28 Ocak 2013 Basın Bültenleri
Basın Bültenleri / 28 Ocak 2013 Pazartesi Saat 09:25
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslamcı yazarlar Öcalan ile yürütülen görüşmeleri değerlendirdi.

Guleya roketê li malek Serêkaniye ket - Dîha

Şerê li Serêkaniya binxetê 13 rojin berdewam dike. Ji ber şerê di navbera endamên Çeteyên Çekdar û YPG'ê de welatî nikarin ji malên xwe derkevin. Di demê dawî de hêzên Çeteyên Çekdar êdî êrîşî welatiyên sivîl jî dikin. Di roja 13'an de guleyek roketê li navçeya Serêkaniyê li malekê ket. Ji ber ku guleya dîwar derbas kir û neteqiya tiştek bi kesi nehat. Xwediyê malê Mustafa Gunduz diyar kir ku gule bi zanebûn tên avêtin.

Li Serêkaniyê endamên Çeteyên Çekdar 13 rojin êrîşî welatiyên sivîl û endamên YPG'ê dikin. Ji ber ku 13 rojin di navbera hêzên Çeteyên Çekdar û YPG'ê de şer heye heta niha zêdeyî 100 endamên çetayan jiyana xwe ji dest dan. Dîsa ji ber ku endamên Çeteyên Çekdar êrîşî her kesî dikin û ketober guleyan dibarînin welatiyên sivîl jî birîndar dibin.
Li navçeya Serêkaniyê ya Rihayê welatî ji ber şerê Serêkaniya binxetê êdî newêrin ji malên xwe derkevin. Heta niha 8 welatî bi guleyên çeteyan birîndar bûn. Herî dawî Mizgîn bi guleya çeteyan birîndar bûbû. Şevê din jî li taxa M. Akif Ersoy guleya roketê li mala welatiyê bi navê Hasan Gunduz ket. Ji ber ku xaniyê ku guleya roketê lê ket vala bû û kes lê tune bû û her wiha ji ber gule neteqiya tiştek bi kesî nehat.

Welatî Hasan Gunduz, diyar kir ku şevê din saet di 19.30'an de guleya roketê li mala wan ket. Em ji mirinê xelas bûn. Ji ber ku gule bê navber li ser me dibarin em nikarin ji malên xwe derkevin û derûniya me xera bûye. Guleyên roket Fuze, balafirşikên û çekên din bi zanebûn davêjin ser me. Hemû gelê Serêkaniyê bi fikar e. Welatiyê bi navê Hasan Goken jî anî ziman ku dema serê sibê çû kar dît ku guleya roketê li dîwarê cîranê wan ketiye. Goken, ani ziman ku piştî gule ferk kir bang li polîsan kir û dît ku guleya roketê li dîwar ketiye. Piştî polîs hatin cihê bûyerê kolana 177'an ji çûn û hatinê re girtin û yekineyên îmhaya pombeyê hatin cihe bûyerê. Xwediyê Xanî Mustafa Gunduz jî anî ziman ku bi zanebûn guleyan li ser wan dibarinin.


'Polîs dixwaze rêveberên BDP'ê bikin ajan' - Dîha

Polis di demê dawî de li hemberî endam û revebrên BDP'a Kuçukçekmece, gefên û daxwazên sîxuriyê zêde dikin. Hevseroka BDP'ê ya Kuçukçekmece Nurcan Akturk, diyar kir ku polîs bi navê 'rohbet', 'çayvexwarin' û 'têkilî danînê' ji wan dixwaze ku bibin sîxur û gefan li wan dixwe.


Di demên dawî de zextên polîsan ên li ser endam û reveberên BDP'ê yên Stenbolê zêde dibe. Piştî 'Cîhaza guhdariyê xistin avahiya BDP'ê yla Stenbolê niha jî polîs dixwazin bi navê têkilî û sohbetê endam û rêveberên BDP'ê bikin sîxur.
Hevseroka BDP'ê ya Kuçukçekmece Nurcan Akturk, diyar kir ku di demên dawî de polîs di bin navê têkiliya germ de dixwazin endamên wan bikin sîxûrên xwe. Endama bi navê Erhan Aç, jî anî ziman ku dema çû qereqolê polîsan di bin navê sohbetê de zext û gef li wan kirin.

Erhan Aç, anî ziman ku ji ber teknîsyenê ceyranê ye hin caran di rûnişitnên hin dozan de bi navê "Zana" tev li rûnşitinan dibe û wiha got: "Nêzî 2 mehin ji nûmara telefonê ya sabît li min digerin. Kesê li min digere xwe wekî karmendê polîs Hakan dide naskirin. Herî dawî ji min got "Li edliyeyên Bakirkoy û Kuçukçekmece dosya heye. Dema ez çûm edliyeyê tiştekî wisa tune bû. Ji min xwest ez di 18'ê Çile de karê BEDAŞ'ê bişopînim. Ji min re gotin hûn di dozên ceyranê de kesên "Zana" ne. Gotin em diçin Qereqola Polisan a Sefakoyê. Xwestin min wekî zana bikar bînin û ji agahiyên min sûdê bigirin. Dema ez çûm qereqolê 3 polîsên sivîl hatin qereqolê. Bi min re bi kurdî axivîn. Gotin binerin êdî kurd wekî berê naeciqin. Êdî em jî di nava dewletê de cih digirin. Demek dirêj e em te lêkolîn dikin û dişopînin. Tu li Halkali dixebite gelê wir ji te hez dike. Tu çima diçe di nava BDP'ê de siyasetê dike. Tu BDP'iyên kovaran belav dike nas dike ya na? Li Kuçukçekmeceyê maşîne tên şewitandin. Tu wan nas dike ya na? Li wir dizî çê dibin agahiya te pê heye ya na. Piştre hefteyê çend çaran li min digerin û dixwazin li ser navê çay vexwarinê bên bi min re têkiliyê dînin. Dixwazin bên dikana min bi min re çayê vexwin. Dixwazin fikar û şikan li ser min zêde bikin."

'Polisler dixwaze bi jinên BDP'î re têkiliyên hestyar pêş bixe'

Hevseroka BDP'ê ya Kuçukçekmece Nurcan Akturk jî anî ziman ku polis her daîm hevalên wan dişopîne û bi telefonan peyamê dişîne ji endam û rêveberên wan re dişînin. Carekê jî ez her tim şopandin. Dîsa bi hevalên me yên jin ên endamên BDP'e de dixwazin têkiliyên dînin. Dixwazin hevalên me bikin sîxur û gefan li wan dixwin"

Hevseroka Kanarya-Derê Fatma Kaya jî anî ziman ku zext û zorê polîsan li ser wan zêde bûye û ji ber zextên polîsan êdî nikarin derkevin derve. "Dema ez diçim cem cîranê xwe jî êdî nasnameyê ji min dixwazin. Ez nikarim ji malê derkevin. "

Hevseroka BDP'ê ya Kuçukçekmeceyê Nurcan Akturk berê jî ji ber van pêkanînên polîsan serî li dozgeriyê dabû. Erhan Aç jî dê di van rojan de seri li dozgeriyê bide.


İslamcı yazarlar Öcalan ile yürütülen görüşmeleri değerlendirdi - Diha

PKK lideri Abdullah Öcalan ile devlet yetkilileri arasında süren görüşmeleri değerlendiren İslamcı yazarlar görüşmelerden umutlu olduklarını; ancak hükümetin kullandığı üslubun endişe verici olduğunu vurguladı. Hüda Kaya, Kürt kamuoyunun yaşadığı son acılara rağmen barış konusunda kararlı duruş sergilediğini, Türk kamuoyunun ise hükümetten dolayı bu sürece "kör" kaldığını söyledi. Başbakan'ın kullandığı dili çok "üstenci" bulduğunu belirten Hidayet Şefkatli Tuksal ise, askeri operasyonların doğuracağı tehlikelere dikkat çekti.

PKK lideri Abdullah Öcalan ve devlet yetkilileri arasında yürütülen görüşmelerin Oslo'daki görüşmeler gibi sekteye uğramaması için aydınlardan duyarlılık çağrıları yapılmaya devam ediyor. Hükümetin Kürt sorununu çözme konusunda tutarlı olması gerektiğini belirten Gazeteci-Yazar Ayhan Bilgen, bu tutarlılığın hem irade beyanı hem de karşı tarafın devlete güven duyması ve güven ortamının oluşmasına katkı sunacağının önemine vurgu yaptı. Önümüzdeki günlerin çok sancılı geçebileceği uyarısı yapan Bilgen, hükümetin bir kez daha Kürtleri içeride bloke edebilecek girişimlerde bulunacağından şüphelendiğini ifade etti. Hükümetin, Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça Kürtlerin çatışan taraf olmaktan çıkmasını, iktidarının geleceği açısında önemsediğini düşünen Bilgen, "Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliğini korumak için Kürt bölgelerindeki petrol üzerinden hesap ve planlar yapıyor. Bir de iç politikadaki gerilimler bunları tamamlayınca bir şekilde Kürtleri yeniden beklenti içinde tutmak için, çözümü diyalog yoluyla gerçekleştireceğine dair bir niyet beyanında bulunuyor" dedi.

'Kürtlere infaz gibi yöntemleri dayatan bir irade var'

Paris'te Kürt kadın siyasetçilere dönük gerçekleştirilen suikastın, Kürtlere sadece havuç değil, sopa gösterme eğilimi de olduğunu belirten Bilgen, "Bunun sadece Türkiye devletinde kaynaklı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Uluslararası bir konsept olduğunu düşünüyorum. Bir biçimde Kürtler yeni Ortadoğu konseptinde kendilerine verilene razı olmak zorundalar. Buna mahkumlar. Aksi takdirde 'infaz ihtimali dahil olmak üzere bu tür yöntemler de gündemimizdedir' diyen bir irade var ortada. Böyle bir süreçte İran, Suriye gibi odakları göstermeyi ben riskli bir tercih olarak görüyorum. Kürtlere verilen mesajın bu çevrelerden değil uluslararası çevrelerden geldiğini düşünüyorum. İran yapmaz demiyorum; ama böyle bir dönemde Türkiye'nin de terörle mücadele konsepti adı altında ittifak içinde olduğu ülkelerden gelebileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Hüda Kaya: Barıştan başka seçeneğimiz yok

Barış dışında bir seçeneklerinin kalmadığının altını çizen yazar ve insan hakları aktivisti Hüda Kaya, "Bu süreci sabote edecek bir gelişme olmasın diye kaygı ile beklerken Fransa'da gerçekleşen katliam, bizde bu sürecin Habur hadisesine dönüşeceği hissiyatını uyandırdı. Fakat Kürt kardeşlerimiz çok onurlu bir duruş sergileyerek bütün acılarıyla beraber barışın sesini biraz daha yükselttiler" dedi. Paris'teki suikastlarda katledilen kadın siyasetçilerin cenaze törenlerine Kürtlerin ve Türklerin yaklaşımını değerlendiren Kaya, "Kürdistan'da cenazeler varken, o acılar yaşanırken, insanlar gözyaşlarını yüreklerine akıtırken orada bulunan her birey beyaz atkı takarak barışın sembolü haline gelirken; Türk kamuoyu, hükümetinin ricası ile buna kör kalmıştır" dedi. Basının cenaze törenlerinde halkın gösterdiği hassasiyeti kamuoyuyla paylaşmamasını eleştiren Kaya, "Böyle bir onurlu manzarayı göstermediler, peki biz bu barış sürecini batı halkına nasıl anlatacağız. Kürdistan halkının barışa olan hasretini, batıdan sakınırsak batıdaki insanlar nasıl tanıyacak bu insanların haklı taleplerini. Nasıl kabullenecek barışı" diye sordu. Barışın olması için asker annelerinin üstleneceği rolün önemine vurgu yapan Kaya, "Asker annelerinin de ölen çocukları için 'vatan sağ olsun' değil de, 'barış olsun' demelerini istiyoruz. Ama sistem hala bunun önüne sansür koyuyorsa, halkların birbirleriyle kaynaşmasını engelliyorsa, sürecin bize ne kadar zor bir görev yüklediğinin bilincinde olmamız gerekiyor" diye belirtti. Kaya, barış için umutlu olduğunu ve bu sürecin barış ile zafere ulaşması için dua ettiğini sözlerine ekledi.

Tuksal: Başbakan'ın dili çok üstenci

Son zamanlarda artan askeri operasyonların tehlikesine dikkat çeken İlahiyatçı Hidayet Şefkatli Tuksal ise, bunun böyle devam etmesi halinde çok kötü sonuçların ortaya çıkacağı uyarısı yaptı. Müzakereler için yapılan görüşmeleri desteklediğini dile getiren Tuksal, görüşmeler devam ederken siyasi çatışmaların olmaması gerektiğini söyledi. Operasyonların derhal durmasını isteyen Tuksal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kullandığı dili ise çok "üstenci" bulduğunu belirtti. Başbakanın milliyetçi kesimleri teskin etmek için böyle bir yola başvuruyor olabileceğini düşünen Tuksal, konuşmasına şöyle devam etti: "Bir oyun bile olsa çirkin buluyorum. Tüm siyasetçilerin eşitlikçi bir dil kullanması gerekiyor. Bu dili kullanmayı da barış sürecinin bir parçası gibi görmeleri gerekir. Hakikat komisyonu gibi komisyonların kurulup barışın tam anlamıyla gerçekleşmesi gerekir. Sivil toplumun da işin içine girmesi gerekiyor."


