24 Ekim 2012 Basın Bültenleri
Basın Bültenleri / 24 Ekim 2012 Çarşamba Saat 08:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çalakiya grereva birçîbûnê ya girtiyên PKK'ê û PAJK'ê ku di 12'ê Îlonê de dest pê kiribû ket roja 43'an.

Rewşa tenduristiya 11 çalakgerên jin her diçe xera dibe - Dîha

Çalakiya grereva birçîbûnê ya girtiyên PKK'ê û PAJK'ê ku di 12'ê Îlonê de dest pê kiribû ket roja 43'an. Li Edene, Mêrsin, Bursa, Tokat û Rizeyê 7 jê zarok 23 girtiyên din ketin gireva birçîbûnê. Li aliye din rewşa tenduristiya 11 girtiyên jin ên 43 rojin li Girtîgeha Tipa E ya Amedê di grevê dene, her ku diçe xera dibe.

Çalakiya greva birçîbûnê yê bêdem û bêdorveger ku ji hêla PKK'yî û PAJK'î ve ji 12'ê îlonê ve ji bo sererastkirina mercên tenduristî, ewlehî û azadiya Rêberê PKK'ê Abdullah Ocalan û astengiyên li pêşiyla zimanê zikmakî û mafên demokratik bên rakirin di roja 43'emîn de didom e. 23 girtiyên din jî tev li çalakiyê bûn. Li girtîgeha Tipa E ya Mêrsînê ji 9 kesan 7 zarok in. Li Girtîgeha Tîpa F a Kurkçulerê, Yilmaz Kahraman, Îsa Kilvan, Kenan Yildizbakan, Haşim Dolek û Şemsettin Gergin, li Girtîgeha Tîpa H a Bursayê de Osman Kilavuz, Huseyin Beyaz, Samet Aydemir û Ayhan Dag, di 15'ê Cotmehê de ketin grevê. Li Girtîgeha Tîpa L a Kalkandere ya Rizeyê Sedat Ogul û Sedat Can di 16'ê Cotmehe de, berê jî 8 girtî ketibûn grevê.

Li girtîgeha Tîpa E ya Mêrsînê H.A., O.B., M.K., H.A., S.S., K.S. û P.E. û Giyasettin Yalçin û Sait Kaya di 19'ê Cotmehê de, li Girtîeha Tokatê di 23'ê Cotmehê de Halil Dag, Celal Binici, Halîl Îbrahim Çelikdemir ketin girevê.

Rewşa 11 girtiyên jin ên 43 rojin di çalakiyê dene tenduristiya wan xera dibe

Li aliyê din 11 girtiyên jin ên 12'ê Îlonê li Girtîgeha Tipa E ya Amedê dest bi çalakiyê kirin û 43 rojin di çalakiyê dene tenduristiya wan her ku diçe xera dibe. Girtiyên jin ên çalakiya xwe berdewam dikin û tenduristiya wan xera dibe wiha ne:

Sara Aktaş: Sêrgejî, behalî, êşên movikan û serî, zahmetiya meşê, verişandin, hesasiyeta li hemberî deng û bêhnê, saniyonê kêm û zêde, bêxewî,

Herdem Kizilkaya: Sêrgejî, behalî, êşên movik û serî, kîlodayîn, zahmetiya vexwarina avê û bêxewî.

Zeynep Kaplan: Sêrgejî, behalî, êşên movik û serî, zahmetiya meşê, verişandin, hesasiyeta li hemberî deng û bêhnê, tansiyanên kêm û zêde, bêxewî, windakirina kîloyan û îshal.

Besime Konca: Sergêjî, bêhalî, êşên movikan û serî, reşbûna bin kapakê çavan, bêxewî.

Nihayet Taşdemir: Bêhalî, windabûna kîloyan, tansiyonê bê duzen, di stendin û dayîna bêhnê de zahmetî, xelandina mahdê.

Mizgîn Ari: Sergêjî, êşa movikan û serî, tansiyonên bê duzen,

Teybet Belge: Bêhalî, êşên serî û movikan, windabûna kîloyan û îshal.

Pero Dündar: Êşên serî û movikan, li hemberî deng û bêhnê hesasiyet, bêxewî, di vexwarinê de zahmetkêşî, tansiyonên bê duzen.

Seve Demîr: Sergêjî, êşên movik û serî, li hemberî bêhn û deng hesasiyetî, xwînbûna bêvilê, tansiyonên bê aheng.

Elif Ekinci: Sergêjî, windabûna kîloyan, bêhalî, tansiyonên kêm û zêde.

Ayşe Irmak: Sergêjî, bêhalî, tansiyonên kêm û zêde, windabûna kîloyan (zeîfbûn)


'Raperîna bilind dibe ji bo jiyanek bi wate ye - Dîha

Çalakiya greva birçîbûnê ya bêdem û bêdorveger di roja 43'an de berdewam dike. Tevlêbûn jî her ku diçe zêde dibe. 3 girtiyên ku li Girtigeha Tîpa E ya Trabzonê dest bi çalakiya grevê kirin, armanca çalakiya xwe anîn ziman. Girtiyan, diyar kirin ku di cîhanê de hemû têkoşînên ji bo azadiyê jiyanek bi wate bi dest xistin û dê tekoşîna wan jî jiyanek bi wate di dest bixe. Girtiyan, da zanîn ku jiyana bi wate bi azadiya Rêberê PKK'ê Ocalan pêkan e û dê bi têkoşîna hevpar bi ser bikevin.

Çalakiya greva birçîbûnê yê bêdem û bêdorveger ku ji hêla PKK'yî û PAJK'î ve ji 12'ê îlonê de bi 63 kesan ji bo sererastkirina mercên tenduristî, ewlehî û azadiya Rêberê PKK'ê Abdullah Ocalan û astengiyên li pêşiyla zimanê zikmakî û mafên demokratik bên rakirin dest bê pir, bi tevlebûna zêdeyi 600 girtiyan di roja 43'emîn de didom e.
3 girtiyên ku li Girtigeha Tîpa E ya Trabzonê dest bi çalakiya grevê kirin, armanca çalakiya xwe anîn ziman. Girtiyan, di 22'ê Cotmehê de dest bi çalakiyê kirin Mustafa Urek, Ferhat Ruhiye, Kemal Huseyin dest bi çalakiya greva bêdem û bêdorveger kirin.

'Berpirsiyariya wîcdanî û sincî'

Mustafa Urek: Pergal dixwaze jiyanê bêwate bike û ji armancê dûr bixe. Hê tecrîda li ser Brêz Ocalan ku felsefeya azadiyê nişanî me da didome. Ya di bin tecrîdê de felsefeya azadiyê ye. Em dê ji bo vê felseyefa xwe têbikoşin. Ev berpirsiyariya wîjdanî û sincî ye. Brêz Ocalan bedelên mezin dan. Hêj jî van bedelan dide. Em di pêvajoya Kritik û dojwar re derbas dibin. Em bawer dikin ku dê bi ser bikevin.

'Têkoşîna jiyanek bi wate ye'

Ferhat Ruhiye: Di dîrokê de hemû azadiyên civakî ji bo jiyanek bi wate ye. Gelek bedel ji bo azadiyan hatin dayîn. Têkoşîna ku niha bilind dibe ji bo jiyanek bi wate ye. Jiyana bi wate dê bi başbûna şert û mercên ewlehî, tenduristî û azadiya Brêz Ocalan pêk bê. Lêxwedîderketina gelê me ya li têkoşînê bi wate û girîng e.

'Pêvajoya têkoşîna dîrokî ye'

Kemal Huseyin: Têkoşin û raperîna li girtîgehan her ku diçe belav dibe û didome. Tecrîda li ser Brêz Ocalan jî didome. polîtayên bişaftin û înkarê jî didomin. Li hemberî dîrokê pergala înkar û îmhayê neçar e ku têk biçe. Ez ji dil bawer dikim ku em dê bi ser bikevin.

Li aliyê din di 5'ê Cotmehê de li Girtîgeha tîpa E ya Trabzon ku wekî Tuncer Aratan derbas bibû, navî wî yê rastîn Tuncer Alî Atan e.


Açlık grevindeki Geylani: Zafere ulaşacak bir kararlılıkta başlattık bu direnişi - Diha
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan ve 12 Eylül'den beri süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsak Sami Geylani, açlık grevi direnişini zafere ulaşacak bir kararlılıkta başlattıklarını belirterek, "Bizim tarihi bir sorumluluğumuz var ve bizler bu tarihi sorumluluğa ihanet etmeyeceğiz. Tarihe lanetlenmiş bir nesil olarak geçmeyeceğiz. Bize devredilen bu direnişi canımız pahasına da olsa gelecek nesillere taşıyacağız" dedi.

Türkiye cezaevlerinde bulunan PKK'li ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'den bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması, anadil üzerindeki baskıların kaldırılması istemi ile sürdürdüğü süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 42. gününe girdi. Taleplerinin karşılanması için 12 Eylül'de süresiz dönüşümsüz açlık grevine giren Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki Sami Geylani, Kürt halkının ve demokratik çevrelerin belirttikleri talepler etrafından kenetlenmesi ve bu taleplerinin sahiplenilmesi çağrısında bulundu.

Açlık grevinin 43. gününe giren Geylani ile cezaevinde bulunan tutsaklar arasında gerçekleşen röportajı tutsaklar, bir mektupla Dicle Haber Ajansı'na (DİHA) gönderdi.

* Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Neden ve ne zamandan bu yana zindandasınız? Böyle bir eylemde yer almak isteminizin nedenini paylaşırsanız neler söyleyebilirsiniz?

Adım Sami Geylani. 1986 yılında Şemzinan'da dünyaya geldim. 2008 yılında üniversitede okurken Kürt halkının özgürlük mücadelesi içinde yer almaya başladım. 2011 Ekim ayında tutuklandım yaklaşık bir yıldır cezaevindeyim. Aslında küçük yaşlardan beri ailemin yurtsever kimliğinin de etkisiyle Kürt halkının özgürlük mücadelesi hakkında bir farkındandık vardı. Fakat küçük yaşlardan itibaren ailemle birlikte Türkiye'ye göç etmem bu farkındalığın bilince dönüşmesini engelliyordu. Üniversitede okuduğum yıllarda hem önderliğin fikir ve düşünceleriyle tanışmam hem de Kürt özgürlük hareketini daha yakından tanıma fırsatı bulmam bu farkındalığın gittikçe bilince dönüşmesini sağladı. Özellikle önderliğin fikirleri sayesinde sistemin özelde Kürt çocuklarını ve gençlerini genelde de Kürt halkını gerek eğitim kurumlarıyla gerekse fiziki, siyasi ve kültürel soykırım yöntemleriyle nasıl bir asimilasyona tabi tuttuğunu ve özünden kimliğinden uzaklaştığını fark ettim. Tabi bu gerçekliği ortaya çıkaran, yaklaşık 40 yıl önce "Kürdistan sömürgedir" gerçeğini ortaya çıkaran ve bunun üzerine bu mücadeleyi başlatıp bugünlere kadar getiren, Kürt halkını ölüm döşeğinden kaldırıp can veren bir önderlik gerçeği var. Yaklaşık yüz yıldır da Kürdistan coğrafyasında yaşayan ve hiç bir şekilde kimliğinden kültüründen dilinden vazgeçmemiş bir Kürt halkı gerçekliği var. Yaklaşık yüzyılda Kürt halkını inkâr eden asimile etmeye çalışan bunun için bütün soykırım yöntemlerini uygulayan bir sömürgeci zihniyet söz konusudur. Bir halkın en değerli hazinesidir. Bir halkın kültürünü şekillendiren özünü oluşturan bir bütün yaşamın temelini oluşturan dilidir. Kürt halkı da en başta dili inkâr edilerek bu hazinesinde mahrum bırakılmaya ve köleleştirilmeye çalışılmıştır. Bunun cumhuriyetin ilk dönemlerinde uygulanan ve temel amacı Kürt halkını asimile etmek olan şark ıslahat planlarından da açıkça görüyoruz. Şimdi bu inkârcı ve sömürgeci zihniyete karşı 30 yılı aşkındır yürütülen bir özgürlük mücadelesi var. Artık final dönemini yaşayan bir özgürlük mücadelesi var. Tabi bu final sürecinin de herkese yüklediği bir misyon var. Halkıyla, siyasetçisiyle, genciyle, yaşlısıyla, kadını ve erkeğiyle herkesin rolünü oynaması gereken tarihi bir sürecin içindeyiz çünkü. Sizlerde böylesi bir süreçte PKK'li ve PAJK'lı tutsaklar olarak Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgür hareket etme koşullarının sağlanması ve Kürt halkının anadilde eğitim ve savunma hakkı önündeki engellerin kaldırılması çerçevesinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi başlattık.

* 12 Eylül'den bu yana süresiz açlık grevi eylemindesiniz. Eyleminizin amacını ve hedefini kamuoyuyla paylaşmıştınız. Bunun tekrarlama mahiyetinde olsa da kısaca amacınız ve taleplerinizin ne olduğunu belirtebilir misiniz?

Birincisi, 4 yıldır İmralı sisteminde ağır tecrit altında tutulan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüdür. Son 10 yılı AKP'nin eliyle olmak üzere 14 yıldır sömürgeci güçler Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan şahsında Kürt halkını teslim almaya çalışmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise Kürt halkının tarihte ilk kez birini ulusal önder olarak sahiplenme bilicine ulaşmasıdır. İşte AKP hükümeti ve sömürgeci güçlerin en çok korkutan önderliğin bu düzeye ulaşmasıdır. Yine önderliğin fiziksel düşünsel yoğunluğu, dünya görüşü Ortadoğu siyasetini en iyi analiz eden, halkların özgürlüğünü esas alan ve bunu ideolojik, siyasal, kültürel ve fiziksel koşullarını en iyi ortaya koyan düşüncelerini, baştan 5 bin yıllık erkek egemenlikli zihniyete son verecek kadın özgürlüğünü zihinsel devriminin gerçekleştirilmesi ve bunun öncü gücünü oluşturmasıdır. Diğer bir önemli nedeni ise önder Apo' nun 'Halkların baharı' olarak adlandırıldığı Ortadoğu'daki gelişmeleri, egemenlerinin kendi lehlerine çevirmek istemeleri ve Kürt halkının bu süreçte en az kazançla çıkmasıdır. Yani Ortadoğu siyasetini en iyi bilen önderliğin bu süreçte 'halkların baharını' etkilemesini önlemek ve Kürt halkının özellikle Güneydoğu'da en az kazançla ayrılmasını sağlamak için AKP hükümeti son 14 aydır önderlik üzerinde ağır tecrit ve izolasyon politikası yürütülmektedir.

* AKP hükümeti PKK lideri Öcalan'ın üzerindeki böyle derinleştirilmiş bir tecridi uygulamakla neyi amaçlamaktadır?

İşte böylesi bir süreçte önderlik üzerinde bu ağırlaştırılmış tecridi kırmak ve önderliğin özgürlüğü sağlamak için yine en doğal hakkımız olan anadilimizde eğitim ve savunma hakkı önündeki engelleri kaldırmak için böylesi bir direnişin başlattık. Zafere ulaşacak bir kararlılıkta başlattık bu direnişi. Çünkü bu halka ve önderliğe vermiş olduğumuz sözümüz yine tarihe karşı bir sorumluluğumuz vardı. Direnişin bizi nasıl zafere götüreceğini biz 30 yıl önce yaşamlarını bu halk için feda eden Mazlumlardan öğrendik. Tarihe ve bu halka karşı sorumluluk bilincini, bedenini bu halkların bu halkın özgürlüğü için ölüme yatıran ve son nefesinde bile 'Mezar taşıma borçludur yazın' diyen Hayrilerden öğrendik. Onlar yine Amed zindanında 30 yıl önce hem onca işkence ve zulme karşı seslerini dışarıya yansıtmak ve onların şahsında Amed zindanında bitirilmeye çalışılan Kürt özgürlük hareketini en iyi şekilde sahiplenip ileriye taşımaktı. Onlar zafere ulaştılar ve direniş bayrağını bizlere devir ettiler. Şimdi bizim tarihi bir sorumluluğumuz var ve bizler bu tarihi sorumluluğa ihanet etmeyeceğiz. Tarihe lanetlenmiş bir nesil olarak geçmeyeceğiz, bize devredilen bu direniş canımız pahasına da olsa gelecek nesillere taşıyacağız. Ve bunları yaparak onlara özgür bir ülke ve özgür bir önderlik bırakarak gerçekleştireceğiz. Buna olan inancımızda kararlığımızda büyüktür.

* Eylemimiz sonuç alıncaya kadar sürecek' açıklamasını yaptınız. Bunun için halkımıza ve demokratik kamuoyuna çağrınız ne olabilir?

"Son olarak böylesi tarihi bir süreçte tüm halkımıza ve demokratik, yurtsever çevrelere de çağrımız var. Bugüne kadar bizleri sahiplenmek adına birçok çağrı ve açıklama oldu. Bunlar bizim için çok değerli ve anlamlıdır. Fakat bizler için daha anlamlı yaşamsal önemi olan halkımızın ve tüm demokratik çevrelerin belirttiğimiz talepler etrafında kenetlemesi ve bu taleplerimizi sahiplenmelidir. Çünkü hepimizin yaşamının garantisi bu taleplerdir. On yıllardır her koşulda bu mücadeleyi sahiplenen fedakâr halkımızın bu taleplerimizi de sahiplenip bunun etrafında serhıldan ruhuyla kenetlenerek hep beraber yürüyeceğimize olan ümidimiz tamdır."


3 çocuk toprağa, 65 yaşındaki anne cezaevine… - Diha

Soylu ailesi, Kürt sorununun çözümsüzlüğü nedeniyle 30 yıldır yaşanan çatışmalarda 3 çocuğunu toprağa verdi. Aile son olarak HPG'li Zarife Soylu'yu toprağa verdi. Baskılar nedeniyle hayatları göç yollarında geçen Soylu ailesinde "Barış" için mücadele eden anne Meryem Soylu da, "örgüte adam kazandırmak" iddiasıyla tutuklandı ve kendisine 9 yıl hapis cezası verildi. 3 evladını toprağa veren, eşi cezaevinde olan baba Bedri Soylu, "Bir göç serüveninde çocuklarımı büyüttüm, çocuklar büyüyünce yapılan baskı ve zulümlere karşı dağlara çıktılar" dedi.

