3. Ulusal Gençlik Konferansı Başladı
Gençlik / 27 Mart 2013 Çarşamba Saat 09:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3. Kürt Ulusal Gençlik Konferansı Batı Kürdistan’ın Rimelan kentinde başladı.

3. Kürt Ulusal Gençlik Konferansı Batı Kürdistan’ın Rimelan kentinde başladı. “Özgür Gençlikten özgür ülke ve yaşama doğru” şiarı altında yapılan konferansa, Kürdistan’ın 4 parçası ile Avrupa’dan gençlik örgüt, hareket ve organizasyon temsilcileri katılıyor.

Rimelan Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen konferans dün saat 15.00’da, Ey Raqip eşliğinde yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Konferansın açılış konuşmasını Kürt Yüksek Konseyi üyesi İlham Ehmed yaptı. Konferansa katılan gençleri selamlayarak başarılı geçmesi dileğiyle konuşmasına başlayan Ehmed, konferansın kendi başına Kürdistan’ı parçalama girişimlerine karşı verilmiş büyük bir yanıt olduğunu, gençlerin bunun bilincinde olduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newroz’unda başlattığı yeni sürece dikkat çeken Ehmed, Öcalan’ın başlattığı sürecin tarihi olduğunu, Türk devletinin ciddi yaklaşarak yapıcı adımlarla karşılık vermesinin önemine vurgu yaptı.

Kürt Yüksek Konseyi üyesi Ehmed, gençlerin küçük bir bölümünün kongreye katılmadığına dikkat çekerek şöyle dedi:

“Umarım bu gençler Kürt halkının amaç ve iradesine göre yapılan bu Kürdistani konferansı bölen siyasi yaklaşımlarını gözden geçirirler.”

Konuşmasının devamında Batı Kürdistan’ın özgün durumuna dikkat çeken Ehmed, İran hükümetinin Kürt gençlerini idam etme yaklaşımlarına vurgu yaparak, 3. Ulusal Gençlik Konferansı’nın Doğu Kürdistanlı gençler için cevap olmasını diledi.

Konferansta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newroz’unda okunan ve uluslar arası alanda da büyük yankı uyandıran mesajı da okundu. Ayrıca Lawan Özgür Gençlik Hareketi, Goran Gençlik Örgütü ile Rabuni

Gençliği mesajları da Kürtçe’nin Kurmanci ve Sorani lehçelerinde okundu. Mesajlarda Batı Kürdistan gençliği konferansı organize etmesinden dolayı kutlanırken, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı yeni sürece de değinildi. Öcalan’ın özgürlüğünün istendiği mesajda, Türk hükümetine sürece olumlu yaklaşım göstermesi çağrısında bulunuldu.

Konferansın birinci oturumu saat 17.30’da sona ererken, ikinci oturumu bu sabah saat 09.00’da gelen mesajların okunmasıyla başladı. Konferans devam ediyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.