23 Haziran 2013 Basın Bültenleri
Basın Bültenleri / 22 Haziran 2013 Cumartesi Saat 23:58
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Hevserê min berdin bila rojên xwe yên dawî bi malbatê re bijî' - DÎHA'Hevserê min berdin bila rojên xwe yên dawî bi malbatê re bijî' - DÎHA

Li girtîgehan ji ber ku girtî nayên dermankirin hêjmara girtiyên nexweş her ku diçe zêde dibe. Girtiyê bi navê Îsa Yagbasan ê 21 salin girtî ye ji ber ku nayê dermankirin bûye nexweşê doşekê. Hevsera Îsa Fatma Yagbasan, anî ziman ku di vê pêvajoya çareseriyê de lazim e hemû girtî serbest bên berdan, lê girtiyên nexweş rewşa wan giran dibin û nayên berdan. Hevsera girtî Ramazan Ozalp Koçer Ozalp jî anî ziman ku hevsê wê 2 salin li benda rapora Saziya Tipa Edlî ya Stenbolê ye, lê heyet rapor nade û wiha got: "Hevserê min nexweşê pençeşêrê û doşekê ye. Tew nebe bila hevserê min rojên xwe yên dawî di nava malbatê de derbas bike."

Li girtîgehan zext û zordariyên li ser girtiyan her ku diçe zêde dibe. Li aliyekî girtiyên nexweşiyên wan giran serbest nayên berdan. Li aliyê din jî girtiyên nexweş dikevin nayên dermankirin. Malbatên giriyên nexweş bertek nîşanî vê helwesta rayedarên dewletê da û xwestin girtiyên nexweş bi lezgîn serbest bên berdan. Li gundê Xirabê Şeref yê navçeya Hezexa Şirnexê di sala 1993'an de Ramazan Ozalp li ser nimêjê bi idîaya "Endamê rêxistinê ye", "Alikarî û piştgiri daye rêxistinê" hat binçavkirin û girtin. Ozalp, ku 21 salin girtî ye li gel ku di mejiyê wî de nexweşiya pençeşêrê ya tumorê heye jî ji ber ku nikare raporê bigire serbest nayê berdan. Bavê 7 zarokan ê 44 salî Ramazan Ozalp, piştî hat girtin rastî cezayê muebetê hat. Piştî hat girtin ji ber nexweşiya pençeşêrê 2 caran emeliyat bû. Ozalp, herî dawî felç bû û ji ber nexweşiya xwe ket nava doşekê. Ozalp ku reşa wî giran e li Girtîgeha Tîpa H a Dîlokê tekoşîna jiyanê dide.

'Hevserê min nikare zêde li girtîgehê bijî'

Ozalp hêj li Girtîgeha Tîpa M ya Midyatê bû nexweş ket û li gel nexweşiyê sewqî Girtîgeha Rihayê hat kirin. Ozalp li Rihayê hat emeliyatkirin. Li gel ku li vir rapora pençeşêrê girt û rapor şan Saziya Tipa Edli ya Stenbolê jî tu encam negirt. Ozalp 2 salin li en da saziya tipa edlî ya Stenbolê ye, lê heta niha tu bersîv ji wîre nehatiye şandin. Hevsera girtî Ramazan Ozalp Koçer Ozalp jî anî ziman ku hevsê wê 2 salin li benda rapora Saziya Tipa Edlî ya Stenbolê ye, lê heyet rapor nade û wiha got: "Hevserê min nexweşê pençeşêrê û doşekê ye. Tew nebe bila hevserê min rojên xwe yên dawî di nava malbatê de derbas bike. Dema hevserê min hat girtin 23 salî bû. 21 salin girtî ye. Dema ez berê diçûn hevdîtinê berî her kesî ew derdiket ziyaretê. Niha bi alîkariya 2 hevalan derdikeve hevdîtinê. Nihare bi tenê bimeşe. Ger ku hevserê min serbest neyê berdan dê li girtîgehê jiyana xwe ji dest dibe. Em ji Serokomar alîkariyê dixwazin.

'Bila berî her tiştî girtiyên nexweş azad bibin'

Yek ji girtiyê nexweş jî Îsa Yagbasan e. Girtiyê bi navê Îsa Yagbasan ê 21 salin girtî ye ji ber ku nayê dermankirin bûye nexweşê doşekê. Hevsera Îsa Fatma Yagbasan, anî ziman ku di vê pêvajoya çareseriyê de lazim e hemû girtî serbest bên berdan, lê girtiyên nexweş rewşa wan giran dibin û nayên berdan û wiha got: "Ji bo hevserê min serbest bê berdan em ketin nava hemû hewldanan. Lê li gel hemû hewldanan hevserê min nayê berdan. Em dixwazin di vê pêvajoya aştiyê de hemû girtiyên siyasî serbest bên berdan. Heta ku girtiyên nexweş û girtiyên siyasî serbest neyên berdan pêvajo pêş nakeve."


'Ya bizimle çalışırsın ya cezaevine girersin ya da ölürsün!' - DİHA

Kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan polisler tarafından defalarca yasadışı gözaltı uygulaması ile kendisine ajanlık dayatmasında bulunulduğunu iddia eden Hebat Turhan (19) isimli genç, İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvuruda bulundu. Yaşadıklarından dolayı psikolojik sorunlar yaşamaya başladığını dile getiren Turhan, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan polisler tarafından defalarca yasadışı gözaltı uygulaması ile kendisine ajanlık dayatmasında bulunulduğunu iddia eden Hebat Turhan (19) isimli genç, İHD Diyarbakır Şubesi'ne hukuki yardım talebiyle başvurdu. Turhan, söz konusu ajanlık dayatmasında bulunan polisler hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Yaklaşık 3 aydır polisler tarafından baskı gördüğünü anlatan Turhan, psikolojik sorunlar yaşamaya başladığını ve can güvenliğinin olmadığını kaydetti. Lice'de 14 Aralık 2009 tarihinde gerçekleşen toplumsal gösteri sırasında gözaltına alındıktan bir gün sonra "Örgüt propagandası" yaptığı gerekçesiyle tutuklandığını ve 9 ay cezaevinde kaldığını belirterek konuşmasına başlayan Turhan, cezaevinden çıktıktan sonra öğrenim gördüğü Lice Anadolu Lisesi'nde öğretmenlerinin olumsuz davranışlarına maruz kaldığını aktardı. Bu baskıların devamı olarak bir süre sonra okuldan uzaklaştırıldığını dile getiren Turhan, ailevi ve ekonomik konularda da sorunlar yaşamaya başladığını belirterek, Diyarbakır'a yerleşmeye karar verdiğini söyledi. 2011 yılında geldiği Diyarbakır'da her hangi bir baskı ve tehdit ile karşılaşmadığını belirten Turhan, 2013 yılının Mart ayında polisler tarafından gözaltına alındığını, ancak kendisini gözaltına alan polis ekibi tarafından bir süre sonra kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan başka bir ekibe teslim edildiğini kaydetti. Bu ekip tarafından çevre yolunda bir alana götürüldüğünü ve burada kendisine ajanlık dayatmasında bulunulduğunu belirten Turhan, bunu kabul etmemesi nedeni ile defalarca aynı şekilde yasadışı şekilde gözaltı uygulamasına maruz kaldığını kaydetti.

'Ya bizimle çalışırsın, ya cezaevine girersin ya da ölürsün!'

3 ay boyunca aynı şekilde 30-40 defa polis ekipleri tarafında beyaz Cornet bir araçla gözaltına alındığını ve her defasında siyah Renault marka araç içersinde bulunan ikinci bir polis ekibine teslim edildiğini belirten Turhan, "İlk polis ekibi bana kimlik gösterdi, ancak daha sonraki polis ekibi ise kimlik göstermeyerek kendilerini istihbaratçı olarak tanıttı" dedi. İlk görüşmede teklifin kendisine gelen telefon araması ile yapıldığını, ancak bunu reddettiğini ve reddettiği için öldürülmek ile tehdit edildiğini belirten Turhan, "'Seni öldürürüz' dediklerinde ister istemez biraz çekindim. Sonra da bana, sadece konuşup daha sonra karışmayacağız dediklerinde, 'Gelmeyeceğim' dedim. Telefon görüşmesi sırasında aynı zamanda takip ediliyordu. Bana 'İlerle yoksa arabayla çarparız' dediler, Kayapınar'da Memorial Hastanesi'nin olduğu yere kadar ilerledim. Ekin Park'ın önünde ekip arabası önümü kesti ve bana 'arabaya bin' dediler. Benimle konuştuklarında şunu söylediler: 'Sana para verelim, ev alalım ne istersen onu alalım yeter ki bize Diyarbakır'ın örgütçü kesimini ortaya çıkar. BDP'ye gidiyorsun, orada çayını iç, orada konuşulanları bize söyle' dediler. Bana 'Ya bizimle çalışırsın ya cezaevine girersin ya da ölürsün, üçünden birini seç' dediler. Ben de 'beni öldürün' dedim. Başka insanların günahını boynuma koymam dedim" diye anlattı.

'3 ayda üç iş yeri değiştirdim'

Kendisi ile yapılan görüşmelerin dışında söz konusu polislerin, çalıştığı işyeri sahipleri ile de görüştüklerini ve işten çıkarmalarına neden olduklarını belirten Turhan, "Bu 3 ay içersinde üç işyeri değiştirdim. Her çalıştığım yerde adamlar bir hafta 10 gün sonra yerimi tespit eder, akşam ben işten çıktıktan sonra da gider patronumla konuşur, görüşürlerdi. Patron da sabah gelip 'Polisler seni sordu korkuyorum seni işten çıkarmak zorundayım' derdi" dedi. Polislerin yaptıklarıyla ekonomik olarak kendisini çaresiz duruma getirmeyi amaçlayan bir yaklaşım olduğuna vurgu yapan Turhan, kendisine para ve maddi vaatlerle yapılan ajanlık dayatmasını cazip hale getirmek istediklerini belirterek, "Mesela ben çok fazla sigara içiyorum. Bir genç parasız, sigarasız, kontürsüz kalınca ister istemez bunalıma giriyor. Onlar da o taraftan bana yaklaşmaya çalıştı. Ama unuttukları bir şey var, benim arkamda kocaman bir ailem var" şeklinde konuştu.