Mustafa Suphilerin katledilmesi üzerinden 92 yıl geçti - Diha

Türkiye Komünist Partisi'nin kurucusu Mustafa Suphi ve 14 arkadaşının Karadeniz'de katledilmesinin üzerinden 92 yıl geçti. TKP 1920 Parti Sözcüsü Murat Nergiz, o dönem suikastı gerçekleştiren zihniyetin bugün bir şekilde iktidarda temsilini bulduğunu ifade ederek, Roboski örneğini verdi. Avukat Rasim Öz ise, suikastın Mustafa Kemal Atatürk öncülüğündeki gruplarca işlendiğini ifade etti.

Türkiye'nin ilk komünist partisi Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) kurucusu ve Merkez Komite Başkanı Mustafa Suphi ve 14 arkadaşının katledilmesi üzerinden 92 yıl geçti. Kurtuluş Savaşı yıllarında İttihat Terakki Fırkası'nın Anadolu delegesi olarak aktif mücadeleye başlayan Mustafa Suphi, ittihatçılardan ayrıldıktan sonra siyasi baskılar nedeniyle Rusya'ya kaçtığı sırada komünist düşünceyle tanıştı. Öldürüldüğü 1921 yılına kadar komünizm mücadelesi veren Mustafa Suphi'nin katledilişin yıldönümüne ilişkin konuşan TKP 1920 Parti Sözcüsü Murat Nergiz, Mustafa Suphi ve arkadaşlarına yönelik gerçekleştirilen katliamın Türkiye siyasi tarihinin en kritik olaylarından biri olduğunu belirtti.

1921'den Roboski'ye…

Bu katliamın 92 yıldır Türkiye'de egemen olan iktidar anlayışının tezahürü olduğunu söyleyen Nergiz, "Mustafa Suphi ve yoldaşları ulusal kurtuluş savaşında Türkiye ve Anadolu topraklarının bağımsızlığı için Türkiye'ye gelerek mücadele etmiştir. Ancak bu mücadeleyi yürütecek olan sosyalistlere karşı o dönem planlı bir suikast gerçekleştirilmiştir" dedi. O dönem suikastı gerçekleştiren zihniyetin bugün bir şekilde iktidarda temsilini bulduğunu ifade eden Nergiz, "Bugün Roboski katliamını yapanlar, insan hakları savunucularını cezaevine atanlar, avukatları tutuklayanlar hala aynı iktidar üyeleridir. Aynı mantığın koruyucularıdır. Dolayısıyla 28-29 Ocak 1921'in failleri halen aramızdadır" dedi.

'Onların mücadelesi 92 yıldır bu topraklardan silinmemiştir'

Mustafa Suphi ve arkadaşlarının Türkiye halklarının mücadelesine omuz vermek için Anadolu'ya geldiklerini ve iktidar tarafından engellenmeye çalışıldıklarını anlatan Nergiz, "Onları imha ederek düşüncelerinin de ortadan kaldırılabileceği zannediliyordu. Ancak onlara yönelik bu planlı katliamın gerçekleştirilmesinin üzerinden 92 yıl geçmesine rağmen şu ortadadır ki; Mustafa Suphilerin o dönemde hayatları uğruna vermiş oldukları mücadele, 92 yıl boyunca bu topraklardan silinmemiştir. Onların fikirleri ve mücadeleleri halen canlıdır ve mutlak suretle başarıya ulaşacaktır" diye konuştu.

'Mücadelesi Türkiye ve dünyada devam ediyor'

Mustafa Suphi ve arkadaşlarının ölüm emrinin Ankara tarafından verildiğini dile getiren Avukat Rasim Öz ise, "Ulusal Kurtuluş savaşına önderlik eden parti ve Mustafa Suphi daha sonra iktidara talip olacak diye, Ankara tarafından bir suikast tertiplenerek katledilmiştir. Ancak Mustafa Suphi'yi katletmek onu öldürmez. Mustafa Suphi'nin mücadelesi halen Türkiye'de ve dünyada devam ediyor. Ben de onun adına bir vakıf kurdum ve onu Türkiye ve dünya kamuoyuna tanıtmaya devam edeceğim" diye belirtti.

Mustafa Suphi kimdir?

Mustafa Suphi, 1883 yılında Trabzon'a bağlı Giresun kazasında doğdu. 1905'de İstanbul Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Mustafa Suphi, eğitimine devam etmek için gittiği Paris'te Celestin Bougle ve Jean Jaures gibi sosyologların etkisi altında kaldı. 1908'de İstanbul'a geri dönen ve kurtuluş yıllarında işgale karşı ulusal direnişi destekleyen Tanin, Servet-i Fünun ve hak gazetelerinde yazı yazan Mustafa Suphi, aktif siyaset hayatına İttihat Terakki Fırkası'nın Anadolu delegesi olarak 1911 yılında başladı. Dönemin siyasi baskıları nedeniyle Rusya'ya kaçan ve burada siyasi mülteci olarak yaşamaya başlayan Mustafa Suphi, devrimci düşünceyle tanıştı. 1914-1915 yılları arasında Anadolu'da devrimci çalışma yürüten Mustafa Suphi, Rusya'daki Ekim Devrimi'nden sonra Moskova'ya giderek Josef Stalin'in yardımcısı Mir Seyyit Sultan Galiyev'in sekreterliğini yaptı. Mustafa Suphi, işgal güçlerine karşı Türkiye halklarının birlikte mücadelesinin önemine her fırsatta dile getirirken, enternasyonalist devrimin Türkiye'deki öncülüğünün Türkiye halklarının birlikte mücadelesinden geçeceğini söylemişti.

Katledilmeleri halen aydınlatılmadı

Meclis'in görüşme çağrısı üzerine Anadolu'ya gelen ve buradan Ankara'ya geçmek isterken çeşitli linç girişimlerine maruz kalan Mustafa Suphi ve beraberindekiler, bu saldırılara rağmen Anadolu'da kaldıkları süre içinde örgütsel çalışma yürütmeye devam etmişti. Mustafa Suphi ve arkadaşları, kendilerini Ankara'ya davet eden Meclis ve Doğu Cephesi Komutanlığı'nın "siyasi kargaşa çıkaracaklar" gerekçesiyle koruma vermemesi üzerine can güvenlikleri kalmadığı için 29 Ocak 1921 gecesi Sovyetlere geri dönmek için bindikleri teknede kayıkçılar kayıkçısı Yahya Kayha tarafından katledildi. Öte yandan bazı kaynaklarda, Mustafa Suphi ve arkadaşlarının Ankara'ya davet edilmesinin tuzak olduğu belirtilmiştir. Suikastın emrinin Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa tarafından verilip verilmediği uzun yıllar tartışılmıştır. Karadeniz'de katledilen ve 15'ler olarak adlandırılanlar şunlar: "Mustafa Suphi, Ethem Nejat, Aşçıoğlu Bahaeddin (Muallim), Kasım Hulusi, Kıralioğlu Maksut, Hilmioğlu İsmail Hakkı (Doktor), Ahmetoğlu Hayrettin (Nefer), Hakkı Bin Ahmet Ali (Topçu Yüzbaşı), Emin Şefik (Mühendis), Tevfik Bin Ahmet (Tayyare Yüzbaşısı), Kazım Bin Ali (İhtiyat Zabiti), Hatipoğlu Mehmet, Hacı Nustafaoğlu Mehmet, Cemil Nazmi Bin İbrahim, Maria (Meryem)."Sınır komitesi: Kapı açıldı, yardımlarınızı gönderebilirsiniz - ANF

Yüksek Kürt Konseyi’nin (YKK) girişimleri sonucu Güney Kürdistan sınır kapısının açılmasının ardından oluşturulan Sınır Komitesi, yardımları bölgeye ulaştıramayan kurum ve kuruluşlara “Sınır kapısı açıldı, artık yardımlarınızı gönderebilirsiniz” çağrısında bulundu.

Suriye'de Mart 2011'de başlayan ve kısa sürede silahlı çatışmalara dönüşen ayaklanmalardan sonra Kürtler bu çatışmalarda yer almayı reddederek demokratik özerklik projelerini hayata geçirmeye başladı. Üçüncü yol olarak da adlandırılan ve Suriye'deki krize çözüm olarak kendisini ortaya koyan Kürtlerin mücadelesi, kısa sürede bölge güçlerinin hedefi haline gelerek çok yönlü saldırılara maruz kaldı.

Temmuz 2012'de kurulan Yüksek Kürt Konseyi, bölge üzerindeki kuşatmaya rağmen halkın temel sorunlarını çözmeye gayret ediyor. Federal Kürdistan Bölgesi nezdinde yapılan görüşmeler ve Kürt kamuoyunun baskısı sonucu aylarca kapalı tutulan sınır kapısı açıldı.

YKK'nin girişimleri sonucu Kürdistan’ın diğer parçalarından ve Avrupa’dan birçok kurum ve kuruluşun inisiyatifinin yürüttüğü kampanyalar çerçevesinde toplanan yardımlar ambargoya takılmıştı.  Bu nedenle yardımların çoğu Batı Kürdistan halkın ulaştırılamamıştı.

Sınır kapısının açılmasıyla birlikte YKK'ye bağlı olarak kurulan Sınır Komitesi'nin inisiyatifinde  Güney Kürdistan'da toplanan yardımlar gönderilmeye başlandı.

Sınır Komitesi konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, daha önce yardım gönderemeyen kurum ve kuruluşlara çağrıda bulundu. KYK’nin girişimleri sonucu sınır kapısının açıldığı belirtilen açıklamada, Güney Kürdistan’daki halkın ve kimi sivil kurumların da topladıkları yardımların Batı Kürdistan'a ulaştırılmaya başlandığı vurgulandı.

Kuzey Kürdistan ve Avrupa’da daha önce yardım toplayıp da sınırın kapalı olması nedeniyle bu yardımları gönderemeyen kurum ve kuruluşlara seslenen YKK, "Sınır kapısı açılmış durumda, Kuzey Kürdistan ve Avrupa’daki kurum ve kuruluşlar da artık topladıkları yardımları gönderebilirler. Gelen yardımlar, ihtiyaçlar temelinde halka dağıtılacaktır" dedi.


Gürsel Tekin: AKP 80 bin kişiyi tutuklayacaktı - ANF
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, KCK operasyonlarına dikkat çekerek "Planlamalarda 80 bin kişi tutuklanacaktı. Ama yeterli cezaevi olmadığı için 12 bin kişi tutuklandı" dedi. Tekin, ırkçı açıklamalarda bulunan CHP'li vekil Birgül Ayman Güler için ise, "CHP’de de CHP’li olmayan milletvekilleri var" eleştirisinde bulundu.

HaberTürk'ten Kutlu Esendemir'e konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Türk ulusunun Kürt milleti ile eşit sayılamayacağı" gibi ırkçı bir açıklamada bulunan partisinin milletvekili Birgül Ayman Güler'e ilişkin "Sayın vekil parti programını okumamış o halde" dedi.

CHP'nin bu sözler karşısındaki tavrı konusunda Tekin şunları ifade etti: "Sayın genel başkan bu konuda nasıl tavır alır; bilmiyorum. Sadece Sayın Güler özelinde değil, her arkadaşımı bağlayan şey parti programıdır. Parti programına sadık kalacaksınız. 'Hayır. Ben parti programını beğenmiyorum. Geçmiş dönemde de okuyamadım' diyenler de olabilir. O zaman bunun gereğini yapacaksınız."

Tekin, "CHP’de de CHP’li olmayan milletvekilleri var. Niye tartışıyoruz bunları? Bakın ben 30 yıldır CHP’deyim. SODEP’ten bu yana. Benim gibi partinin duayeni olan hiçbir arkadaşımız bu hataları yapmıyor" diye ekledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, "Ankara’da hükümet ve devlet, enerjisini Kürt sorununa odaklamış durumda. Toplumdaki umut havası sizin için de geçerli mi?" şeklindeki bir soruya şöyle yanıt verdi:

"Bu süreç, bugün oluşmuş değil. Bu konuşulanlar ve 'çözüm' denen şey de uzun süredir var. 2005’ten bu yana zaman zaman bu süreç başlıyor. Her ne kadar Sayın Başbakan 'Biz değil devlet götürüyor' dese de, devleti iktidarlar yönetiyor. Bu süreç reye tahvil edilebilecek bir süreç değil. Ama 2005’ten bu yana süreç reye tahvil edildi. Başbakan’ın bunu kavraması gerek. KCK’yı hiç konuşamadık. Ne oldu KCK’ya? KCK futbol takımı mıydı? KCK, bölgede bilinmeyen bir yapı mıydı? 2005’ten, 2010’a gelindi. KCK’ya uyanıldı."

