleplerimize olumlu cevap vermezse kararımızı gözden geçireceğiz. Bu güne kadar imha siyasetinde ısrar edildi. Hükümet çözüm yerine şiddette ısrar ediyor.”
•    KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı yayınladığı yeni yıl mesajında; 2010 yılının kazanımlarıyla 2011 yılının çözüm yılı olacağı belirtildi.
•    Kongra Gel yeni yıl mesajı yayınladı. 2010 yılının çözümde bir dönüm noktası olduğu belirtildi.
•    Türk devletinin cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amed’de yine bildik sözlerini tekrarladı. Halkın özgürlük taleplerini görmezden geldi: “Bu memleketin farklılıkları bizim zenginliğimidir. Herkes Türkiye cumhuriyetinin eşit vatandaşlarıdır.”
•    İHD’nin 2010 yılı raporunda insan haklarının sıfır düzeyinde olduğu, Kürt sorununda çözümsüzlükte ısrarın devam ettiği belirtildi. Çocuk ölümleri ve linçler sürdüğü ifade edildi.
•    Silopi’de camide Kürtçe vaaz verdiği gerekçesiyle AKP hükümetinin talimatı üzerine görevden alınan İmam Selim Sadak; “camide Kürtçe vaaz vermeme izin verilmezseniz çölde Kürtçe vaaz veririm” dedi.
•    Cizre’de Demokratik Özerklik yaşama geçiyor. Cizre’nin Cudi mahallesinde mahalle meclisi kuruluşunu ilan etti.
•    Türk askerleri tarafından infaz edilmek istenen DYG Gever Sözcüsü Sedat Karadağ ağır yaralı olmasına rağmen Türk hükümetinin yandaş hakimleri tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
•    Türkiye’nin ırkçı-faşist partisi MHP ve onun kafatasçı genel başkanı Devlet Bahçeli, MGK kararlarını Kürt halkına aktarmak için Amed’e giden Türk devletinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Amed büyükşehir belediye başkanlığına gitmesini ağır eleştirdi. “Esef bir gelişmedir. MGK bildirisi delinmiştir.”
•    HAS parti genel başkanı Numan Kurtulmuş: “yerel yönetimler bakanlığı kurulabilir. Özerklik yerine il meclisleri oluşturulabilir. Türk devletinin resmi dili Türkçedir ama diğer dillerin öğretilmesi-öğrenilmesi için yasal düzenlemeler yapılmalıdır.”
•    Avusturya’nın günlük gazetelerinden Dei Presse: “İslamcı Erdoğan ve Kemalist TSK Kürtçeye karşı koalisyon yaptı”  konulu haber yaptı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.