HPG'li Zarife Soylu (Hevidar Amed) ile üçüncü evladını toprağa veren Soylu ailesinin hikâyesi Kürt sorununun çözümsüzlüğü nedeniyle yıllarca yaşanan çatışmalı süreçte göçe zorlanan ve çocuklarını kaybeden binlerce Kürt ailelerinden sadece biri. Soylu ailesi, 2004 yılında Kandil bölgesinde HPG saflarında olan Ali'yi (Berxwedan Kaya) yaşanan bir kazada, 2009 yılında Sait'i (Berxwedan Amed) çatışmada ve son olarak Zarife'yi 1-2 Ekim günlerinde Hakkari'nin Şemdinli bölgesinde yaşanan çatışmada yitirdi. 11 yılda 3 kardeşi ve evladı toprağa veren Soylu ailesi, gittikleri her yerde baskılara ve şiddete maruz kaldı. 1985 yılında koruculuk dayatması sonucu Batman'ın Sason ilçesine bağlı Kuçkaya (Hosne) köyünden göç etmek zorunda kalan Soylu ailesi, göç ettikleri onlarca kent, semt ve mahallerde gördükleri baskılardan kaçtı. 1985 yılında 12 nüfuslu aile olarak göçe maruz bırakılan Soylu ailesi, 27 yıl aradan sonra 8 kişilik nüfusla Diyarbakır'ın Bismil ilçesine dönüş yaptı. Zarife'nin yaşamını yitirmesiyle Soylu ailesinin evine üçüncü kez evlat acısı düştü.

Çocuklukları ve gençlikleri göçle geçti

Gittikleri her kentte ve her şehirde baskılara maruz kaldıklarını belirten Dilan Soylu, kardeşlerinin yaşadıkları baskı ve zulme karşı dağların yolunu seçtiklerini belirterek, onların mücadelesiyle gurur duyduklarını söyledi. Çocukluklarını ve gençliklerini baskı ve sürgünlerde geçirdiğini belirten Dilan Soylu, yaşadıkları baskılardan dolayı kentten kente göç etmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Özel timler tarafından evlerinin devamlı kuşatma altında olduğunu belirten Dilan Soylu, "Bismil'e yerleştikten sonra her gün özel timler tarafından evimiz kuşatılıp, bize baskı uyguluyorlardı. Buradan da göç etmek zorunda kaldık. Baskılara karşı yıllarca sayısız yerlere göç ettik. Baskı ve şiddet hayatımızda rutin olarak devam ediyordu. Bir seferinde gece yarısı evimizi gizlice taşıdık ve kaçtık. Hayatımızda 1985 yılında başlayan baskı ve şiddet halen hiçbir şekilde azalmadan devam ediyor" dedi.

'Yapılanları hiçbir zaman unutmayacağız'

İki yıldır haksız yere 65 yaşındaki hasta annesinin cezaevine konulduğunu belirten Sebahat Soylu ise, "Özgürlüğümüz için üç bedenimizi toprağa verdik, cenazelerimizi parçalıyorlar, ne bize ne cenazelerimize saygı gösteriyorlar. Biz bu yapılanları hiçbir zaman unutmayacağız. Bunları yaparak korku duvarlarını örmeye çalışıyorlar; ama şunu çok iyi bilsinler. Biz hiçbir zaman korkmadan özgürlük mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Baskın ve şiddet uygulandıkça yapılanlara karşı yüreğimiz hırs ve kin doluyor, biz korkmuyoruz. Bu saatten sonra evimize gelip oturmayız, mücadelemize daha çok sahip çıkacağız, Öcalan'a bağlı kalacağız. Annem 65 yaşında iki yıldır cezaevinde tutuluyor. 'Örgüte elaman kazandırmak' iddiasıyla 9 yıl ceza verdiler. Annem hasta, her gün ilaçlarla yaşıyor. Cezaevinde annemize baskı uyguluyorlar. Annem cezaevinde tedavi edilmiyor. Zehirleniyor. Sık, sık bayılıyor, ayıldığında hiçbir şeyi hatırlamıyor" diye konuştu.

'Baskı ve zulümlere karşı dağlara çıktılar'

Yaşadıkları baskı, zorlukları ve çektikleri acıları dile getiren baba Bedri Soylu da, 1985 yılında koruculuğu kabul etmeleri için askerlerin evlerine yerleştiğini ve bir hafta boyunca baskı uyguladıklarını söyledi. Baskılardan dolayı Bismil'e göç ettikten sonra burada kaldığı 9 yıllık süre içinde büyük baskı ve zorluklarla karşılaştığını belirten Bedri Soylu, yaşadıklarına ilişkin şunları dile getirdi: "Mersin'e göç etmek zorunda kaldık, çocuklarım küçüktü 12 nüfuslu bir aileydik. Ailemi geçindirmek için çöplerden karton, naylon toplayarak geçimimi sağlamaya çalıştım. Benden başka çalışacak kimse yoktu. 5 yıl çocuklarım büyüyene kadar çöplerde karton, naylon toplayarak çalıştım. Mersin'de gelip yine bizi buldular, orada da baskı uyguladılar ve oradan da İstanbul'a göç etmek zorunda kaldık. İstanbul'da gittiğimiz her semtte baskılara maruz kaldık. Devamlı evimizi değiştirip durduk. 4 semt değiştirdik, sonra baskılara dayanamadık Aydın Söke'ye göç ettik. Burada bir yılımız dolmadan, aynı baskılara maruz kalınca tekrar İstanbul'a geri döndük. Bir göç serüveninde çocuklarımı büyüttüm, çocuklar büyüyünce bu yapılan baskı ve zulümlere karşı dağlara çıktılar. Sait kırsala gitmeye çalışırken İran'da yakalanarak, Türkiye'ye teslim edildi. Türkiye'de yargılandıktan sonra serbest bırakıldı. İstanbul'a bizim yanımıza geldi. Yapılan baskılara dayanamayıp ikinci kez dağların yolunu tuttu. Ve sonradan da şehit düştü."

Barış isteyen anne avukatıyla birlikte cezaevine konuldu

Yıllarca göç hayatının ardından 3 çocuğunun dağlara gittiğini belirten baba Soylu, bölgede 30 yılı aşkın süredir devam eden ve her geçen gün büyüyen savaşta gençlerin ölmemesi için mücadele eden ve Barış Anneleri İnisiyatifi'nde yer alan eşi Meryem Soylu'nun (65) iki yıl önce "Örgüte eleman kazandırmak" iddiasıyla tutuklandığını söyledi. Artık akan kanın son bulmasını isteyen Soylu, "Eşim Barış Anneleri İnisiyatifi'nde de yer alıyordu. Barış için çocuklarımızın ölmemesi barışın yolunun açılması için mücadele ediyordu. Eşim 'Örgüte eleman kazandırmak' iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine konuldu. Mahkemenin karar vereceği gün mahkemenin görüleceği saatte avukatımız Nurettin Deniz, adliye girişinde tutuklandı, mahkemeye girip eşimi savunamadı. Eşim haksız yere ceza aldı. Şimdi sağlık sorunları var Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ankara Sincan Cezaevi'ne sürgün edildi. Ziyaretine bile gidemiyoruz. Sağlık durumu da iyi değil" diye belirtti.


Korsika Parlamento Başkanı: Öcalan kaçınılmaz muhatap - ANF

BDP Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve BDP Avrupa Temsilcisi Eyyüp Doru, Fransa’ya bağlı Korsika’da üst düzeyde karşılandı. Korsika Parlamento Başkanı Dominique Bucchini Kürt heyet için parlamentoda verdiği resepsiyonda, avukatları ile görüştürülmeyen Öcalan’ın barış tartışmalarında kaçınılmaz bir muhatap olduğunun altını çizdi. Bouquini, Kürt sorununun askeri ve polisiye yöntemler değil, ancak Kürt kimliğinin siyasi olarak tanınmasından geçtiğini vurguladı.

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, BDP Avrupa Temsilcisi Eyyüp Doru ve KNK temsilcisi Fidan Doğan, 23 Ekim akşamı Korsika’ya ziyarette bulundu. Heyeti Ajaccio havaalanında, Kürdistan-Korsika Derneği Başkanı Dominique Torre karşıladı. Korsika-Kürdistan Derneği inisiyatifiyle gerçekleşen bu ziyaret kapsamında, Korsika Parlamentosu’nda heyet için bir resepsiyon verildi.

KÜRDİSTAN İHTİMAL DIŞI BİR HAYAL DEĞİL

Kürt heyeti karşılayan Parlamento Başkanı Dominique Bucchini, burada yaptığı konuşmada Kürt sorununa ilişkin kısa bir tarihi sunum yaptıktan sonra, “Kürt halkı özel bir tarihi mirasçısıdır. Kürdistan ihtimal dışı bir hayal değil, Anadolu ve Pers sınırlarındaki bu harikulade topraklarda yüzyılların biçimlendirdiği coğrafik bir realitedir” dedi.

Türkiye’de kendi diller ve kültürlerini savunan Kürtleri yeni bir baskı döneminin tehdit ettiğini belirten Parlamento Başkanı, BDP’nin ayrılık değil özerklik istediğini hatırlattıktan sonra, uluslararası toplumun çağrılarına rağmen Kürtlerin bugün halen haklarının inkarıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Kürtlerin anadilde eğitim ve bu dilin anayasal olarak tanınması, Kürtlere yönelik askeri operasyonların derhal durdurulması, yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi ve siyasi tutsakların serbest bırakılması yönündeki taleplerini aktaran Korsika Parlamento Başkanı, başlarda “yenilikçi” görünen AKP hükümetinin, son iki yıldır siyasi çözümü bir tarafa bıraktığını ifade etti.

Bucchini, tutuklanan Kürt siyasetçiler, aydınlar, akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcilerine işaret ederek, “Binlerce Kürt en ufak bir kanıt olmadan gözaltına alındı ve tutuklandı” dedi.

ÖCALAN KAÇINILMAZ BİR MUHATAP

12 Eylül’den bu yana cezaevlerinde süren açlık grevlerini de hatırlatan Korsika Parlamento Başkanı, “Lider Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü istiyorlar” dedi. Öcalan için “Barış görüşmelerine angaje olmak için kaçınılmaz bir muhatap” ifadesini kullanan Bucchini, “Zira Türkiye’de Kürt sorununun çözüm askeri veya polisiye olamaz, Kürt kimliğinin siyasi olarak tanınması ile olur” diye konuştu.

Bucchini, “Avrupa Devletleri ve Avrupa Birliği’nin kendisinin barış amacıyla diyalogun sağlanması için kuşkusuz oynayacağı bir rolü vardır” ifadelerini kullandı. “Biz kendi kimliğinin tanınması için mücadele eden Kürt halkı ile dayanışma içindeyiz” diyen Bucchini, Korsikalıları da Kürt sorunu karşısında daha duyarlı olmaya çağırdı.

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirtaş, Kürtçe yaptığı konuşmasında Türkiye’nin resmi ideolojisinin ülkenin çok dilli, çok kültürlü ve dinli yapısıyla uyuşmadığını belirtirken, “Kürtler hiçbir zaman savaş istemedi, barışseverdir. Ancak onlar siyaset yapmak istediklerinde yasaklanıyor ve saldırıya maruz kalıyor. Kürtler asimile olmamak ve varlığını sürdürmek için bir özgürlük mücadelesi verdi” dedi.

Kürt halkının diğer parçalardaki (İran, Suriye ve Irak) durumu hakkında da bilgi veren Demirbaş, Kürtlerin nüfusunun 40 milyona yakın olduğunu ifade etti. Türkiye’nin Suriye’deki Kürtlerin kazanımlarına da karşı olduğu ve tehdit ettiğini söyleyen Demirbaş, açlık grevindeki tutsakların durumu ve taleplerine de dikkat çekti.

Türk yetkililerin grev karşısında sessiz olduğunu belirten Demirbaş, Öcalan ile bir yıl üç ay kadardır görüşme olmadığını hatırlattı. Demirbaş şöyle konuştu: “Türk devleti savaşı daha şiddetlendirmek istiyor ve özellikle de Öcalan üzerindeki tecridi ağırlaştırıyor. Eğer açlık grevindekiler hayatlarını kaybederlerse savaş daha da şiddetlenir. Çok kritik bir durum. İnsanlar yaşamlarını ortaya koydular. Ben bu açlık grevi eylemlerini sona erdirilmesi çağrısını yapıyorum. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürt halkının özgürlüğü için siz ve dostlarınızdan bu insanlara destek sunmanızı istiyoruz.”

DEMİRBAŞ VE DORU’YA MADALYA

Konuşmalar ardından Sur Belediye Başkanı, Korsika Parlamentosu Başkanı’na gümüş bir kahve takımı sundu. Demirbaş hediyeyi takdim ederken, “Kürtlerde bir deyim vardır: Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Ben iki tane getirdim, 80 yıl olsun” dedi.

Bucchini ise Demirbaş ve Eyyüp Doru’ya Korsika Parlamentosu madalyalarını verdi. Bucchini ayrıca Demirbaş’a Korsika direnişini anlatan bir kitap ile bir müzik CD’si verdi ve “Korsikalılar da Kürtler gibi hep şarkı söylüyor” dedi.

KOMÜNİST PARTİ: ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ GEREKLİDİR

Parlamentodaki kabul ardından Fransız Komünist Parti Ajaccio şubesinde Kürt heyet ağırlandı. Burada yaklaşık 20 kişilik bir grupla yemek yenirken, Komünist Parti’nin Korsika sekreteri Maxime Nordee yaptığı konuşmada Öcalan’ın sunduğu yol haritası ve Oslo görüşmelerine dikkat çekti. Nordee, “Mevcut durumdan çıkmak için Öcalan’ın özgürlüğü, tıpkı diğer tüm siyasi tutsaklar için olduğu gibi, bir gerekliliktir” vurgusunu yaptı.

Nordee, “Biz, Korsika komünistleri, bu yönde ilerlemek ve Türk hükümetinin yürüttüğü militarist mantığı kırmak için girişimlere katılıyoruz” dedi ve siyasi ve kültürel hakları için mücadelelerinden dolayı tutuklu belediyeler için Avrupa düzeyindeki dayanışma çağrısına katıldıklarını söyledi.

Eyyüp Doru da bir konuşma yaparak, Kürtlerin durumu ve BDP’nin mücadelesi hakkında bilgi verdi. BDP Almanya’da Sol Parti (Die Linke), Fransa’da ise Sol Cephe (Front de Gauche) ile ortak mücadele yürüttüklerini belirten Doru, gelecekte daha fazla konuda ortak mücadele etmek istediklerini kaydetti. Doru, “Sizin mücadeleniz bizim mücadelemiz, bizim mücadelemiz de sizin” derken, başka bir dünyanın mümkün olduğunu göstermek istediklerini kaydetti.'Çocuğum açken, ben nasıl sofra kurarım?' - ANF

Kürt siyasi tutsakların açlık grevi eylemi 43. gününe girdi. AKP Hükümetinden eylemlerin sona ermesi için bir söz ve uygulama henüz gelmezken; aileler ise endişeli oldukları kadar tutsakların kararlılığına sahip çıkan bir konumda.

ANF'ye konuşan açlık grevi eylemcilerinin aileleri, tutsakların 'PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması, anadil üzerindeki baskıların kaldırılması' istemlerinin, kendi istemleri de olduğunu açıkladı.

GEYLANİ: ERDOĞAN KÖR-SAĞIR OLMUŞ!

Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde açlık grevine devam eden tutsak Sami Geylani'nin annesi Gülşen Geylani, oğlunun sağlığının kötü yönde ilerlediğine dikkat çekti: "Sami ile en son 20 gün önce konuşabildim. Artık görüşemiyoruz. Telefonda sesi iyi gelmiyordu. Sağlığı iyi değil." Gülşen Geylani, oğlunun kararlılığını sürdürdüğünü de belirtti: "Telefondaki son konuşmamızda yollarından dönmeyeceklerini söyledi. 'Ana iyiyim, merak etme ama yolumuzdan dönmeyeceğiz, devam edeceğiz' dedi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Erdoğan'ın gözleri kör, kulakları sağır olmuş. O kadar insan tehlikededir, ölüyorlar ama hükümetin sesi çıkmıyor. Halktan da beklentimiz; daha fazla sesini çıkarmasıdır."

TEMİZYÜZ: TUTSAKLAR KARARLI, ÖCALAN'LA GÖRÜŞME YAPILMALI

Bedri Temizyüz de, Ankara Sincan F Tipi Cezaevi'ndeki açlık grevi eylemcilerinden. Temizyüz, 1988'den beri tutuklu. Cezası 36 yıl. Kardeşi Mehmet Temizyüz, "Ağabeyim açlık grevinden sonra görüşe çıkmama kararı aldıklarını söyledi ve bizlerle görüşmeyi kesti. Telefonda konuşabiliyoruz. Sağlık sorunları artmış. Göz kararmaları, kilo kaybı ve midede-boğazda kanamalar gibi rahatsızlıklar yaşıyor. Aile olarak endişeliyiz" açıklamasında bulundu.

Mehmet Temizyüz, ağabeyi ile son görüşmeleri hakkında, şunları kaydetti: "Açlık grevini talepler kabul olmadan bırakmayacaklarını, bedenlerini ölüme yatırmakta kararlı olduklarını söyledi. Yakın zamanda cezaevlerinin genelinden ölüm haberleri çıkacağını düşünüyoruz. Aileler olarak bunun kaygısındayız. Ağabeyim, ölümle sonuçlanacak bir eylem olarak göze aldıklarını söyledi."

Mehmet Temizyüz, ağabeyinin 1988'den beri cezaevinde olduğunu, daha önce de açlık grevlerine katıldığını belirtti. Toplumdaki duyarlılığın yükselmesi gerektiğine değinen Mehmet Temizyüz, "Son bir haftadır halk cezaevlerindeki süreci daha iyi görmeye başladı. Ama bunun artarak devam etmesi gerekiyor. Halkı kitleselleşmeye ve kenetlenmeye davet ediyoruz. Çünkü bu talepler, tutsakların açlık grevine başlamalarının sebebi olan talepler aynı zamanda halkın talepleridir" diye konuştu.