"Nedir sizce KCK?" diye sorulduğunda ise Tekin şu yanıtı verdi: "Günaydın. Bakın; planlamalarda 80 bin kişi tutuklanacaktı. Ama yeterli cezaevi olmadığı için 12 bin kişi tutuklandı. 12 bin kişi kim? Hani millet iradesine saygınız vardı. Tutukladığınız kişi; belediye başkanı, belediye meclis, il genel meclis üyeleri, STK üyeleri, muhtarlar, milletvekilleri... Geriye kalan 68 bin kişi de gariban herhalde. Geldiğimiz nokta, yeni keşfedilen bir nokta değil. Türkiye’de yapılması gereken şu: Çözümü Demokrasi Raporu’nda ortaya koyduk. Oturulup tartışılabilir. İktidarın nasıl bir yol haritası ve çözüm önerisi olduğunu bilmiyoruz. Daha 6 ay önce, Sayın Başbakan, meydanlarda iple “Asarız” diye dolaşıyordu. Başbakan meydanda iple dolaşırken, genel başkanımız, bu sorunun çözümü için kendisinin ayağına gitmişti. Yine Başbakan’ın yarın ne diyeceğini bilemiyoruz. Sayın Başbakan güne göre değişiyor. Ama bu, iktidarın değil, Türkiye’nin sorunudur."

Kasım 2012'de BDP’li vekil Hüsamettin Zenderlioğlu’nun bir soru önergesine yanıt veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AKP hükümetinin 2016 yılına kadar cezaevlerinde 203 bin 223 kişilik bir kapasiteye ulaşmayı hedeflediğini belirtmişti. Bu da gelecek beş yıl içerisinde yaklaşık 80 bin kişinin daha gözaltına alınacağına işaret ediyordu.


Çete êrîşî sivîlan dikin – Yeni Özgür Politika

Çeteyên bi desteka Tirkiyeyê êrîşî Serêkaniyê dikin li beranberî darbeyê giran ên ji YGP'ê dixwun êrîşî sivîlan dikin. Di êrîşên çeteyan de 2 jin ên sivil hatin kuştin, 6 kes birîndar bûn.

Di pevçûnên li Serêkaniyê de, komên çekdar ên ku windahiyên mezin didin, sivîlan dikin hedef. Topa hewanê ya ji aliyê komên çete ve ji herêma Til Xelef hate avêtin li malekê ket. Di encama êrîşê de ji heman malbatê 2 jinên ciwan ên bi navê Hêlîn Şêxmûs a 18 salî û Bêrîvan Şêxmûs a 20 salî jiyana xwe ji dest dan, 6 kes jî birîndar bûn.

Cenazeyê herdu jinên ciwan duh nîvro birin Ocaxa Tenduristiyê ya li bajarê Dirbêsiyê. Her wiha welatiyên birîndar jî rakirin Oçaxa Tenduristî ya Dirbêsiyê.

Pevçûnan doh jî dewam kir
Li aliyê din li Serêkaniyê şevê berîn komên çete êrîşî taxên ku jê hatine derxistin dikin, lê rastî berxwedana şervanên YPG'ê û şêniyên taxan hatin. Di encama pevçûnên dijwar de komên çete mecbûr man ku xwe paşve vekişînin.
Her wiha hêzên YPG'ê, li hemberî bexçeyê kesê bi navê Ismet Sêrxelî yê li nêzî Gundê Tiwêmîn ku 3 kîlometeyî nêzî Serêkaniyê ye û komên çete lê bicîh bûne operesyon da destpêkirin.  


Endamê YPG'ê jiyana xwe ji dest da
Navenda Ragihandinê ya YPG'ê aşkere kir ku di 25’ê çileyê de şervanê YPG'ê Firas Dawid bi nasnavê Xebat Qamişlo di pevçûnên li Serêkaniyê de jiyana xwe ji dest daye. Navenda Ragihandinê ya Yekîneyên Parastina Gel (YPG) ragihand ku Şervanê wan Fîras Dawid bi nasnav Xebat Qamişlo roja 25’ê çileyê di pevçûnên li Serêkaniyê de jiyana xwe ji dest daye. Navenda Ragihandinê diyar kir ku Xebat Qamişlo di dema ku welatiyên Serêkaniyê ji êrîşên komên çete diparast, di pevçûnê de gihiştiye şahdetê.
Şervanê YPG'ê Fîras Dawid bi nasnavê Xebat Qamişlo, di sala 1980’yî de li gundê Xirbê Gula ji dayik bûye. Cenazeyê Xebat Qamişlo duh gihişt bajarê Qamişlo û saet di 11.00’an de ji mizgefta Qasimo bi merasîmekê li goristana Şehîd Delîl Sarûxan sipartin axê.

YPG’ê gel ji ber bombeyan hişyar kir
Yekîneyên Parastina Gel (YPG) welatiyên sivîl ên li Serêkaniyê hişyar kir ku destê xwe nedin bombe û hewanên ku neteqiyane. YPG’ê da zanîn ku gava hatin dîtin divê noqteya YPG'ê jê haydar bikin. Her wiha rayedarên tenduristiyê da zanîn ku di bombeyan de madeyên jehrî hene.
Li Serêkaniyê Fermandariya Tugaya Şehîd Abid, welatiyên sivîl hişiyar kir ku destê xwe nedin bombe û hewanên ku neteqiyane. YPG'ê ji welatiyan xwest ku di demeke zû de agahiyê bidin yekîneyên YPG'ê yên herî nêz û ew ê bi hosteyî wan bombe û hewanan bê bandor bikin. Her wiha Fermandariyê ji welatiyan xwest ku zarokên xwe haydar bin ku bi van bombeyan nelîzin.
Komên çete ku nikarîbûn li ber berxwedana gelê Serêkaniyê û şervanên YPG'ê li ber xwe bidin, serî li bombebarana bombeyên destan, bombeyê tangan û hewan dan. Komên çete gelek bombeyên ku avêtine taxan neteqiya ne û xetereyên mezin bi xwe re tînin. Fermandariya YPG'ê diyar kir ku komên çete bi zanebûn bombeyên ku dereng diteqin bi ser taxên welatiyan de dibarandin. Her wiha rayedarên tenduristiyê aşkera kirin ku hin bombeyên ku dereng diteqin de madeyên jehrî hene.
Li Serêkaniyê, taxa Ebrê, navenda bazarê û riya Hesekê ku wek navendên komên çete bûn bi alîkariya welatiyên Serêkaniyê ew taxana ji çeteyan hat paqijkirin. Komên çete yên ku li taxa Mehetê mane, ji wir jî êrîşî welatiyên sivîl û şervanên YPG'ê dikin û bi vî awayî dixwazin taxa Ebrê û deverên ku jê hatine derxistin careke din bixin deste xwe.
Çavkaniyên herêmî diyar kirin ku hemû riyên ku tên ser taxa Mehetê, ya ku bûye wek wargeha komên çete ji aliyê YPG'ê ve hatiye girtin, lê komên çete ji sînorê Tirkiyeyê zexîre, erzaq û alîkariyan derbas dikin. Bi hewan û bombeyan êrîşî sivîlan dikin. 


Kirli AKP operasyonu – Yeni Özgür Politika

Paris katliamı üzerindeki sis perdesinin önemli oranda kalktığını belirten Selahattin Erdem, “Entegre strateji politikası temelinde AKP, çok kirli bir ‘PKK’yi imha ve tasfiye planı’nı devreye koymuş durumda. İşte görüşmeler var, barış oluyor, AKP bu tür saldırılar yapmaz dememek gerekli“ dedi.

Paris katliamı üzerindeki sis perdesi önemli ölçüde kalkmış durumda. Gerçi AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in daha olayı hiç kimse duymadan açıklama yapması ve bir suçluluk psikolojisiyle “PKK içi infaz” diyerek suçu PKK’ye atmaya çalışması bizim için olayın aydınlanmasını sağlamıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile AKP yandaşı basın da aynı yönde açıklamalar yapmışlardı. Biz bunları değerlendirerek, hem Paris katliamının AKP işi olduğunu tespit etmiş, hem de başka ne kadar benzer saldırı planlamış olduğunu AKP’lilere sormuştuk.

Şimdi Fransız Savcılığından yapılan açıklama bizi doğrulamış bulunuyor. Olayı soruşturan Savcılık, suçlu olarak Sivas-Şarkışlalı Ömer Güney isimli bir kişiyi tespit edip tutuklamış durumda. Bu kişinin uzun süredir Avrupa’da oturduğu ve son bir-iki yıldır bazı Kürt kurumlarına girip çıktığı ifade ediliyor. Buna da dayanarak AKP’liler, eski savlarını yineliyorlar ve bu durumu kanıt gösteriyorlar. Tutuklanan kişinin yakınları ise Ömer Güney’in “Asla PKK’li olamayacağını” belirtiyorlar.
Böylece olay önemli oranda aydınlanmış ve büyük ihtimalle katil bulunup yakalanmış oluyor. Açıklanmış mevcut bilgiler dikkatle değerlendirilirse, bizce katilin bu kişi olması büyük bir ihtimaldir. Bu değilse bile ancak benzer özellikler taşıyan kişi veya kişiler olabilir. Mevcut verilerle katliam aydınlanmıştır: Ömer Güney Şarkışlalı bir şoven Türk milliyetçisi ve Kürt düşmanıdır. Türk istihbaratı ve kontrgerillası tarafından eğitilip örgütlenerek Avrupa’ya yerleştirilmiş ve kirli işlerde kullanılmak üzere bir ajan-provokatör olarak Kürt kurumlarına sızdırılmıştır. Şimdiye kadar neler yapmış olduğu henüz bilinmemektedir. Son olarak AKP’nin “PKK’yi imha ve tasfiye planı” çerçevesinde PKK kurucularından Sakine Cansız’ı katletmek üzere AKP’den aldığı emri uygulamıştır. Bunların hepsini yaptıkları ve bildikleri için AKP’nin üst yöneticileri, herkesten önce açıklama yapıp “Olay içi infaz” diyebilmiştir. Sanki PKK’yi AKP yönetimi yönetiyor gibi! Olay bu kadar açıktır.
Bizim bu görüşlerimizi son olarak AKP’nin başka bir genel başkan yardımcısı olan M. Ali Şahin’in yaptığı açıklamalar da doğrulamaktadır. Hem de üstüne basa basa! M. Ali Şahin’in acayip sözleri, insana Truva Savaşlarındaki Aşil’in uygulamalarını hatırlatmaktadır. Bilindiği gibi Aşil, küçük kardeşini öldürdüğü için Hektor’un kapısına gider ve onu düelloya davet eder. Çaresiz düelloyu kabul etmek zorunda kalan Hektor savaşta yenilir. Hasmını öldüren Aşil, cenazesini getirdiği arabaya bağlayarak sürüyüp kendi mekânına götürür. Yani gitmiş, avını vurmuş, alıp götürmüştür. M. Ali Şahin’in Sakine Cansız için söyledikleri de bu söze benzemektedir: “Avrupa devletlerinden iadelerini istedik, vermediler, sonunu gördüler” demektedir. Cinayeti üstlenmenin bundan daha net bir açıklaması olabilir mi? “İstedik vermediler, vurduk götürdük” demeye geliyor.
AKP Genel Başkan Yardımcısı M. Ali Şahin’in bizi doğrulayan açıklaması bununla da sınırlı kalmıyor. “Benzer olaylar yakında Almanya’da da olabilir” diyor. Allah söyletiyor derler ya, işte öyle bir açıklama! Peki kirli bir cinayet serisi örgütlemiş olduklarının bundan daha net bir açıklaması olabilir mi? Bu durum savcıları harekete geçirmesi gereken samimi suç itirafı değil mi?
Eğer M. Ali Şahin’in kendisi örgütlememişse, nerden biliyor Almanya’da da Paris’tekine benzer bir katliam olacağını? Almanya’daki PKK’yi M. Ali Şahin mi yönetiyor? Yoksa Almanya’daki Kürt kurumları içine de mi M. Ali Şahin’in ajan-provokatörlerini yerleştirdi? Öyle ya, bu iddiada bulunmanın başka yolu olamaz. PKK’yi M. Ali Şahin yönetmediğine göre, Kürt kurumlarına ajan-provokatör yerleştirmiş, onları yönetiyor. Ajan olarak Kürtlerin içine sızdırılmış profesyonel cinayet şebekeleriyle bu tür katliamlar tezgâhlıyor.
O halde M. Ali Şahin’in söyledikleri gerçekleşirse hiç şaşmamak lazım. Yakında Almanya’da da, başka yerlerde de benzer AKP saldırıları ve katliamları yaşanabilir. M. Ali Şahin’in itirafları bunu açıkça gösteriyor. Biz bu konuyu Hüseyin Çelik’e sormuştuk. Cevabı görev ortağı M. Ali Şahin’den aldık. Ustaları Tayyip Erdoğan da bu cinayet orkestrasını koordine etmeye devam ediyor.
Başta Kürt halkı olmak üzere tüm kamuoyu şu gerçeği çok iyi bilmeli: Entegre strateji politikası temelinde AKP, çok kirli bir “PKK’yi imha ve tasfiye planını” devreye koymuş durumda. Bu plana göre, Paris katliamına benzer bir biçimde belli sayıdaki PKK yöneticisi katledilecek! Bu liste hazırlanmış, plan yapılmış, cinayet timleri örgütlenip gönderilmiş durumda. Nasılki Tansu Çiller’in cebinde “Kürt işadamlarının listesi” var idiyse, şimdi de Tayyip Erdoğan’ın cebinde öldürülecek PKK yöneticilerinin listesi var. Her an Avrupa ülkelerinde olabileceği gibi, Türkiye’de, Suriye’de, Irak’ta veya İran’da, PKK’lilerin bulunduğu her yerde yeni PKK yöneticileri AKP planı doğrultusunda vurulabilir. M. Ali Şahin’in sözleri işte bu anlama gelmektedir.
Yanılmamak lazım, İmralı’da görüşme yapılıyor olması bunun önünde engel değildir. İşte görüşmeler var, barış oluyor, AKP bu tür saldırılar yapmaz dememek gerekli. Tersine Beşir Atalay’ın çizdiği entegre stratejinin gereği bu. Dahası İmralı’da görüşmeler yapıldığını bol bol propaganda ederek AKP, Kürt toplumunu ve demokratik çevreleri gevşetiyor ve beklenti içine sokuyor. Bu da kirli plan doğrultusunda yönetici katledebilmek için daha elverişli ortam yaratıyor. Tıpkı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yöneltilen komplo saldırısında yapıldığı gibi.
Özellikle Kürtler, AKP’nin bu kirli katliam planı karşısında duyarlı ve net olmalı. Bu konuda herhangi bir kuşku duyup yetersiz tutum içine kesinlikle girilmemeli. Tersinden herhangi bir panik, çevreden aşırı kuşku duyma gibi tutum ve davranışlar içine de düşmemek gerekir. Her alandaki Kürtler, son derece soğukkanlı, duyarlı ve örgütlü bir yaklaşımla önce AKP’nin kirli imha ve tasfiye planını tüm yönleriyle iyi kavramalı, ardından da gereken tedbirleri gecikmeden ve sağlam bir biçimde almalıdır. Özellikle PKK yönetici ve kadrolarının böyle bir duyarlılığı büyük bir ciddiyetle göstermesi şarttır. “Osmanlı’da oyun çok” deyimini hiç kimse unutmamalıdır.
Belliki savaş cephelerinde gerilla karşısında tutunamayan ve 2012 yılında ağır kayıplar veren AKP, benzer katliamlar yapmak için elinden gelen çabayı harcayacaktır. Çiller döneminde uygulanan kirli savaşa geri dönülmüştür. AKP’nin çıldırması gibi bir şey yaşanmaktadır. Şimdilik NATO ve ABD gibi güçlerden yoğun destek almakta ve hep böyle olacağını sanmaktadır. Oysaki sıranın kendisine geleceği dönem de yaklaşmaktadır.
Nasılki Evren ve Çiller faşist yönetimleri Kürt halkının direnişi karşısında yenilmekten kurtulamadıysa, Tayyip faşizmi de yenilecek ve tarihin çöp sepetine atılacaktır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Ama bu, kendiliğinden değil, özgürlükçü güçlerin büyük mücadelesiyle başarılacaktır. O halde gün, AKP’nin kirli oyunlarına karşı olma ve başarıyla direnme günüdür. Böyle bir direnişi geliştirenler ancak Sara, Rojbin ve Ronahi’nin anılarına doğru sahip çıkmış olurlar!..


