Üniversite Öğrencilerinin Umudu Blok Adayları
Gençlik / 11 Haziran 2011 Cumartesi Saat 17:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kaldırılması ve gerçek işsizlik rakamlarının açıklanması için Taksim’de üç gün önce çadır kurarak, oturma eylemi başlatan üniversite öğrencileri,

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kaldırılması ve gerçek işsizlik rakamlarının açıklanması için Taksim’de üç gün önce çadır kurarak, oturma eylemi başlatan üniversite öğrencileri, tek umutlarının Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu olduğunu söyleyerek, “Meclis’te bizi bu adaylar temsil edecek” diyorlar.

Onlar YÖK’ün pençesinde, çarpık eğitim sistemini en yakından tanıyıp, her gün bu sistemin zulmünü yaşayan üniversite öğrencileri. Parasız, eşit, anadilde eğitim talebiyle her sokağa döküldüklerinde devlet tarafından feci şekilde dövülerek, yaka paça gözaltına alınan geleceğin yapı taşları. Öyle ki bazılarına parasız eğitim pankartı açtıkları yıllarca hapis cezaları verildi.

“BİZİ TEMSİL EDEBİLECEK OLAN BLOK’TUR”

Osman Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi Işıl Kurt, “İktidardan olsun muhalefet olsun hep gençlere dair bir şeyler söylendi. Ancak gençlere hala gerçek işsizlik rakamlarının açıklanması ve YÖK’ün kaldırılması hakkında düşüncelerini soran olmadı. Biz de kendi taleplerimizi kendimiz iletmek istedik. Bu bir uyarı eylemidir 3 gündür Taksim Meydanı’ndayız. Ancak seçimlerden sonra bizim taleplerimiz yine dikkate alınmasa bu kez süresiz eylem başlatacağız” dedi. Kendisine tek umut vaat eden yapının Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blok’u olduğunu belirten Kurt, “Kesinlikle denemişi denemeye gerek yok. Biz zaten toplumun birçok kesimi gibi AKP’nin gerçek yüzüyle senelerdir karşı karşıyayız. Onun tahammülsüzlüğünü artık ezberledik. CHP’ye gelince zaten 31 senedir bu ülkede tek bir olumlu adım atmış değiller. O nedenle ben bizi temsil edebilecek ve bizim sorunlarımızı Meclis’e en iyi şekilde taşıyacak olan siyasetçilerin Blok’tan çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

“EN ÇOK AKP SALDIRDI”

Üniversite öğrencisi olduğundan beri baskısız bir gün bile geçirmediğini anlatan Osman Gazi Üniversitesi Biyoloji Fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi Çiler Kayabaşı ise “AKP hükümetinin iktidarda olduğu süreçte hep saldırıya uğradık. Daha dün yine bir soruşturma kâğıdı ile karşı karşıya kaldım. Ali Babacan üniversitemize geldi. Sadece sermaye taraftarı akademisyenin seçtiği, tek bir öğrenciye bile yer vermediği bir konferans düzenlendi. Bizde bunu bir basın açıklamasıyla protesto etmek istediğimizde polis bizim üzerimize köpekleri salarak, copla gazla saldırdı” dedi. “AKP’nin sözde getireceği ‘İleri demokrasi’ yalanına inanmıyoruz” diyen Kayabaşı, “Bu seçimlerde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blok’unu destekliyorum. Mutlaka Meclis’e girmeleri gerekiyor. Başka kimseden bir umudum yok. Oyum Blok’un bağımsız adaylarına” diye kaydetti.

“BU SEFER OY KULLANACAĞIM”

Işık Üniversitesi İktisat Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi Alper Alemdar da, artık okuyan, bilen bir insanın AKP’ye oy vermemesi gerektiğini anlamış olacağını söyledi. Ne AKP’nin, ne de CHP’nin söylemlerinin altını doldurmadığına işaret eden Alemdar, “Nitekim Tayyip Erdoğan’ın son konuşmalarında anlaşılabileceği gibi üstünü örtmeye kalktığı faşizan yönü tam olarak ortaya çıkmış durumda. Bu çok büyük bir tehlikenin sinyallerini veriyor anlayana. Ne zaman konuşmaya kalksak bir şekilde gazlara, coplara maruz kalıyoruz. Kendileri bizi şiddete sürüklüyorlar. Yani ne bekliyorlar onlar bize vururken bizim öylece hazır olda mı duracağımızı zannediyorlar” dedi. Normalde oy kullanmadığını ancak kendini gün be gün hissettiren ve gelen faşizme karşı bu seçimlerde oyunu Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blok’una vereceğini belirten Alemdar, “Ben ne kadar da parlamenter sisteme inanmasam da, Blok’taki değerli adaylara inanıyorum. Ancak onların bizim sesimizi duyuracağını ve Meclis’te ezilenlerden yana gerçek bir muhalefet koyacaklarını bildiğim için tabii ki oyum blok adaylarına. Sebahat Tuncel’e” diye konuştu.

“FAVORİM BLOK ADAYLARI”

Kendisinin henüz üniversiteli olmadığını ancak Türkiye’de zulme maruz kalmak için öğrenci olmanın yeterli olduğunu AKP döneminde anladığını belirten Maçka Akif Lisesi öğrencisi B.Ü ise “Açık liseleri tam bir sermaye kapısına dönüştürdüler. Aylık ve aidat paraları olsun, öğrencilere yapılan baskılar ve hakaretler olsun artık buna dur demek lazım. Öğretmenler bizi sözleriyle sürekli eziyorlar. Eğer 30 TL’lik aylık aidatlar verilmediği takdirde notlarımız internete girilmiyor ve bizim notlarımız internete girmediğinde Milli Eğitim tarafından görülmüyor ve sınıfta kalmış gözüküyoruz” dedi. Oy kullanamadığını ancak Blok adaylarını desteklediğini belirten B.Ü, “Aileme de o yönde oy vermeleri gerektiği konusunda her gün evde nutuk atıyorum” diye kaydetti. -ANF

Zeynep Kuray

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.