"Sayın Öcalan'la görüşülmeye başlanması gerekiyor. Böylece, en azından açlık grevindekilerin ilk talepleri yerine getirilmiş olur. Bu bakımdan önem taşıyor. Öcalan'la görüşme olmadığı sürece ölümlere hazır olmalıyız; böyle sürerse cezaevlerinden ölüm haberleri alacağız" diyen Temizyüz, ekledi: "Özellikle Adalet Bakanlığı'na sesleniyoruz; bayram tatili olduğu için Öcalan'la görüşme başvurusunu reddetmek, ölümden yana tavır almaktır."

EKİNCİ: ÇOCUKLARIMIZA BİR ŞEY OLURSA DEVLET BİZDEN KORKSUN!

Gazal Ekinci ise Diyarbakır E Tipi Kadın Cezaevi'ndeki açlık grevi eylemcisi Elif Ekinci'nin annesi. Tansiyon ve kalp hastası. Aynı zamanda beyninde tümör var. Van depreminden sonra tutuklanan kızı Elif Ekinci, 1990 doğumlu ve tutuklanmadan önce Dicle Üniversitesi öğrencisiydi. Gazal Ekinci, kızıyla en son cuma günü telefon görüşmesi yaptıkları bilgisini vererek, şunları dile getirdi: "Rahatsız olduğum için bana gerçeği söylemememişti. Üzülürüm diye açlık grevinde olduğunu söylememişti. 'Doktor var, ben çok iyiyim' dedi, son konuşmamızda. Ama dün cezaevinin önünde arkadaşının ablasıyla konuştum; durumu hiç iyi değilmiş. Taleplerinin kabul edilmesini, aksi takdirde açlık grevini bitirmeyeceklerini açıkladı."

Gazal Ekinci, tutsakların taleplerini sahiplendiklerine vurgu yaparak, AKP Hükümeti'nin tutumunu eleştirdi: "Bizler de, aileleri olarak taleplerinin kabul edilmesini istiyoruz. Elimizden geleni yapacağız. Hep arkalarında olacağız. Başlarına kötü bir şey gelirse sorumlusu AKP'dir, devlettir."

Gazal Ekinci, bir anne olarak AKP Hükümeti'ni şu sözlerle uyardı: "Eğer kızıma ve diğer çocuklara bir şey olursa çok kötü olur. Anne olarak hiçbir korkum yok. Söz konusu çocuğumuz olduğunda her şeyi yaparız. Hiçbir korkum, utancım olmaz. Kendileri korksun. Onlar kendi çocuklarını nasıl sahipleniyorsa; sanmasınlar bizler susarız! Çocuklarımız gözlerimizin önünde gün be gün eriyor. Onlar öldüyse biz de ölürüz. Sonuna kadar mücadelemizi veririz." Bayramı kutlamayacaklarını da ifade eden anne Ekinci, ekledi: "Bayram kutlamayacağız. Bayram günü zaten karar vermişim; cezaevinin önünde oturma eylemi yapacağım. Benim çocuğum yemek yemiyor, ben nasıl sofra kurayım? Sofra kurmayacağım. Gideceğim ve çocuğumun yakınında oturacağım."


Demirtaş: Herkes işini gücünü bırakıp sokağa çıksın - ANF

Cezaevlerinde 42. gününe giren açlık grevlerine dikkat çekmek için Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde partililer ve belediye başkanları ile birlikte basın açıklaması yapan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizim için saniyenin, dakikanın bile önemi var. Ülkenin her bir yerinde yapılan eylem çağrılarında insanlar işini gücünü okulunu bırakarak katılmalı. Yüz binler alana çıkmalıdır. Başka türlü bu vicdansızlığı durduramayız. Ya hep birlikte durduracağız, ya da içerdeki arkadaşlarımızla öleceğiz" dedi.

Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde partililer ve belediye başkanları ile birlikte toplanan yüzlerce kişiye açıklamada bulunan BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, açlık grevleri için çaba gösterdiklerini ancak hükümetten bu konuda ses çıkmadığını söyledi.

Hükümetin vicdanını yitirdiğini ve söyleyecek tek haklı sözünün olmadığını kaydeden Demirtaş, "Açlık grevlerinin ortaya çıkardığı talep konusunda ne diyebilirler. Biz hukuku, Anayasayı açıkça ihlal ederek 453 gündür İmralı'da 'koster, hava bozuk' diyerek kesintisiz tecrit uyguluyoruz mu diyecekler. 42 gündür üç maymunları oynuyorlar. Dışarıda asker polis ölmesin diye bedeninin ölüme yaratanlarda bilinci kaybı ve hayati tehlike başlamıştır. İçerdekiler insanlar ölmesin diye bedeninin ölüme yatırıyor dışarıda AKP bütün bunları polisle durdurmaya çalışıyor. Engellemeye çalıştığınız barış girişimidir. Çözümün önünü açmak için ölüme yatanlara sessiz kalırsanız dışarıda ve içerdeki ölümlerden sorumlu olursunuz. Hükümet bizi durdurmaya çalışacağına kanun dışı tecridi kaldırsın. Arkadaşlarımızın talepleri hukuk dışı değil. Kimse ihale, kredi almak için açlık grevi yapmıyor. Bu ülkeye barış gelsin akan kan dursun diye ölüm oruçları yapılıyor" dedi.

KÜRT HALKI TALİMAT BEKLEMEDEN SOKAĞA ÇIKMALI

Açlık grevlerinde kritik noktanın aşıldığını ve Kürt halkının her yerde eylem talimatı beklemeden sokağa çıkması gerektiğini kaydeden Demirtaş şunları söyledi: "Partimizin planlaması doğrultusunda her yerde mitingler yürüyüşler var. Körelmiş vicdanlara duymayan kulaklara karşı sokağa çıkma dışında şansımız yok. Bu savaşta yitirdiğimiz her insan için vicdan azabı çekerken birileri daha fazla insan ölsün diye politikalarını bize dayatamazlar. Bayram boyunca miting ve yürüyüşlerimiz sürecek. İçerde ölümler bu kadar yaklaşmışken biz bayram yapamayız. Bayram bize haramdır. Böyle bir ortamda bayram sevinciyle kurbanı karşılayamayız."

"Bu ülkenin başbakanı içişleri bakanı Suriye'de kan akmasın diye ülke, ülke dolaşıp çağrı yaparken ülkemizde kan akıyor. Buraya neden ateşkes çağrısı yapmıyorsunuz. Neden ölüm oruçlarını ve taleplere kulak kapatıyorsunuz. Aynı duyarlılığı kendi ülkeniz içinde göstermeniz gerekir" diyen Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı'na seslenerek, "Suriye'ye yapılan ateşkes çağrısı için neden ülkenizde göstermiyorsunuz. Başbakanın tüm hayali Çankaya koltuğudur. Ona inancımız yok. Ama devletin diğer yöneticileri sizde vicdan kalmışsı artık bu yangına su dökün. Bu halk gece gündüz sizin polisinizin gazına copuna rağmen sokakta barış istiyor. Siz cenazelerin arkasına dizilip sahte gözyaşlarıyla intikam narası atarken burada evladını toprağa gömen barış diye haykırıyor” dedi.

‘ADALET BAKANI BUGÜN AÇIKLAMA YAPMALI’

İçerdeki olası yaşanabilecek ölümlerin sıradan ölüm olmayacağını kaydeden Demirtaş, "Ya hep birlikte durduracağız ya da gerekirse arkadaşlarımızla birlikte öleceğiz. Adalet bakanı bugün açıklama yapmalı ölüm oruçlarıyla ilgili taleplerdin dikkate alındığını belirtmeli. Araya bayram giriyor. Aksi takdirde sorumluluktan kurtulamazsınız. Bugün bekliyoruz açıklamayı bunun şakası yoktur. İçerdekiler ölüm orucunu kararını kendi iradeleriyle aldılar. BDP yaptırtmadı. Biz onların iradesine sahip çıkıyoruz. Geri adım atmaları yok. Son derece kararlılar" şeklinde konuştu.

‘HERKES İŞİNİ GÜCÜNÜ BIRAKIP SOKAĞA ÇIKMALIDIR’

Artık her saniyenin, her dakikanın bile önemli olduğunu kaydeden Demirtaş, "Ülkenin her bir yerinde yapılan eylem çağrılarında insanlar içini gücünü okulunu bırakarak katılmalı. Yüz binler alana çıkmalıdır. Hükümet engelleyecekse varsın engellesin. Neyse bedeli biz önde olacağız. Bedelini öderiz. Başka türlü bu vicdansızlığı durduramayız. Bu işin kaybedilecek saniyesi yoktur. Hükümet bu çığlığı duyana kadar, gece gündüz demeden herkes demokratik gösteri hakkını kullanmalı. Gerekirse sokaklardan evine dönülmemelidir. Partimiz bunun öncülüğünü yapmaya hazırdır. Bunun dışında başkada gündemimiz olmayacaktır. İçerdeki arkadaşlarımızı kurtarmak halkımıza bağlıdır" şeklinde konuştu.


Hakkari’deki askerden itiraflar – Yeni Özgür Politika

Türk ordusunda görevli bir asker, hem tanık olduğu vahşet ile cinnet halini hem de ordunun vurucu gücünü oluşturan profesyonellerin kaçışını anlattı.

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 22 Ekim 2011 tarihinde Kazan Vadisi'nde (Geliyê Tiyarê) çıkan çatışma sonrasında bölgeye giden ilk grubun içinde bulunan rütbeli bir asker, gerillaların yanı sıra 29 askerin de uçaklarca öldürüldüğünü söyledi. Asker, kayıplarının gizlendiğini, yaralı esir düşen gerillaların katledildiğini ve cenazelere bile vahşet uygulandığını belirtti.
Çukurca'nın Kazan Vadisi'nde (Geliyê Tiyarê) 22 Ekim 2011 tarihinde kimyasal silahların da kullanıldığı bombardıman sonrasında bölgeye ilk giden askeri grubun içinde bulunan ve ismini vermek istemeyen bir Türk ordu mensubu, bir yıl sonra orada yaşananları ve tanık olduklarını "vicdan azabı" çektiği için DİHA'ya anlattı. 36 HPG'li ile birlikte 61 kişinin yaşamını yitirdiğini dile getiren asker, bölgede kullanılan kazan bombaları ile birlikte kimyasal silahların da kullanıldığını doğruladı.
Devletin her canlıya ateş açtığını dile getiren askeri yetkili, "Kazan Vadisi'nde ilk olarak 32 HPG'li öldürüldü. Bu arada yapılan hava saldırısında 29 asker öldürüldü, 57 asker de yaralandı. Orada PKK'li öldürelim diye herkese ateş açıldı. Daha sonra, kobralarla yapılan atışlarda 4 PKK'li daha öldürüldü. Oraya ilk gidenlerden biri de benim. Orada gördüğümüz manzara korkunçtu. İnsan parçaları ortadaydı. Kim asker kim PKK'li belli değildi. Yaralanan 57 askerin hiç birisi kendinde değildi. Kulakları duymuyordu. Bunlar basına yansıtılmadı" dedi.
İki gün süren ve ağırlıklı olarak savaş uçakları ve Kobra tipi helikopterlerle yapılan saldırılar sonucunda 36 HPG'linin yaşamını yitirdiği, birçok cenazenin paramparça edildiği basına ve sivil toplum örgütlerinin raporlarına yansımıştı. Olayın ardında Türk Genelkurmayı'nın resmi internet sitesinde, İnsansız Hava Araçları'nın tespit ettiği hedeflerin savaş uçakları ile vurulduğu ve olayda 49 HPG'linin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Ancak daha sonra bölgeye giden sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar ile günler sonra netleşen haberlerin ardında bölgedeki çatışmalarda toplam 36 HPG'linin yaşamını yitirdiği ortaya çıkmıştı.

Kayıplar gizleniyor
Rütbeli asker, "vicdanı sızladığı" için konuşmaya karar verdiğini dile getirerek, Kazan Vadisi dışında da bazı bilgiler verdi. Yetkililerin her çatışma sonrası ölümleri sakladığını belirten rütbeli asker, "Bir çatışma sonrası asker ölümleri ne kadar az gösterilirse, yaşamını yitirenler o kadar çoktur. 25-30 kişi öldüğünde 2-3 kişi öldü diyorlar. Bazen morgda 5-10 ceset üst üste konuluyor. Daha sonra bu cenazeler dağıtılıyor. Diğer bölgelere dağıtılıp memleketlerine yollanıyor" diye konuştu.

Paralı askerler kaçıyor
Yaşanan çatışmalarda birçok rütbelinin psikolojisinin bozulduğunu belirten askeri yetkili, Aralık ayı ile birlikte birçok uzman erbaşın istifa edeceğini iddia etti: "Uzmanların psikolojileri bozulmuş ve kimse savaşmak istemiyor. Hakkari Dağ ve Komando Tugayı'nda bulunan 1-2-3-4-5. Dağ Komando taburlarında Aralık ayı ile birlikte her bölükten en az 16 ile 20 arası istifa edip gidecek uzman erbaş var. Sözleşme dönemleri bitince birçoğu istifa edecek. Bu sonuç geçtiğimiz günlerde bizzat Tugay Komutanı tarafından yapılan bir testle ortaya çıktı. Zaten şu ana kadar 5 uzman firar durumunda. Sözleşme zamanını beklemeden çekip gidenler firar durumuna düşüyor. 5 uzman kişi çekip gitti. Her taburda 20 kişiden oluşan 5 tim olması gerekirken şu anda tim sayısı 3'e düşmüş. Bu sayı Aralık ayındaki istifalarla 2'ye düşecek. Artık kimse uzman erbaşlığa başvurmuyor. Ülke genelinde önceleri yıllık bazda başvuru sayısı 2 binlerde iken, şimdi yıllık 300'e kadar düşmüş."

Borçları için kalanlar
Birçok uzman çavuşun da bugün bile gitmek istediğini; ancak aldıkları kredi borçları nedeniyle gidemediğini belirten askeri yetkili, "Bugün gidemeyenler özellikle kredi kartı borçlarını düşündüklerinden ve başka çareleri olmadığından kalmak zorunda. Şimdi bu borçları ödeyebilmek için burada gün sayıyorlar. Bu borçlarını ödedikleri gün gidecekler" dedi.

Artık dayanamıyoruz
Genel olarak asker psikolojinin bozuk olduğun tekrarlayan Türk ordu mensubu, şöyle devam etti: "Operasyonlar o kadar çok ki, dayanamıyoruz. Hafta sonu yok. Arazide 3 ay kalınıyor. Planlanan izinler iptal oluyor. Çok önemli bir durum yoksa kesinlikle kimseyi yollamıyorlar. Arazide asker birbirini vuruyor. Buna benzer çok sayıda vaka var. Gece karanlığında pusuda ya da çatışmada kimin kim olduğu belli olmayan bir ortamda birçok asker, korkudan ve panikten kendi arkadaşını vuruyor. Bunlar basına hiç yansımıyor bile.

Hakkari'yi yok edelim
Hakkari halkının tamamını yoketmek isteyenler var. 'Bizlere izin verseler de kentin altından girip üstünden çıkıncaya kadar bebeği, yaşlıyı, imamı kadını hepsini öldürsek' diye bekleyen ve arzu eden bir grup var aramızda. 'Bize yetki verseler de tanklarla kente girip hepsini yok etsek' diyenler var."

Sağ yakalanan öldürülüyor
Dönem dönem basın tarafından servis edilen, "Teslim olan PKK'liye asker merhameti" şeklindeki haberleri de yalanlayan askeri yetkili, çatışmalarda yaralanan ya da yaşamını yitiren HPG'lilere kötü muamele yapıldığını belirterek, "Ölüye kötü muamele yapılmamalı. Ölü insana defalarca kurşun sıkılıyor. Yaralı olarak ele geçenler sırf PKK'lidir diye öldürülüyor. En son Geçimli Karakolu'nda yanılmıyorsam Zozan adlı PKK'liydi sağ yakalandıktan sonra öldürüldü" dedi.
Rütbeli askerin anlattığı olay, İHD'nin hazırladığı bir raporda geçen "kadın HPG'linin infaz edildiği" bilgileri ile örtüşüyor. İnsan Hakları Derneği (İHD), 14 HPG'linin hayatını kaybettiği ve bazı sivillerin hafif yaralandığı 4 Ağustos'taki Geçimli çatışmasına ilişkin raporunda en az 3 HPG'linin yaralı halde yakalandığını ve infaz edildiğini açıklamıştı.


Tutsaklar tedaviyi reddediyor – Yeni Özgür Politika

12 Eylül’den itibaren Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürtçe önündeki engellerin kaldırılması talepleriyle açlık grevinde olan PKK ve PAJK’lı tutsaklar, tedaviyi reddediyor.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde 12 Eylül’den beri açlık grevinde olan tutsakların durumuna tanık olan bir cezaevi personeli, bazılarının durumunun ağırlaştığını belirterek, revire gitmeyi ve doktor müdahalesini kabul etmediklerini söyledi.
PKK’li ve PAJK’lı tutsakların 12 Eylül’de PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ile anadil önündeki engellerin kaldırılması talepleriyle başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevi 43’üncü gününde devam ediyor. Açlık grevine giren ilk gruptaki tutsakların 40. gününden sonra yaşamlarının kritik eşiğe girdiği şeklindeki uyarılar, AKP Hükümeti tarafından görmezden gelinirken, cezaevlerindeki personeller de tanık oldukları karşısında artık vicdanlarının sızladığını belirtiyor. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde 12 Eylül’den beri açlık grevinde olan tutsakların durumuna tanık olan bir cezaevi personeli, DİHA’ya konuştu.