Türk hükümeti Ömer Güney’e 4 milyon ödeme yaptı mı? – Yeni Özgür Politika

Türk devleti ülke içinde ve dışında, devlet muhaliflerine karşı hukuk ve yargı yolu yerine, cinayetle ortadan kaldırma yöntemini, Osmanlı’dan devralınmış bir gelenek olarak hala sürdürmektedir.

AKP Hükümeti bu geleneğin dışında ve uzağında değil, elinde tabancası ile apaçık ortadadır. Komplo, pusu, tuzak, yargısız infaz bu devletin genlerinde var. Erdoğan ve AKP’nin demokratikleşme yanlısı olduğu; devletin geçmişteki suçlarından ve günahlarından ders çıkardığı söylemi de apaçık bir yalandır, hurafedir.
***
Bu kadar kesin ve mutlak bir yargıya nasıl mı varıyoruz? Türk Başbakanı Erdoğan iki gün önceki bir konuşmasında bu cinayetlerin devam edeceğini, bundan sonraki cinayet mahallinin Almanya olacağını, büyük bir küstahlık ve cüretkarlıkla tekrar etti.
Bir de elimizin altında somut, açık ve gizlenmeyen bir belge var.
AKP ve Erdoğan, PKK yöneticilerini öldürme niyetini ve planını gizli yürütmüyor. Meydanlarda bağırarak, dalkavuklarına yazı yazdırarak, ABD’den destek alarak açıktan yapıyor. Bu iş o kadar zıvanadan çıktı, o kadar pespaye ve adi bir hal aldı ki, neresinden tutsanız elinizde kalacak cinsten. Ama hükümet taraftarı “aydın”, “akademisyen” ve “yazar”lar, hükümeti bile şaşırtacak bir utanmazlıkla, hala bu açık faşizmi demokratik yönetim olarak aklamaya çalışıyorlar.
***
Oysa hükümet geçen yıl, Sakine Cansız ve arkadaşlarını katletmek için bir yönetmelik hazırladı. 19 Ekim tarihli Hürriyet’te yer alan haber şöyleydi: “İçişleri Bakanlığı’nın Başbakanlığa gönderdiği terörle mücadelede uygulanacak ödül yönetmeliği taslağı bir yılı aşkın süredir imzada bekliyor. Başbakanlık’ta halen inceleme safhasında olduğu öğrenilen taslak, PKK’nın 20’si Avrupa’da bulunan 50 kişilik lider kadrosunu yakalanmasını sağlayanlara 4 milyon liraya kadar ödül verilmesini kapsıyor…
Yönetmelik taslağında, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık, Duran Kalkan, HPG Anakarargah Komutanı Fehman Hüseyin ile Oslo görüşmelerine katılan Mustafa Karasu, Sabri Ok ve Zübeyir Aydar gibi isimler yer alıyor. Alt sınır olan 2 milyon liralık ödül ise örgütün bölge sorumluları ile Avrupa’da faaliyet gösteren birim yöneticileri için belirleniyor. Anlık istihbarata ise 100 bin TL verilecek.” Başbakanın son konuşmalarına bakıldığında yönetmeliğin imzalandığı ve yürürlükte olduğu anlaşılıyor.
***
Zübeyir Aydar, Mustafa Karasu ve Sabri Ok Oslo görüşmeleri sürecinde, Türk devleti adına görüşmeye gelen devlet temsilcileri ile görüşen isimlerdi. Demek ki AKP Hükümeti bir taraftan görüşürken diğer yandan bertaraf etmeyi de paralel plan olarak yürütüyor. Yani samimi değil, açık değil, dürüst ve güvenilir değil.
Sözü geçen yönetmelikteki bir ayrıntı önemli. Zübeyir Aydar ve “Avrupa’da faaliyet gösteren birim yöneticileri” için yakalama söz konusu olamaz. Çünkü Avrupa devletlerinin tanıdığı siyasi sığınma statüsü içindedirler. Dolayısıyla ancak hukuki yolla ilgili devletlerden iadeleri istenebilir. Ama bunun için de 4 milyon lira ödül yönetmeliği çıkarılmaz. AKP’nin bu yönetmeliği açıktan PKK’lileri imha edecek tetikçilere yöneliktir. Bunu nasıl anlıyoruz? Hürriyet ve Sabah haberinin içinde: “Ladin de ödül yöntemi ile yakalanmıştı”.
“Yakalama”nın canlı ve sağ olma durumunu da kaçınılmaz olarak içerdiğini biliyoruz. Ladin’in yakalanmadığını ve öldürüldüğünü de…
Şimdi sorular:
Ömer Güney denilen devlet sızması, Paris’teki Kürt kurum yöneticileri ve Sakine Cansız hakkında Türk Elçiliği’ne veya başka bir devlet kurumuna “anlık istihbarat” verip 100 bin TL aldı mı? Bir yıl içinde Türkiye’ye sekiz kez gidiş geliş, bu ödülü “merkezinde” yani Ankara’da almak için olmasın? Başbakanın önüne gelen yönetmeliğe göre, Sakine Cansız ve iki arkadaşı için 4 milyon lira ödül verilmesi gerekiyor. Türk hükümeti bu ödülü kime veya kimlere verdi? Bu ödülden Ömer Güney’in payına düşen miktar ne kadar?
***
Paris cinayetinde dikkate değer bir haber.
Adnan Gürbüz İstanbul eski MHP il Disiplin Kurulu üyesi. Uyuşturucu kaçakçılığı, insan ticareti gibi işlere bulaşmış bir isim. 2011 yılının haziran ayında, kendilerini JİTEM’ci olarak tanıtan bir çeteye yönelik operasyonda gözaltına alınmış. İnsan tacirliği suçundan yargılanmış. Bu faaliyetler yanında, Kürt düşmanlığı, vatanseverlik, milliyetçilik de Gürbüz’ün hobisi.
Almanya-İngiltere-Belçika üçgeni onun faaliyet alanı.
Adnan Gürbüz, Paris cinayetinden bir gün önce, yani 8 Ocak’ta Londra’dan Paris’e geliyor. 9 Ocak’ı Paris’te geçiriyor. Paris’te üç Kürt kadınının katledildiği günün ertesi, yani 10 Ocak’ta Calais(Kale) kentine gidiyor ve oradan gemi ile İngiltere’ye geçiyor. Adnan Gürbüz iki gün boyunca Paris’te nerelere gitti, ne yaptı? Cinayetten önce veya sonra hemşehrisi Ömer Güney’le görüştü mü?
Çünkü Adnan Gürbüz de Sivas Şarkışlalı.

Kürt siyasetçileri ve yurtsever Kürtleri izlemekten, helak olan Fransız polisi ve Paris savcılarının ilgisini çekebilir…


İŞGAL PROVOKASYONU – Özgür Gündem

Serê Kanî ikiye bölünmüş şehir. Arada zalimlerin çektiği tel örgülerden başka hiçbir ayrım yok. Türkiye destekli çeteler telin öbür tarafında provokasyon üstüne provokasyon yapıyor. Amaç; Türkiye’nin Rojava’yı işgaline ortam hazırlamak

Dirbêsiyê’de önceki gün Rojava devrimine sahip çıkmak için toplanan onbinler, yürüyüşün ardından çatışmalarda yaşamını yitiren YPG’li Ebdurrehman Ehmed Qewas’ın cenaze törenine katıldı

TÜRKİYE ROJAVA’DAN ELİNİ ÇEKSİN

Türkiye devletinin denetimdeki çetelerin Serêkaniyê’deki saldırıları son günlerde yoğunlaştı. Her gün ölüm haberleri geliyor. Saldırılar YPG’nin direnişiyle püskürtülüyor. Serê Kanî  (Ceylanpınar) halkı ise tel örgünün öbür tarafında akrabalarını kurşunlayan çetelerin aralarında dolaşmasından rahatsız.

SERÊ KANÎ PATLAMA NOKTASINDA

Serê Kanî’deki hastanelerin halka kapatılmasına ve yalnızca çetelerin hizmetine sunulmasına tepki gösteren halk, çetelerin kurşunlarından dolayı can güvenliklerinin artık hiç kalmadığını söylüyor. Yurttaşlar, ‘Artık patlama noktasındayız, çözüm bulun, ayaklanmak üzereyiz’ uyarısında bulunuyor.

 

‘Desteği kesin’ ayaklanmak üzereyiz

Türkiye’nin silahlı çeteleri kullanarak Rojava devrimini boğma girişiminin ilk adımı olan Serêkaniyê saldırıları, bizzat Türkiye tarafından Serê Kanî’de (Ceylanpınar) koordine ediliyor. YPG’nin kapsamlı direnişi nedeniyle Türkiye’nin bu girişimi akamete uğrarken, çeteler ağır kayıplar verdi. Çatışmalarda yaralanan çete üyelerinin Serê Kanî’de tedavi edilmesi ve çetecilerin nerdeyse her gün bir yurttaşı yaralaması ise, halkı ayaklanma noktasına getirdi. BDP Serê Kanî (Ceylanpınar) İlçe Başkanı Hüzni Kılıç, “Bu savaş Ceylanpınar’dan koordine ediliyor. Çetelerin amacı Türkiye’nin Serêkaniyê’ye girmesidir. Neredeyse burada ayaklanma olacak” dedi.