Suç duyurusunda bulunacak

Bir buçuk ay önce yaşadıklarını ailesi ile paylaştığını aktaran Turhan, uzun bir süre korktuğu için bu durumu kimseye anlatamadığını söyledi. Bölgede yaşayan gençlerin bu duruma dikkatini çekmek ve uyarıcı olmak için başından geçen olayları anlatmaya karar verdiğini belirten Turhan, gençleri, bu tür ajanlık dayatmalarına karşı tedbirli olmaya çağırdı. İHD Diyarbakır Şubesi'ne hukuki yardım talebiyle başvuruda bulunan Turhan, söz konusu polislerin isimlerini bilmediğini, ancak gördüğünde teşhis edebileceğini belirterek, konu ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağını söyledi.Karayilan bang li Yekitiya Ewrûpa kir - ANF

Serokê Konseya Rêvebera a KCK'ê bang li Yekitiya Ewrûpayê kir, ku PKK'ê ji lîsteya "rêxistinên terorîst" a Yekitiya Ewrûpayê derxîne. Karayilan got, "YE bi derxistina PKK'ê ji vê lîsteyê re dikare piştgiriyê bide pêvajoyê. Eger vê yeke, hingî wê pêwendiya wê bi pêvajoya aştiyê re tinebe."

Serokê Konseya Rêveber a KCK'ê Mûrat Karayilan, ji yek ji rojnameyên sereke yên Awûstûryayê Die Presse re axivî û bersiv da pirsên nûçegîhan Wîeland Schneder. Di hevpeyvîna duh a rojnameyê de, bersiv ji pirsên i ser rojeva rojane re hat dayîn û ji welatên rojava re jî peyamên girîng hatin dayîn. Karayilan da xuyakirin ku, di pêavjoya çareserî û aştiyê de qonaxa yekemîn li ber qedandinê ye û got, "Niha jî, ji bo qonaxa duyemîn divê Tirkiye gavan bi avêje."

Karayilan diyar kir k pêvajo dîrokî ye û anî ziman ku, bûyerên Parqa Gezî jî nîşan dan ku divê Tirkiye demokratîk bibe û got, "Ez ne bawerim ku ev bûyerên diqewimin bandoreke neyînî li pêvajoyê bike. Bi dîtina min, ev daxwaza demokratîkbûyînê divê bi daxwaza aştiyê ya Kurdan re bibe yek. Bêguman di nava xwepêşandêran de neteperest, nijadperest jî hene. Eger însiyatîf ji dest were berdan, ev tevger dikare dikeve rêyeke şaş."

"LÎSTEYE RÊXISTINÊN TERORÎST NAYÊ QEBÛLKIRIN"

Karayilan da xuyakirin ku, divê êdî AKP fêm bike demokratîkbûyîna Tirkiyê bi çareseriya pirsgirêka Kurd ve girêdayî ye û li ser pirsa der heqê hebûna PKK'ê li nava lîsteya "rêxistinên terorîst" a Yekitiya Ewrûpayê ev nirxandin kir:

"Ev rewş nayê qebûlkirin. Em behsa tevgereke ku bi milyonan Kurd bi sempatî nêzî dibe. Gelo divê Yekitiya Ewrûpa piştgiriyeke çawa bide pêvajoya aştiyê ya me bi Tirkiyê re dane destpêkirin? Dikare derxistina navê tevgera Kurd ji nava lîsteya "rêxistinên terorîst" dest bi piştgiriyê bike. Eger ve neke, hingî wê xuya bibe ku Yekitiya Ewrûpa eleqeyê nîşanî pêvajoya aştiyê nade."

Der heqê pirsa, "Hukûmeta Tirk ji ber rewşa li Sûriyê bi PKK'ê re ket nava diyalogê?" Serokê Konseya Rêveber a KCK'ê Mûrat Karayilan ev bersiv da; "Dibe ku bandora wê hebe, lê sedema bingehîn ne ev e. Sedema bingehîn ew e ku me li Kurdistana li Tirkiyê bi gelê Kurd re dest bi operasyona şoreşger kir. Ji ber rewşa li Sûriyê, li herêma Kurdan otonomiyeke defacto çêbû. Xurtbûna pozîsyona aliyê Kurd, hukûmeta Tirk bi hêrs kir."

Karayilan herî dawî li ser pirsa "Pêwendiya PYD'ê bi PKK'ê re heye yan? PKK li Sûriyê xwedî rêxistinekê ye na?" Karayilan weha peyivî: "Ti bask an jî rêxistineke PKK'ê li Sûriyê tineye. Li Sûriyê gelek partiyên krud hene, yek ji van jî PYD ye. Cûdahiya PYD'ê ew e ku, îdeolojî û felsefeya Serokê me Abdullah Ocalan ji xwe re esas digire. Gelek rojnamevan heman pirsê dikin. Serokê me Ocalan zêdeyî 300 pirtûk nivîsand. Gelekî normale ku partiyek an jî şexşek ji xwe re vê îdelojiyê bipejirîne."HPG: Hükümetin tutumundan kuşku duymaktayız - ANF

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla Kuzey Kürdistan’dan Medya Savunma Alanlarına çekilmeye başlayan HPG gerillalarının Bingöl, Amed ve Garzan eyaletlerinden gelen gruplar da dün Medya Savunma Alanlarına ulaştı. Grup için yapılan basın toplantısında konuşan HPG Komuta Konsey üyesi Bawer Dersim, kendilerine yönelik artan askeri hareketliliğin savaş hazırlığı anlamına geldiğini belirterek, “Biz AKP hükümetinin bu süreci ağırdan alan tutumundan kuşku duymaktayız” dedi.

Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newroz’unda başlattığı tarihi süreç ardından KCK tarafından ilan edilen ve 8 Mayıs günü başlatılan HPG gerillalarının Kuzey Kürdistan sınırları dışına çekilmesi aşamasında ilk gerilla gurubu 15 Mayıs günü Medya Savunma Alanları’na (MSA) ulaşmıştı. Hemen pişi sıra Botan sahasının farklı alanlarından çok sayıda grup çekildi. Aynı dönemde farklı eyaletlerden gerilla gruplarının da hareket halinde olduğu bilgisi HPG yetkilileri tarafından verildi. Sözü edilen gerilla gruplarından ilki dün Medya Savunma Alanlarına ulaştı. Bingöl, Amed ve Garzan eyaletlerinden gelen gruplar dün Metina dağlarında yapılan bir basın toplantısında kamuoyuna duyuruldu.

BİNGÖL, AMED VE GARZAN GRUPLARI MSA’YA ULAŞTI

Bingöl, Amed ve Garzan’dan gelen gerilla grupları için düzenlenen törenin ardından basın toplantısı gerçekleştirildi. HPG Anakarargah Komutanlarından ve YJA-Star Anakarargah komutanı Delal Amed ve HPG Komuta Konsey Üyesi Bawer Dersim katıldığı toplantıda Kürtçe ve Türkçe açıklama yapıldı. Amed Newroz’unda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tarihi çağrısına atıfta bulunan Bawer Dersim, son bir kaç aydır yaşanan siyasal değişimleri değerlendirmek için böylesi bir basın toplantısı yapma gereği duyduklarını belirtti. Esir askerlerin ve kamu görevlilerinin serbest bırakılması ve ardından kendi cephelerinden atılan adımlara tek tek değinen Dersim, “Newroz’da Önderliğimizin çağrısı oldu. Sonradan 25 Nisan günü KCK açıklama yaptı. Bu açıklamayla birlikte biz HPG’yi ilgilendiren geri çekilme sürecini planladık. Bundan sonra Amed, Dersim, Botan, Garzan, Amanos ve diğer eyaletlerin hepsinden güçlerimiz Medya Savunma Alanlarına doğru yola çıktılar. Güçlerimiz bizim tahmin ettiğimizden de hızlı bir şekilde hareket ederek, çok sayıda bir kesimi Medya Savunma Alanları’na ulaştılar” dedi.

ASKERİ HAREKETLİLİĞE SON VERİLMELİ

YJA-Star anakarargah komutanı Delal Amed ise bu süreçte Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da karakol ve baraj yapımıyla birlikte korucu alımının sürdüğüne dikkat çekti. Bu tutumları dönemin ruhuna ters gelişmeler olduğunu belirten Amed, bu yaklaşımların savaşa hazırlık anlamına geldiğine işaret etti. Tüm bu durumlara rağmen HPG olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeyi sürdüreceklerini kaydeden Amed, bu sürecin başarıya ulaşması için devletin ve AKP hükümetinin de yerine getirmesi gereken görevler olduğunu söyledi. Amed, herşeyden önce devletin bu askeri hareketliliklere son vermesi gerektiğini kaydetti. Tüm sıkıntılarına ve zorlanmalarına rağmen önderliklerinin başlattığı demokratik barış sürecinin birinci aşmasının tamamlandığını belirten Amed, ikinci aşama için de anayasal ve hukuki düzenlemelerin en kısa zamanda yapılması gerektiğinin altını çizdi.

HÜKÜMET ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ YAPMIYOR

Koçgiri ve Karadeniz’deki gerilla birliklerinin de mevzilerini bırakıp sınırların dışına doğru çekilmeye başladıklarını duyuran Bawer Dersim, Kürt Özgürlük Hareketinin bu sürecin gelişmesi için üzerine düşen görev ve sorumlulukları büyük bir disiplinle yerine getirdiğini belirtti. Buna karşı AKP hükümetinin aynı duyarlılıkla hareket etmediğini ve kendinden beklenen adımları atmadığını söyleyen Dersim, devamla şöyle konuştu; “Geri çekilmeye ilişkin olarak HPG üzerine düşeni yapmış olmasına rağmen yeni karakol inşaatları hala sürmektedir. Koruculuk sisteminin bırakalım lağvedilmesi, yeni korucuları alınmaktadır. Özel tim ve özel harekat gibi özel savaş birimleri olduğu gibi varlıklarını sürdürmektedirler. İnsansız hava araçlarının keşif uçukları Medya Savunma Alanlarının her yerinde arttırılarak sürdürülmektedir. Savaş uçaklarının Medya Savunma Alanlarının her yerinde alçak uçuşları yapması kışkırtıcı mesajları veriyor. Oysa bu sürecin bir gereği olarak devletin bu faaliyetleri askıya alması gerekiyordu. Bu sürecin başında ‘silahlar sussun, siyaset konuşulsun’ denildi ama şimdiye kadar verilen mesajlar ayrı.”