Sessiz kalırsanız ölebilirler!
Cezaevi personeli, açlık grevine girmiş olan tutuklu ve hükümlülerden bazılarının durumunun ağırlaştığına, revire gitmeyi ve doktor müdahalesini kabul etmediklerine şahit olduğunu belirterek, şunları anlattı: “Tayyip Temel, Sami Geylani, Engin Demir ve Osman (Ötün) diye bildiğim bir tutuklunun da aralarında bulunduğu açlık grevine girenler tedaviyi ve sağlık müdahalesini kabul etmediler. Tayip Temel’de göz kararması, mide rahatsızlığı, idrarda kırmızılaşma, ani kanama, baş dönmesi ve son olarak da ayakta duramama şikayeti baş gösterdi. Şu an ise durumu aciliyetini koruyor. Ayrıca Mazlum Tekdağ’da ise burun kanaması, mide bulantısı, baş dönmesi; diğer eylemcilerde ise tansiyon düşmesi görülüyordu. Ayrıca durumları gittikçe kötüleşiyor ve hiç bir tedaviyi de kabul etmiyorlar.”
Demokratik kamuoyuna seslenerek, “Lütfen bu duruma sessiz kalmayın, sesiz kalırsanız Tayyip Temel ve diğer arkadaşları her an ölebilirler” dedi.

Vekiller grevcilerle görüştü
DTK Eşbaşkanları da dün Van F Tipi Cezaevi önünde yaptıkları açıklamayla kamuoyuna “sesinizi yükseltin, sessizlik felakete yol açar” uyarısında bulundu. DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Van F Tipi Cezaevi’nde açlık grevine katılan tutsakları ziyaret etti. Vekiller, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da aralarında bulunduğu açlık grevi eylemcileriyle görüştü. Ziyaret ardından açıklama yapan Türk, “Cezaevinde özellikle açlık grevinde bulunan arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Şu anda binlerce Kürt halen cezaevlerinde bulunuyor. Cezaevlerinde 12 Eylül’ü aratan uygulamalar var. Bugün yaşanan açlık grevleri 12 Eylül’ü bize hatırlatıyor. 12 Eylül’de yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Birçok insan yaşam fonksiyonlarını kaybetti” diye konuştu. Açlık grevlerinin giderek kritik bir hal aldığını belirten Türk, bu durum karşısındaki suskunluğa tepki göstererek, şöyle konuştu: “Çok iyi biliyoruz ki, bu suskunluk devam ederse, bir felakete yol açacaktır. Tüm sivil toplum örgütlerini, aydınları ve yaşam hakkının kutsal olduğuna inananlara çağrıda bulunuyoruz. Söyleyecekleri ne varsa söylemelerini ve bu duruma ses çıkarmalarını bekliyoruz. Yine halkımıza çağrımız artık suskunluklarını bozmaları seslerini gür bir şekilde dile getirmelidir. Halkımız açlık grevindekilere sahip çıkmalı, sesini çok güçlü bir şekilde yükseltmelidir.”

TKP/ML'den destek

TKP/ML davasından tutsaklar, açlık grevindeki PKK ve PAJK'lı tutsaklarla dayanışma için tüm cezaevlerinde 3 günlük açlık grevi yapıyor. Tutsaklar adına açıklama yapan İsmail Yılmaz, "Tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ile Kürt ulusunun demokratik taleplerinin kabul edilmesi talebiyle başlatmış oldukları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminin taleplerini destekliyoruz. Bu talepler doğrultusunda 22-23-24 Ekim tarihleri arasında üç günlük destek açlık grevi yapıyoruz" dedi. Beş gün süreyle açık ve kapalı görüşe çıkmayacaklarını belirten tutsaklar, halka da sesini yükseltme çağrısı yaptı.

AB izliyormuş
Avrupa Birliği(AB) cezaevlerindeki 43'üncü giren açlık grevine ilişkin, "süreci izliyoruz" demekle yetindi.
AB yetkilileri, Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'den itibaren devam eden ve kritik bir aşamaya gelen açlık grevine ilişkin ANF'nin "harekete geçecek misiniz" sorusuna yanıt verdi. AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle adına Sözcü Peter Stano, "Gelişmeleri yakından izliyoruz, cezaevlerindeki durum karşısında duyarsız değiliz ve Türkiye'deki yetkili mercilerle de görüşme halindeyiz" dedi. Başta Kürt meselesi olmak üzere Türkiye'nin belli başlı sorunlarının Ekim ayı başında açıklanan AB 2012 İlerleme Raporu'nda iyice tahlil edildiğini belirten sözcü Stano, ancak bunun dışında Brüksel'in Ankara'ya karşı tavrını değiştirecek bir gelişmenin kayda değer olmadığını öne sürdü.
AB yetkilisi, Avrupa Komisyonu'nun Kürt meselesi karşısında var olan pozisyonuna ilişkin ise şu yazılı açıklamayı yaptı: " Güneydoğu bölgesi barış, demokrasi ve istikrarın yanı sıra, sosyal, ekonomik ve kültürel alanda da gelişmeli. Bu bölgede yaşayan insanların sosyal, ekonomik ve kültürel haklara da ihtiyacı vardır...  Çözüm açık toplumsal tartışma, temel özgürlüklere tam saygı içerisinde gerçekleştirerek yapılmalıdır."

Af Örgütü Türkiye’yi uyardı

Uluslararası Af Örgütü(AI), tutsaklara yönelik kötü muameleye son verilmesini, haklarının güvence altına alınmasını istedi.
AI, cezaevlerinde yüzlerce tutsağın katıldığı süresiz dönüşümsüz açlık grevine ilişkin açıklama yaptı. AI, "Açlık grevleri barışçıl bir protesto şeklidir ve Türkiye yetkililerinin, bu yöntemle protesto etme hakkı dahil olmak üzere, mahkumların ifade özgürlüğü hakkına saygı duyma yükümlülüğü bulunmaktadır" dedi. Devletin açlık grevindeki tutsakların haklarına saygı göstermediği ve zor kullandığı yönündeki haberlerin endişe verici olduğunu belirtilen açıklamada, Silivri ve Şakran cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsakların hücrelere konulduğu, Tekirdağ'da gardiyanların kötü muamelesine maruz kaldıklarına dikkat çekildi. "Cezaevi yetkililerinin, kimi zaman, mahkumların içme suyuna ve bu suya eklenen şeker, tuz, vitamin ve diğer takviyelere erişimini kısıtladığı yönünde haberler bulunmaktadır" diyen AI, Türk devlet yetkililerine şu çağrıda bulundu: "Uluslararası Af Örgütü, Türkiye yetkililerine açlık grevindeki mahkumlara yönelik cezalandırıcı hiçbir tedbirin alınmaması ve işkence ile diğer kötü muamelelerin mutlak bir şekilde yasaklandığının güvence altına alınması çağrısında bulunuyor. Açlık grevindeki mahkumlara, nitelikli sağlık görevlilerine yeterli erişim ve ihtiyaç duydukları her türlü tedavi sağlanmalı. Türkiye yetkilileri Silivri, Şakran ve Tekirdağ cezaevlerindeki mahkumların kötü muamele gördükleri ya da açlık grevine katıldıkları için cezalandırıldıkları iddialarını hızlı, derinlemesine, bağımsız ve etkili bir şekilde soruşturmalı."


Müdahale tehdidi – Yeni Özgür Politika

Hükümet kanadı, açlık grevlerine neden olan koşulları düzeltmek ve talepleri kabul etmek yerine "gerekirse müdahale ederiz" tehdidi savururken, insan hakları savunucuları, "ölümler yaşanmadan taleplere kulak verin" çağrısı yapıyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, cezaevlerinden devam eden açlık grevlerine müdahale edileceğinin sinyalini verdi. Önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı basın toplantısında bir soru üzerine Babacan, "Biliyorsunuz, devletin bir şefkat eli vardır; ama öte yandan devletin yaptırım yapacak gücü vardır. Dolayısıyla biz bu her iki özelliği bir bakıma devletimizin alanını en etkin bir şekilde kullanarak bahsettiğiniz konularda gerekli adımları, gerekli kararları zamanı gelince atarız, yaparız" diyerek olası müdahalenin sinyalini verdi.

Hayata Dönüş Katliamı'nı hatırlattı
Hükümet'ten gelen bu açıklama 2000 yılında ölüm orucuna giren tutsaklara yapılan müdahaleyi ve ardından gelen katliamı hatırlattı. 19 Aralık 2000 tarihinde, Türkiye çapında 20 cezaevinde yapılan operasyonda 32 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce tutuklu ve hükümlü yaralanmıştı. Operasyona "Hayata Dönüş" adı verilmişti, ancak binlerce askerin cezaevi duvarlarını yıkarak içeri girdiği, ölüm orucundaki insanların diri diri yakıldığı, gerçek kurşunların kullanıldığı operasyon, Türk devletinin tarihinde "Hayata Dönüş Katliamı" olarak yerini aldı.

Adalet Bakanlığı'na seslendiler
İnsan hakları savunucuları ise müdahale yerine tutsakların taleplerine kulak verilmesi istiyor. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Türk Tabibler Birliği (TTB) Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, yaptıkları tüm çağrılara ve başvurulara rağmen cezaevlerinde yaşanan açlık grevlerini görmezden gelmeye devam eden Adalet Bakanlığı'na yürüdü. Dün yapılan eyleme TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, BDP Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan de katıldı. Orta açıklamayı İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan yaptı.

İntihar değil, protesto biçimi
Türkdoğan, Dünya Tabipler Birliği'nin Malta Bildirgesi'nin açlık grevcisini, "Zihinsel olarak ehliyetli, açlık grevine kendi iradesiyle karar vermiş, bu nedenle belirli bir zaman için yiyecek veya sıvı almayı reddeden kişi" olarak tanımlandığını hatırlatarak, açlık grevinin bir intihar değil, protesto biçimi olduğunun altını çizdi. İHD Genel Başkanı, açlık grevi yapan tutsakların B1 vitamini almasının da hayati önemde olduğuna dikkat çekti.

Bırakın tutsakları görelim
Cezaevlerinde açlık grevine girenlerin sayısını her geçen gün arttığına vurgu yapan Türkdoğan, 2000 yılındaki ölüm orucunun binlerce insanın ölmesine ve sakat kalmasına neden olduğunu hatırlatarak, Adalet Bakanlığı'na "Cezaevlerini ziyaret etmemize izin verin" diye seslendi.

Arabulucu oluruz
Hükümetin ölümler yaşanmadan talepleri değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Türkdoğan, şunları belirtti: "1980 yılından bu tarafa Türkiye cezaevlerinde 144 kişi açlık grevleri ve ölüm oruçları nedeni ile yaşamını yitirmiştir. Bu kadar ağır bir sürecin yaşandığı Türkiye'de yeni ölümlerin yaşanmaması için hükümeti sorumlu davranmaya ve süreci zorlaştırmamaya davet ediyoruz. Mahpuslara zorla müdahale edilerek tek kişilik hücrelere atılması ve bilinçsizce yapılacak tıbbı müdahaleler sorunları daha da ağırlaştıracaktır. Bunun için de başta kurumlarımızın temsilcilerinden olmak üzere duyarlı kişilerin arabuluculuğuna başvurulmalıdır."

Talepler ortadadır
KESK Genel Başkanı Lami Özgen de Hükümetin açlık grevlerini görmezden gelmesini eleştirerek, "Talepler ortadadır. Bu talepler Kürt sorununun demokratik çözümünün de talepleridir. Tutsaklarla ilgili yaşamsal sorunlar ortaya çıkmadan hükümet, talepler eksenli müzakere sürecini başlatmalıdır" dedi.

Medyaya uyarı
ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı da Türk medyasının tavrını eleştirerek, "2000'li yıllarda attığınız iğrenç manşetler 'Hayata Dönüş' katliamını getirdi. Dezenformasyona izin vermeyin. O dönemki alçak tavrınızı yeniden kullanmayın" diye seslendi.


Wan çözüm bekliyor hükümet şov yapıyor – Özgür Gündem

Yüzlerce insanın ölümüyle sonuçlanan Wan depremi bugün bir yılını geride bırakıyor

Wan ve Erdîş’te yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği depremin birinci yılında sorunlar hala çözüm bekliyor. 644 kişinin yaşamını yitirdiği depremin birinci yılında, sorumlular hakkında tek bir işlem dahi yapmayan hükümet, yarın Erdoğan’ın katılımıyla “konut reklamı” yapacak. Depremzedeler ise DTK Eşbaşkanı Türk’ün katılımıyla anma etkinliği yapacak.

Yaralar sarılmayı bekliyor

Wan ve Erdîş’te yaşanan depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, yurttaşların sorunları hala çözülmedi. Wan Demokrasi Platformu, sorunların çözülmemesini protesto etti. DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, BDP’li milletvekilleri bugün Wan’da yapılacak anma etkinliklerine katılacak.

Mavi Plaza önünde bir araya gelen Wan Demokrasi Platformu, üyeleri ve çok sayıda yurttaş, polis ablukası altında Feqiyê Teyran Parkı’na kadar, “Wan halkı depremi unutma, unutturma” sloganları ile yürüdü. Platform adına konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Sedat Baran Özaydın, depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorunların çözülmediğine dikkat çekerek, “İlimiz afet bölgesi ilan edilmediği gibi yapılan tüm okullar hayırseverlerin insafına bırakılmış, siyasetçiler ve bürokratlar siyasi rant peşindedir” dedi.

‘TOKİ konutları karla satıyor’

17 bin 400 civarında TOKİ konutlarının yapıldığını belirten Özaydın, “Ancak hiçbir konut oturulacak durumda değildir. Halktan tepki çekmemek için konutların kuraları çekildi, anahtarları teslim edildi. TOKİ konutlarının birçok sorunu çözülmemiştir. Edremit ve Kalecik konutlarında mevcut su sorunları devam ediyor” dedi. Özyadın, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2012 yapı yaklaşık birim maliyetleri 3. Sınıf B grubu metrekare maliyeti 560 TL’dir. Ancak TOKİ’nin yaptığı konutlarda metrekare maliyeti 1050 TL’dir. TOKİ deprem konutlarını yüzde 50-60 civarında karla vatandaşa satmaktadır” dedi konuştu.

Anma etkinliği yapılacak

Bu arada Çelebibağı Belediye Başkanı Veysel Keser, “bugün saat 13:00’te Alkanat Caddesi üzerinde anma etkinliği yapacağız. Saat 14.00’da depremde yaşamlarını yitiren yurttaşların mezarlarını ziyaret edeceğiz. Kardelen Düğün Salonu’nda saat 17.00’da sinevizyon gösterimi ve konuşmalar yapılacak. Yapılan konuşmaların ardından Çelebibağı Belediyesi tarafından mevlit verilecek” dedi. Öte yandan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, depreminin birinci yılı nedeniyle Başbakan Erdoğan’ın bugün Wan’ı ziyaret edeceğine dikkat çekerek, Erdoğan’a “Hangi yüzlü Wan’a geliyorsun” diye sordu. Üçer, “Erdoğan Wan’a geliyor. Neden, TOKİ dağıtacakmış. Sanki babasının çiftliğindeki malları dağıtıyor. Wan’da yaptığınız onca üç kağıtlarınıza ne diyeceksiniz. Yolsuzluklara ne diyeceksiniz. Ey Başbakan! Wan’da yapılan tüm yolsuzlukların, valinin, vali yardımcılarının, emniyet müdürünün çıkarına yapmış olduğu bütün yolsuzlukların sorumlusu bizzat sensin” dedi.


VEBALİ HÜKÜMETİNDİR – Özgür Gündem

 Grevler 42. gününde

Kürt halkının talepleri için bedenlerini ölüme yatıran tutsakların açlık grevi 42. gününde. Üç maymunu oynayan AKP hükümeti grevlere de kulaklarını tıkadı. Aileler bir kez daha uyardı: ‘Vebali hükümetindir’

HÜKÜMET VE MEDYAYA SERT TEPKİ

Açlık grevleri 42. gününe girerken, tutuklu yakınları da duyarlılık çağrısı yaparak, yetkililere seslendi. Medyanın ve siyasetçilerin duyarsızlığına tepki gösteren tutuklu yakınları, “Yaşamını yitirenler olursa bunun hesabını kim verecek. Vicdanı olan herkesi yanımızda olmaya ve tutsakların talepleri için çaba harcamaya çağırıyoruz” dedi.

HÜKÜMET TARİHTEN DERS ÇIKARSIN

Diyarbakır Cezaevi’ndeki, “1982 Ölüm Orucu” tanıklarından Yazar Salih Sezgin, 12 Eylül’den sonra çok ‘keşke’ denildiğini, yine “keşke” denmemesi için bir an önce adım atılması çağrısında bulundu. Ölüm orucunda hayatını kaybeden Akif Yılmaz’ın kardeşi Bahri Yılmaz da hükümete, “Tarihten ders çıkarın” uyarısında bulundu.

Olacakların vebali hükümetin boynuna

PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılarak sağlık, güvenlik, özgürlük koşullarının sağlanması ve anadil üzerindeki asimilasyon politikalarına son verilmesi talepleri ile başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 42’inci gününe girdi.

Açlık grevlerine farklı cezaevlerinden katılımlar da sürüyor. Son olarak Muş E Tipi Cezaevi’nden Bahar Uçak ve Necibe Armin ile Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tekin Asi, Seydi Ali Demir ve Remzi Almaz’ın da süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığı bildirildi. Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Hanefi Eser, Yalçın Keskin, Diren Yaşa, Suphi İsmail, Emrah Obiç ve Davut Avcı isimli tutsaklar da açlık grevine katıldı. Bingöl Cezaevi’nde daha önce de 9 tutsak açlık grevine başlamıştı. Böylelikle cezaevindeki süresiz-dönüşümsüz açlık grevindekilerin sayısı 15’e çıkmış oldu.

Kırıkkale F Tipi’nde 3, Bayburt Cezaevi’nde 17, Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde de 5 PKK ve PAJK’lı tutsak daha süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı. Tutsakların isimleri şöyle: Kırıkkale F Tipi: Zana Mazak, Vahdettin Turan ve Vahit Ufuk Yüksel 17 Ekim’den beri grevde.

Bayburt Cezaevi: Kadri Han, Murat Aslan ve Nurettin Ataman ile isimleri öğrenilemeyen 17 tutsak grevde. Van F Tipi: Naif Öztekin ve Xeyri ŞÍxo ile ismi öğrenilemeyen 5 tutsak. Denizli D Tipi: Hasan Keleş, Fahrettin Kocakaya ve Zeki Demirhan 15 Ekim’den beri grevde.  Bu arada Bolu F Tipi Cezaevi’nde birinci grupta yer alan tutsaklarda burun kanaması, mide bulantısı, baş ağrısı ve halsizlik gibi şikayetlerin başladığı bildirildi.