Halk çok gergin

Çete liderlerinin ilçede kaldıklarını ve saldırıların buradan koordine edildiğini vurgulayan BDP İlçe Başkanı Hüzni Kılıç, “Bu böyle devam ederse, burada önü kesilmeyecek bir tepki olabilir. Orada yaralanan Kürtleri bu tarafta tedavi etmiyorlar. Sadece çete mensuplarının yaralıları hastaneye getiriliyor. Çete liderleri Ceylanpınar’da duruyor. Bu savaş Ceylanpınar’dan koordine ediliyor” dedi. İlçede durumun çok gergin olduğunu belirten Kılıç, şunları söyledi: “Çetelerin gelip ilçede tedavi olması halkı çok tedirgin ediyor. Neredeyse burada ayaklanma olacak.”

Kürt-Arap çatışması

Çeteler ile Kürtler arasındaki savaşın Kürt-Arap çatışmasına dönebileceği uyarısında da bulunan Kılıç, şöyle dedi: “Oradaki Kürtlerin de burada akrabaları var, oradaki Arapların da burada akrabaları var. Onun için neredeyse burada çatışma çıkacak. Özellikle son iki-üç gündür, Türkiye tarafından top atışları yapılıyor.” Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü arazisi içerisinde bulunan Telhamut Mülteci Kampı’nda yaşananlara ilişkin de bilgi veren Kılıç, “Çadırkentte şu anda 21 bin kişi kalıyor. 21 bin kişi içerisinde 400’ü Kürt. Oradaki Kürtler gerçekten zor durumda. Yaşanan çatışmalar oraya yansıyor. Üç aile oradan kaçıp, buraya geldi” dedi.


Kurumsal olarak sürecin içindeyiz

MÊRDÎN - WAN
Güncellenme : 28.01.2013 05:26

Kürt siyasetçilerinin PKK Lideri Öcalan’la görüşmesiyle ilgili tartışmalara DTK Eşbaşkanı Türk noktayı koydu: ‘Kurumsal olarak sürecin içindeyiz. Kimin gittiğinin önemi yok’

Kürt siyasetçiler İmralı görüşmelerinde gelinen noktayı değerlendirdi. DTK Eşbaşkanı Türk, BDP Mêrdîn İl Kongresi’nde İmralı görüşmeleriyle ilgili kendisinin veto yediği iddialarını yalanlarken, BDP Eşbaşkanı Demirtaş, “Masa kolay kurulmadı süreci Sayın Öcalan başlattı” dedi.

 

Kurumsal olarak sürecin içindeyiz – Özgür Gündem

BDP Mêrdîn (Mardin) 3. Olağan Kongresi öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan DTK Eşbaşkanı Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Selahattin Demirtaş’ın İmralı’dan veto aldığı iddialarına ve Muammer Güler’in İçişleri Bakanı olarak atanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk, Demirtaş’ın İmralı’dan veto aldığı iddialarının bazı yazarlar tarafından ortaya atıldığını ve gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, “Bu konuda bize iletilen bir şey yok. Bu bazı yazarların her gün gündeme taşıdığı bir olay. Resmi olarak Adalet Bakanlığı’ndan ne zaman gideceğimiz veya kimlerin gideceği konusunda böyle bir tartışma ve görüşme yapılmış değildir. Tabi ki biz bu sürecin içinde olmak istiyoruz. Kurumsal olarak. Bizim için kimin gittiği önemli değil. Biz eğer bu işin içinde olacaksak kurumsal olarak bulunmalıyız. Gitmesi gerekeni partimiz tespit eder, DTK tespit eder. Bizim söylediğimiz budur. Kim giderse gitsin, arkadaşlarımız oradaki tartışmaları, düşünceleri olduğu gibi aktarır. Bizim bir sıkıntımız yok” diye konuştu.

‘Hassasiyetlere dikkat etmeli’

Başbakan Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu’nda yaptığı revizyon ile birlikte Mêrdîn AKP Milletvekili Muammer Güler’in İçişleri Bakanı olmasını değerlendiren Türk, “Güler toplumsal duyarlılığı, hassasiyetleri göz önünde tutarak ve herkesi kucaklayacak bir yönetim anlayışını esas alarak çalışmalarını yapmalıdır. Devletin o baskıcı anlayışını çok kötüye kullanan bir İçişleri Bakanlığı gördük. Umut ediyoruz ki, yeni bakanımız, hemşerimiz, bu geçmişte yaşanan ve eski bakanın halka karşı tavrını göz önünde tutarak daha kucaklayıcı bir yaklaşımı gösterir” dedi.

‘Hep bizden bekliyor’

Erdoğan’ın kendisine yönelik eleştirilerine de cevap veren Türk, “Toplumsal gerçekleri, halkın hassasiyetini dile getirme gibi bir sorumluluğumuz var. Evet, içerde bir çatışma olabilir. Polis ve güvenlik güçleri de müdahale edebilir. Ama barışçıl bir sürecin gelişmesinin başladığı ve kapıların aralandığı bir süreçte 50 uçakla Kandil’i bombalarsanız toplumda bir güvensizlik yaratılmış olur. Benim ifade etmek istediğim buydu. Sayın Başbakan hep bizden hassasiyet bekliyor. Ama bizde kendilerinden hassasiyet bekliyoruz. Ancak karşılıklı hassasiyetle yol alabiliriz. Bu acılı ve sancılı süreci barışa götürebiliriz diye düşünüyorum. Bu nedenle bu hassasiyetleri sayın başbakanın göz önünde tutması gerekir. Bu hassasiyetlerimize değer vermesi gerekiyor” dedi.

Ortadoğu’nun en güçlü dinamiği Kürtler

Türk, kongrede yaptığı konuşmada ise Öcalan’la yaptığı görüşmenin içeriğine ilişkin şunları söyledi: “En büyük amacımız adalet, eşitlik ve ortak bir geleceği oluşturmaktır. Adaletin, eşitliğin, tüm halkların eşitliğinin kabul etdilmediği anlayışı asla kabul etmeyeceğiz. Bunu herkesin görmesi lazım. Ama biz her zaman halkların kardeşliğini savunuruz. Demokratik ülkede bütünleşmeyi esas alırız. Kürt meselesini sadece Kürtlerin sorunu olarak görmüyoruz. Bu sorun Türkiye sorunudur. Bu sorun Ortadoğu sorunudur. ‘Kürtler özgürleşmeden Türkiye özgürleşemez. Türk halkı özgürleşmeden Kürt halkı özgürleşemez’. Bu Sayın Öcalan’ın ifadesidir. Artık Kürtler Ortadoğu’nun en dinamik halkıdır. Değişim ve dönüşümün öncüsüdür. Kürtler eşit, adil bir yasaya kavuşmadığı taktirde demokrasi gelişemez, demokrasi değişim ve dönüşümle sağlanamaz.”

Öcalan’la sonuna kadar

Türk, PKK Lideri Öcalan ile yaptıkları görüşmeyle ilgili, “Ve bizler de Sayın Öcalan’ın bu çabalarını sonuna kadar destekliyoruz. Arkasında olduğumuzu ifade ediyoruz. Barıştan yanayız. Bu acıların dinmesi, bu kanın durması için her türlü çabanın içinde oluruz” şeklinde konuştu. Türk, son olarak Rojava devrimini selamladıklarını ifade ederek, “Tüm Kürtler sizinle birlikte” dedi. Konuşmaların ardından yapılan seçimlerde BDP Mêrdîn İl Başkanlığı’na Reşat Kaymaz seçildi.

Kongrelerimiz operasyonlara cevaptır

BDP Elbak (Başkale) İlçe Örgütü 1. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongrede, ilçe başkanlığına Senar Yeşilırmak seçildi. Kongrede konuşan Elbak Belediye Başkanı Hecer Sarihan, son dönemlerde “KCK” adı altında yapılan operasyonlarda yaşanan gözaltı ve tutuklamalara değinerek, Kürt siyasetçilerin halka hizmet dışında herhangi bir suçlarının olmadığının altını çizdi. Sarihan, “Bu operasyonlarla Kürtlerin mücadelesinden vazgeçeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar, çünkü partimizin kongreleri bunun göstergesidir” dedi.  BDP Norşîn İlçe Örgütü de 2. Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongrede ilçe eş başkanlığına tekrardan Hakan Tadik ve Nebile Akkurt seçildi. Ayrıca BDP Karabağlar, Mamak, Zeytinburnu, Söke ve Hınıs ilçe kongrelerini de gerçekleştirdi. BDP Karabağlar İlçe Başkanlığı’na Beşir Akın seçilirken, Mamak İlçe Başkanlığı’na da Yıldız Bahçeci seçildi. Zeytinburnu İlçe Başkanlığı’na İsmet Çetinkaya seçildi. Söke İlçe Başkanı ise Hamit Ergül oldu. Hınıs İlçe Başkanlığına da Hasan Fırat seçildi.


YPG bi civînan gel hişyar dike – Azadiya Welat
 
Yekîneyên Parastina Gel (YPG) welatiyên sivîl ên li Serêkaniyê hişyar kir ku destê xwe nedin hewanên ku neteqiyane. YPG’ê da zanîn ku gava hatin dîtin divê noqteya YPG’ê jê haydar bikin. Her wiha rayedarên tenduristiyê dan zanîn ku di bombeyan de madeyên jehrî hene
 
Li Serêkaniyê Fermandariya Tugaya Şehîd Abîd, welatiyên sivîl hişyar kir ku destê xwe nedin bombe û hewanên ku neteqiyane. YPG’ê ji welatiyan xwest ku di demeke zû de agahiyê bidin yekîneyên YPG’ê yên herî nêz û ew ê bi hosteyî wan bombe û hewanan bê bandor bikin.
Her wiha Fermandariyê ji welatiyan xwest ku zarokên xwe haydar bin ku bi van bombeyan nelîzin.
Komên çete ku nikarîbûn li ber berxwedana gelê Serêkaniyê û şervanên YPG’ê li ber xwe bidin, serî li bombebarana bombeyên destan, bombeyê tangan û hewan dan. Komên çete gelek bombeyên ku avêtine taxan neteqiyane û xetereyên mezin bi xwe re tînin.
Fermandariya YPG’ê diyar kir ku komên çete bi zanebûn bombeyên ku dereng diteqin bi ser taxên welatiyan de dibarandin. Her wiha rayedarên tenduristiyê aşkera kirin ku hin bombeyên ku dereng diteqin de madeyên jehrî hene.
 
TAX JI ÇETEYAN PAQIJ DIBIN
Li Serêkaniyê, taxa Ebrê, navenda bazarê û riya Hesekê ku wekî navendên komên çete bûn bi alîkariya welatiyên Serêkaniyê ew taxana ji çeteyan hat paqijkirin. Komên çete yên ku li taxa Mehetê mane, ji wir jî êrîşî welatiyên sivîl û şervanên YPG’ê dikin û bi vî awayî dixwazin taxa Ebrê û deverên ku jê hatine derxistin careke din bixin deste xwe.
Çavkaniyên herêmî diyar kirin ku hemû riyên ku tên ser taxa Mehetê, ya ku bûye wek wargeha komên çete ji aliyê YPG’ê ve hatiye girtin, lê komên çete ji sînorê Tirkiyeyê zexîre, erzaq û alîkariyan derbas dikin. Bi hewan û bombeyan êrîşî sivîlan dikin û mal û milkên welatiyên herêmê desteser dikin.

YPG’ê li Serêkaniyê navendên siyasî û leşkerî xistin destê xwe

Fermandarekî YPG'ê ragihand ku di pevçûnên duh di navbera Yekîneyên Parastina Gel (YPG) û komên çete yên ji aliyê Tirkiyeyê ve ketine Serêkaniyê de şer rû da, şervanên YPG'ê Navenda Midûriyeta herêmê, navenda Ewlekariya Siyasî û navenda Ewlekariya Leşkerî kirin bin kontrola xwe.
Midûriyeta Herêmê, Navenda Ewlekariya Leşkerî û Navenda Ewlekariya Siyasî di dema rejima Bees de, navendên pirparastî bûn, despêkê bi ketina komên çekdar a Serêkaniyê de, di navbera komên çete û hêzên rejima Sûriyeyê de pevçûnên dijwar rû dabûn, navendên ku niha ketine bin kontrola YPG'ê wek navendên rejima Bees dihatin naskirin.
Her wiha di pevçûnên duh de komên çekdar ên ku windahiyên mezin dan, sivîlan dikin hedef.
Li Serêkaniyê pevçûnên di navbera komên çete û hêzên YPG'ê de di roja 13'an de didomin. Komên çete ku windahiyên mezin dan, mecbûr man xwe paşve bikişînin gundê Til Xelef, piştî wêrankirina li nava bajêr pêk anîn, niha jî bi topên hawanê sivîlan hedef digirin.