AKP’nin süreci ağırlaştıran bir siyaset izlediğini ve 2014 seçimlerine çatışmasızlık ortamıyla girme hesapları yaparak siyasi bir rant peşinde olduğuna dikkat çeken Dersim, “bu siyaset ne Türklere kazandırır ne de Kürtlere” dedi.

DEVLETİN ATMASI GEREKEN ADIMLAR

HPG gerillalarının geri çekilmeye başlamasıyla aslında demokratik çözüm sürecinin birinci aşamanın tamamlandığını kaydeden Dersim, sürecin bundan sonra da işleyebilmesi için devletin en azından bazı iyi niyet adımları atması gerektiğinin altını çizdi. Herşeyden önemlisi bu sürecin mimarı olarak Kürt Halk Önderi Abullah Öcalan üzerindeki gizli tecrit koşullarıyla sürece katılımının engellenmesinden vazgeçilmesi ve koşullarının iyileştirilerek sürece katılımının sağlanması gerektiğine vurgu yapan Dersim, bu süreçte devletten beklenen diğer adımları şöyle sıraladı; “Bir rehin gibi tutulan KCK tutuklularının serbest bırakılması, 12 Eylül askeri darbesinin bir eseri olan seçim yasasının değiştirilmesi, halkların iradesinin temsilini engelleyen yüzde 10 barajının kaldırılması, terörle mücadele yasasının kaldırılması gibi bir takım adımların atılması gerekiyor.”

‘HÜKÜMETİN TUTUMUNDAN KUŞKU DUYMAKTAYIZ’

Aksi taktirde gerillanın sınır dışına çekilmesinin bir anlam bulmayacağını söyleyen Dersim, “Biz AKP hükümetinin bu süreci ağırdan alan tutumundan kuşku duymaktayız.  Bu sürecin AKP hükümeti tarafından bu şekilde anlamsızlaştırılmaya çalışılması süreci farklı zorlanmaların içerisine sokacaktır” diyerek AKP hükümetini uyardı. Kelimeleri özenle seçerek konuştuğu gözlenen Dersim, AKP’nin siyaset değiştirmemesi durumunda önümüzdeki sürecin daha zorlu geçeceği uyarısında bulundu.

‘HELİKOPTERE ATEŞ AÇILMASI OLAYINI SORUŞTURUYORUZ’

Türkiye basınına yansıyan HPG gerillalarının Türk ordusuna ait bir helikoptere ateş açtığı yönündeki iddiaları da cevaplayan Dersim, konuya ilişkin olarak kendi içlerinde bir soruşturma başlattıklarını ama Türk ordusuna ait helikopterlerin de sınır üzerinde sürekli gerilla birimlerine yönelik tacizlerde bulunduğunu böylesi bir tacizin sonucunda mı yoksa başka birşey olduğunu daha tam bilemediklerini söyledi.


Ji kampanya ziman re piştgrî - Yeni Özgür Politika

Komîteya Perwerde û Ziman a KCK'ê piştgirî da Kampanyaya bi navê 'Nehat Fêmkirin' a ku ji aliyê CDK’ê ve hate destpêkirin.

Kampanya "Nehat fêmkirin" a ji bo parastina çand û zimanê Kurdî bi pêşengiya Civata Demokratîk a Kurdistanê ji aliyê Kurdên li Ewrûpayê ve hatiye destpêkirin, li pêwendiyeke mezin rast tê. Kampanya ji aliyê endama Komîteya Perwerde û Ziman a KCK'ê Mizgîn Agît Marya ve hat nirxandin.

Endama Komîteya Perwerde û Ziman a Koma Civakên Kurdistanê (KCK) Mizgîn Agît Marya da xuyakirin ku kampanya di cih de û gelekî girîng û bi vê kampanyayê re hewl tê dayîn, pêşî li asîmîlasyonê were girtin.
Mizgîn Agît Marya weha peyivî: "Weke gel û civaka Kurd, em ji asîmîlasyon û qirkirina çandê derbas bûne. Em weke gelê Kurd, ti carî nebûn xwedî derfet, ku bi zimanê xwe yê dayikê bixwînin. Em neçar man di dibistanên bi zimanê deshilatdaran de perwerde bibin û axaftina bi zimanê dayikê li ser me weke sûç hat ferzkirin. Em weke gelê Kurd, ji bilî zimanê xwe, zimanê biyaniyan fêr bûn. Û me hewl dan bi zimanê biyaniyan xwe bînin ziman. Ev yek, rastiyek ku pergalê li ser me Kurdan ferz kiribû."

Bersiva asîmîlasyon û qirkirinê

Marya  da xuyakirin ku herçend kampanyeyek bi vî rengî dereng maye jî, dîsa gelekî girîng e û ji gelê Kurd xwest, ku hundurê vê kampanyayê dagire. Marya got, "Ya girîng, bersivdayîna li kampanya "Nehat fêmkirin" e. Em bawerin ku gelê Kurd wê di asta herî bilind de piştgiriyê bide vê kampanyayê."
Mizgîn Agît Marya destnîşan kir, ku weke Komîteya Perwerde û Ziman a KCK'ê, ew piştgiriyê didin kampanya "Nehat fêmkirin" a ji aliyê CDK'ê ve hatiye destpêkirin.
Endama Komîteya Perwerde û Ziman a KCK'ê Mizgîn Agît Marya axaftina xwe weha dewam kir. Asîmîlasyona li ser me gelê Kurd hatiye ferzkirin, ne tenê li Bakurê Kurdistanê, li her devera Kurd lê dijîn, bi rê û rêbazên cûda hatine meşandin û hewl hatiye dayîn Kurd werin asîmîlekirin."
Marya got, “Em bang dikin da ku gelê Kurd û bi taybet ciwanên nifşê dawî piştgiriyê bidin vê kampanyaya di pêşengiya CDK’ê de tê birêvebirin. Ji bo me ya herî girîng ev e, ciwan ji zimanê ku li dibistanan fêr dibin zêdetir bi zimanê xwe biaxifin û xwe bînin ziman. Bi vî awayî pêwîst e ciwan li ziman, nasname û çanda xwe xwedî derkevin.” Mizgîn Egîd Marya di berdewama axaftina xwe de got, “Em bawer in, kampanyaya di pêşengiya CDK’ê de hatiye destpêkirin ji asîmîlasyon û qirkirina çandî re bibe bersivek.”

Zimanê Kurdî hate parastin

Endama Komîteya Ziman û Perwerdeyê ya KCK’ê Mizgîn Egîd Marya axaftina xwe wiha berdewam kir: “Zimanê Kurdî heta roja îro di pêşengiya dayikên Kurdan de gihiştiye roja me ya îro û zimanê Kurdî hat parastin. Ji ber vê jî divê em qîmetê zimanê Kurdî zanibin û em bikarin xwe bi zimanê xwe bînin ziman. Pêwîst e dayik û zarok heman zimanî biaxifin da ku hevdu fêm bikin. Bi kampanyayê re em bawer in pirsgirêka ziman a di navbera dayik û zarok de ji holê rabe.”  


Kısa sürede anlaşılır - Yeni Özgür Politika

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Kürt tarafının birinci aşamada sorumluluklarına gösterdiği ciddiyeti, ikinci aşamada AKP Hükümeti’nden beklediklerini söyledi. Demirtaş, bunun olup olmayacağını kısa sürede göreceklerini vurguladı.

Birinci aşamada Kürt tarafının ciddiyetle sorumluluklarına yaklaştığı gibi ikinci aşamada aynı ciddiyetle hükümetin kendi sorumluluklarına ve görevlerine yaklaşması gerektiğine işaret eden Demirtaş, bunun olup olmayacağının ise kısa süre içerisinde görüleceğini dile getirdi.

BDP Gençlik Meclisi, gerçekleştirdiği basın toplantısıyla kuruluşunu ilan etti. BDP Amed İl Örgütü'nde gerçekleşen toplantıya, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve çok sayıda Gençlik Meclisi üyesi katıldı. Meclis'in ilanına ilişkin açıklama yapan BDP Gençlik Meclisi üyesi Evin Barış, son birkaç yıldır yaşanan siyasi soykırım operasyonlarından en fazla gençlik yapılanmasının etkilendiğini kaydetti. Barış, Gençlik Meclisi'nin amaç ve örgütlenme sistemine ilişkin bilgilendirmede bulundu. Barış, özgürlüğün yaratıcısı ve teminatının örgütlü gençlik olduğu bilinciyle hareket edeceklerini kaydederek, kendine yurtsever, demokrat ve sosyalist diyen tüm gençliği, Meclis çatısı altında mücadeleye etmeye davet etti. Barış, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak, başlattıkları uyuşturucu, fuhuş, ajanlaştırma ve asimilasyona karşı "Sömürgeci uygulamalara son" kampanyasına destek çağrısı yaptı. Kampanyanın zorunlu askerliği de reddettiğini belirten Barış, kampanyanın startını da 23 Haziran'da Amed'de gerçekleştirecekleri yürüyüşle vereceklerini kaydetti.