Tutsak yakınları duyarlılık çağrısı yaparak, yetkililere seslendi. Medyanın ve siyasetçilerin duyarsızlığına tepki gösteren tutuklu yakınları, taleplerin karşılanmaması halinde açlık grevindeki tutsakların sayısının 10 bini aşacağı uyarısını yaptı.

İsyandan başka çare yok

Bakırköy Kadın Cezaevi’nde bulunan Zekiye İlbasan’ın annesi Gülperi İlbasan, direniş karşısında devletin çaresiz kaldığını söyledi. İlbasan, “Kürt halkı isyan etse bile kimse bize neden isyan ediyor, diye sormasın. Sayın Öcalan cezaevinde, milletvekillerimizin dokunulmazlığı kaldırılıyor. Çocuklarımız ya dağda ya da zindanlarda ölümle yüz yüze tutuluyor. 3 barış grubu geldi hepsi tutuklandı. Artık biz Kürtlere isyan etmekten başka bir çare bırakmıyorlar” dedi.

Bakırköy Cezaevi’nde tutuklu olan Berivan Baştaş’ın annesi Sultan Baştaş ise, “Yaşamını yitirenler olursa bunun sorumluluğunu kim üstlenecek, bunun hesabını kim verecek bize” diye sordu. Baştaş, “Önümüzde Kurban Bayramı var. Bizlere ne bayram, ne seyran, ne de rahat var. İçimiz kan ağlarken, aç bedenler zindanlarda yatarken bizlere uykuda yok, bunları bize yaşatanlar da rahat olmayacak” diye konuştu.

Tutuklulara güç vermeliyiz

TUAD üyesi Şengül Kaçar ise, tutsakların Öcalan’ın özgürlüğü için iradeleriyle açlık grevine başladıklarını belirterek, “Ölüme başkaldıran evlatlarımızın arkasındayız. Vicdanı olan herkesi yanımızda olmaya ve ölümler yaşanmandan tutsakların talepleri için çaba harcamaya çağırıyorum. İçeride bedenleriyle direnen tutuklular kadar bizler de dışarıda tutsakların seslerine ses vererek, dayanışma içinde olmamız gerekiyor. Bizler tutuklulara ekmek, su gibi güç vermeliyiz” diye konuştu.
 
BDP Tekirdağ’a yürüyecek

BDP İstanbul İl Örgütü, açlık grevlerine dikkat çekmek ve destek vermek için 500 kişiyle Tekirdağ’a yürüyecek. Bir hafta sürmesi beklenen yürüyüş, bugün Esenyurt’tan başlayacak. Tutsakların sağlık durumu kritik bir aşamaya gelirken, hükümetin ve kamuoyunun sessizliğine karşı BDP İstanbul İl Örgütü İstanbul’dan Tekirdağ’a yürüyüş düzenleyecek. BDP’liler, önce Silivri Cezaevi’ne ardından da Tekirdağ Cezaevi’ne yürüyecek. BDP İstanbul İl Eşbaşkanları Asiye Kolçak ve Ali Rıza Bilgili, BDP il ve ilçe yönetici ve üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yurttaşlar yürüyüşe katılacak.
 
Êlîh mitinge hazırlanıyor

BDP Êlîh Örgütü, 27 Ekim’de Farabim Hastanesi önünde yapılacak mitinge ilişkin basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına BDP Êlîh (Batman) Milletvekili Ayla Akat ve Riha (Urfa) Milletvekili İbrahim Binici ile BDP İl Örgütü yöneticileri katıldı. Toplantıda konuşan Akat, Êlîh’te 27 Ekim’de bir miting kararı aldıklarını ifade ederek, “Bu mitingle açlık grevinde olan arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu, onları desteklediğimizi; ama asla ve asla ölümlere sessiz kalmayacağımızı hep beraber bir kez daha haykıracağız” dedi.


Olacakların sorumluluğu hükümettedir – Özgür Gündem

Fırat Haber Ajansı’na konuşan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Karayılan, açlık grevlerini değerlendirdi. “Basın açıklamaları, kısa yürüyüşlerle bu saatten sonra ölümlerin engellenemeyeceğini” belirten Karayılan, kamuoyundan daha büyük sahiplenme istedi. “Eylemi sona erdirmenin taleplerin karşılanmasıyla mümkün olduğunu” hatırlatan Karayılan, “Sorumluluğun AKP’de olduğuna” dikkat çekti.

Murat Karayılan:  Sorumluluk AKP’de

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre, Türkiye cezaevlerinde süren açlık grevleriyle ilgili KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, “basın açıklamaları, kısa yürüyüşlerin bu saatten sonra ölümleri engelleyemeyeceğini” belirterek, “tutsakların eyleminin daha büyük tutumla sahiplenilmesini” istedi. Karayılan, “eylemi sona erdirmenin de taleplerin karşılanmasıyla mümkün olduğuna” dikkat çekerken, “sorumluluğun ise AKP’de olduğuna” işaret etti.

‘Kürtler grevcilerle bütünleşmeli’

Karayılan, “Kürt halkı kendi evlatlarının hayatlarını ortaya koyarak verdikleri bu mesajı elinin tersiyle iten Türk sömürgeciliğine karşı tutum sahibi olmalıdır. Sadece halkımız bu eylemselliğe sahip çıkmalı, demiyorum; halkımızın, cezaevlerinde geliştirilen bu eylemi kendi eylemi olarak görüp, tümüyle bu eylemle bütünleşmelerini belirtiyorum” diye konuştu.

‘Öcalan’da değil AKP’de...’

Murat Karayılan, “açlık grevinin sonlandırılmasına ilişkin topun PKK Lideri Abdullah Öcalan’a atılmasını da doğru bulmadıklarını” belirterek, “Açlık grevini sona erdirmek ve şehadetlerin önüne geçmek, tutsakların isteklerini yerine getirmekle mümkündür. Sorumluluk AKP hükümetindedir” dedi.

Mazlumların yolundan...

“Zindanlarda bulunan arkadaşlar tamamen kendi inisiyatifleri ve kararları temelinde bu eylemselliğe girişmişlerdir” diyen Karayılan, şunları ifade etti: “Bu konuda dışarıdan iletilmiş herhangi bir görüş, öneri ve karar durumu söz konusu değildir. Mevcut eylemsellik kararlaşması tamamen arkadaşların kendi yoğunlaşmaları ve öz kararları sonucu gelişmiş bulunmaktadır. Zaten PKK olarak geleneğimizde dışarıdan zindanlara, ‘şunu yapın, bunu yapın’ biçiminde talimat gönderme tarzı yoktur. Bu yüzden hemen her dönemde zindanlardaki hareketin kadro ve sempatizanları kendi inisiyatifleriyle hareket etmişlerdir. Nasıl ki 1982 sürecinde Mazlum’lar, Ferhat’lar, Kemal ve Hayri’ler kendi kararlarıyla eyleme girişmişlerse, bugün de aynı şekilde bu direnişe girmiş bulunan Kürdistan halkının değerli evlatları, hareketin kadroları kendi inisiyatif ve kararlarıyla bu eyleme başlamışlardır.”

‘Barışın yolunu gösteriyorlar’

KCK Yürütme Konseyi Başkanı, “Bu eylemde tutsaklar kendileri için bir şey istememektedir. Sanırım tutsaklar ilk kez cezaevi koşullarına veya cezaevlerindeki uygulamalara dönük değil de ülke koşullarına dönük böylesi büyük bir eyleme girişmiş bulunmaktadırlar” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nedir istekleri? Önder Apo’nun özgürlüğü, anadilde eğitim ve savunma hakkıdır. Bu hakların Türkiye’de verilmesi barış ve demokratik çözüm sürecinin geliştirilmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla tutsakların geliştirdiği eylem, özü itibarıyla bir barış eylemidir. Bu eylemleri, iki halkın bir arada, özgür-eşit bir tarzda yaşayabilmesi temelinde barışın nasıl gelişebileceğini gösteren bir yol haritası durumundadır.”

“Yüzlerce kişinin katıldığı açlık grevi 40. gününe girmiş bulunmakta ama Türk basını ile Türk devleti bunu görmemektedir” diyen Karayılan, “Bu başka neyle izah edilebilir. Bunun insanlıkla alakası var mıdır? Bunun hukukla ve adaletle alakası var mıdır? Bu tutsaklar Kürt oldukları ve onurlu barışı savundukları için görmezden gelinmektedirler” dedi.

Sahiplenme çağrısı

“İstenilen barış, özgür-eşit birliğe dayalı barıştır.” diyen Karayılan,  “Bunun için insanlar hayatlarını ortaya koymaktadır. Herkesin bu gerçeği görmesi ve bu temelde en güçlü bir biçimde cezaevleri direnişçileriyle bütünleşerek fedakarlık yapması gerekmektedir. Ben bu temelde bütün Kürdistanlıları, barıştan ve demokrasiden yana olan tüm emek ve demokrasi güçlerini daha güçlü bir biçimde görevlerine sahip çıkmaya çağırıyorum.”


Rojîn Gewda fermandara pêşeng a pêvajoyê bû – Azadiya Welat

Rojîn Gewda fermandara pêşeng a pêvajoyê bû Partiya Azadiya Jinên Kurdistanê (PAJK) ji bo Endama Konseya Leşkerî YJA-Star’ê û HPG’ê Sureya Aslan (Rojîn Gewda) ku di 4’ê cotmehê de li Colemêrgê jiyana xwe ji dest da peyamek weşand.

PAJK’ê diyar kir ku Hevala Rojîn di şer de gelek caran birîndar bûye û ligel vê di eniya pêş a têkoşîna wan de cih girtiye û di vê israra xwe de bûye fermandara pêşeng a pêvajoyê.”
Koordîsyona PAJK’ê di peyama xwe ya nivîskî de da zanîn ku dê têkoşîna Rojîn Gewda ya ku dixwest bi têkoşîna rûmetê bigihîje jiyana azad, dê ji her demê zêdetir bilind bikin. PAJK’ê di daxuyaniya xwe de wiha got: “Têkoşîna me ya azadiyê, ji bo azadiya Rêber Apo û bidestxitina statûya azadiya gelê kurd di asta stratejiya şerê gel ê şoreşger ê pêvajoya 4’emîn li Kurdistanê de têkoşîneke bi heybet dimeşîne. Gerîlayên me yên azadiyê îsal zêdetir operasyonên şoreşgerî pêş xistine û bi teybetî jî li qadên me yên Botan û Zagrosê didome. Di operasyona geliyê Doskî de operasyona şoreşgerî pêk hat û di 4’ê cotmehê de Endama Konseya YJA-Star û Endama Meclisa PAJK’ê Rojîn Gewda şehîd bûye.”

SOZA TÊKOŞÎNÊ
PAJK’ê bal kişand ser sekna Rojîn Gewda ya jiyanê ya têkoşîna wê ya 20 salan û wiha hate gotin: “Rojîn bi ruhê fedayî xeta berxwedan û azadiyê ya Rêbertiyê ji kûr de fêm kiriye. Bi daxwaza ku bi serokatiya me re bibe heval bûye fedayî û şoreşgera xetê. Hevala Rojîn ligel ku gelek caran birîndar bû jî di eniya herî pêş a tê- koşînê de cih girtiye û bûye ferm- andara pêşeng a pêvajoyê. Hevala Rojîn bi sekn, îdia, biryar û baweriya xwe bi şêwaz û uslubê xwe hezkirina xwe nîşanî hevalên xwe dida. Bi bawerî û dilsoziyeke me- zin têkoşîna azadiya jinê bi serkeftî meşandiye. Li ser vî esasî em soz didin ku em ê layîqê hevala Rojîn û hemû şehîdan bin. Heyanî ji me bê em ê têkoşîn û berxwedanê mezin bikin.”


Dayikên Aştiyê bo xwedî girtiyan derkevin ketin rê – Azadiya Welat

Dayikên Aştiyê bo xwedî girtiyan derkevin ketin rê Çalakiya greva biçîbûnê ya bêdem û bêdorveger kete roja 43’an. Însiyatîfa Dayikên Aştiyê yên Şirnexê, ji bo balê bikşînin ser çalakiyên greva birçîbûnê dê li ber Girtîgeha Tîpa M a Midyadê çalakî pêk bînin

Însiyatîfa Dayikên Aştiyê yên Şirnexê ji bo balê bikşînin ser çalakiyên greva birçîbûnê yên PKK û PAJK’ê ku ji bo sererastkirina mercên ewlehî, tendurustî û azadiya Rêberê PKK’ê Abdullah Ocalan û astengiyên li pêşiya zimanê zikmakî bên rakirin ji 12’ê îlonê ve dest pê kirine didome û ji bo li ber Girtîgeha Tîpa M a Midyadê û çalakiyê pêk bînin bi rê ketin.

Komeleya Xwendekarên Şirnexê (ŞODER), KESK, Egîtîm Sen, rêveberên rêxistina BDP’ê ya bajar û gelek malbatên girtiyan piştgiriyê dan Dayikên Aştiyê.
Li ser navê însiyatîfê Saadet Atinç, axaftinek kir û diyar kir ku ji bo piştgiriyê bidin girtiyan ew dê biçin ber girtîgeha Midyadê. Atinç, wiha got: “Rewşa tendurustiya zarokên me ber bi nebaşiyê ve diçe. Ji ber vê em ê herin ber girtîgehan û daxwazên zarokên xwe bînin ziman. Heta ev daxwaz neyên pejirandin jî em ê venegerin. Tu cudahiya me ji zarokên me tune ye. Lê banga me ji hikûmetê re ew e ku êdî guh bidin dengê girtiyan ên ji bo çareseriyê. Bila çareseriyekê ji vê pirsgirêkê re bibînin. Em dibên êdî bes e.”
Piştî daxuyaniyê karwanê ji 9 wesayîtan pêk dihat ber bi Midyadê ve bi rê ket.


Beşar Esed lêborîna giştî ragehand - Xendan

Serokê Sûriyê Beşar Esed fermaneke lêborînê jib o ew kesên ku li 15 adara 2011 û heya 23/10/2012`an xwepêşandanên aştiyane encam dane derkir, her weha ji bilî ew kesên ku çek bi bê mulet hilgirtine.

Li gor nûçeya televizyona fermî ya Sûriyê belavkiriye ku Esed ew lêborîn ji bo kesên ku xwepêşandanên aştiyane encamp dane, lê ew kesên ku çek bi bê mulet hilgirtine û ji dadgehê revyane ev lêborîn wan nagre ber xwe.

Ji aliyekî din ve jêderekê mafê mirov yê sûriyê belavkiriye ku îro sêşeme 23/10, balefirên şer bi giranî navçeyên ser bi parêzgeha Helebê ku di bin kontrola artêşa azad de bûn bombardiman kirine.

Duh 22/10 jî hêzên ewlekariyê yên rêjîma Sûriyê 180 kes li navçeyên cuda cuda li wî welatî kuştine û îro jî heya niha hejmara kuştiyan li Sûriyê gihîştiye 34 kesan.


Van'da okul kadar cami yapıldı – Etkin Haber Ajansı

Van'da bugün 15 bin 341 konut ile 27 okul, 24 cami, 10 ticaret merkezi ve 13 büfeden oluşan tesisler açılıyor. Açılış törenine Başbakan Erdoğan da katıldı, depremin yaralarını sardıklarını iddia etti.

Van'da bugün toplam 15 bin 341 konutun yanı sıra 27 okul, 24 cami, 10 ticaret merkezi ve 13 büfeden oluşan tesisler hizmete açılıyor. Açılış törenine Başbakan Erdoğan da katıldı.

Erdoğan'ın gelişi nedeniyle kentte yoğun önlemler alınırken, alana girenler tek tek arandı. Kule ve yüksek yerlere özel harekat polisleri yerleştirildi.

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, Van'dan Erciş'e 6 polis helikopteri ile gitti.

Erdoğan, Erciş'te yapımı tamamlanan TOKİ konutlarının teslim töreninde konuştu. "En kısa zamanda bu işi bitireceğiz ve sizleri daha farklı bir Erciş'te daha farklı bir Van'da iskan edeceğiz" dediklerini hatırlatan Erdoğan, depremin yaralarını sarmak için yürütülen çalışmaların tamamlanmadığını ileri sürdü.

Başbakan Erdoğan, "Daha işimiz bitti mi, bitmedi. Yapacak çok işimiz var. Eski rakamla şu ana kadar 3,5 katrilyon harcadık. Yapılacak olanlarla birlikte bu rakam 5,5 katrilyona ulaşacak, hedef bu" dedi.

Erdoğan, konteyner kentlerde yaşayan memurlar için de çalışmalar yapılacağını savundu.


ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Ankara'da - Rizgarî Online

ABD'den Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ve CIA Başkanı Petreaus'un ardından Genelkurmay İkinci Başkanı Winnefeld da geldi. ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Ankara'da.ABD Genelkurmay 2. Başkanı James Winnefeld bu sabah Ankara 'ya geldi. Ankara’da temaslara başlayan Winnefeld'ın programında Türk Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve diğer askeri yetkililer ile görüşmeler yer alıyor.Türk medyasının kaydettiğine göre “ziyaretin önceden planlandığı, “terörle mücadele” ve askeri işbirliğinin yanı sıra, iki ülkeyi ilgilendiren ortak konuların ele alınacağı bildirildi.

Amerikan Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ve CIA Başkanı Petreaus da geçen ay Türkiye 'de temaslarda bulunmuştu.


Mahkûmlar eriyor, bakanlık susuyor – Denge Azad

Türk Tabipler Birliği (TTB), 58 cezaevinde sayıları 651’e ulaşan PKK ve KCK’lı mahkûmların “anadilde eğitim ve savunma hakkı ile Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması” talebiyle 12 eylülde başlattığı açlık grevlerinde sağlık açısından kritik döneme girildiğini açıkladı.