Divê heyet biçe Îmraliyê – Azadiya Welat

Hevserokê BDP’ê Selahattîn Demîrtaş diyar kir ku pêvajoya diyalogê bi xêra Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan pêş ketiye û wiha got: “Divê heyeteke siyasî biçe Îmraliyê. Divê bi taybet hevserok biçin Îmraliyê. Ji bo muzakereyek saxlem dest pê bike, hevdîtinên li Îmraliyê bi birêz Ocalan re pir girîng in.”
Hevserokê BDP’ê Selahattîn Demîrtaş destnîşan kir ku gelê kurd sed salên xwe di bindestiyê de derbas kiriye û wiha got: “Bêguman li her derê gel bindest in. Lê tu gelê ewqas bi bindestî û qirkirinê re rû bi rû nemaye. Lê gelê kurd ê li deşt û çiyayan dimeşin vê yekê nîşan dan ku êdî kurd serî danaynin. Êdî gelê kurd bi vîna xwe ya neteweyî derketiye pêş û li Rojhilata Navîn bûye xwedî mafê gotinê.”
Demîrtaş destnîşan kir ku bi xêra Ocalan têkoşîna azadiya gelê kurd li cîhanê hatiye nasîn û got ku ev yek jî di encama dayîna bedelên mezin de pêk hatiye. Demîrtaş destnîşan kir ku li her çar parçeyên Kurdistanê zanebûn û yekitiya neteweyî hatiye afirandin û gelê kurd nêzîkê serkeftinê ye.
Demîrtaş bal kişand ser hevdîtinên di navbera Ocalan û dewletê de û feraseta Serokwezîrê tirk Recep Tayyîp Erdogan û hikûmeta AKP’ê ya li hemberî diyalog û muzakereyan bi zimanek tund rexne kir û wiha got: “Divê şandeyeke siyasî biçe Îmraliyê. Divê bi taybet hevserok biçin Îmraliyê. Ji bo muzakereyek saxlem dest pê bike, hevdîtinên li Îmraliyê bi birêz Ocalan re pir girîng in.”
Demîrtaş diyar kir ku maseya diyalog û muzakereyan bi hêsanî neyatiye danîn û got: “Yê ku vê pêvajoyê daye destpêkirin birêz Ocalan e. Ev muzakere, ligel îşkenceyê, li gel girtinan, bi berxwedana ciwanên me yên jiyana xwe ji dest dane û berxwedana greva birçîbûnê hatiye bidestxistin. Ev bi hêsanî çênebû. Ev salek û nîv e berxwedaneke bêhempa tê nîşandan.” Demîrtaş anî ziman ku berxwedana gel, wêrekiya gel û fedekariya gel dê bi  ser bikeve û li hemberî faşîzmê banga yekitiya neteweyî kir.


Kişanak: Muzakere bi Bêdengkirina Alîyekî Nabe - Xendan

Hevseroka Partîya Aşitî û Demokrasîyê Gulten Kişanak li bajarê Amed`ê di  2.emîn Kongreya Asayî a BDP-a  bajarê Amed`ê de di derbarê pengava hevdîtinên bi bi serokê Partiya Karkerên Kurdistanê Ebdullah Ocalan û li ser rewşa Kurdên Sûrîyê gotarek da.

Gulten Kişanak got “li Turkîyê di vê dema ku herî zêde divê were axaftin de, ji me re dibêjin ku hişbin, deng nekin da ku ev pengav têk neçe.

 Kişanak got “muzakere bi bêdengkirina alîyekî nabe, ger tenê hun biaxifin û em bêdeng bimînin, ev nabe muzakere, dibe monolog.”

Hevseroka BDP'ê jibo dexwaza çûyîna Îmarlîyê jî got “Ger em herin Îmralîyê dê ev çûyîn bibe nîşana ku tecrîda li ser Ocalan hatîye rakirin, jiber ku tecrîd astengiyek mezin e li pêşîya çareserîya pirsgirêka Kurd.”

Kişanak parlamenterên Partiya Dad û Geşepêdan`ê (AKP) yên Kurd jî rexne kir û got “ger îro di AKP'ê de jibo çareserîyê îradeyek tam çênebûbe , sedema wê tev ji kêmasîyên parlamenterên Kurd ên AKP’ê ne.

Kişanak destnîşan kir ku niha li Serêkanîyê  şer û pevçûn hene û got ku Turkîye çekan dide endamên Artêşa Azad û wan dişine ser herêmên Kurdan,  Kişanak bang kir da ku jibo Kurdên rojava alikarîya mirovî were kirin û Turkiyê jî derîyên sînor veke.

Kişanak gotina Serokwezîr Receb Teyîb Erdoxan bibîr xist û got “Serokwezîr dibêje dibe ku li Almanyayê jî bûyerên weke yên Parîsê rû bidin, serokwezîr bila bizanibe ku ev gotin pir giring e, qey di destê wan de lîsteyek kuştinan heye,  ger neaxivin emê bêjin eleqa kuştinên siyasî û hikumetê bihev heye.”


YPG Serêkaniyê’deki merkezi binaları ele geçirdi - Rizgarî Online

Kürdistan Halk Savunma Birlikleri (YPG), Serêkaniyê’deki Bölge Müdürlüğü, Siyasi ve Askeri Güvenlik merkez binalarını ele geçirdi. Kentin çeteci gruplardan tümden arındırılmasının an meselesi olduğu bildirildi. ANF´nin haberinde şunlara yer verildi:”ANF’ye konuşan Serêkaniyê’deki bir YPG komutanı, bugün öğle saatlerinde Türkiye destekli çeteler ile YPG güçleri arasında yaşanan çatışmalar ardından kentteki birçok siyasi askeri merkez binalarının ele geçirildiğini söyledi. YPG komutanı, YPG savaşçılarının Bölge Müdürlüğü, Siyasi ve Askeri Güvenlik merkez binalarını çeteci gruplardan temizleyerek ele geçirdiklerini kaydetti.

Bölge Müdürlüğü ile Siyasi ve Askeri Güvenlik merkez binaları Baas rejiminin merkezleri olarak biliniyordu. Söz konusu binalar Suriye ordusu ile silahlı gruplar arasında yaşanan şiddetli çatışmalar ardından silahlı gruplarca ele geçirilmişti.
Türkiye destekli çeteci grupların 12 gün önce Serêkaniyê’ye saldırması ardından YPG söz konusu merkez binaları adım adım kuşatma altına almıştı. YPG savaşçıları 3 gün önce ise kapsamlı operasyon başlatarak çeteci grupların bulunduğu tüm bölgelere koordineli eylemler başlatmıştı.

Yapılan eylemler sonucunda kentteki kontrolün yüzde 90’ı YPG’liler tarafından ele geçirildi. YPG, çeteci grupların merkez binalardan da çıkararak kentteki kontrolünü daha da pekiştirdi.
Serêkaniyê’deki ANF muhabiri, kentte halan bulunan çeteci grupların YPG’liler tarafından kuşatıldığını, kentin çeteci gruplardan arındırılmasının an meselesi olduğunu bildirdi.

Bu arada, Serêkaniyê’de ağır darbe alarak Til Xelef köyüne çekilen çeteci gruplar buradan kente yönelik havan toplarıyla saldırılar düzenlemeye devam ediyor. Bu sabah yapılan top saldırısı sonucu iki genç kadın hayatını kaybederken 6 kişi de yaralanmıştı.


Kayıtdışı işkence birimi – Dengê Azad

Emniyet Genel Müdürlüğü, Meclis Komisyonu’nun “DAL” hakkındaki bilgi talebine, böyle bir yapılanmaya dair resmî bir kayıt olmadığı yanıtını verdi

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, 12 Eylül dönemine ilişkin bilgi ve belgeleri, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Belgeler arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, “Derin Araştırma Laboratuvarı (DAL) sorgu biriminin yapısı ve faaliyetleri” hakkındaki bilgi notu da bulunuyor.

Bilgi notunda, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun 15 Ağustos 2012’deki yazısında “Emniyet Genel Müdürülüğü Derin Araştırma Laboratuvarı sorgu biriminin yapısı ve faaliyetleri”ni içeren değerlendirme raporunun ivedi olarak gönderilmesini istediği belirtildi. Resmî kayıtlarda söz konusu birime ilişkin herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılamadığı aktarılan bilgi notunda, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Derin Araştırma Laboratuvarı sorgu biriminin yapısı ve faaliyetleri hakkında resmî kayıtlarımızda herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmamıştır” dendi.

Üç belgede ismi geçiyor

Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü, Derin Araştırma Laboratuvarı sorgu birimiyle ilgili olabilecek üç belgeye de raporda yer verdi. Söz konusu belgelerden biri, “Ankara Emniyet Müdürülüğü, Siyasi Şube DAL Grup Amirliğine” başlığını taşıyor. Diğer belge ise Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube Müdürlüğü’nün bir yazısı. Yazıda, Yenimahalle’de silahlı yaralama suçuna karışan bir şahsın ifadesinin DAL Grup Amirliği’nde alındığı belirtiliyor.


´´Bangkirina Kesayetîyan û Alîyan Tenê di Desthilata Serokê Kurdistanê de Ye´´ - Peyamner

Şêwirmendê ragihandinîyê serokê herêma Kurdistanê di daxuyanîyekê de tekezî dike, ku bangkirina kesatîyan bo Kurdistanê tenê di desthilata serokê Kurdistanê û dîwana serokatîya herêma Kurdistanê de ye û bangkirina kesayetîyan ji derveyî evê yekê red dike.

Di daxuyanîya şiwirmendê serokê herêma Kurdistanê de hatiye, ku di hinek kanalên ragihandinê de behsa ewê yekê hatiye kirin, ku goya şiwirmendê serok Barzanî çend kesayetîyek bang kiriye da ku serdana herêma Kurdistanê bikin.

Şêwirmendê serokê herêma Kuridstanê di evê daxuyanîyê de ragihandiye: ´´Ji bilî rêz û pêzanînên me yên ji bo wan kesayetiyan, lê belê bi hemû aliyekî radigihînîn ku ewê ku ew kar kiriye bi awayeke fermî sifeta şêwirmendîyê nîne û weku şexs û bi bêyî agahdarîya serokayetîya Herêma Kurdistanê ew kar kiriye. Ji ber ku dawetkirina fermî ya her kesayetî û aliyekî, bi tenê di desthilata srokê Herêma Kurdistanê û Dîwana Serokayetîya Herêmê de ye.´´


Paket Kar Etmiyor, TCK/TMK Değişmeli - Bianet

68 gazeteci ve 29 dağıtımcı 2013'e TMK ve TCK kapsamında ''örgüt'' bağlantılı olarak cezaevinde girdi; 97 basın emekçisinin 78’i Kürt medyasından. Saldırılar ve üçte biri Başbakan Erdoğan bağlantılı ''hakaret'' davaları artışta.
 
68 gazeteci ve 29 dağıtımcı / medya çalışanı 2013'e cezaevinde girdi. Gazeteciler 2012'de hapisteki meslektaşlarının serbest bırakılması için sokaklarda, adil yargılanmaları için mahkemelerde hak arama peşindeydi.

Cezaevindeki gazetecilerin sayısı 2011'de 104'tü. Temmuz 2012 itibariyla tahliyelerde 3. Yargı Paketi etkili oldu.

2012'de 20'si gazeteci ikisi dağıtımcı 45 kişi hakkında TCK'nın ''terör''le ilgili maddelerinden ve TMK'dan 214 yıl 11 ay 15 gün hapis ve 40 bin TL para cezası verildi. Bir gazetecinin müebbet hapsi onandı.

12'si gazeteci 33 kişi hakkında hakaret ve kişilik haklarına saldırı gerekçesiyle 10 yıl 7 ay 16 gün hapis ve 197 bin 180 TL, bir gazeteye de 4 bin TL para cezası verildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği ve kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle biri gazeteci 10 kişiye 2012'de toplam 89 bin 80 TL para cezası ve 3 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi.

2012'de yedi gazete yasaklandı, toplatıldı, bir gazete bir ay süreyle kapatıldı, dört dergiye el konuldu, bir dergi yayınevine iade edildi. Aram Yayınları'ndan 10 kitap hakkında soruşturma açıldı. Bir kitap müstehcen olduğu iddiasıyla MEB'in 100 Temel Eser listesinden çıkarıldı. Bir kitabın toplatma davası sürdü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye'yi altısı gazeteci dokuz kişiye ve bir kuruma 78 bin 581 euro (yaklaşık 184 bin TL) ödemeye mahkum etti.