Gençlerin güçlü katılımı

Barış'ın Gençlik Meclisi'nin ilanına ilişkin açıklamasından sonra konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 23 Haziran'da gerçekleşecek olan yürüyüşe katılım çağrısı yaparak, sadece gençlerin değil 7'den 70'e herkesin kampanyaya katılmasının önemine vurgu yaptı. Demirtaş, başlatılan kampanyaya ilişkin olarak, demokratik barış sürecinin konuşulduğu ve Öcalan'la müzakerelerin devam ettiği bir dönemde Gençlik Meclisi'nin toplumsal sorunların çözümünde devletten ve hükümetten beklenti içerisinde olmadan kendi alternatiflerini üreterek, kendi çözüm modellerini ortaya koyacak kampanyalar başlatmasının bütün kesimlere örnek olması gerektiğini söyledi. Demirtaş, "Sayın Öcalan da, 'Asıl görev halkındır' şeklinde Newroz'da yaptığı çağrıda altını çizerek, belirtmişti. Genç arkadaşların bu görev ve sorumluluk bilinciyle bu döneme güçlü bir katılımları inanıyorum ki, çözüm sürecine ve demokratik barış sürecine güç katacaktır" dedi.

Hükümet ile görüştük

Demirtaş, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Demirtaş, geçtiğimiz günlerde Türük Hükümeti ile geçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin şunları söyledi: "Biz BDP olarak AKP ile görüşmedik, hükümet ile görüştük. İki parti arasında bir görüşme değildi. Devlet Bakanı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile bir görüşme gerçekleştirdik. Resmi bir görüşmeydi. Bu sürecin ikinci aşamasında neler yapılabileceğine dair yaptığımız ilk müzakere tarzı görüşmeydi. Hükümet ile şu ana kadar yaptığımız resmi görüşmeler ve arkadaşlarımızın daha önce gerçekleştirdikleri görüşmelerden çıkardığımız sonuç bizim açımızdan çok büyük umutlar ortaya koyacak derecede ciddi görüşmeler değildi. Hükümetin uygulamaları pratikte gözle görülüyor. Görüşmelerde henüz somut bir aşama kat edilmiş değil. Son yaptığımız görüşmede de somut bir aşamaya gelmedik. Bu sürecin tıkandığı veya ilerlemediği anlamına gelmiyor. Görüşmeler sürüyor. İmralı'da Sayın Öcalan'ın devlet ile görüşmeleri sürüyor. Bizim beklentimiz hükümetin birinci aşamada Kürt tarafının ciddiyetle sorumluluklarına yaklaştığı şekilde ikinci aşamada aynı ciddiyetle kendi sorumluluklarına ve görevlerine yaklaşmasıdır. Bunun olup olmayacağını kısa süre içerisinde göreceğiz."

Hükümetin hazırlıkları

Hükümetin bir takım hazırlıklar içerisinde olduğunu ifade ettiğini dile getiren Demirtaş, bu hazırlıkların ne olduğu, başlıkları ve kapsamının ise herhalde parlamentoya sunulduktan ve kamuoyuna yansıdığında görüleceğini belirtti. Kendilerinin sunduğu demokratikleşme önerilerine karşı somut bir çalışma göremediklerini kaydeden Demirtaş, "Bu görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor ama kapsamının ne olacağı, bizleri tatmin edip etmeyeceği, Türkiye kamuoyunun genelde demokratikleşmeyle ilgili beklentisini karşılayıp karşılamayacağını da kendileri açıkladıktan sonra anlayabiliriz" dedi.

Başdanışman meselesi!

Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın söylemleriyle ilgili bir soruya ise şu kısa yanıtı verdi: "Başbakan'ın başdanışmanına gerekirse benim danışmanım cevap verir."

Kesilirse İmralı'da kesilir

Hükümete çok hızlı hareket etmesi yönünde görüş belirttiklerini aktaran Demirtaş, şunları ifade etti: "Kendileri de herhalde önümüzdeki hafta çalışmalarını tamamlayacaklar. Kamuoyuna açıklarlar, parlamentoya getirip getirmezler mi? Bunu bilemiyorum. Çünkü parlamentonun çalışma takvimi henüz netleşmedi. Biz ısrarcıyız; kapanmadan mutlaka bu teklif parlamentoya sunulmalıdır. Biz hiçbir zaman müzakerelerden çekileceğimiz söylemedik. Müzakereleri Sayın Öcalan kendi inisiyatifi, iradesiyle başlattı. Müzakereleri kesecekse kendisi İmralı'da keser. Dolayısıyla kendisi bu müzakereleri sürdürdüğü sürece biz bu müzakerelere destek oluruz. İçinde oluruz, güç veririz. Bizim belirttiğimiz husus hükümet İmralı'ya gidiş geliş noktasında hukuk dışı davranmaya, sürecin ruhuna aykırı bir şekilde emri baki bir tutum içerisinde olmaya devam ederse biz gidiş geliş tutumuzu gözden geçiririz. Hükümetin o tutumunu kabul etmeyiz anlamında söylemiştik."

Sürecin ruhuna ters

Demokratik siyaset işleyecekse gerillaların Güney'e çekildiği bir süreçte siyasetçilerin siyaset yapmaktan kaynaklı tutukluluklarının hiçbir anlamı olmadığına dikkat çeken Demirtaş, şöyle devam etti: "Bu sürecin ruhuna da ters. Bu bizim bir dayatmamız, bizim bir olmazsa olmaz koşulumuzdan öte sürecin olmazsa olmaz koşuludur. Başbakan sürecin başında 'Silahlar sussun, fikirler konuşsun' diyordu. Şimdi silahlar susmuşken, siyaset yapanlar içerde tutuklu kalmaya devam edecekse bunun adına çözüm süreci denemez. Bu nedenle arkadaşlarımızın tahliye olması hem demokratik siyasetin ve demokratik çözüm sürecinin bir gereğidir hem de yasanın, hukukun gereğidir. Arkadaşlarımız infazlarını bitirdiler. Tutuklu olanlar ceza alsa bile devlet borçlu. Madem çözüm süreci bir devlet politikası, bu mahkemeler bu devletin mahkemesi değil mi? Başka ülkenin mahkemesi mi bunlar? Bunlar çözüm sürecine karşılar mı? Karşılarsa ve buna uygun olarak yasayı çiğniyorsa derhal soruşturma açılması lazım. Çünkü şu anda Diyarbakır'daki, Silivri'deki hâkimler kanun dışı davranıyorlar. Arkadaşlarımız içerdeyken biz dışarıda hiçbir şey olmamış gibi demokratik siyasetten demokratik çözüm, barış sürecinden falan söz edemeyiz. Duruşma olmaksızın da tahliyeler mümkündür. Aralarda da arkadaşlarımızın dosyasının gözden geçirilmesi yasa gereğidir."

Ortak kaygılar oluştu

Süreçle ilgili ortak Kürt tarafında ortak kaygılar oluştuğunu kaydeden Demirtaş, "Düzenli bir şekilde artık avukatlarının, ailesinin, siyasi heyetlerin İmralı'ya gidip Sayın Öcalan'la görüşmelerini bekliyoruz. Bu sorunun çözülmüş olduğunu biz kabul ediyoruz. Bundan sonraki aşamalarda pratikleşecek mi pratikleşmeyecek mi yine hep birlikte göreceğiz" dedid.

7'nci heyet gidiyor

Demirtaş, hafta sonu ya da hafta başında İmralı'ya 7'nci heyetin gidişinin gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.

'Akil insanlar devam edebilir'

Karakolların, koruculuk sisteminin geliştiriliyor olmasının, askeri amaçlı barajların inşasının devam ediyor olmasının halkta büyük bir öfke oluşturduğunun bilindiğini belirten Demirtaş, bu kapsamda bu haftadan itibaren kitlesel eylem ve etkinlikler yapılacağını kaydetti. Akil İnsanlar Komisyonu ile gerçekleşen görüşmede kaygılarını ve düşüncelerini paylaştıklarını aktaran Demirtaş, heyetin bu süreçten sonra neler yapabileceğini tartıştıklarını dile getirdi. Komisyonun raporlarını toplayıp hükümete sunduktan sonra görevinin bittiğini kaydeden Demirtaş, "Ama biz şuana kadar yürüttükleri çerçevede olmasa bile daha az sayıda; ama niteliği yüksek bir Akil İnsanlar heyetinin görevinin devam edilebileceğini düşünüyoruz. Bu konuda önerimizi yaptık. Önerimizi tartışacaklar. BDP olarak Akil İnsanlar heyetinin başka bir formata bürünerek çalışmalarını sürdürmeleri halinde biz destekleyeceğimizi ve yanlarında olacağımızı belirttik. Bunun süreç sonuçlanıncaya, netleşip, kesinleşinceye kadar da bir ihtiyaç olduğunu, böylesi bir komisyonun varlığının önemli olduğunu kendileri ile paylaştık. Kendileri de tabii ki değerlendirecekler kendi komisyonlarında, bunu ele alacaklar" diye konuştu.


MAYINLARI TEMİZLEYİN - Özgür Gündem

Çözüm sürecinin 2. aşamasının taleplerinden birisi, köye dönüşler için yasal alt yapının hazırlanması. Ancak, yurttaşlar dönüşlerin başlaması için önce kara mayınları temizlenmeli diyor. Öte yandan hükümetle görüşen BDP heyetinin bugün İmralı’da Öcalan’la görüşmesi bekleniyor

 1 MİLYON MAYIN HALA ÖLÜM SAÇIYOR

Göç-Der’in düzenlediği “Adalet, zorunlu göç ve köye dönüş” panelinde geri dönüşler için kara mayınlarının temizlenmesi çağrısı yapıldı. Yaklaşık olarak 3 bin köyün ve 4 milyona yakın insanın göçe maruz kaldığı savaşta döşenen 1 milyon kara mayınının ölüm saçmaya devam ettiği belirtiliyor.

İZLENİMLERİMİZİ ÖCALAN’A AKTARACAĞIZ

2. aşamanın müzakereleri için hükümetle görüşen heyette bulunan Pervin Buldan ise “Atalay ve Ergin’le yaptığımız görüşmede taleplerimizle ilgili bir çalışma yürüttüklerini söylediler. Hükümeti kararlı gördük. İmralı’ya giderek bu izlenimlerimizi Sayın Öcalan’a da aktaracağız” dedi.

