DTK Ve BDP'den Çağrı: Öcalan'ın Özgürlüğü İçin Kürtler Amara'ya Aksın
Duyurular / 01 Nisan 2013 Pazartesi Saat 16:12
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milletvekili Nursel Aydoğan ise, "Halk 'kimliğimizi, özgürlüğümüzü, dilimizi, elde ettiren ve koruyan ey önder doğuşun doğuşumuzdur' demek istiyor"

TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker, DTK Koordinasyon Kurulu Üyeleri ve BDP'li vekiller Özdal Üçer, Hüsamettin Zenderlioğlu ile BDP Milletvekilleri Nursel Aydoğan ve İbrahim Binici, tüm Kürtleri Amara'ya davet ederek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgür kalması gerektiğine işaret etti.

TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker, DTK Koordinasyon Kurulu üyeleri ve Van Milletvekilli Özdal Üçer, Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu ile BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Urfa Milletvekili İbrahim Binici BDP Urfa İl binasında Amara Yürüyüşü'ne ilişkin basın toplantısı düzenledi. Zübeyde Teker, yürüyüşü "Demokratik çözüm Öcalan'a özgürlük" şiarı ile düzenlediklerini hatırlatarak, "Kürt halkı önderinin özgür bırakılmasını hep istedi. Bu etkinliğimizde de temel şiarımız Sayın Öcalan'ın özgürlüğü olacaktır. Çünkü halkımız biliyor ki özgürlüğün, eşitliğin, barışın, kardeşliğin anahtarı Öcalan'dır. Bu çerçevede DTK, BDP çalışmalarımızda bize destek veriyor" dedi. Amara yürüyüşlerinin tarihçesine de kısaca değinen Teker, şöyle konuştu: "2004'ten beridir halkımız her 4 Nisan'da yönünü Amara'ya çeviriyor. Ancak devlet sürekli negatif bir tutum sergiledi. Bu yüzden geçlerimiz yaralanarak, can verdi. Sadece 2011 yılında olumlu tavır sergilendi ve görüldü ki hiç sorun çıkmadan insanlar önderliğinin doğum gününü kutlayabiliyor. Geldiğimiz 2013'te de olumlu bir hava var. Biz bu olumlu havayı önderliğimizin yürüttüğü sürecin bir sonucu olarak değerlendiriyoruz. Sayın vali olumlu yaklaşıyor. Biz bu çerçevede 4 parçada ve Türkiye metropollerinde yaşayan tüm halkımıza katılım çağrımızı yineliyoruz. Gelsinler önderliğimizin etrafında kenetlenelim ve onun çözüm projesine katkı sunalım."

'Öcalan özgür kalmalıdır'

Kürt halkının Amara'ya yönünü çevirerek yaptığı yürüyüşün "Doğuşun doğuşumuzdur" olarak algılanması gerektiğini söyleyen BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise, "Halk 'kimliğimizi, özgürlüğümüzü, dilimizi, elde ettiren ve koruyan ey önder doğuşun doğuşumuzdur' demek istiyor" dedi. Kutlamaların çözüm sürecinin ruhuna denk düşeceğini ifade eden Aydoğan, "İçişleri Bakanı ve Urfa Valisi ile yapılan görüşmelerden olumlu sonuçlar alınmıştır. Halaylarla coşku ile Öcalan'ın özgürlüğünü talep edeceğiz. Reel olarak da çözüm isteniyorsa Öcalan'ın özgür kalması lazımdır. Halkımız da doğal olarak bu talebini seslendirecektir. Bu çerçevede duyarlı ve demokratik çözüm isteyen herkesi Amara'ya davet ediyorum" şeklinde konuştu. BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici ise, ev sahibi olarak, bu yürüyüşe katılacakları ağırlamaya hazır olduklarını belirterek, "Çalışmalar tamamlanma aşamasında. Halkımız gelsin önderinin özgürlüğünü haykırsın ki tüm dünya onunla nefes aldığımızı görsün" dedi.

'Öcalan'ın projesine sahip çıkmak için Amara'ya'

DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Özdal Üçer ise, tüm Kürtleri Amara'ya davet ederek şöyle konuştu: "Sunduğu çözüm projeleri ile, geliştirmiş olduğu siyaset ile, özgürlük bilinci ve felsefe ile bu halkın önderliğini yapan Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan'ın şahsında özgürlüğün, barışın sahiplenildiği bir etkinliktir. Halkımız etkinliğe katılırken Kürt Halk Önderi'nin özgürlük siyasetinin, özgürlük bilincinin, zindan direnişinin, barış için geliştirdiği projeleri sahiplenmeye dönük bir etkinliğe katıldığının bilincinde olması gerekir. Ona ve siyasi tutsaklara uygulanan tecridi protesto eden ve başta Sayın Öcalan olmak üzere tüm siyasi tutsakların özgür kalmasına yönelik bir toplumsal etkinlik olduğunu kabul ediyoruz." Öcalan'ın Newroz'da okunan mesajına atıfta bulunan Üçer, "Göstermiştir ki tüm Ortadoğu halklarının özgür, kardeşçe, barış içinde yaşaması projesinin sahibidir. Milyonlar bu projeyi alkışlamış ve arkasında olduğunu göstermiştir. Onun bu kimliğine dahi saygı duymak ve özgürlüğünü sağlamak temel şiardır. Tüm halkımızı bu şiara sahip çıkmaya ve Amara'ya akmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

'Öcalan çağa damga vurdu'

4 Nisan'ı "Kürtlerin toplumsal algılarının değiştiği gün" olarak tanımlayan DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Hüsamettin Zenderlioğlu ise, "Sayın Öcalan Kürt Halk Önderi olarak sadece Kürtlerin değil tüm Ortadoğu halklarının umudu olarak çağımıza damgasını vurmuştur. Kürt halkı bu bilinçle 'çözümün, barışın mimarının arkasındayız' diyor. Herkes bu hassasiyette olmalıdır. Geçen yıl devlet terörü ile karşılaştık. Ancak halkımız yılmadı ve önderi için her bedeli vermeye hazır olduğunu gösterdi. Tüm halkımızı Amara'ya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.