TTB Merkez Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, sorunun çözümü için işbirliği teklif ettikleri Adalet Bakanlığı’nın hâlâ sessiz kalmasının “endişe verici” olduğu belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Kimi açlık grevcilerinin B1 vitamini almayı reddettiği, kimi cezaevlerinde ise grevcilerin yalnızlaştırmaya ve tecride tâbi tutulduğu, sağlıklı içme suyu, tuz, şeker ve B1 vitamini verilmediği yönünde haberler alıyoruz. TTB olarak açlık grevleri konusunda görev almaya hazır olduğumuzu kamuoyu ve Adalet Bakanlığı’yla paylaşmıştık. Bakanlık tarafından ne yazık ki halen talebimize cevap gelmedi. Yetkilileri bir kez daha acilen sorumluluğa davet ediyoruz.”


Serok Barzanî : Pêywîste Hêzên Kurdîyên Rojavayê Kurdistanê Yekrêzîya Xwe Biparêzin - Peyamner

 Serokê herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî îro li bajarê Selaheddînê li gel şandeke Desteya Bilinda Kurdî ya Rojavayê Kurdistanê kom bû.

Di kombûnê de, şanda Desteya Bilinda Kurdîya Rojavayaê Kurdistanê (DBK)  li ber ronahîya bûyerên ku li Sûrîyê diqewimin, bi hûrî basa rewşa îro ya Sûrîyê bi giştî û rewşa Kurdên Sûrîyê bi taybetî kir.

Mesûd Barzanî serokê herêma Kurdistanê jî di evê dîdarê de, dîsan tekezî li ser piştîvanîya xwe bo gelê Kurd li Sûrîyê kir ji bo ku bigihîjin maf û daxwazên rewayên xwe û bo evê mebestê jî teekzî li ser ewê çendê kir, ku pêywsîte hêz û alîyên Kurdîyên Sûrîyê parêzvanîyê li yekîtî û yekrêzîya xwe bikin û rê ji her helwêstekê bigrin ku bibe sedema têkçûna evê yekrzêîyê.

Serok Barzanî û şanda Desteya Bilinda Kurdîya Rojavayê Kurdistanê di evê kombûnê de gengeşe li ser rewşa aware û penaberên Sûrî û Kurdên Rojavayê Kurdistanê yên li herêma Kurdistanê jî kirin û di heman bareyê de, şandeya Rojavayê Kurdistanê supasîya serok Barzanî kir, ku bi berdewamî giringîyê bi rewşa penaberan dide.


AİHM: İki Köylüyü Sınırda TSK'ya Bağlı Askerler Öldürdü - Bianet

AİHM, Türkiye'yi yaşam hakkını ihlal etmekten suçlu bulmakla kalmadı; iki köylünün Irak sınırında TSK tarafından öldürülmesiyle ilgili "soruşturmaya devam edin" dedi.
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Mehmet Arıcı ve Muhsin Güngör adlı köylülerin Irak sınırındaki Bozyamaç Köyü'nde öldürülmesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) sorumlu tuttu ve Türkiye'yi "yaşam hakkını ihlal etmek"ten mahkum etti.

AİHM, dün (23 Ekim) oybirliğiyle alınan kararda, Türkiye'yi hem yaşam hakkını ihlal etmekten hem de olayı etkili şekilde araştırıp gerçeği ortaya çıkarmamaktan sorumlu tuttu.
Muhtar: Kayseri Komando Tugayı bölgedeydi

Atıcı ve Güngör'ün cesetleri 29 Eylül 1999 tarihinde Bozyamaç Köyü'nün arkasındaki Öveç düzlüğünde bir kayanın üzerinde bulunmuştu.

AİHM dosyasında olay yerinde askere ait silahlardan çıkan 79 mermi kovanı bulunduğuna yer veriliyor. 30 Eylül 1999 tarihli otopsi raporunda bir muhtarın tanıklığı da yer alıyor. Muhtar, ifadesinde, aynı mahalde ve olaydan bir gün önce (28 Eylül 1999) olay bölgesinde Kayseri Komando Tugayı'na bağlı iki komutanı gördüğünü belirtiyor.

Olay uzun bir yargı süreci izlediyse de bugüne kadar herhangi bir sonuç alınamadı. Mart 2005 ile 2009 yılı arasında öldürülenlerin yakınlarına, soruşturmanın devam ettiği, bunun için de köylülerin ifadelerine yeniden başvurulduğu aralıklarla bildirildiyse de soruşturma ne kapatıldı ne de sonuç verdi. Bunun üzerine Arıcı'nın eş ve çocukları ile Güngör'ün anne ve babası AİHM'e başvurarak haklarını aramaya devam ettiler.
Bir ilk: AİHM soruşturmanın devamını istedi

Heyetinde Türkiye'den yargıç Işıl Karakaş'ın da bulunduğu AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 2. Maddesi açısında ihlal tespit etmekle kalmadı; "bir ilk" olarak Türkiye'yi olayla ilgili başlatılmış ancak devamı getirilmemiş ön soruşturmayı da en kısa sürede ilerletmeye çağırdı. AİHM, bunun için olaydan zarar gören Arıcı ve Güngör'ün yakınlarına da uğradıkları manevi zarar karşılığında tazminat ödenmesi dahil Türkiyeli yetkililerden tüm sonuçları göğüslemeye da çağırdı.
Tazminat yok, "soruşturmayı bitir" çağrısı var

Ancak AİHM, herhangi bir tazminata hükmetmeyerek Türkiyeli yetkililerden soruşturmayı en kısa sürede ve en etkin şekilde sonuçlandırmalarını istedi.


BDP'li milletvekilleri de açlık grevine başlayacak - Radikal

BDP ’li milletvekilleri de cezaevlerine destek için açlık grevi kararı aldı. Açlık grevlerinin sonuca bağlanması için bir dizi eylem planı hazırlayan BDP, destek için iki büyük miting de gerçekleştirecek. Partililer açlık grevi yapılan cezaevlerinin önünde destek eylemleri yapacak. Açlık grevine girenler için ölüm riskinin başladığı 50. günden itibaren BDP, greve katılanların taleplerinin yerine getirilmesi için bütün gücüyle alanlara çıkmaya hazırlanıyor. Tutuklu olan BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Belediye Başkanı Bekir Kaya açlık grevine katılmıştı. BDP’nin önceki gün gerçekleştirilen MYK toplantısında, dışardaki milletvekillerinden açlık grevine katılanlara destek kararı çıktı. Bu çerçevede milletvekilleri açlık grevlerinin 50. gününün ardından, değişik illere kurulacak ‘destek çadırlarında’ açlık grevine başlayacak.
Eylemcilere destek için düzenlenecek iki büyük mitingin ilki 27 Ekim’de Batman ’da, ikincisi ise 3 Kasım’da Diyarbakır ’da yapılacak. Ayrıca BDP’liler eylemin sürdüğü 58 cezaevinin önünde her gün oturma eylemi yapacak.
65 eylemcinin 12 Eylül ’de 7 cezaevinde başlattığı süresiz açlık grevi 58 cezaevine yayıldı. Şu an 690 eylemci açlık grevinde. Gümüşhane Cezaevi’nde 12 Eylül’den bu yana açlık grevine devam eden Hacı Aslan ve Adem Yıldız ise eylemlerini ölüm orucuna çevirdi. Bu arada Musa Anter’in kızı Rahşan ve oğlu Dicle Anter de İzmir ve Batman’da 1 günlük destek açlık grevi yaptılar.


BDP’li vekiller iki büyük miting planlıyor - Milliyet

Cezaevlerinde süren açlık grevleri ölüm sınırına yaklaşırken, BDP’li milletvekilleri de, “destek amacıyla” açlık grevi kararı aldı. Bir dizi eylem planı hazırlayan BDP, bu kapsamda iki büyük miting yapacak. İllerde kurulacak eylem çadırlarında ise kitlesel açlık grevleri gerçekleştirilecek. Eylem açlık grevine girenler için ölüm riskinin başladığı 50’nci günden itibaren başlayacak. BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın ardından diğer tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanları da tutuldukları cezaevlerinde açlık grevine katılmıştı.

İki kişi ölüm orucunda
Bu arada Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde 12 Eylül’den beri açlık grevini sürdüren, Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesi Yayın Yönetmeni Tayyip Temel’in durumunun kötüleştiği öğrenildi. Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde yatan Hacı Aslan ve Adem Yıldız’ın ise sıvı almayı keserek eylemlerini ölüm orucuna dönüştürdüğü öğrenildi. BDP yönetimi, açlık grevine katılanların taleplerinin yerine getirilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den randevu talep etmeyi MYK toplantısında tartışmaya açtı ancak uzlaşma çıkmadı. Partinin yetkili kurullarında halen tartışılan randevu konusunda karar çıkması halinde Erdoğan ve Ergin ile görüşme zemini aranacak.

Baluken: Sonuçlan çok ağır olur - Sol

Yüzlerce tutuklunun katıldığı açlık grevlerinde 43. güne girilirken, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Mermerci'nin söylediği "müdahale yetkimiz var" sözleri büyük bir tepkiye neden oldu.
BDP Grup Başkan Vekili Idris Baluken, "böyle bir durumda olacakları aklıma getirmek bile istemiyorum" derken, BDP Siirt Milletvekili Pervin Buldan, müdahale halinde eylemlerin tüm cezaevlerine yayılabileceğini söyledi.
Bakanlık müsteşarıyla görüşen heyette yer alan insan Haklan Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, "müdahalenin sonuçlannın iyi analiz edilmesi gerektiğini" hatırlattı.
Bugünden itibaren bölgelerine gidecek olan BDP milletvekilleri de dönüşümlü olarak açlık grevlerine katılma karan aldı.
Önceki gün ÎHD, TTB ve TlHV yetkilileriyle görüşen Bakanlık Müsteşarı Mermerci'nin, heyete "açlık grevlerine müdahale" yetkileri olduğunu hatırlatması, açlık grevi tartışmalannı yeni bir boyuta taşıdı. Heyette insan Haklan Derneği adına yer alan Genel Başkan Öztürk Türkdoğan, müsteşann kendilerine, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin infazı Hakkındaki Kanun'un 82. Maddesi'ni hatırlatarak, "kimsenin ölmesini istemeyiz. Ama yaşamsal tehlike olduğu zaman devletin müdahale hakkı var, müdahale edilir" dediğini anlattı.

"YENİ ÖLÜMLER YAŞANMASIN" –
Cezaevleri İzleme Kurulu adına İHD, THİV, ÇHD, TTB, KESK ve DİSK de dün Ankara'da yaptıkları eylemle açlık grevlerine destek verdi. Adalet Bakanlığı önünde yapılan basın açıklamasında, 1980 yılından bu yana açlık grevlerinde 144 kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatılarak, şöyle dendi: "Açlık grevi bir intihar biçimi değildir. Kişi, kendi iradesiyle ve bilinçli olarak yiyeceği red etmektedir. Önceki yıllarda da açlık grevlerinde ve müdahalelerde ağır sonuçlar yaşandı. Türkiye'de yeni ölümlerin yaşanmaması için hükümeti sorumlu davranmaya ve süreci zorlaştırmamaya davet ediyoruz." soL-Ankara Türkdoğan, bakanlığa bir Arabulucu Heyeti kurulma-' sı önerisinde bulunduklannı belirterek, şöyle devam etti: "Önerimizi değerlendireceklerini söylediler, ama umutlu değiliz. Açlık grevlerine müdahalenin geçmişte nelere yol açtığı çok iyi analiz edilmeli. Daha büyük sorunlara yol açacaktır. Aynca TTB, İHD ve TlHV'in cezaevlerine girip, bu insanlann durumlannın gözlemlenmesinin sağlanmasını istedik. Bize söyledikleri tek şey 'değerlendireceğiz' oldu." BDP Grup Başkanvekili Idris Baluken ise, sürekli olarak Adalet ve Sağlık Bakanlan'ndan görüşme talep ettiklerini ama yanıt alamadıklannı söyledi. Baluken sözlerini şöyle sürdürdü: "Müdahalenin, aklıma bile getirmek istemediğim sonuçlan olur. Böyle bir müdahale, AKP ve iktidann Kürt sorununun çözümünde hangi yolu tercih edeceğinin de bir göstergesi olur, ve tepkiler de buna göre şekillenir. Ama anlıyoruz ki, bırakın çözüme yaklaşmayı AKP cezaevlerinden ölüm haberleri gelmesini bekliyor." BDP'li Buldan ise, dün Sincan cezaevinde açlık grevlerinin 19. gününe giren 12 kadın tutukluyla görüştü. Buldan, kadın tutuklulann bilinçleri yerinde olması dahilinde hiçbir şekilde doktor müdahalesine izin vermeyeceklerini söylediklerini anlattı. Buldan, müdahalenin, sonuçlannın beklenenden ağır olabileceğini belirtirken, "asla müdahaleyi kabul etmeyeceklerdir. Böyle bir şeyin olması halinde eylemler tüm cezaevlerine yayılır" dedi. Öte yandan, açlık grevlerinin nedenlerinden biri olarak gösterilen görüş yasağı dün de sürdü. Avukadannın Öcalan'la görüşmesine izin verilmediği öğrenildi
 

İNSANIM DİYEN sesini yükseltmeli - Özgür Gündem

Bir çağrı da Van F Tipi’ndeki tutsakları ziyaret eden DTK Eşbaşkanı Türk’ten geldi. Suskunluğun felakete neden olacağını belirten Türk şu çağrıyı yaptı: “Tüm sivil toplum örgütlerini, aydınları ve yaşam hakkının kutsal olduğuna inananlara çağrıda bulunuyoruz. ‘İnsanım’ diyen herkes sesini yükseltmeli.”

DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, Wan’da yaşamını yitiren depremzedeler için yapılan anmada Başbakan’a seslendi: “Açlık grevinde bulunan bir arkadaşımızın burnu dahi kanarsa, onlar bunun altında kalır. Cezaevlerinde bir ölüme artık tahammül gösteremeyiz. Böyle bir gelişme olursa buna tepkimiz çok sert olacaktır.”

Tutsaklar kararlı: Bu direniş sürecek
Hükümetin sessizliği sürerken, tutsaklar bir kez daha talepleri karşılanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini vurguladı. Antep H Tipi ve Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden mektup gönderen grevdeki tutsaklar, “Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgür hareket koşulları yaratılana kadar direnişimiz devam edecek” dedi.

Hükümet hala tehdit peşinde
Tutsakların ölmesini bekleyen hükümet,  tehdit etmeye devam ediyor. Tehdit bu kez Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan geldi: “Biliyorsunuz, devletin bir şefkat eli vardır; ama öte yandan devletin yaptırım yapacak gücü de vardır. Gerekli adımları, zamanı gelince atarız” diyerek müdahale sinyali verdi.

Kürtler alanlarda hükümet saldırıyor
Günlerdir alanlarda açlık grevindeki evlatlarının taleplerini haykıran Kürtler, dün yine dört bir yanda sokağa döküldü. Amed, Êlîh, Erzerom, Wan, Erdexan, Colemêrg ve İstanbul’da binlerce kişi alanlarda tutsaklara destek olurken, hükümete talepleri karşılaması çağrısında bulundu. Hükümet ise kitlelere saldırarak yanıt verdi.

Halkımız güçlü ses versin!
Van F Tipi Cezaevi’nde açlık grevindeki tutsakları ziyaret eden DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, yaşanan suskunluğun felakete neden olacağını belirterek, başta Kürt halkı olmak üzere kendisine ‘insanım’ diyen herkesi seslerini yükseltmeye çağırdı

DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP Mûş Milletvekili Sırrı Sakık, Van F Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutsakları ziyaret etti. Cezaevinde açlık grevinde olan Wan Belediye Başkanı Bekir Kaya ile diğer eylemcileri ziyaret eden Türk, “Cezaevlerinde 12 Eylül’ü arattıracak uygulamalar var. Bu gün yaşanan açlık grevleri 12 Eylül’ü bize hatırlatıyor. 12 Eylül’de yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Birçok insan yaşam fonksiyonlarını kaybetti” diye konuştu.

Sessimizi yükseltmeliyiz
Türk, “Sorun giderek kritik bir hal alıyor. Ama şunu da belirteyim, bu durum karşısında büyük bir suskunluk var. Biz çok iyi biliyoruz ki, bu suskunluk devam ederse, bir felakete yol açacaktır. Tüm sivil toplum örgütlerini, aydınları ve yaşam hakkının kutsal olduğuna inananlara çağrıda bulunuyoruz. Söyleyecekleri ne varsa söylemelerini ve bu duruma ses çıkarmalarını bekliyoruz. Yine halkımıza çağrımız halkımız artık suskunluklarını bozmaları seslerini gür bir şekilde dile getirmelidir. Halkımız açlık grevindekilere sahip çıkmalıdır. Halkımızı sesini çok güçlü bir şekilde yükseltmesini bekliyoruz” çağrısında bulundu.
 
KAYBEDECEK tek saniye yok
Tutsaklara destek için tutuklu yakınları Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde oturma eylemi yaptı. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de katıldığı eyleme yüzlerce kişi katıldı. Demirtaş, “Ülkenin her bir yerinde yapılan eylem çağrılarına insanlarımız işini gücünü bırakıp katılmalıdır. Öğrenciler okulunu bırakıp katılmalıdır. Hükümet bunu engelleyecekse varsın engellesin. Neyse bedeli bizler önde olacağız, başta olacağız bedelini ödeyeceğiz. Başka türlü bu vicdansızlığı ve ahlaksızlığı durduramayız. Bu işin uzayacak tarafı yok. Bu işin kaybedilecek saniyesi, dakikası ve günleri yok” dedi.

Öte yandan Demirtaş, açlık grevi eylemine giren PKK’li ve PAJK’lıların ailelerini ziyaret etti. Demirtaş, durumu yakından takip ettiklerini belirterek, “Eğer onlar canlarını ortaya koymuşsa bizim daha fazlasını ortaya koymamız gerekiyor. Eğer arkadaşlarımız ölümü göze alıp, bedenlerini ölüme yatırmış ise birlikte öleceğiz” dedi.

Hükümet hala tehdit peşinde
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlarken cezaevlerinden devam eden açlık grevlerine müdahale edileceğinin sinyalini verdi. Babacan, “Biliyorsunuz, devletin bir şefkat eli vardır; ama öte yandan devletin yaptırım yapacak gücü vardır. Dolayısıyla biz bu her iki özelliği bir bakıma devletimizin alanını en etkin bir şekilde kullanarak bahsettiğiniz konularda gerekli adımları, gerekli kararları zamanı gelince atarız, yaparız” diye konuştu.