Köye dönüşler için mayınlar temizlenmeli

Savaş ve çatışma alanlarının yaşadığı en ağır sorunlardan olan devlet gücüyle gerçekleştirilen köy boşaltmaları, zorunlu göç ve köye dönüş konusu, demokratik çözüm sürecinin de temel gündemlerinden biri olmakta. GÖÇDER, konuyla ilgili olarak Göç Haftası etkinlikleri kapsamında “Çözüm sürecinde adalet, zorunlu göç ve köye geri dönüş” başlıklı panel düzenledi. Panele BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğreten, Avukat Ramazan Demir, Doç. Dr. Mazlum Çöpür ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Koordinatörü Nejat Taştan konuşmacı olarak katıldı.

Toplu cezalandırma politikası

Bir toplu cezalandırma ve soykırım politikası olarak köy boşaltmalarının insan hakları çiğnenerek gerçekleştirildiğini söyleyen Nejat Taştan, güncel olarak da bunun devam ettiğini, HES ve baraj yapımlarından dolayı köy boşaltmanın bunun örneği olduğunu belirtti.

‘Köyler kararname ile boşaltıldı’

Avukat Ramazan Demir ise özellikle OHAL döneminde birçok il hakkında boşaltma kararlarının alındığını ve bunun için kanun hükmünde kararnamenin bile hazırlandığını söyledi. 1987 yılında Türkiye’de zorunlu göçün yoğunlaştığına dikkat çeken Demir, “Çatışmaların yoğunlaştığı dönemlerde bu göç zirveye çıkıyor. Yaklaşık olarak 3 bin köyün ve 4 milyona yakın insanın göçe maruz kaldığı tahmin ediliyor” dedi.

‘Günü kurtarma yasası’

2004 yılında Türkiye’de ‘terörden doğan zararlar’ için yasa çıkartıldığını ve bu kapsamda komisyonlar kurulduğunu söyleyen Demir, “İhlallere karşı kurulan komisyonlar bölgede şu anda polislerden oluşan komisyonlar. Vali heyetini alır ve köylerde keşif yapar” dedi. Demir bu açıdan ‘Terörden doğan zararlar yasası’nın Türkiye için sadece günü kurtarma yasası olduğunu sözlerine ekledi.

Zorunlu göç ve travmalar

Göç sonucu yaşanan travmaları anlatan Doç. Dr. Mazlum Çöpür de, “Zorunlu göçte kişilerin gittikleri yerde dışlanmaları yaşanan travmayı katlıyor. Dil, kültür, sosyal ilişki sorunları ortaya çıkıyor” dedi. Zorunlu göçten en çok kadınların etkilendiğine vurgu yapan Çöpür, “ Çalışmayan, evde duran, sosyal ilişki kuracağı yakınlar ve çevresi olmayan kadınlarda daha fazla depresif durumlar görülmektedir. Çocuklarda ve kadınlarda daha çok kalıcı etki yaratıyor” diye konuştu.
 
‘Mayın kurbanını bekler’

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi Koordinatörü Muteber Öğreten ise kara mayınları konusunda sunum yaparak “Bu silah kurbanın kendisine gelmesini bekler. Barışı da tanımaz. Bu silah çocuk ve yetişkin farkı gözetmez. Hedef gözetmediği için döşendiği yerde 75 yıl kurbanını bekliyor. Barış olsa bile temizlenmediği sürece bu öldürmeye, yaralamaya devam eder” dedi.

‘Mayın haritaları net değil’

Türkiye’de bir milyon anti-personel kara mayınının döşendiğini ve Türkiye genelinde aralarında Colemêrg (Hakkari), Êlîh (Batman), Amed ve Mêrdîn’in (Mardin) de bulunduğu 15 ilde mayın döşendiğini söyleyen Öğreten, “Mayınların döşendiği alanlarla ilgili net bir harita maalesef yok. Şu nokta önemli; zorunlu göçün yaşandığı şehirler ile mayınların döşendiği illerin aynı şehir olduğunu görüyoruz” dedi. Yerleşim yerlerine yakın mayınların olduğunu ve mayın alanlarının hala çocukların oyun alanı olduğunu belirten Öğreten bu koşullarda kimsenin evine dönmesini önermediklerini belirtti.


Li Amerîkaya Latîn ji bo Ocalan azadî hat xwestin - Azadiya Welat

Welatiyên ji Amerîkaya Latîn sala nû bi merasiman pêşwazî kir. Pîrozbahiyên sala nû îsal bi dirûşmeya ‘Piştevaniya bi Ocalan û Kurdistanê re û ji berxwedana Taksîmê re silav’ pîrozbahî hat lidarxistin. Li Arjantînê jî bi heman armancê meş hat lidarxistin
Li gorî salnameya welatiyên Amerîkaya Latîn sala nû di roja herî dirêj ya 21’ê hezîranê de dest pê dike. Wekî her sal bi hezaran bolîvyayî îsal jî di 21’ê hezîranê de ku hêj roja sibêhê derneketiye, li gundê Ayo Ayo yê cihê ji dayikbûna Tupac Atarî bû hatin cem hev.
Hikûmeta Eyaleta La Paz û Şaredariya Ayo Ayo  pîrozbahî organîze kirin û bi hezaran kes li Qada Tupac Atarî ligel muzîka herêmî reqisîn. Di pîrozahiyê de axaftin hatin kirin û di axaftinan de bal kişandin ser veguherîna di sala 2006’an de pêk hatiye û di sala 2009’an de derbasbûna civaka pir netewe şa Bolîvyayê.
Pîrozbahiyê bi dirûşmeya ‘Bi gelê kurd û Ocalan re piştevanî û ji berxwedana Taksîmê re silav’ hat pîrozkirin, qada pîrozbahiyê bi alên PKK û KCK’ê hatin xemilandin.
Cîgirên Serokê Hikûmeta Eyaleta Potosî, Marcela Arroyo û Lotrîzîo Ortîz,  parlamenter Martîn Quîzpe, Cîgirê Walî Fernando Amaru û Şaredarê Ayo Ayo Branlîo Ocloquo axaftin kirin. Di axaftinan bal kişandin ser têkoşîna gelê kurd ya bi pêşengiya Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan tê meşandin û hat diyar kirin ku gelê Kurdistanê dê azad bibe.
 
AŞTÎ BI OCALAN PÊKAN E

Lotrîzîo Ortîz di merasimê de axivî û ev tişt anî ziman: “Birayê me Ocalan ev 15 sal in  di nava şert û mercên dijwar de dijî. Heta azadiya Ocalan pêk neyê ne pêkan e ku ev şerê 40 sal in didome bi dawî bibe. Em ligel Ocalan û PKK’ê ne. Em ê piştevaniya xwe bi wan re zêdetir bikin. Em berxwedana Taksîmê jî silav dikin.”
Şaredarê Ayo Ayo Branlîo Olcoquo hestên xwe yên piştevaniyê anî ziman û got ew têkoşîna gelê kurd a ligel hemû zext û zordariyan dimeşînin silav dikin.
 
JI BO OCALAN MEŞ

Li aliyê din li paytextê Arjantînê Buenos Airesê li ser banga komîteya piştevaniya Kurdistan-Amerîka Latîn, nûnerên rêxistinên sivîl û partiyên siyasî ên Arjantînê li ber Fakulteya Hiqûqê kombûn û bi dirûşmên “Ji Ocalan re azadî”,  “Ji pirsgirêka kurd re çareseriya aştiya ne” û “Ji berxwedana Taksîmê re silav” ber bi Sefaretxaneya Tirkiyeyê ve meşiyan.
Plaza Del Mayo-Dayîkên Qada Gulanê ên Arjantînê, Partiya Sosyalîst a Yekbûna Arjantînê (PSTU), Rêxistina Ciwanan a Guavarîst, Konfederasyona Sendîkayên Karkeran, endamên Baskê Gel a Dario Santillan tevli çalakiyê bûn. Di çalakiya pêk hat de beşdarvanan dirûşmên “Bijî berxwedana gelê Kurdistanê”, “Bijî berxwedana Taksîmê” berz kirin.
Dema ku çalakvan gihîştin Sefaretxaneya Tirkiyeyê rastî benda polîsan hatin. Piştî nîqaşekî dem kurt, polîsan destûr da li ber sefaretxaneyê daxuyaniyê bidin. Di axaftinên ku li vir hatin kirin de daxwaza azadiya Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan hat kirin. Hat diyarkirin ku tekoşîna gelê kurd a ji bo Tirkiyeyê bêguherînin û demokratîk bide pêwîs te gelê Tirkiyeyê jî tevli berxwedana Taksîmê bibe û bal kişande ser girîngiya tevgerekî demokrasiya hevgirtî.Hat destnîşan kirin ku hikûmeta AKP’ê li Rojhilata Navîn nûnertiya emperyalîzmê dike û hat daxwazkirin ku Ocalan û girtiyên siyasî bêne berdan. Di çalakiyê de pêvajoya çareseriyê ya Ocalan daye destpêkirin jî hat silav kirin.
Peyama KCK’ê 5’ê hezîranê bi sernivîsa “Berxwedana Geziyê peyama Tirkiyeyekî nû ye” ku di çalakiyê de bi zimanê spanî hat xwendin, rastî eleqeyek mezin hat.


YPG: Li pişt komploya li Dêr Belûtê îstîxbarata Tirkiyê heye - ANHA

Fermandariya YPG'ê ya Herêma Efrînê, bal kişand ku li gundê Dêr Belûtê yê girêdayî Cindirêsa Efrînê, 2 şervanên wan di encama komployekê de hatine qetilkirin û bal kişand ku li pişt vê komployê îstîxbarata Tirkiyê heye.

Fermandariya YPG'ê ya Efrînê derbarê pevçûnên ku di 19'ê Hezîranê de li gundên Dêr Belût di navbera YPG'ê û komên çekdar de derketibûn û bûyerên li hin gundên li ser sînorê Tirkiyê daxuyaniyek nivîskî weşand. Di daxuyaniyê de hate destnîşankirin ku îstîxbarata Tirkiyê bi alîkariya hin kesên ji gundên li ser sînor, rêxistinên îslamî ku têkiliya wan bi El-Qaîdeyê re heye, ava kirine. Di daxuyaniyê de bal hat kişandin ku kesê bi navê Cemal Ubeyd ê ku bi eslê xwe ereb e jî serkêşiya van koman dike.

