Kim Samimi
Serbest Yazılar / 10 Ekim 2012 Çarşamba Saat 06:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşgalci AKP devletinin başbakanı Erdoğan ve onun ekibi son dönemde Oslo görüşmelerini kendi medyası üzerinden yeniden gündemleştirmek istiyor.

Faşist AKP devleti her alanda bir tıkanma ve bunalım içindedir. İşgalci AKP devletinin başbakanı Erdoğan ve onun ekibi son dönemde Oslo görüşmelerini kendi medyası üzerinden yeniden gündemleştirmek istiyor. Görüldüğü kadar AKP başbakanı yeni bir gündem yaratma peşinde. Yaptığı her konuşmasında Kürt özgürlük hareketini samimiyetsizlikle suçlayan AKP devleti Başbakanı Erdoğan’ın şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. Geçmişten bu yana Kürt Özgürlük Hareketinin geçmişi ortada sorunun çözümüne yönelik çabaları da ortadadır ve bu herkes tarafından da bilinmektedir. 

İşgalci TC ve AKP devletinin de geçmişi ortadadır. Kürt özgürlük hareketinin geçmişte defalarca ateşkes ilan etiği biliniyor ancak her zaman faşist zihniyetli devlet sürekli bu fırsatları barışa çevireceğine hep sinsi planlarla boşa çıkarmıştır. Sömürgeci Başbakanın on yılık geçmişini bilmeyenler diyecek gerçekten sorunu çözmek istiyor! Ortadoğu politikasının tıkandığını ve iflas etiğini bir dönemde AKP devleti ve Başbakanı Erdoğan birden bire u dönüşü yaptı. Tabi bu durum İşgalci başbakan ve TC geleneğini bilenler için pek şaşırtıcı olmadığı açıktır. Yeni oyunlar peşinde olan AKP devleti ve Erdoğan yaptıkları açıklamalarla yaşanan tıkanıklığı aşmak ve planladığı hedefe ulaşmak için zaman kazanmak istiyor. Ancak artık bu oyunlara gelinmeyeceği de çok açıktır. Kürt sorunu barışçıl yöntemlerle çözme niyetleri olsa Kürt halk önderiyle görüşülürdü. Görüşme yapabilecek güçleri olmasına rağmen bunu yapmamaktadırlar. Niyette bozukluk olduğu apaçık ortadadır. Bu yüzden bizde diyoruz ki her şeyden önce samimi olmak gerekiyor. 

İşgalci AKP devleti ve onun başbakanı Kürt sorununu çözecek ciddiyette değiller. Yaptıkları konuşmalarının öğün öğün değişmesidir. Öğünler arası çelişkileridir. Bu yüzden yaptıkları son açıklamaları eskisi gibi kimse ciddiye almaz. Daha önceleri “Kürt sorunu benim sorunumudur” diye böbürlenen Erdoğan’ın bir süre sonra “düşünmezsen yoktur” sözleriyle değiştirmesi kendisinin ciddiyetten ne kadar uzak olduğunu göstergesiydi. Bu ve buna benzer örnekler insanların Erdoğan’a olan çözüm güvenini sarsmıştır, artık kimsenin itibar etmemesine neden olmuştur.

İşgalci AKP devleti ve onun hükümeti de Kürt özgürlük hareketinin mevcut sorunu çözmek için her seferinde gereken hassasiyeti göstermiş olduğunu çok iyi biliyor ve bunun farkındadır. AKP devletinin bu kadar uzun süre iktidar kalmasının da Kürt özgürlük hareketinin sorunun barışçıl yollarla çözülmesi için 1999-2004 yılları arasında askeri gücünü savunma pozisyonunda tutmasıydı. Ancak faşist TC ve AKP geleneksel imha, inkârcı yok sayma zihniyette ısrarcı kaldı. Kürt sorunun çözümü için AKP işgalci Başbakana ve AKP verilen şans geçmiş hükümetlere verilmedi. İşgalci Başbakan ve AKP mevcut politikalarla yani savaş hali ile ömrünün kısaldığının farkına varınca yeni oyunlara başvurmaktadır. Faşist zihniyetli Başbakan’ın son söylediği sözlerine bakıldığında bu gerçek çok net görülmektedir. 

Daha önce çok daha radikal sözler söylemişti o yüzden çokta yeni bir şey olduğu söylenemez. Erdoğan her güzel konuşmasının ardından biz neler yaşandığını kendisiyle birlikte zulüm ve işkenceyi arttırdığını da daha önceki tecrübelerimizden biliyoruz. Bunun için söylenenler büyük ihtimal hiç de güzel şeyler olmayacağının işaretidir.  Tutarsız sözleriyle meşhur Erdoğan’ın söylediklerine olan inanç yitirilmiştir. Çünkü işgalci Başbakan o kadar karaktersizdir ki ondan her şey beklenir. Dediğimiz gibi yeni bir şey yok söylenenlerin hepsi daha önce çevrilen dizinin yeni bölümüdür. Tabi herkes tarafından bilindiği gibi Kürt sorununu ancak tek bir kişi çözebilir o da Kürt halkının yeniden dirilmesini sağlayan Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’dır. Onun dışında başvurulan bütün yollar sadece zaman kaybıdır…

Amed Dilxwaz

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.