Hükümete lanet yağdı
Açlık grevlerine destek amacıyla dört bir yanda halk sokağa döküldü. Basın açıklaması ve yürüyüşlerde yapılan açıklamalarda, hükümetin açlık grevlerine duyarsızlığı protesto edilerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıldı.

ADANA: Adana’da TUHA-DER öncülüğünde basın açıklaması yapıldı. BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, “8 Ekim tarihinde açlık grevlerine dikkat çekmek için Eşbaşkanımızın da katılımıyla Dağlıoğlu mahallesi Karasu kavşağında miting düzenleyeceğiz. Bu mitinge tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.

KONYA: Eğitim Sen Konya Şubesi üyeleri de, basın açıklaması yaptı.

İSTANBUL: Gökuşağı Kadın Derneği’nin çağrısıyla çok sayıda kadın, açlık grevinde olan kadınlara Galatasaray Postanesi’nden dayanışma kartı gönderdi. ESP İstanbul İl Örgütü de, Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması düzenledi.

MERSİN: Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi önünde kitlesel basın açıklaması yapıldı. BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, tutukluların 10 gün içerisinde hayatlarını kaybetme riskiyle karşılaşacaklarını belirterek, “Buna seyirci kalamayız, kalmamalıyız” dedi.

DERSİM: BDP Dersim İl Örgütü öncülüğünde çok sayıda kurumunda desteklediği bir yürüyüş gerçekleştirdi. Pertek ilçesinde de Belediye önünde biraraya gelen yüzlerce kişi BDP binasına yürüdü.

SÊRT: Sêrt Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri de 3 gülük açlık grevi eylemi yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

MÊRDÎN: Mardin TUHAD-DER üyeleri, Mardin E Tipi Cezaevi önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı. Şirnex ve ilçeleri ile Mêrdîn’in Nisêbîn ve Kerboran (Dargeçit) ilçelerinden yüzlerce yurttaş Midyat Cezaevi önüne akın etti.

AGIRÎ: Agirî’de (Ağrı) KESK üyeleri tarafından açlık grevlerine destek yürüyüşü düzenlendi. Bazîd’de (Doğubeyazıt) ise DÖKH öncülüğünde yürüyüş düzenledi. WAN: Wan, Colemêrg (Hakkari) Tabipler Odası Başkanlığı da, yazılı açıklama yaptı.

ANKARA: SES de, yaptığı açıklamada çıklamada, sorunun diyalog yöntemiyle çözülmesi gerektiğine vurguladı.

MÛŞ: İHD Mûş Şubesi, BDP Mûş İl Örgütü, TUHAD-DER, KESK ve çok sayıda yurttaşın katılımıyla yürüyüş düzenlendi.

AMED: Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) bileşenleri, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması düzenledi. Bismil’de de önceki gün BDP tarafından yürüyüş gerçekleştirildi. DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, AKP’ye ve Başbakan Erdoğan’a seslenerek, “Cezaevlerinde bir tek arkadaşımızın cenazesi çıkarsa bu dünyayı size zindan ederiz, bunu kabul etmeyeceğiz” dedi. Kürt aydın, yazar ve sanatçıları, açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Dicle Fırat Kültür ve Sanat Merkezi’nde basın açıklaması yaptı. ÊLÎH: Êlîh’te (Batman) 27 Ekim’de düzenlenecek olan “Ölümlere sessiz kalmayacağız taleplere yanıt verilsin” mitinginin hazırlıkları sürüyor.

ERZEROM: Erzerom’un (Erzurum) Qereyazî (Karayazı) ilçesinin Yahyalı ve Melabadi köylerinde Tekirdağ Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan Serhat Göksu isimli tutsağın ailesinin de destek verdiği açlık grevi eylemi, Yahyalı köyünde kadınların öncülüğündeki 6 gündür devam ediyor.

ERDEXAN: BDP Erdexan (Ardahan) İl Örgütü üyeleri de, basın açıklaması yaptı.

COLEMÊRG: BDP Gever (Yüksekova) ilçe Başkanı Rüstem Demir, tutsaklara destek amacıyla her Cuma Gever BDP ilçe binasından eski cezaevi kavşağına kadar yürüyüş ve oturma eylemini yapacaklarını, bayramın ikinci günü de saat 14.00’de yürüyüş ve oturma eylemi gerçekleştirecekleri ifade etti.

İSTANBUL: İstanbul’da da çok sayıda  Alevi kurumu, İHD İstanbul Şubesi’nde açıklama yaptı.

Yürüyüşe ırkçı saldırı
BDP İstanbul İl Örgütü tarafından Esenyurt’tan başlatılan yürüyüş Büyükçekmece’ye ulaştığı sırada E-5 yolu üzerindeki İskender Alışveriş Merkezi önünde 20-30 kişilik bir grup, ellerinde Türk bayrakları ile küfürler ederek, BDP’lilere saldırdı. Grup yaklaşık bir saat taş, soda şişesi, sopalar ve molozlarla yürüyüşçülere saldırdı. Polislerin saldırgan gruba hiçbir şekilde müdahale etmesi dikkat çekti. Yürüyüşçüleri takip eden polisler ise hem yürüyüşçülere hem de saldıran gruba biber gazı ile müdahale etti. Saldırının ardından aralarında milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel’in bulunduğu grup, kasıtlı ve planlı bir saldırı yapıldığını, can güvenlikleri olmadığı için yürüyüşü sonlandırdıklarını açıkladı. Bekleyen BDP’lilere ülkücü grup bir daha saldırdı. Saldırının ardından Büyükçekmece ilçesinde şiddetli yağış altında araçlarını bekleyen BDP’lilere polis tazyikli su ile bir kez daha müdahale etti. Polisin müdahalesinin ardından BDP’liler gelen araçlara binerek, geri dönmeye başladı. Yürüyüş sonlandırıldı.Cezaevleri direnişinde ölüm kalım günleri - Özgür Gündem

Açlık grevleri 43. gününe girerken, Ahmet Türk, herkesi harekete geçmeye çağırdı. AKP’li Bakan Babacan, grevcileri tehdit etti. Amed cezaevi çalışanı bir kişi ise tutsakların durumları çok kötü diyerek, ‘Tayyip Temel ve arkadaşları her an ölebilir’ dedi

Açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma eylemleri dün de devam etti. Adana, Konya, İstanbul, Mersin, Dersim, Sêrt, Mêrdîn, Ankara, Agirî, Wan, Mûş, Amed, Êlîh, Wan, Erzerom, Erdexan ve Colemêrg’de yapılan eylemlerde tutsakların taleplerine sahip çıkılarak PKK Lideri Öcalan’a özgürlük istendi

PKK’li ve PAJK’lı tutsakların 12 Eylül’de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ile anadil önündeki engellerin kaldırılması talepleriyle başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 43. gününde devam ediyor. Açlık grevine giren ilk gruptaki tutsakların 40. gününden sonra yaşamlarının kritik eşiğe girdiği şeklindeki uyarılar hala AKP hükümeti tarafından görmezden gelinirken, cezaevlerindeki personeller de tanık oldukları karşısında artık vicdanlarının sızladığını belirtiyor. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde 12 Eylül’den beri açlık grevinde olan gazeteci Tayyip Temel ve arkadaşlarının durumuna tanık olan bir cezaevi personeli, DİHA’ya konuştu.

Durumları kötüleşiyor
İsminin açıklanmasını istemeyen şahıs, “Gözlerimle şahit olduğum kimi bilgileri vermek istiyorum. Görev vardiyam olan gece vardiyası için açlık grevine girmiş olan tutuklu ve hükümlülerden bazılarının durumunun ağırlaştığını, revir ve doktoru kabul etmediklerini gözlerimle gördüm. Bunlardan benim görebildiğim kadarıyla Tayyip Temel, Sami Geylani, Engin Demir ve Osman Ötün’ün aralarında bulunduğu açlık grevine girenler, tedaviyi ve sağlık müdahalesini kabul etmediler. Tayyip Temel’de göz kararması, mide rahatsızlığı, idrarda kırmızılaşma, ani kanama, baş dönmesi ve son olarak da ayakta duramama şikayeti baş gösterdi. Şu an ise durumu aciliyetini koruyor. Ben bir insan olarak bunu sizlere belirtmek istedim. Ayrıca Mazlum Tekdağ’da ise burun kanaması, mide bulantısı, baş dönmesi; diğer eylemcilerde de tansiyon düşmesi görülüyordu. Ayrıca durumları gittikçe kötüleşiyor ve hiçbir tedaviyi de kabul etmiyorlar. Lütfen bu duruma sessiz kalmayın, sesiz kalırsanız Tayyip Temel ve diğer arkadaşları her an ölebilirler” dedi.

Ölümler yaşanmadan talepler görülmeli
Açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla İHD, TİHV, ÇHD, TTB, KESK ve DİSK üyeleri, YKM önünden Adalet Bakanlığı Binası’na yürüyüş gerçekleştirdi. Ardından kurumlar adına açıklama yapan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, siyasi iktidarın ölümler yaşanmadan talepleri değerlendirmesi istendi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise, hükümetin açlık grevlerini görmezden gelmesini eleştirerek, “Talepler ortadadır. Bu talepler Kürt sorununun demokratik çözümünün de talepleridir. hükümet talepleri görmelidir.” dedi.

Tutsaklar: Taleplerimiz karşılanıncaya kadar...
Antep H Tipi Cezaevi’nde 24 Eylül ve 15 Ekim’de açlık grevine giren tutsaklardan Eyüp Çelik, Mülazım Mumyak, Mehmet İpek, İlyas Arzu, Ali Demir, Şaban Şahin, Mübarek Aksu, İsa İpekli, açlık grevine neden girdiklerini cezaevindeki DİHA Mersin eski Muhabiri Kamuran Sunbat’a anlattı. Tutsaklar, eylemlerinin tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, şunları söylediler: “Bizler de bugün zindanlarda Mazlum’ların, Kemal’lerin, Hayri ve Ali Çiçek’lerin direniş geleneği ve mirası ile bunu boşa çıkarmayı hedefliyoruz. Sayın Öcalan’ın sağlık güvenlik ve özgür hareket koşulları yaratılana kadar direnişimiz devam edecek.”

Açlık grevini sonuna kadar sürdüreceğim
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve 12 Eylül’den beri açlık grevinde olan tutsak Ferhat Önder, faşizme karşı tahammülün bir sınırı olduğunu ve bir yere kadar faşizme karşı mücadele edildiğini belirterek, “Ama Sayın Öcalan şahsında bize uygulanan faşizmin tahammül edilebilecek sınırları aştığını görüyorum. Bunun için halk olarak ‘ya özgürlüğümüzü verin ya da öldürün’ noktasında olduğumuzu düşünüyorum. Ve bu düşüncenin bir eylemcisi olarak süresiz açlık grevini sonuna kadar sürdüreceğim” dedi.

Katılımlar sürüyor
Kritik aşamaya gelen açlık grevine katılımlar sürüyor. Midyat, Şakran ve Silifke cezaevlerinden 14 tutsak daha grev katıldığını açıkladı. Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 6 tutsak, 16 Ekim’den itibaren açlık grevine girdi. Açlık grevlerine giren tutsakların isimleri şöyle: Reşit İskan, Kemal Onur, Mazlum Dilek, Ferda İlda, Edip Uludağ ve Şadiye Manağ. Şakran Kadın Cezaevi’nde ise Sabah Oğur, Sevim Devrim ve Halime Demir isimli tutsaklar, 13 Ekim tarihinden itibaren açlık grevine başladıklarını duyurdu. Aynı cezaevinde kalan 5 kadın tutsak da, 3 Ekim tarihinde açlık grevine başlamıştı. Silifke M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 5 tutsağın daha başlayacağı bildirildi. Cezaevinde bugün Yasin Aka, Hasan Öğüt, Süleyman Yıldız, Mehmet Faruk Ayhan ve Ramazan Çınar isimli tutsakların süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayacakları öğrenildi. Bu arada TKP/ML davası tutsakları da, açlık grevlerine destek vermek için 22, 23, 24 Ekim tarihlerinde 3 günlük açlık grevi eylemi gerçekleştirdi.
 
Tek gündemimiz grevler
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, açlık grevlerinin artık kritik bir aşamada olduğunu belirtti. Kışanak, “Kaybedilecek her dakika ciddi bir sorumluluk yükleyecek herkese. Bu saatten sonra bir an önce vakit geçirilmeden açlık grevi eylemine katılanların ifade ettikleri talepler doğrultusunda somut adımlar hemen atılmalı. Biz herkesle temas kurarak sonuç alıcı süreç başlatmak istiyoruz” dedi.

Hesabı sorulur
Kışanak, önceki gün yaptıkları PM ve MYK toplantısının tek gündeminin açlık grevi olduğunu ve önemli kararlar ile planlamalar yaptıklarını ve bunu yarın açıklayacaklarını söyledi. Kışanak, “Hemen yapılması gerekenleri yapmazsak tarih karşısında hepimiz sorumlu oluruz. Halkımıza direnişi yükseltme çağrısı yapıyoruz. Hem vicdanen hem de ahlaken bize düşen budur” dedi. Kışanak, “Olumsuz bir şey olursa halkımız bunun hesabını sorar” diye konuştu.

Haklarına saygı duyun
Uluslararası Af Örgütü, açlık grevinlerine ilişkin açıklama yaptı. Açlık grevindeki tutsaklara uygulanan kötü muamelelere ilişkin soruşturma başlatılmasını isteyerek, açlık grevlerinin demokratik bir hak olduğu ve tutsakların bu hakkına saygı duyulması çağrısı yaptı.

Silivri ve Şakran cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsakların hücrelere konulmasına, Tekirdağ Cezaevi’ndeki gardiyanların, açlık grevine katıldıkları için mahkumlara kötü muamelede bulunmasına dikkat çekilen açıklamada, “Cezaevi yetkililerinin, kimi zaman, mahkumların içme suyuna ve bu suya eklenen şeker, tuz, vitamin ve diğer takviyelere erişimini kısıtladığı yönünde haberler bulunmaktadır. Uluslararası Af Örgütü, Türkiye yetkililerine açlık grevindeki mahkumlara yönelik cezalandırıcı hiçbir tedbirin alınmaması ve işkence ile diğer kötü muamelelerin mutlak bir şekilde yasaklandığının güvence altına alınması çağrısında bulunuyor. Açlık grevindeki mahkumlara, nitelikli sağlık görevlilerine yeterli erişim ve ihtiyaç duydukları her türlü tedavi sağlanmalı.” çağrısında bulunuldu.

Destek sınır tanımıyor
İsveç’te yaşayan Kürtler, açlık grevlerine destek vermek için dün Stockholm’un en işlek yerinde bulunan Sergel Meydanı’nda açlık grevine başladılar. 25 kişinin katıldığı açlık grevi 3 gün sürecek. Fransa’nın Strasbourg kentinde, 2 günlük açlık grevi yapılacak. Klere Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan açlık grevi bugün saat 10.00’da basın açıklaması ile başlayacak. 5. kişi tarafından başlatılacak olan destek amaçlı açlık grevi yarın saat 18.00’da son bulacak.

Öcalan’la görüşe bu kez de ‘resmi tatil’ engeli!
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarının müvekkilleri ile haftalık olağan görüşmelerini gerçekleştirmek için Bursa Savcılığı’na yaptığı başvuruya yine olumsuz yanıt verildi. İmralı Cezaevi İdaresi, 24 Ekim ve 26 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmek üzere yapılan görüş başvurusuna, talepte bulunulan günlerin resmi bayram tatili olması ve gemi faaliyeti yapılmayacağı gerekçeleriyle gerçekleştirilemeyeceğini avukatlara bildirdi. Öcalan’ın avukatlarının 27 Temmuz 2011 (455 gündür) tarihinden bu yana görüşme talepleri engelleniyor.


Üçer: Erdoğan tüccarlığa geldi - Sol

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasında Van'da büyük bir yıkım yaşanmasına rağmen hükümetin bölgeyi afet bölgesi ilan etmekten kaçındığına dikkat çekti.
Üçer, "Sözüm ona 15 bin konut dağıtacaklar. Aslında bu bir hibe değil, bu bir afet yardımı da değil. Bu TOKİ'nin normal zamanda yapıp sattığı ticari konudardır. Van'da evleri yıkılmış yurttaşlara hibe olarak kendi arsaları üzerinde ev yapmak sorumluluğunda olan AF AD, TOKİ'yi bir ticaret merkezi olarak kullanıyor. Başbakan devlet yetkilisi olarak değil bir tüccar gibi geliyor, insanlara konut satmaya geliyor" dedi.
Van halkının evlerini, canlarını kaybettiğini belirten Üçer, "Ama Van halkı umudunu ve onurunu kaybetmedi. Umudunu ve onurunu kaybedenler, tüccarlık yapmaya, konut satmaya gelenlerdir. Umudunu ve onurunu yitirenler, bu halk için gönderilen yardım malzemelerini çalıp çırpanlardır. Bunun üzerinden demagoji ve siyaset yapanlardır. Bu halkın acısı için 'biz bunu firsata dönüştüreceğiz' deyip siyaset yapanlardır. Mecliste de diyorlardı biz bunu firsata dönüştüreceğiz diye, ve dönüştürdüler" dedi.
Üçer, açıklamasında cezaevlerinde süregiden açlık grevlerine de değindi: "Biz yaşamı uğruna ölecek kadar sevenlerin yoldaşıyız. Ve böylesi bir anmada cezaevinde açlık grevinde direnen yoldaşlarımızı unutmayacağız, biz en kötü koşullarda bile özgürlük şehitlerimizi unutmayacağız."

BDP'den Van'da sessiz yürüyüş, karanfilli anma - Birgün

VAN Depremi'nin birinci yıldönümünde, depremde yaşamını yitiren yurttaşlar BDP'nin düzenlediği sessiz bir yürüyüşle anıldı. Van Depremi'nde yaşamını yitirenler BDP'nin düzenlediği sessiz bir yürüyüşle anıldı. Anma etkinliğine, BDP milletvekilleri Sırrı Sakık, Özdal Üçer, Demir Çelik, DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un yanı sıra, çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi ve yüzlerce yurttaş katıldı.

