Avrupa'daki Kürt Kadınları 3 Mart'ta Köln'de Buluşuyor
Duyurular / 27 Şubat 2012 Pazartesi Saat 15:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Öcalan’a özgürlük, kadın kırımına hayır” sloganı ile 3 Mart günü Köln’de merkezi bir kitlesel gösteri yapılacak.

Avrupa’daki Kürt kadınları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bir eylem takvimi çıkardı. “Öcalan’a özgürlük, kadın kırımına hayır” sloganı ile 3 Mart günü Köln’de merkezi bir kitlesel gösteri yapılacak.

8 Mart Hazırlık Komitesi yaptığı açıklamada, bu yılki 8 Mart etkinliklerini serhildan ruhuyla merkezi ve kitlesel düzeyde güçlü bir katılımla karşılayacaklarını belirtti. Açıklamaya göre Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika’dan kadınların katılımı ile Köln’de bir yürüyüş ve miting düzenlenecek.

Hazırlık Komitesi’nin açıklaması şöyle:

“Halkımız hiç bir dönemde olmadığı kadar özgürlüğüne kavuşma imkânını yakaladığı tarihi ve kritik bir aşamadan geçmekteyiz. Böylesi tarihi bir dönemece denk gelen bu yılki 8 Mart etkinlikleri de var olan öneminin ötesinde bir anlam kazanmıştır. Halkımız üzerinde tarihte uygulanan soykırım politikasının topyekûn imha temelinde yürütüldüğü ve Önderliğimiz üzerinde hiç bir hukuka sığmayan tecrit uygulamasının en ağırının uygulandığı bu yıl, Kürt halkı açısından varlık yokluk mücadelesi olarak tanımlandı. İşte böylesi tarihi dönemeçte bu yılki 8 Mart etkinliklerimizi "Önderliğimizi Özgürleştirelim, Soykırıma Son Verelim’’ şiarıyla Ulusal Direniş Hamlemizin ruhu ve hedeflerine uygun güçlü bir katılımla gerçekleştireceğiz. Tarihin omuzlarımıza yüklediği bu sorumluluğu bulunduğumuz tüm alanlarda en layıkıyla büyük bir fedakârlık ve eylem ruhuyla pratikleştirdiğimiz oranda hem Önderlik şahsında halkımıza dayatılan yok etme ve soykırım politikalarını durdurabilir, hem de halkımızın için varlık ve yokluk mücadelesi olan bu kritik tarihsel süreçten özgürlüğü yakalamayı daha da yakınlaştırabiliriz.

Bu nedenle bu yılki 8 Mart Etkinliklerimiz her yıl olduğundan çok daha farklı bir anlam ve öneme sahiptir. İçinden geçtiğimiz 2012 yılı 8 Mart Etkinlikleri Kürt Halk Önderinin ve Kürdistan’ın içinde bulunduğu tecrit ve topyekûn yok etme politika ve uygulamalarını kırmayı ve bir serhildan ruhuyla özgürlüğü gerçekleştirmenin adımına dönüştürmeyi hedeflemektedir.

8 Mart Hazırlık Komitesi olarak bu yılki 8 Mart etkinliklerini serhildan ruhuyla merkezi ve kitlesel düzeyde güçlü bir katılımla karşılayacağız. Bu temelde 3 Mart’ta Köln’de startını vereceğimiz ve binlerce kadının kendi rengini vereceği etkinlikle Avrupa alanının en geniş katılımlı kadın eylemini gerçekleştirilecektir.

Bu anlamıyla 3 Mart tarihinde startını vererek başlatacağımız bu serhıldan hamlemiz 8 Mart ve 21 Mart Newroz ile birlikte Ulusal direnişi zirveye taşıracak ve halk olarak bizleri Özgürlüğe daha da yakınlaştıracaktır. Bu nedenle bu yıl Ulusal Direniş günlerimiz olan 8 Mart ve Newroz günlerini bayram havasının ötesinde Ulusal direnişi yükseltme ve daha da ileriye taşıyarak zaferi gerçekleştirmenin adımına dönüştürmek temel perspektifimizdir. Bu tarihi direniş günlerinde halkımızın tüm fertleri alanlara inerek, direnişi hayatın tüm alanlarına yayarak ortak ruh ve kararlılıkla zafere ilerlemelidir. Ve bu direnişimiz ve alanlardaki başkaldırımız ‘Önder Apo özgürleşene, Demokratik Özerklik Kabul edilene kadar Ulusal Direnişe Devam’ şiarıyla artarak devam edecektir.

Bu temelde 3 Mart tarihinde Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika’dan kadınların katılımı ve ‘Azadi Ji bo Öcalan, Zayend û Nijadkujîyê re Na!’ şiarıyla gerçekleştireceğimiz 8 Mart yürüyüş ve mitingi KÖLN-DOM Meydanında saat 11.00-18.00 arası yapılacaktır.

Tüm kadınları ulusal kıyafet ve sembollerle yürüyüşe katılım yapmaya çağırıyoruz.

Avrupa’da yaşayan tüm kadınları ve halkımızın tüm kesimlerini böylesi tarihi bir günde kendi öz değerlerine, geleceğine sahip çıkarak, Özgürlüğünü Ulusal direniş ve başkaldırı ruhuyla alanlara inerek kazanmaya çağırıyoruz.

Ayrıca Cezaevlerinde ve Kürdistan’da açlık grevinde olan direnişçilerin onurlu eylemlerini saygıyla selamlıyoruz...”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info    
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.