Gazetecilere "örgüt" suçlaması

2012, Türk Ceza Kanunu (TCK) ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) birlikte uygulanmak suretiyle hakkında soruşturma açılan her gazeteciyi "silahlı-silahsız" ama mutlaka bir "örgüt bağlantısı" kurmak suretiyle "hukuk" yerine "siyasi" kullanıma olarak sağlayan ve adil yargılanma hakkını, suçta kanunilik ilkesini ortadan kaldıran bir anlayışla kitlesel gazeteci tutuklamalarının sürdüğü yıl oldu

68 gazeteci ve 29 dağıtımcı/medya çalışanı gazetecilik yoluyla önce "silahlı örgüt üyesi" suçlaması ile "tutuklandı". Daha sonra "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve/veya "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, "örgüt kurmak, sevk ve idare etmek", "örgüte üye olmak" ile suçlandı.

Haber takibi, haber izleme, kitap yazımı, iktidara muhalif habercilik, Kürt medyasında çalışmak gibi ek iddialarla gazeteciler "terörist'' yapıldı.

Tutuklama bir tedbir olmasına rağmen ve yerine adli kontrol hükümlerinin uygulanması mümkün olduğu halde "kaçma şüphesi", "delilleri yok etme, gizleme, değiştirme", "tanıklar üzerinden baskı", "yoğun ve kuvvetli suç şüphesi" gibi kriterler olağan ve rutin bir uygulama şeklinde uygulanmak suretiyle gazetecilerin tutuklanmalarına ve aylarca hatta yıllarca tutukluluk halinin devamına karar verilerek hapishanelerde tutulmasına dayanak oluşturdu.
Hepsi TMK ve TCK

Bütün gazeteciler ve dağıtımcılar Terörler Mücadele Kanunu (TMK) ve Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında 'örgüt' bağlantılı olarak hapiste bulunuyor. 68 gazeteciden 49'u, 29 dağıtımcının tümü Kürt medyasından.

68 gazeteciden 18'i hükümlü, 43'ünün yargılanması sürüyor. Yedisi ise 31 Aralık itibarıyla henüz iddianameleri açıklanmadığı için, ne tür iddialarla tutulduklarını net bilmeden ilk duruşma gününü bekliyor.

18 hükümlü gazeteciden dört gazeteci müebbet, 13 gazeteci de toplam 147 yıl 7 ay hapse mahkûm. Bir gazeteci hakkında ne kadar hüküm verildiği bilinmiyor.

Saldırılar ve hakaret kişilik haklarına saldırı davaları arttı eklenecek!
DİHA, Welat, Özgür Gündem...

Dicle Haber Ajansı'ndan 18 gazeteci hapiste; biri eski çalışan üçü hükümlü, biri eski çalışan 13'ü yargılanıyor, ikisi iddianame bekliyor. Azadiya Welat gazetesinden sekiz gazeteci hapiste; altısı hükümlü, iki gazetecinin yargılaması sürüyor. Özgür Gündem'den dokuz gazeteci hapiste; üçü eski çalışan tamamı yargılanıyor. Özgür Halk dergisinden üç gazeteci hapiste. İkisi hükümlü biri yargılanıyor. Demokratik Modernite dergisinden üç gazeteci yargılanıyor.
Medya Gözlem'den başlıklar

41 sayfalık BİA Medya Gözlem raporunda 'öldürülen gazeteciler', 'hapisteki gazeteciler', 'saldırı, tehdit ve engellemeler', 'soruşturmalar, açılan-süren davalar, kararlar', 'TCK 285-288', 'hakaret, kişilik hakları ve tazminat davaları', 'muzır kurulu kararları', 'yasaklamalar, kapatmalar, toplatmalar', 'düzenlemeler, etkiler, tepkiler, hak aramalar', 'AİHM' ve 'RTÜK' bölümleri yer alıyor.
46 saldırı

BİA Medya Gözlem 2012'ye gazetecilere ve medya çalışanlarına yönelik en az 46 fiili, sözlü, sosyal medya üzerinden yazılı saldırı vakası yaşandı. Bir konser, iki panel engellendi. Dört gazete, üç ajans bürosu basıldı. 2011'de gazetecilere yönelik yaklaşık 33 saldırı, tehdit ve darp vakası yaşanmıştı.
45 kişiye 214 yıl 11 ay 15 gün hapis

2012'de 20'si gazeteci ikisi dağıtımcı 45 kişi hakkında TCK'nın terörle ilgili maddelerinden ve TMK'dan 214 yıl 11 ay 15 gün hapis ve 40 bin TL para cezası verildi. Bir gazetecinin müebbet hapsi onandı.

2011'de 34 kişiye yaklaşık 95 yıl hapis cezası ve 103 bin 226 TL para cezası verildi.
285-288

TCK'daki 'soruşturmanın gizliliği ihlal' ve 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' fiillerinin düzenlendiği 285. ve 288. maddeler kapsamında 2012'de dört dava beraatle sonuçlandı, bir davada sanıklara 16 bin 666 TL para cezası verildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı, bir davada ise kovuşturma ertelendi.

2011'de 35 kişi TCK 285-288. maddelerden yaklaşık 163 yıl 6 ay hapis cezasıyla yargılandı. 40 bin TL para cezasına çarptırıldı.
''Hakaret''ten 10 yıl 7 ay 16 gün

2012'de 12'si gazeteci 33 kişi hakkında hakaret ve kişilik haklarına saldırı gerekçesiyle 10 yıl 7 ay 16 gün hapis ve 197 bin 180 TL, bir gazeteye de 4 bin TL para cezası verildi.

2011'de 24 kişiye toplam 21 yıl 9 ay hapis ve yaklaşık 48 bin TL para cezası verildi. İki gazete de toplam 50 bin TL ceza aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği ve kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle biri gazeteci 10 kişiye 2012'de toplam 89 bin 80 TL para cezası ve 3 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi.
Sekiz gazete, beş dergi, 10 kitap...

2012'de yedi gazete yasaklandı, toplatıldı, bir gazete bir ay süreyle kapatıldı, dört dergiye el konuldu, bir dergi yayınevine iade edildi. Aram Yayınları'ndan 10 kitap hakkında soruşturma açıldı. Bir kitap müstehcen olduğu iddiasıyla MEB'in 100 Temel Eser listesinden çıkarıldı. Bir kitabın toplatma davası sürdü.

Şarkılar, şiirler, tablolar, dergiler, film afişleri, filmler sansürlendi. BDP'nin Newroz, TKP'nin 1 Mayıs, Grup Yorum'un konser afişleri yasaklanıp toplatıldı. Yedi gazete AKP'nin Olağan Kongresi'ne giriş izni alamadı. MEB Eğitim-Sen'in sitesine girişi yasakladı. Cezaevindeki bir gazeteciye iletişim yasağı verildi. Halil Savda'nın Barış Yürüyüşü yasaklandı.

2011'de ikisi basılmamış üç kitaba el konuldu. Dört gazete toplam 5 ay 15 gün, iki dergi birer ay kapatıldı, bir derginin yayını, bir derginin de satış ve dağıtımı durduruldu, bir dergi de, 150 bin TL'lik para cezasından sonra yayın hayatına son verdi. Dört siteye erişim engeli konuldu, bir film yasaklandı.
AİHM

AİHM Türkiye'yi altısı gazeteci dokuz kişiye ve bir kuruma 78 bin 581 euro (yaklaşık 184 bin TL) ödemeye mahkum etti.  2011'de AİHM, Türkiye aleyhine verdiği altı tazminat kararında yaklaşık 105 bin TL) ödenmesine karar verdi. Üç kararda ise tazminat bedeli tutarı belirtilmediğinden, herhangi bir tazminat ödenmesine gerek bulunmadığına karar verildi.
RTÜK

RTÜK,  2012'de radyo ve TV kuruluşlarına 603 uyarı 290 para cezası ve üç program durdurma cezası verdi. Sekiz kanalın 6112 sayılı Yasa'nın 29/3 maddesi*  gereğince yayınının durdurulmasına karar verdi.

RTÜK 2011'de 20'si radyo, 480'i TV kanalları olmak üzere, 89 para cezası, 383 uyarı, 27 program durdurma ve bir tebliğ cezası verdi. (EG/BA)

*(Platform ve altyapı işletmecileri, Üst Kuruldan yayın lisansı almayan veya yayın lisansı iptal edilen medya hizmet sağlayıcılar ile TC'nin taraf olduğu uluslararası antlaşmalar ve bu Kanun hükümlerine aykırı yayın yaptığı Üst Kurulca tespit edilen bir başka ülkenin yargı yetkisi altındaki medya hizmet sağlayıcılarının yayın hizmetlerinin iletimini, Üst Kurul kararının tebliğini müteakiben durdurur. Tebliğe rağmen yayın hizmetlerinin iletimini durdurmayan işletmecinin yayın iletim yetkisi iptal edilir ve bu durum Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirilir).


Star 4 gazeteciyi hedef gösterdi – Etkin Haber Ajansı

Hükümet gazetesi Star, bu kez de ajansımız editörü Arzu Demir, Atılım Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu ve Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Nadiye Gürbüz ile hakkında verilen hapis cezası nedeniyle sürgünde yaşamak zorunda kalan gazeteci Necati Abay'ı hedef gösterdi.

Hükümet gazetesi Star, yine gazetecileri hedef gösterdi. "Sınır Tanımayanlar'ın Türkiye klavuzu bir terör hükümlüsü" başlıklı haberde ETHA editörü Arzu Demir, Atılım Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu ve Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Nadiye Gürbüz ile hakkında verilen hapis cezası nedeniyle sürgünde yaşamak zorunda kalan gazeteci Necati Abay hedef gösterildi.

Gazetenin internet sitesinde de yer alan "Zafer Kütük" imzalı haberde, Gazetecileri Koruma Komitesi ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün MLKP tarafından yönlendirildiği iddia edildi.

Bu iddianın kanıtı olarak da, iki uluslararası örgütün, "MKLP'li 4 gazeteci" ile görüştüğü iddia edildi. Haberde, ETHA'nın da "MLKP güdümünde yayın yaptığı" iddia edilirken, RSF'nin hedef gösterilen 4 gazeteciye maaş ödediği öne sürüldü.

DAVA AÇILACAK

Hükümet basını tarafından hedef gösterilen gazeteciler, bugün konuyla ilgili açıklama yapacak. Gazeteye tekzip gönderecek olan gazeteciler, Star Gazetesi ve haberi yapan Zafer Kütük hakkında dava açacak. Haberle ilgili olarak uluslararası kuruluşları da bilgilendiren gazeteciler, uluslararası alanda da girişimlerde bulunacak.


 Ahmet Türk: Barış istemek ayrı şeydir teslim olmak ayrı şeydir - Radikal

MARDİN - Şimal Düğün Salonu'nda yapılan BDP Mardin İl Kongresi'nde konuşan Milletvekili Türk, Kürt meselesinin sadece Kürtlerin değil, Türklerin ve Ortadoğu'nun sorunu olduğunu savundu.
“Bizim talebimiz ortak bir geleceği oluşturmaktır. Adaletin, eşitliğin, Kürt halkının hukukunun tanınmadığı bir anlayışı asla ve asla kabul etmeyeceğiz” diyen Türk, şöyle konuştu: “Kürtler özgürleşmeden, Türkiye özgürleşemez. Kürt halkı, özgürleşmeden Türk halkı özgürleşemez. Bu aynı zamanda Öcalan'ın da görüşüdür. Bugün Ortadoğu;da Kürtler, sadece Türkiye;de yaşamıyor. Kürtler bu coğrafyada hem istikrarın, hem de istikrarsızlığın nedenidir. Öcalan son dönemde yine halkların kardeşliği için, halkların ortak geleceği için, halkların demokratik ünitede birlik ve mücadelesi için yeni bir kapıyı araladı. Eğer bizden katkı isteniyorsa biz bu işin içinde kurumsal olarak varız. Kim gidecek, görüşmeler nasıl gelişecek, bu görüşmeler içindeki rolümüz nedir? Biz buna nasıl katkı sunarız? Bunun kararını biz veririz, başkası veremez. 'Falan gitsin, falan gitmesin.' diyemez. Kürt halkını boşa çıkarmaya yönelik, kandırmaya yönelik bir yaklaşımı asla ve asla tavsiye etmiyorum. Burada zararı siz görürsünüz. Dürüst yaklaşın, doğru yaklaşın bu sürece katkımız olsun.”  Türk, barışa katkı sunacak bir rolü bir siyaseti izleyeceklerini dünyaya ilan ettiklerini ifade ederek, “Bizden hassasiyet bekleyenler, kendileri de hassas davranmalardır. Biz birilerine hoş görünmek için siyaset yapmıyoruz. Biz halkımızın gerçeklerini söylemek için parlamentodayız” dedi.