AÇLIK GREVLERİNE DESTEK
BDP çadırının önünde toplanan yurttaşlar, önce Feqiye Teyran Parkı'nda yürüdü. Burada cezaevlerinde 43 gündür süren açlık grevi eylemlerine dair bir konuşma yapan Aysel Tuğluk, "Cezaevlerindeki bir arkadaşımızın burnu kanarsa bunun altında kalırlar. Bu halk çok acılar yaşadı, bedeller ödedi. Cezaevlerinde bir ölüme dahi tahammül edemeyiz. Böyle bir gelişme olursa tepkimiz çok sert olur" dedi. Tuğluk'un açıklamasının ardından parkın önünde beş dakikalık oturma eylemi yapıldı. Ardından kitle, alışveriş merkeziyken kolonları kesilerek oto galeri yapılan ve depremde çökerek onlarca insanın ölümüne neden olan Nezirbaş Apartmanı'na doğru yürüyüşe geçti. Sessiz ve slogansız gerçekleşen yürüyüşün ardından apartmanın enkazına gelen yurttaşlar, burada ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu, dua okudu. Enkaza kırmızı karanfiller bırakıldı. Burada bir konuşma yapan Ahmet Türk, şunları söyledi: "Van acıların merkezi oldu, ölüm bizi ansızın yakaladı. O günleri unutmayacağız.."

40'A MAL ETTİLER, 85'E SATTILAR!
Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi ise hükümetten gelen açıklamaların gerçeği yansıtmadığını vurguladı. "Madem Van halkının mağduriyeti giderildi, neden halkımızın yüzde 75'i göç etti?" diye soran Abi, hükümetin ciddi vaatlerde bulunduğunu, ancak bu vaatleri yerine getirmeyerek rant kaygısıyla hareket ettiğini dile getirdi. Abi, "Şimdi 40 bine mal ettikleri TOKİ evlerini vatandaşlara 85 milyara satıyorlar" dedi. Halk, Abi'nin bu sözlerinin ardından "yuh" diye bağırarak hükümete tepkisini gösterdi.

BDP Meclis Araştırması istedi - Evrensel

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de Van depreminin 1. yılında, depremzedelere yardımlar konusunda hükümetin yetersizliklerine dikkat çekerek, Meclis araştırması açılması talebiyle Meclis Başkanlığına bir önerge verdi.
1999 Marmara Depremi için toplanan vergilerle duble yollar yapıldığını hatırlatan Baluken, "Van depremi için toplanan paraların nereye aktarıldığının henüz bilinmediğini" ifade etti. Konut ve altyapı gibi birçok sorunun devam ettiğine dikkat çeken Baluken, konutların 75 bin liraya satılarak depremzcdelcr üzerinden TOKI ve müteahhitlerin zenginleştirilmeye çalışıldığını dile getirdi. Baluken, "Van'da konut sorunu, alt yapı sorunu, okulların durumu, sağlık hizmetlerinde yetersizlik hâlâ devam etmektedir. Bu bağlamda; depremin ardından geçen bir yıllık sürede Van halkının yaşadığı sorunlar, hükümetin kriminalize edici uygulamaları, Van halkına yapılan yardımların nerelere kanalize edildiğini belirlenmesi ve var olan yaraların bir an önce sarılmasının önünün açılması amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını talep edivoruz" dedi.


Depremin simgesi: Yunus'un ailesi işsiz - Radikal

Van ’da enkaz altından sağ çıkarıldıktan sonra hastaneye sevk edilirken vücudundaki kırıklar nedeniyle ölen Yunus Geray’ın ailesi, çocuklarının acısını halen ilk günkü tazeliğinde yaşıyor. Depremin yıldönümünde kardeşinin mezarına giden Ender Geray “Başbakanımıza Yunus’un fotoğrafını hediye edenler, ailesi ne durumda diye düşünüyor mu?” diye sordu. Aileye çeşitli vaatlerde bulunup yerine getirmeyenlerin kendilerini incittiğini söyleyen Geray, “Bizler dilenmek değil, alnımızın akıyla çalışmak istiyoruz. Depremde nice Yunus’lar gitti. İki kardeşimi okutmak istiyorum. Allah razı olsun bir hayırsever öncülük yaptı ve iki kardeşimi okutuyor. Onların geleceği için çalışmak ve ailemizin geçimini sağlamak istiyorum” dedi.


Bu neyin şovu? - Evrensel

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, depremzedeler için yapılan konutların teslim törenini bir hükümet şovuna çeviren Başbakan Tayyip Erdoğan'a "Vanlıların hangi yarasına merhem olLevent Tüzel dunuz ki şov yapıyorsunuz" diye seslendi.
Depremin 1. yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yapan Tüzel, Hükümetin konut teslim törenini şaşaalı törenlerle yapmasını eleştirdi. Van'da, devletin yaptırdığı bir okulun 25 öğretmene mezar, hasarlı olduğu halde çalışmasına izin verilen Bayram Otel'in 40 yurttaşın canına mal olduğunu hatırlatan Tüzel, "Başbakan, TOKI şovuyla, yaşanan acı ve yıkımlarda hükümet yetkililerinin sorumluluğunun üzerini örtmeye çalışmaktadır. Vanlıların hangi yarasına merhem oldunuz ki, şov yapıp, 'Van'ı yeniden yarattık' naraları eşliğinde, her şeyi güllük gülistanlıkmış gibi göstermeye çalışıyorsunuz" dedi.

'Acıyı ranta dönüştürdünüz'
BAŞBAKANIN depremi, acıyı ranta çevirmeye çalıştığını ifade eden Tüzel, 15 bin 314 TOKi konutunun depremzedelere 75 bin liradan satılamayacağını belirtti. Tüzel, yıkım kararı alınan konutlarını yıktırmak için depremzedelerden 3-4 bin lira alınmasını da eleştirdi. Bu anlayışın tefeci, tüccar devlet zihniyetinin tezahürü olduğunu belirten Tüzel, "Bu durum ancak, 'Sinekten yağ çıkarmak' deyimiyle izah edilebilir" dedi.
 
'Halkın güveni kalmadı'
DEPREMİN üzerinden bir yıl geçmesine karşın Van halkının sorunlarının devam ettiğini belirten Tüzel, "Öğretmenler ders verecek sınıf bulamazken, okulların çoğunda güçlendirme çalışması bitmemişken, hekimler, hemşireler, sağlık hizmeti sunacak güvenli ortam bulamazken, esnafların büyük çoğunluğu kredi dahi alamazken, işsizlik, yoksulluk hat safhadayken Başbakanın TOKI şovu tutmaz" dedi. Dcpremzedclcrin, ortada büyük sorunlar dururken, "Her şeyi çözdük, sorun yoktur" diyen hükümet yetkililerine güvenleri kalmadığını kaydeden Tüzel, sorunlarını dile getiren halkı "Bunlar depremzede değil provokatör" diye suçlayan, hükümetin inandırıcılığının kalmadığını dile getirdi.

1 YILDIR YANIT BEKLEYEN SORULAR
VAN depremiyle ilgili bir yıl önce verdikleri soru önergelerinin Başbakan tarafından yanıtlanmadığını, Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önergelerinin dikkate alınmadığını da dile getiren Tüzelin bir yıldır Başbakandan yanıt bekleyen soruları şöyle;
¦ Fay hattına binaya ruhsat veren, parka bina yaptıran, kural dışı kata göz yuman eski Erciş Belediye Başkanı, AKP Milletvekili Fatih Çiftçi neden yargı önüne çıkarılmadı?
¦ 9 Kasım depreminde Gazeteci Cem Emir, Sabahattin Yılmaz'ın da aralarında olduğu, 40 insanımızın enkazı altında kaldığı Bayram Otel'in kullanımına izin verenler, hasarlı binalara girilmesini teşvik edenler neden cezalandırılmadı?
¦ 29.10.2011 tarihinde Van ve Erciş'te deprem beklentisi söylentilerine itibar edilmemesini isteyerek, "Bugün itibariyle diyebilirim ki; deprem açısından en güvenilir Van ve Erciş'tir. 'Üç gün geçti', 'Az hasarlı evlere girebilir'" diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Van Valisi neden hâlâ istifa ettirilmedi?
¦ Yurt içinden ve yurt dışından gelen 220 milyon lira nereye gitti?


Hrant’ı öldüren örgüt netleşiyor - Taraf

Dink cinayetinde kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada yeni bilgiler elde eden savcılık, sorumlu örgütün şemasına ulaştı...
Agos gazetesinin kurucusu Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili olarak, eski İstanbul Valisi Muammer Güler ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah gibi kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturmada sona yaklaşıldı. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yetkili olan savcı Muammer Akkaş’ın bir ay içinde iddianameyi mahkemeye göndereceği öğrenildi. Adli kaynaklar, savcılığın örgüt şemasını netleştirdiğini ifade ederken Zirve Yayınevi Katliamı’yla ilgili iddianame ve ek delillerin de savcı tarafından istendiği bildirildi.

Adli kaynaklardan alınan bilgilere göre, yaklaşık iki yıldır devam eden soruşturmada yeni bir aşamaya gelindi. Savcılığın, soruşturmayla ilgili şüphelilerin HTS kayıtlarının alınması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na yazdığı yazıya cevap geldi. Emniyet Müdürlüğü Bilişim Daire Başkanlığı da, şüphelilerin HTS kayıtlarıyla ilgili araştırmalarını tamamladı. Savcılık, şüpheliler ve iddia edilen örgütle ilgili belli bir şemaya ulaştı.

İddianame aralıkta hazır
Savcılık, şüphelilerle ilgili bilgi sahiplerinin ifadesine de başvurdu. İfadelerin ardından şüphelilere ilişkin oluşan tablonun daha da netleşmesiyle birlikte savcılığın önümüzdeki bir ay içinde şüphelilerin ifadesini alması bekleniyor. Soruşturmayla ilgili gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından savcılığın iddianameyi aralık ayında tamamlaması bekleniyor.

Dink, Zirve ve Santoro cinayetleri ayrı düşünülemez
Öte yandan, açılacak davanın kaderini değiştirecek bir gelişme daha yaşandı. Savcılık biri Alman, ikisi Türk üç Hıristiyan’ın ölümüyle sonuçlanan Malatya’daki Zirve Kitabevi Katliamı’yla ilgili iddianamelerde yaptığı incelemeyi tamamladı. Zirve Yayınevi’yle ilgili ek iddianamenin geçtiğimiz aylarda mahkemece kabul edilmesiyle birlikte Savcı Akkaş, Malatya’daki adli mercilere yazı yazarak iddianameyi resmî yollarla isteyecek. Bununla birlikte, soruşturmayla ilgili gerekli yazışmaların çoğunun tamamlandığı öğrenildi.

Zirve Yayınevi İddianamesi’nin resmî kanallarla istenecek olmasını çok önemli bir gelişme olarak değerlendiren Zirve Yayınevi davası avukatlarından Erdal Doğan, şunları söyledi: “Zirve iddianamesinde Hrant Dink ile ilgili bölümler var. Orada 2005 yılında Hrant Dink de dahil olmak üzere ‘misyoner çocukları’ gibi ifadelerle insanların nasıl hedef gösterildiği, ortamın nasıl zehirlendiği anlatılıyor. Son iddianamede de, İlker Çınar’ın ifadeleriyle devlet içinde özel harp denen bir yapının fotoğrafını görüyoruz. Orada, bütün bu ilişkilerin sivil ve asker ayrımı yapılmadan yürütüldüğü anlatılıyor. Hrant Dink cinayeti de bu davaya çok benzeyen bir organizasyonun ürünü. Hrant Dink cinayetinin arka planıyla Zirve Yayınevi katliamı arkasındaki yapılar kesinlikle ayrı düşünülemez. Dolayısıyla, Hrant Dink, Rahip Santoro cinayeti ve Zirve katliamını kesinlikle birbirinden ayıramazsınız. Ali Öz ile bu soruşturmadaki kamu görevlilerinin aynı davada yargılanması gerekiyor. İddianamenin istenecek olması soruşturmayla ilgili çok önemli bir gelişme.”

Yeterli delil var
Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da davanın açılması için savcılığa üç ayrı dilekçe sunduklarını söyleyerek, “Biz, 2007 yılından beri bu cinayette kamu görevlilerinin olduğunu iddia ettik. Çok uzun zamandır bu davanın açılması için yeteri kadar delil olduğunu söylüyoruz. Savcılığın soruşturmayı tamamlayıp bir an önce davanın açılması için iddianameyi mahkemeye göndermesi gerekiyor” dedi. Avukat Cem Halavurt ise “Soruşturma en kısa zamanda sonlanmalı, davayla ilgili önümüzü görmek istiyoruz” diye konuştu.

Ailenin avukatları başvurdu
Dink ailesinin avukatları, cinayette ihmalleri olduğu gerekçesiyle, 30 kamu görevlisi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. İlk başta “görevi ihmal”den izin çıkmadı, soruşturma “cinayete yardım yataklık” ve “cinayete iştirak”ten yürütülmeye başlandı.


Yeni zamlar kapıda - Hürriyet

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın gelecek yıl ilave tedbirler olabilir, açıklamasının ardından zam sinyali 2013 programında ortaya çıktı. Motorlu taşıttan ehliyete, pasaporttan kırmızı ışıkta geçmeye yeni yıl vergilerinde yüzde 12 zammın ucu göründü. Programda, “2013 yılında genel ekonomik koşullar göz önüne alınarak bazı maktu vergiler güncellenecek, gelir kaybına yol açacak düzenlemelerden kaçınılacaktır” ifadesi hükümetin harçlar ile motorlu taşıtlar, trafik ve para cezaları üzerinden alınan maktu vergilerde ilave artış yapacağı şeklinde yorumlandı.

Asgari ücret ve emekli zamları belli oldu
Yasa gereği maktu vergiler Ekim ayını kapsayan 12 aylık Üretici Fiyat Endeksine göre belirleniyor. 12 aylık ortalamalara göre 8.65 olan ÜFE’nin, açıklanacak Ekim ayı enflasyonuyla yüzde 8 civarında çıkması bekleniyor. Ancak Bakanlar Kurulunun, bu oranı yüzde 50 artırma yetkisi bulunuyor.Başbakan Yardımcısı Babacan ve programdaki ifadeler de dikkate alındığında “Ekonomi yönetimi elektrik, gaz ve alkollü içecek zammını yeterli görmeyip, seçim nedeniyle artması muhtemel harcamalar için ‘ilave zam’ yapılması konusunda hükümeti ikna etti” yorumlarına neden oldu.Öyle ki Ekonomi Programında yer alan ‘2013 yılında genel ekonomik koşullar göz önüne alınarak bazı maktu vergiler güncellenecek” ifadesi, yılbaşında artacak vergilerde yüzde 8 yerine yüzde 12’lik artış olacağı sinyalini verdi.Uzun süredir yüzde 50 artış yetkisini kullanmayan hükümet, 2012 yılında yüzde 10.2 olan yeniden değerleme oranını ehliyet, pasaport ve kimlikler üzerinden alınan harçlar için yüzde 15 olarak belirlemişti.

İÇKİ VE SİGARAYA OTOMATİK ZAM: YÜZDE 5.3
Kamuda ne zaman işler yolunda gitmese, ek gelir ihtiyacı duysa hükümetlerin ilk başvurduğu kalemlerin başında içki ve sigara vergileri geliyor. Kısa süre önce yapılan alkollü içkilerden alınan özel tüketim vergisi 22 Eylül itibariyle artarken, sigaradan alınan ÖTV artmamıştı.Ancak 1 Ocak’ta içki ve sigara üzerinden alınan ÖTV, 6 aylık ÜFE oranında otomatik olarak artacak. 6 aylık ÜFE beklentisinin 5.3 olduğu dikkate alındığında, her iki grupta da yüzde 5.3’lük vergi artışı olacak. Bu durumda 1 paket sigara üzerinden alınan 2.9 liralık maktu vergi 3.05 liraya çıkacak. Aynı şekilde alkollü içeceklerden alınan maktu ve nispi vergiler de yeniden artacak.
Eğer Bakanlar Kurulu, yeniden değerleme oranını yüzde 50 artırma yetkisini kullanırsa, motorlu taşıtlar başta olmak üzere trafik ve para cezaları gibi maktu vergiler yılbaşında yüzde 12 oranında ‘güncellenecek”. Yüzde 12 zam durumunda 1-3 yaş grubunda, motor hacmi 1300 cm3’ü geçmeyen bir otomobilin vergisi 480 liradan 57 liralık artışla 537  liraya çıkacak. Oysa hükümetin yeniden değerleme oranını yüzde 8 alması durumunda vergi artışı 38 lirada kalacak ve ödenecek vergi 518 lira olacak.Yine yüzde 12’lik güncellemeyle motoru 1300 ile 1600 cc m3 arasında olan araçların MTV’si 711 liradan 85.4 liralık artışla 796,4 liraya yükselecek.2000- 2500 motor hacmindeki bir aracın vergisi ise 3 bin 195 liradan 3 bin 578 liraya yükselecek.

PASAPORTU HEMEN ALIN!
Yılbaşından itibaren maktu vergiye tabi olan pasaport harç ve defter bedelleri de yüzde 12 oranında artarsa; 6 aya kadar 160 lira; 1 yıla kadar 202 lira; 3 yıllık 375 lira; 3 yıldan fazla ise 500 liraya çıkacak. (Harç + defter bedeli üzerinden hesaplandı)

HIZLI GİDENİN CEZASI 357 LİRA OLACAK
Yine hükümet trafik cezalarını da yüzde 12 oranında artırırsa, radara yakalanan sürücüye verilecek ceza 319 liradan 357 liraya çıkacak. Alkollü araç kullanmanın cezası 650 liradan 728 lira; kırmızı ışıkta geçmenin cezası ise 154 liradan 172 liraya yükselecek. Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezası ise 4 bin 919 liradan 5 bin 509 liraya çıkacak.B sınıfı ehliyet alma harcı 96.3 liradan 107.5 liraya; silah taşıma ruhsatı 537 liradan 601.4 lira; Anayasa Mahkemesi’ne başvuru harcı 172.5 liradan 193 liraya yükselecek.


 Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.