Di berdewama daxuyaniyê de hate diyarkirin ku Ubeyd 2 roj beriya niha ji rayedarên YPG'ê re gotiye ku li gundê Dêr Belûtê pirsgirêkek heye û xwestiye ku YPG mudaxeleyî vê pirsgirêkê bikin. Di daxuyaniyê de têkildarî mijarê ev tişt hatin gotin: "Li ser vê daxwazê Endamê Meclîsa Leşkerî ya YPG'ê Zekeriya Îbo û çend şervanên YPG'ê berê xwe dane gund. Ubeyd şervanên me bi hinceta ku pirsgirêk li wir heye birin malekê. Piştî ku Ubeyd ji malê derdikeve, komên çete yên ku ji berê de li wir hatibû bicîhkirin, ji piştve gule li şervanên YPG'ê reşandin û 2 şervan bi awayekî xayînane şehîd kirin."

Di berdewama daxuyaniyê de hate diyarkirin ku li ser vê plana qirêj û qetilkirina 2 şervanên YPG'ê, hêzên YPG'ê berê xwe daye gundê Dêr Belûtê û di navbera wan û komên çete yên girêdayî Cemal Ubeyd de pevçûn derketine. Di daxuyaniyê de hate gotin ku di pevçûnê de fermandarê koma çekdar ku bi eslê xwe ji Erebîstana Suudî ye û çekdarek ji Kuveytê, yek jî ji Suriyê hatine kuştin, 3 çekdar jî birîndar bûn.

Di daxuyaniyê de hate destnîşankirin ku di encama operasyona li hemberî gundê Dêr Belûtê  40 kes hatine girtin û ji bo ronîkirina komploya li hemberî YPG'ê lêpirsîna wan didome û piştî lêpirsînê wê kesên hatine binçavkirin radestî dadgehê bêne kirin.

Di dawiya daxuyaniyê de hate gotin ku li dijî komên çekdar operasyonên YPG'ê didomin.


Kürt gençleri ‘sömürgeci politikalara’ karşı sokağa çıkacak - ROJACIWAN

BDP Gençlik Meclisi, startını yarın Diyarbakır’da büyük bir yürüyüşle vereceği, “Sömürgeci politikalara son” kampanyasıyla özel savaş uygulamaları olan politikaları boşa çıkarmaya hazırlanıyor. Bu politikaların hedefinde Kürt gençlerinin alınmasının, gençliğin toplum dinamiği olmasından kaynaklı olduğunu belirten BDP Gençlik Meclisi üyesi Evin Barış, gençliğin düşürüldüğü bir toplumun geleceğinin olamayacağını belirterek, bu kampanya ile tüm bunları boşa çıkartmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Bölgedeki özel savaş uygulamalarına karşı savaş açan Kürt gençleri, “Sömürgeci politikalara son” kampanyasıyla bu politikaları boşa çıkarmaya hazırlanıyor. BDP Gençlik Meclisi, kampanya çevresinde bölgenin birçok kentinde düzenleyeceği yürüyüş ve etkinliklerle bu politikaları teşhir ederek, karşı duruşu hayata geçirmeyi amaçlıyor. Startı yarın Diyarbakır’da gerçekleşecek olan kitlesel yürüyüşle verilecek kampanyaya ilişkin bilgi veren BDP Gençlik Meclisi üyesi Evin Barış, bu kampanya ile bölgede özel savaşın bir parçası olan fuhuş, uyuşturucu, ajanlaştırma ve asimilasyon politikalarını boşa çıkartmak istediklerini kaydetti.

‘Yozlaştırma devlet mekanizmasının özünde mevcut’

Kampanyanın bölgede uygulanan tüm kirli politikalara karşı bir duruşu ifade ettiğini kaydeden Barış, bu politikaların Kürt özgürlük hareketini sindirmeye yönelik devlet politikalarının birer parçası olduğunu belirtti. Kürt halkının yıllarca kabul edilmeyen ve reddedilen bir pozisyonda olduğunu, buna karşı geliştirilen mücadeleyle de Kürt halkının artık kendisini kabul ettiren bir pozisyona geldiğini ifade eden Barış, “Nihayetinde Türk devleti Kürdistan’da askeri yöntemlerle istediği sömürgeyi ve katliamları gerçekleştiremedi. Askeri yöntemlerle başarılı olunamayınca toplumu yozlaştırarak, ahlakı yozlaştırarak yine insanları düşürerek, teslim alma mantığı devlet mekanizmasının özünde mevcut” diye konuştu. Bu politikaların hedefine gençliğin konulduğuna dikkat çeken Barış, gençlik kitlesinin seçilmesinin nedeninin ise toplumun dinamiği olan gençliğin düşürüldüğü bir toplumun geleceğinin de olamayacağı olduğunu dile getirdi.

‘Bu kampanya sömürgeci uygulamaların son dönemi’

Kürt halkına uyuşturulmuş, geleceksiz, kimlik arayışında olmayan, kendi haklarını savunmayan bir toplumsuzluğun dayatıldığını ve bundan ötürü ilk saldırının hedefine gençliğin konulduğunu vurgulayan Barış, “Başlatılan bu kampanya çerçevesinde Kürt gençleri Kürdistan’da bulunan tüm sömürgeci uygulamalara, kültürel kırımlara, dil asimilasyonlarına karşı son dönemi ifade ediyor. Artık bizler her yönüyle, nerede olursak olalım, kendi dilimizi, kültürümüzü orada yaşatacağımızı, bunun sahibi olacağımıza inanıyoruz” dedi. Kendi yaşamlarının ancak kendileri tarafından belirlenebileceğinin altını çizen Barış, şöyle devam etti: “Kuşkusuz bir mücadele ve karşı koyuşu gerektiriyor. Çünkü Kürdistan topraklarının her yerinde halkı ahlaksızlaştırmaya yönelik yoğun saldırılar var. Medyasından tutalım eğitim araçlarına kadar, okullarında ideolojik bombardımana kadar yoğun bir şekilde bunlar yapılıyor. Burada amaçlanan Kürt gençliğinin kendi sorunlarına karşı ilgisini zayıflaştırmaktır. Kendi halkına karşı savaşır hale getirmek isteniyor. Bakıldığında uyuşturucuyu dağıtan, fuhuşu yapan da Kürtlerdir. Hedef aldıkları yine Kürt gençleridir. Kendi halkına karşı kırdırma politikalarını bizler üzerinden uygulamaktadırlar. Bundan ötürü, yoğun bir mücadele ile sömürgeciliği Kürdistan’da yaşatmama hedefi ile bizler bu kampanyayı başlattık.”

‘Sömürgeciliğin olduğu yerde özgürlük inşa edilemez’

Kampanyanın gençliğin öncülüğünde başlatıldığını, ancak toplumun kanayan bir yarası olan bu sorunların toplumun bütününü ilgilendirdiğini kaydeden Barış, kampanyanın en büyük fiiliyatçısının ise aileler olması gerektiğini vurguladı. Kampanyayı dönemsel bir kampanya olarak yürütmek istemediklerinin altını çizsen Barış, “Biz tamamıyla sömürgeci politikalara karşı çıkarak, demokratik konfederalizm sistemiyle özgür bir toplumu, özgür bir Kürdistan’ı yaratma hedefindeyiz. Özgürlüğü temiz mekanlarda temiz ortamlarda sağlayabiliriz. Bundan ötürü de bu kampanyanın böyle bir süreçte başlatılmış olmasının tarihi bir rolü vardır. İçerisinde bulunduğumuz siyasal dönem açısından baktığımızda Kürtlerin kazanacağı demokratik buluşlarının ortaya çıkacağı bir süreci yaşıyoruz. Bu kampanya da demokratik kurtuluşun önünde kilometre taşlarından bir tanesi olacaktır. Sömürgeciliğin kol gezdiği bir ortamda, sömürgeciliğin ayaklarının var olduğu topraklarda bizler özgürlükleri inşa edemeyiz. Öncelikle bunların sökülüp atılması, çıkarılması gerekiyor. Ardından yaşanacaksa özgürlük bir yaşam olur” dedi.

‘Kendi kimliğine sahip çıkan herkes kampanyaya destek olmalı’

Bu politikalarla devlet eliyle ahlaksızlaştırılmış bir toplumun ortaya çıkarıldığının altını çizen Barış, “Toplumu çirkinleştiren, yaşamı bu kadar yozlaştıran faaliyetlere karşı devletin bizzat Kürt gençlerine bilerek uyguladığı politikalarına karşı bire bir Kürt çocuklarını Kürt özgürlük mücadelesine karşı ajanlaştırmaya, zorunlu askerlik ile kendi halkına karşı öldürmeye sürüklenmesine dur demeliyiz. Kürdistan’ı sömürgecilerden temizleme kampanyasına tüm yurtsever halkımızı, kendi kimliğine sahip tüm insanlarımızı başlatmış olduğumuz bu kampanyaya destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

Büyük startın 23 Haziran günü saat 17.00′de BDP Diyarbakır İl binası önünden Koşuyolu Parkı’na gerçekleştirilecek yürüyüşle verileceği bilgisini veren Barış, “Kampanyaya ilişkin şu ana kadar birçok mahallede yürüyüşler gerçekleştirdik. Gündem oluşturmak amacıyla sokaklara, caddelere afişler astık. Sadece Amed’de yürütülecek bir kampanya değil. Startı Amed’de verilecek bu kampanya, Kürdistan ve Türkiye’nin yer yerinde olacak bir kampanya şeklinde örgütleyecek kendini. Yürüyüşün ardından da daha kapsamlı çalışmalarımız olacaktır. Seminerler, panellerle birebir uyuşturucuya çekilmiş, bataklıklar içerisinde olan Kürt gençlerini o bataklıktan kurtarma, yeni sosyal alanlar oluşturma, alternatif mekanlar açma, kendilerini ve kendi gerçekliklerini bulabilecekleri mekanlar üzerinden alternatif yaşam alanları oluşturma gibi planlarımız olacak” diye konuştu.


