Özgür Gündem 17 Yıl Sonra Yeniden Çıkıyor
Duyurular / 31 Mart 2011 Perşembe Saat 09:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çatışmaların en yoğun olduğu 1990’lı yıllarda ilk olarak yayın hayatına başlayan ve iki yıl yayın yaptıktan sonra kapatılan Özgür Gündem gazetesi 17 yıl aradan sonra

Çatışmaların en yoğun olduğu 1990’lı yıllarda ilk olarak yayın hayatına başlayan ve iki yıl yayın yaptıktan sonra kapatılan Özgür Gündem gazetesi 17 yıl aradan sonra yeniden okuyucularla buluşuyor.

Özgür Gündem’in Kürt basın geleneğinde önemli bir yeri bulunuyor. Çatışmaların en şiddetli olduğu yıllarda ortaya çıkan Özgür Gündem, bu kez de sansür ve baskının hiç olmadığı kadar yoğunlaştığı bir dönemde yeniden okuyucularıyla buluşuyor.

İlk olarak 30 Mayıs 1992 tarihinde İstanbul’da yayın hayatına başlayan Özgür Gündem’in kapatıldığı 14 Nisan 1994’e kadar, iki yıllık süre içinde büroları defalarca basıldı, 30’u muhabir olmak üere 76 çalışanı katledildi. Bu gazete hakkında 3 kez 30 gün, 15 kez 15’er gün ve iki kez 10’ar gün olmak üzere toplam 20 davada kapatma kararı verildi. Gazetecileri ve editörleri de toplam 147 yıl hapis cezası ile 21 milyar lira para cezasına çarptırıldı.

SANSÜRÜN EN YOĞUN OLDUĞU ORTAMDA YAYINA BAŞLIYOR

Gazete 4 Nisan günü okuyucuları ile buluşacak. Savaşın ortasında kurulan gazete, bu kez de sansür ve polisiye baskınların ortasında ortaya çıkıyor.

Basın organizasyonlarına göre bugün Türkiye cezaevlerinde 36 gazeteci bulunuyor. Bunların çoğu Kürt gazetecilerden oluşuyor. Bağımsız İletişim Ağı (BİA) 2010 Medya Gözlem Raporu'na göre ise, geçtiğimiz yıl 104'ü gazeteci 220 kişi, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek davalarla yargılandı. En çok muhalifleri ve Kürt basına yönelen saldırı ve cezalar nedeniyle 30'un üstünde gazeteci ise hala hapiste.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.