“O ZİHNİYET DEVAM EDİYOR”
Ahmet Türk, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in “Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” sözlerini ise şöyle değerlendirdi:  “CHP'li bir Milletvekili çıkıyor, diyor ki; 'Asla Kürtler ve Türkler eşit olamaz.' Peki Kürtler bugün bu ülkeyi yönetseydi sizin tepkiniz ne olurdu? Bunu da Kürtlerin görmesi lazım. 'Türkler birinci sınıf vatandaştır, Kürtler de hizmetçi bir halktır.' mantığıyla yaklaşılıyor. 1935'lere baktığımızda Mahmut Esat Bozkurt'un 'Bu ülkede Kürtlerin tek bir hakkı var. O da Türk halkına uşaklık etme hakkıdır.' diye bir sözü var. Aradan 50 yıl geçiyor, o zihniyet devam ediyor. Kürtler özgürleşmeden asla ve asla mücadelesinden vazgeçmeyecek. Barış istemek ayrı şeydir teslim olmak ayrı şeydir. Barışa evet ama teslimiyetçi anlayışa asla ve asla mahkum olmayacağız.”


Öcalan söylemeden bir çekilme olmaz! - Milliyet

PKK’nın Avrupa sorumlularından, kapatılan eski DEP Milletvekili Zübeyir Aydar, “Öcalan söylemeden ve kendisi istemeden biz silahlı güçleri sınır dışına çıkaramayız. Bu konuda sayın Öcalan’ın rolünü oynaması için önü açılmalıdır” dedi. Aydar, Avrupa’da Kürtçe yayımlanan ’Rudaw’ gazetesine İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmelerle başlayan süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kürt sorununun çözümünde muhatabın Abdullah Öcalan olduğunu yineleyen Aydar, “Öcalan bizimle görüşmeden bir şey yapmaz. Türkiye medyasında PKK’nın içerisinde farklı kanatlar olduğu söyleniyor. Bu doğru değil. PKK’da ayrı ayrı gruplar yoktur” dedi.
BDP heyetinin, Türk aydınlarının ve gazetecilerin adaya gidip gelmelerini ve Öcalan ile görüşmelerini istediklerini kaydeden Aydar, “Bunun için devletten yol açmasını istiyoruz. Şimdi silahlı güçlerin Türkiye sınırlarının dışına çıkılması konuşuluyor. Öcalan söylemeden ve kendisi istemeden biz silahlı güçleri sınır dışına çıkaramayız” dedi.


Uludereli kaçakçılara haber cezası: 8 bin TL - Milliyet

Milliyet’te yayımlanan “Uludere’de ölüm yolculuğu” başlıklı haberde kaçağa gittikleri belirlenen4 köylüye 2 biner lira para cezası kesildi

Şırnak Uludere’de 1 yıl önce savaş uçaklarının bombalarıyla yaşamını yitiren 34 kişinin yaşadığı Roboski’de bu kez de kaçakçılık cezaları tartışılıyor. Roboskili 4 köylüye, sınır ihlali nedeniyle Pasaport Kanunu’na muhalefetten 8 bin TL ceza verildi. Olaydan sağ kurtulan Servet Encü’nün de aralarında bulunduğu 4 köylü, cezayı ödeyecek güçte olmadıklarını belirterek, “Başka gelirimiz yok, ya cezaevine atsınlar ya da bize iş imkanı yaratsınlar” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011’de savaş uçaklarının PKK’lı sanılarak bombaladığı kaçakçı gruptan 34 kişi yaşamını yitirmişti. Yakınlarını yitirmesine rağmen kaçağa devam etmek zoruda kalan köylülerin hikayelerini Milliyet, “Uludere ölüm yolu” manşeti ile gözler önüne sermişti.

Fotoğraflardan ceza
Haberin Milliyet’te yayımlanmasından sonra Gülyazı Jandarma Komutanlığı, sınırda kaçakçılık yaptıkları gerekçesiyle fotoğraflarından teşhis ettikleri  Uludere bombardımannından sağ kurtulan Servet Encü ile İdris Encü, Şeyhmus Encü ve Haydar Ürek’i karakola davet etti. Muhtar aracılığıyla karakola giden 4 köylüye haklarında jandarma tarafından yasal işlem yapılarak 5682 Pasaport Kanunu’nun 33. maddesine muhalefet suçundan 2’şer bin TL para cezası verildi. Cezanın kabahat gerekçesi olarak Milliyet gazetesinde yayımlanan haber gösterilirken kabahat tarihi 06 Ocak 2013, yeri ise 15 nolu sınır taşı olarak gösterildi.

Dua et Heronlar görmedi
Milliyet’e kaçağa gittiğini anlattığı için 2 bin TL para cezası ile cezalandırılan ve 34 kişinin öldüğü olaydan sağ kurtulan Servet Encü, cezayı verecek gücünün olmadığını söyledi. Encü yaşadıklarını Milliyet’e, “Bizi karakola çağırdılar. Komutan, ‘bizden habersiz niye gidiyorsunuz’ dedi. Ben de ‘size bildirmesi için muhtarı bilgilendirdik’ dedim. ‘Dua et Heronlar sizi görmedi, yoksa bombalarlardı’ diye uyardı” sözleri ile anlattı. Encü, şöyle devam etti:
“Muhtar telefon açtı, ‘seni çağırıyorlar’ dedi. Ben, İdris ve Şehmus birlikte Gülyazı karakoluna gittik. ‘Milliyet muhabirini neden götürdünüz’ diye sordular. ‘Biz götürmedik’ dedik. 2 bin TL cezayı 15 güne kadar ödememizi istediler. Ben, bu parayı imkanım olmadığı için ödeyemeyeceğim. 5 çocuğum var, işim yok. Doğru dürüst evim bile yok. Bu durumda bu parayı nasıl bulabilirim?”


Halı sahanın duvarı çöktü: 1 ölü, 3 yaralı, 5 kayıp - Radikal

Şırnak'ta halı sahada top oynayanların üzerine isitnat duvarının çökmesi sonucu enkaz altında 1 kişi yaşamını yitirirken, 3 kişi de yaralandı. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, büyük bir kargaşanın yaşandığı olayda 5 kişinin de enkaz altında kaldığını ve kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi. ŞIRNAK - Olay, bugün saat 21.00 sıralarında Gaffar Okkan caddesi üzerinde bulunan Uğur adlı halı sahada meydana geldi. Hali sahada maç oynandığı bir sırada 3 metre yüksekliğindeki istinat duvarı top oynayanların üzerine devrildi. Ortalığı toz bulutu kaplarken, top oynayanlar ile duvar altında maçı izlediği tahmin edilen bazı kişiler enkaz altında kaldı. Korku ve endişenin hakim olduğu halı sahada yaşanan olayın şokunu üzerinden atan sahadaki sporcular, enkaz altında kalanları kurtarmak için taş kütlelerini kaldırmaya başladı. Maçı izleyen ve olayı gören çevredekiler de halı sahaya girerek enkaz altında kalanları kurtarmaya çalıştı. Yapılan ilk müdahalede göçük altında 1 kişinin cansız bedeni ile 3 kişi yaralı olarak çıkarıldı. Yaralılar hastaneye kaldırılıarak tedavi altına alındı. Çöken istinat duvarının altında kalanların kurtarılması için çok sayıda iş makinası getirilerek çalışma başlatıldı. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, bir yaralının ifadesine göre enkazın altında 5 kişinin daha olduğunun bildirmesi üzerine kurtarma çalışmalarına hemen başlandığını ve ambulansların da bölgede her an müdahale edebilecek şekilde hazır bekletildiğini söyledi. Halı sahanın eğimli bir yerde bulunması nedeniyle yapılan istinat duvarının yaklaşık 3 metre yüksekliğinde olduğu ve son günlerde bölgenin aşırı yağış almasından dolayı göçüğün meydana geldiği tahmin ediliyor.


10 yılda mayına 20 sivil kurban - Habertürk

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken'in yazılı soru önergesine yanıt veren Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 2003-2012 yılları arasında patlayıcı madde veya mayın patlamaları neticesinde ölen ve yaralanan sivil kişilere yönelik rakamları açıkladı. Buna göre, bu yıllar arasında Hakkâri, Şırnak, Van, Şanlıurfa, Ağrı, İzmir, Siirt, Bingöl, Edirne, Bitlis, Kahramanmaraş, Ardahan, Kars, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, İğdır, Erzurum, Çanakkale, Sakarya illerinde 20 sivil vatandaş arazide patlayıcı madde veya mayın patlamaları sonucu hayatını kaybetti, 67 kişi de yaralandı. Şahin Ottowa Sözleşmesi kapsamında mayın temizliğine devam edildiğini ifade etti. BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün soru önergesi de yanıtlayan Şahin, göz yaşartıcı gazların kullanımından kaynaklanan ölüm vakası bulunmadığını bildirdi.


Ordu yine sokağa çıktı - Akşam

MISIR'da geçen yıl 74 kişinin öldüğü futbol karşılaşması sonrası verilen 21 idam kararının ardından ülke genelinde başlayan gerginliğe ordu el attı.
32 kişinin yaşamını yitirdiği Port Said kentinde cenazelerin toprağa verilmesi öncesi çıkan olaylarda yine çok sayıda kişi yaralandı. Göstericiler birçok kamu binasının girişini de kapatarak, içeri girmek isteyen görevlilerle tartıştı. Ordu birlikleri kentte güvenlik önlemi alırken, başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda da olaylar çıktı. İçişleri Bakanlığı'na yürümek isteyen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtlarıyla polis arasında uzun süre çatışmalar yaşandı. Nil üzerindeki köprüyü barikatlarla kapatan göstericilerin taş ve molotofkokteyli attığı güvenlik güçleri gözyaşartıcı gaz ve tazyikli suyla karşılık verdi. Bu arada Mursi başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu, taraflara diyalog ve sağduyu çağrısında bulundu.


Obama dümeni sola kırıyor - Milliyet

ABD, Başkan Obama’nın ikinci döneme ne kadar hızlı başladığını konuşuyor. İlk dört yılda seçmenine verdiği sözleri tutamayan Obama, kadınlar, göçmenler ve orta sınıf için ardı ardına projeler sunuyor

ABD Başkanı Barack Obama geçen hafta pazartesi günü yemin töreninde kadınlara emeklerinin karşılığını vermeyi vaad etti, eşcinsellerin haklarını savundu ve küresel ısınmaya savaş açtı. Yemin töreninde bu kadar politik bir konuşma olağan değildi. Üstelik Beyaz Saray’daki ilk 4 yılında seçmenine verdiği sözleri tuttuğu söylenemezdi. Ancak Obama, bir daha seçilme kaygısı olmamasının da verdiği rahatlıkla harekete geçti.
Obama’nın ne kadar ciddi olduğunun ilk işareti perşembe günü geldi. Savunma Bakanı Leon Panetta kadınların cephede erkek meslektaşlarıyla birlikte savaşma yasağını kaldıracaklarını açıkladı. Ardından Obama’nın Sermaye Piyasası Kurumu’nun (SEC) başına Mary Jo’yu getirdiği açıklandı. New York’ta savcılık yaptığı dönemde El Kaide’ye yaka silktiren bu ufak tefek kadının SEC’in başına gelmesi Obama’nın sonunda Wall Street’e karşı daha sert davranmaya karar verdiği şeklinde yorumlandı.

Göçmenlere vatandaşlık
Başkan Obama, seçmenine verdiği sözleri tutmak için çıktığı yolda en iddialı adımı ise bu hafta atacak. Amerika’da yasadışı 11 milyon kadar göçmen var. Obama salı günü Las Vegas’ta yapacağı konuşmayla bu göçmenlerle ilgili planını açıklamaya hazırlanıyor. Eğer Obama yasadışı göçmenleri vatandaşlığa götürmeyi başarırsa tarihe geçebilir.

“Orta sınıf güçlenecek”
Obama’nın bir haftada başlattığı projeler yalnızca bir başlangıç. Cumartesi günü yaptığı haftalık konuşmada “işinin Amerikan orta sınıfını genişletmek ve güçlendirmek olduğunu” söyledi. Obama “Bu, göçmenlik sistemimizi yenilememiz, çocuklarımızı silah şiddetinden korumamız, bütçe açığımızı gerekli reformları yaparak ve herkesten adil şekilde paylarını ödemesini isteyerek azaltmamız anlamına geliyor” dedi.

Yeni liberalizm dönemi
Tabii Obama’nın köklü değişimler yapmak için Kongre’den onay alması gerekiyor. Bu da Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu Temsilciler Meclisi’ni ikna etmesi anlamına geliyor. Senato’daki Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell basına Obama’nın yeni girişimleri için “Yeni bir liberalizm dönemi” dedi ve “Eğer başkan böyle bir programın peşinde koşacaksa bunun bizi bir araya getirme amaçlı olmadığı kesin” yorumunu yaptı. Medyada ise Obama’nın duruşu 1981-89 yılları arasında başkanlık yapan Ronald Reagan’la karşılaştırılıyor

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.