BDP heyeti Öcalan'la bugün görüşemeyecek - Etkin Haber Ajansı

İmralı'ya bugün giderek Abdullah Öcalan'la görüşmesi beklenen heyet, bakanlıktan izin çıkmadığı için görüşmeyi İmralı'ya gidemeyecek.

BDP heyetinin bugün İmralı Adası'na giderek PKK Lideri Abdullah Öcalan'la görüşmesi ertelendi.

Konuya ilişkin ETHA'ya açıklama yapan BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, görüşme için Adalet Bakanlığı'ndan bekledikleri yanıtın gelmediğini söyledi, "Heyetin ne zaman gideceği belli değil" dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, en son 7 Haziran'da Öcalan'la görüşmüştü.


Grûpeke din a gerîla ji nav axa Turkiyê vekişiya - Xendan

Di çarçoveya pêvajoya ku rêberê PKK dest pê kiriye de, meşa demokratîk ya gerîlayên HPG berdewame û di vê kevanê komeke din ya gerîalyan gihîşte deverên li jêr kontrola hêzên YPG.

Fermandara YJA STAR Gulîstan Gulhat ragihand ,di çarçoveya proseya aştî û çareserkirina pirsa Kurd de ku ji aliyê rêberê  Partiya Kerkerên Kurdistanê yê zîndanîkirî Ebdula Ocalan û hikûmeta Turkiye hatiye dest pê kirin, grûpeke din bi fermandariyên Zinarîn Qamişlo û Harûn Silopî ji nav axa Turkiye vekişiyan û îro gihîştin herêma di bin kontrola Hêzên Parastin Gel û ji aliyê fermandara YJA STAR Gulhat ve hatin pêşwazî kirin.

Gulhat diyar kir ku, grûpa gerîla erk û berpirsyartiyên dikevin ser şanê wan bi serkeftî cî bi cî kirine, lê hîna aliyê hikûmeta Turkiyê tu pêngavên pêwîst ne avêtine ku ev jî bandoriyeke nebaş li pêvajoyê dike, lewra em di nava xwe de vê rewşê gengeşe dikin.


“Kürt meselesinde çözüme hız verilmeli” - Rizgarî Online

Radikal gazetesi yazarı ve gazetenin Ankara temsilcisi Murat Yetkin, dün köşesinde yayımlanan yazısında “Belli ki ‘Dokunmayın’ emri aldıkları yolunda bir açıklama olmasa da PKK militanlarının çekilme süreci devam ettiği müddetçe asker, jandarma ve polis, gerektiğinde başını öbür tarafa çevirip görmüyormuş gibi yaparak çatışma ortamından kaçınıyor. Görmüyormuş gibi yapması da herhalde ileride yasalar karşısında suçlu duruma düşmemek amacını taşıyor.” Yorumu yaptı.

İşte Yetkin´in yazısının tamamı:

“Kürt sorununun çözüm yoluna girmesi için vakit kaybedilmemesi gereği açık. Erdoğan'ın söz verdiği üzere meseleye yeniden ağırlık vermesi isabetli olacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan dün Kayseri’de konuşurken Taksim protesto dalgasının arkasına saklandığını söylediği ama kim olduğunu açıklamadığı çevrelerin asıl büyük amacının Kürt çözüm sürecini baltalamak olduğunu söyledi.

Aslında bir başka açıdan bakıldığında, Taksim protestolarının en çok PKK’yı rahatsız ettiğini söylemek de mümkün. Bunun örneğini Arap Baharı ilk ortaya çıktığında da görmüştük; PKK, kamuoyu dikkatini Kürt sorunundan başka yere çeviren hiçbir gelişmeden hoşlanmıyor.

Önemli bir Kürt politikacının geçenlerde bir grup gazeteciye, adının saklı kalması kaydıyla “Biz sokağa çıkmasını bilmiyor muyduk?” diye yurt çapına yayılmış, Türkiye tarihinin en kitlesel ve uzun süreye yayılan sivil demokratik protestosundan söz ettiği biliniyor. PKK ile diyalog süreci ve KCK-BDP’nin bu çerçevedeki anlayışına güvenerek hükümetin İstanbul’daki protestoları bastırmak için Diyarbakır, Şırnak ve Batman’dan polis çektiği de biliniyor. Aynı şekilde Taksim protestolarının ilk günlerde sembol ismi olan BDP’li Sırrı Süreyya Önder’in hükümetçe İmralı ekibinden kesilip BDP tarafından geri saflara çekildiği de ortada. Bunlar ileride daha çok tartışılır ama biz bugüne dönelim.
Murat Karayılan günlerdir Kandil’den sert mesajlar vererek hükümetten yasal adımlar atılacağı ‘ikinci aşama’ya geçmesini beklediğini, çünkü hükümetin kendilerine tuzak kurup orduya operasyon yaptıracağından kuşkulandığını söylüyor.

Oysa Başbakan’ın Kayseri’de çarşamba günü ‘Âkil insanlarla’ son toplantı ardından yeni aşamaya geçileceğini söylemesinden birkaç saat önce, Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaparak Hakkâri’de gözlem uçuşu yapan ve üst düzey komutanları taşıyan bir askeri helikoptere ateş açıldığını duyurdu. Araç isabet almış ama üssüne dönmüştü. Genelkurmay önceki hafta PKK’lıların açtığı ateşe ‘meşru müdafaa’ sınırları içinde karşılık verildiğini söylemişti. Geçen hafta Şırnak’ta yüzlerce silahlı ve PKK bayrakları taşıyan PKK militanı, geçen yıl askerle çatışmada öldürülen ve bedeni yeni teslim edilen bir üyeleri için cenaze töreni düzenlediler ve herkesin gözü önündeki törene bir müdahale olmadı.

Belli ki ‘Dokunmayın’ emri aldıkları yolunda bir açıklama olmasa da PKK militanlarının çekilme süreci devam ettiği müddetçe asker, jandarma ve polis, gerektiğinde başını öbür tarafa çevirip görmüyormuş gibi yaparak çatışma ortamından kaçınıyor. Görmüyormuş gibi yapması da herhalde ileride yasalar karşısında suçlu duruma düşmemek amacını taşıyor.

Öte yandan hükümetin de boş durduğunu söylemek haksızlık olur. BDP heyetinin 10 Haziran’da Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e teslim ettiği yasal düzenlemeler önerisi üzerine 20 Haziran’da ilk toplantı yapıldı. Bu kadar kapsamlı bir çalışma için on gün uzun bir süre sayılmaz; baksanıza anayasa çalışması nasıl sürünüyor? BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş bu toplantı için ‘İkinci aşamanın ilk toplantısı’ tanımını kullandı; demek ki o da ilerleme olduğunu düşünüyor.

Belki PKK Türkiye’nin çehresini değiştiren Taksim protestoları süresince kendisinden kayan dikkati yeniden toplamak için özellikle gerilimi yükseltiyor. Öte yandan ülkenin en ciddi sorunu olan Kürt sorununun çözüm yoluna girmesi için vakit kaybedilmemesi gereği de açık.

Erdoğan’ın söz verdiği üzere Kürt meselesine yeniden ağırlık vermesi isabetli olacak. Kürt sorununa siyasi çözüm girişiminin Taksim sonrası Türkiye’de bulacağı yankıyı bir an önce görüp, ona göre yeni pozisyon almanın gerekip gerekmediğini anlamak için de gerekiyor bu.”


BDP Gençlik Meclisi Tecavüze Karşı Yürüyecek - Bianet

BDP Gençlik Meclisi Amed’te kitlesel bir yürüyüşle Bingöl'deki tecavüz zanlılarının serbest bırakılmalarını protesto edecek.

Bingöl’de iki yıl önce E.A. isimli 16 yaşındaki çocuğa cinsel istismar ve tecavüzde bulundukları iddiasıyla tutuklu yargılanan dört uzman çavuşun bir üst mahkemeye yapılan itirazla serbest bırakılmalarına tepkiler sürüyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da itiraz ettiği tutuksuz yargılamaya bir tepki de Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Gençlik Meclisi’nden geldi.

Son aylarda uyuşturucu, fuhuş ve yozlaştırmaya karşı eylem ve etkinlikler düzenleyen BDP Gençlik Meclisi bugün  (23 Haziran 2013, Pazar günü) Amed’te (Diyarbakır) yapacağı kitlesel bir yürüyüşle tecavüz zanlılarının serbest bırakılmalarını protesto edecek.

Yürüyüşe çağrı için çok sayıda bildirinin dağıtıldığı kentte,  “Amed Halk İnisiyatifi”  de bir açıklamayla yürüyüşe katılım çağrısı yaptı,  dosyaya konulan gizlilik kararı konulmasına dikkat çekti.


Le Figaro’dan ‘Suriye’de Kurtarılmış Kürdistan’a Yolculuk’ - Kurdistan Post. eu

Fransız Le Figaro gazetesi, Batı Kürdistan’da yaşanan gelişmelere “Kurtarılmış Kürdistan’a yolculuk” başlığı altında geniş bir şekilde yer verdi.  Kaşif ve yazar Patrice Franceshi’nin bu haberi, Le Figaro Magazine ekinde yayınlandı.

Esad yanlısı ve karşıtları arasındaki bir iç savaşla yırtılan ülkede Batı Kürdistan bir “barış havzası” olarak sunulurken, bu bölgenin demokrasinin eksenleri üzerine oturan bir sistemle inşa edildiğine dikkat çekildi. Özellikle dini azınlıkların korunması ve askeri orduya kadar varan kadın erkek eşitliğine işaret ediliyor.

FARKLI BİR GEZEGENE GİTMEK GİBİ…

Franceschi, Kürdistan’a yolculuğunu yazarken, Kürtlerin Batı Kürdistan’da “üçüncü yolu” tecrübe etmekte olduğunu ifade ediyor. Yazar, “Suriye Kürdistanı’na yolculuk, başka bir gezegene gitmek gibidir: tüm etrafında savaş ve umutsuzluk varken, burada, Türkiye ve Irak sınırı boyunca barış var” diyor.

HRİSTİYANLAR KÜRT GERİLLASINA SIĞINIYOR

Haberde özellikle Hristiyanların Batı Kürdistan’da artan sayısına dikkat çekilirken, İslamcıların kaçarak yiğit Kürt gerillalarının koruması altına sığındıkları kaydediliyor.

Başar El Esad’dan uzakta Kürtlerin azınlıkların korunması ve kadın erkek eşitliğine dayanan demokrasinin eksenleri üzerine oturan özerk bir bölge inşa etmekte olduğunu yazan Franceshi, ordu dahil kadınların her yerde olduğunun altını çiziyor.

İSTİKRARIN TEK FAKTÖRÜ KÜRTLER

Franceshi’ye göre Batı Kürdistan’a bu yolculuk “şaşkınlığın yolculuğu” oldu.  Kürtlerin “batı demokrasilerinin tek doğal ittifakı olduğunu keşfeden” Franceschi, Kürtlerin ayrıca “Ortadoğu nükleer reaktöründe istikrarın da tek faktörü” olduğu tespitini yapıyor. Yazar, buna rağmen Kürtlerin Batılılar tarafından görmezlikten gelinmesini de eleştiriyor.  Franceshi, Kürtleri bölgede radikal İslamcılığın yayılmasına karşı duran kalelerden biri olarak sunuyor.

France Info radyosu da Le Figaro Magazine’deki bu haberi şöyle yorumluyor: “İlk kez, durumdaki sansasyonellik savaş görüntüleri, yani Suriye iç savaşının ve her gün televizyon ve basında görülen vahşetin görüntülerinde yaşanmıyor, hayır sansasyonel olan, neredeyse kaosa bu kadar yakınken kendi inanılmaz sıradanlığındaki barış görüntüsüdür. Kürtlerin kendisi özgürleşme ve kendi kendilerini yönetmeye şaşıranların başında geliyor. Bir marifeti başardılar: iktidarı aldıklarında kendi iç savaşlarından kaçınmayı.”


Esed ji bo Kurdan çi difikire! - AVESTA KURD

Li Suriyeyê şer didome. Ji bo ku Kurd piştgiriyê bidin Esed, Esed amedekariya plan dike û hat ragihandin ku ji bo vê jî, li riya hevditîna siyesetmedarên Kurd digere.

Parlementerê Kurd Omer Osê got: Esed dixwaze bi parlementerên Kurd re hevditînê bike. Gotina Osê, li çapemeniya Kurdan cih girt.

Lê belê siyasetmedarên Kurd gotin Esed dixwaze bi me re hevdîtinê pêk bîne lê tiştekê wisa ne mimkûn e ku em bi Esed re hevdu bibînin.

Endamê Konseya Bilind ê Kurd Ahmet Suleyman jî derbarê vê mijarê de got : “ Wekî fermî tişteke wisa negihişte me, ev îdîa ji aliyê Osê hat avêtin holê.”

Suleyman wiha dewam kir: Em ne dikarin bêjin ku ev derew ê û ne jî em dikarin bêjin ew dawetekê fermî ye. Esed bi vî awayî dibe ku nebzên Kurdan qontrol kiribe lê ez bawer nakim ku Esed heqên Kurdan bide. Xeberên KurdîKomên çekdar dîsa êrîşên Efrînê dikin - Rûdaw

Çavkaniyên herêmî li bajarê Efrîn ê rojavayê Kurdistanê diyar kirin ku duh dîsa komên çekdar êrîşê gundên Efrînê kirin.

Hat ragihandin ku duh di saetên şevê de komên bi navê Cebhet el-Nusra êrîş xalên kontrolê yên Yekîneyên Parastina Gel (YPG) ên li gundê Dêrbelûta girêdayî navçeya Cindirês a Efrînê kirin.

Çavkaniyên herêmî gotin ku, ew komên çekdar ji aliyê navçe û deriyê sînorê Bebilhewa de hatin û heya sibê şer berdewam kir. Lê hîn derbarê kuştî û birîndaran de ti agahiyên rast nehatine bidestxistin.

Li aliyekî din jî hat ragihandin ku duh bi şev bi dehan otomobîlên ji bajarê Helebê dihatin yan jî ku xwestin biçin Helebê ji aliyê komên çekdar ên girêdayî Artêşa Azad ve hatin asteng kirin.

Heftiya borî peymanek aşitiyê di navbera ketîbeyên Artêşa Azad û YPGê de hatibû îmzekirin û ji bo dûrpêça li ser Efrînê bi dawî bibe. YPGê bi daxuyaniyekê ragihandibû wan bi şert agirbest ligel komên çekdar ragihandine.


Önder: Ben devlete değil Sayın Öcalan'a güveniyorum - Habertürk

İSTANBUL'da çözüm süreci konulu bir panelde konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sim Süreyya önder süreci Abdullah Öcalan'ın başlattığını ve çerçevesini çizdiğini anlattı. Kürt halkının barış sürecine büyük bir güvenle destek verdiğini ifade eden önder "Herkesin kaygıları vardı. Süreç Kürt halkı nezdinde şöyle özetlenebilir: Ne kadar güveniyorsunuz sürece ve hükümete?'Biz sürece ya da hükümete değil önderliğimize güveniyoruz' dedik. Biz sizden rütbe ile ayrılan insanlar değiliz. Sizin ruhsat verdiğiniz görev verdiğiniz insanlarız. Ben de devlete değil, Sayın Öcalan'a güveniyorum" diye konuştu. İmralı'ya gidecek heyetlere müdahale edilmesini de eleştiren Önder, şunları söyledi: "Bunu ben belirlerim, çerçevelerim tavrı doğru değil. Biz isimleri tartışma konusu yapmadık. BDP'nin sadece milletvekilleri değil her kademesindeki yoldaşımız bu görüşmeleri yapacak kadar yetkin, düzgün, kararlı bir şekilde yürütebilir. Ancak Sayın Öcalan 'Benim belirlediğim heyete müdahale laubalilik', 'Bir daha heyete müdahale edilirse süreci gözden geçiririm' diye değerlendirme yaptı. Bakalım ne diyecekler.

 
Çözümün ikinci aşaması 63 madde - Taraf

AKP, sürecin 2. aşamasında parti kongresinde duyurulan 63 maddeyi hayata geçirecek. Erdoğan, salı günü konuyla ilgili açıklama yapacak.Hükümetin, çözüm sürecinin PKK’nın çekilmesinden sonraki ikinci aşaması kapsamında, 30 Eylül 2012’deki AKP 4. Olağan Büyük Kongresi’nde dağıtılan “AK Parti 2023 Siyasi Vizyonu” başlıklı kitapçıktaki 63 maddeyi hayata geçirmek için çalıştığı anlaşıldı. Demokratikleşme adımlarını içeren ikinci aşama için BDP de Adalet Bakanlığı’na 100 maddeden oluşan bir reform paketi sunmuş ve bunlardan 25’inin ilk etapta yerine getirilmesini talep etmişti. BDP’nin paketinde Terörle Mücadele Kanunu’nun kaldırılması, KCK tutuklularının ve hasta mahkûmların serbest bırakılması gibi maddeler yer alıyor.

Hükümet ise AKP 4. Olağan Kongresi’nde deklare edilen, “Türkiye’de demokratik standartların yükseltilmesine” ilişkin 63 madde üzerinde çalışıyor. AKP’nin bu çalışmasının temelinde ise “BDP’nin taleplerini yerine getirmek”ten ziyade kendi 2023 vizyonunu hayata geçiriyor görüntüsü vermek istemesinin etkili olduğu bildiriliyor.


Bakanlar Kurulu’nda...

AKP’nin konuyla ilgili ayrıntıları pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında ele alması ve Başbakan Erdoğan’ın varılan sonucu salı günü AKP Grup Toplantısı’nda açıklaması bekleniyor. AKP’nin düzenlemesi şu başlıklardan oluşuyor: “Bağımsız kolluk denetim merkezinin kurulması. Kişisel verilerin korunmasına yönelik yasal düzenleme yapılması. Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonunun kurulması. Anadilde kamu hizmetlerine erişim. Kamu hizmetlerinde ana dille tercümanlık. Darbelerin dayanağı olan mevzuatın ayıklanması. İsmi darbelerle anılanların isimlerinin, kamu alanlarından kaldırılması. Kamu hizmetlerinden yararlanmada her türlü dini, etnik ayrımcılığa son verilmesi. Mevzuatta etnik ayrımcılık algısı yaratan bütün hükümlerin ayıklanması.”


Partiler kapatılmayacak, savunma anadilde olacak

30 Eylül 2012’deki AKP 4. Olağan Büyük Kongresi’nde dağıtılan “AK Parti 2023 Siyasi Vizyonu” başlıklı kitapçıktaki maddelerden bazıları şöyle:

» Partilerin kapatılmasının tamamen kaldırılması.

» Parti kurulmasında kısıtlayıcı ve yasaklayıcı hükümler kaldırılacaktır.

» Partiye değil gerçek kişilere ceza verilmesi.

» Siyasete katılmanın önündeki tüm engellerin kaldırılması.

» Yargının hızlandırılması, il yargılanma ve demokratikleşme bağlamında 4. Yargı Paketinin kanunlaştırılması.

» Anadilde savunmanın sorun olmaktan çıkarılması.

» Anadilde kamu hizmetlerine erişim.

» Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonunun kurulması.

» Kürtçe tercümanlık (kamu hizmetlerinde).

» Kamu hizmetlerinden yararlanmada her türlü etnik ayrımcılığa son verilmesi.

» Güvenlik için özgürlükten taviz verilmemesi.


Spiegel’den Türkçe sayı - Milliyet

Almanya’da yayımlanan saygın haber dergisi Der Spiegel, bu haftaki kapağını Türkiye’deki Gezi Parkı olaylarına ayırdı.
Gezi eylemlerine özel 10 sayfalık Türkçe ek hazırlayan dergi, tarihinde ilk defa iki dilde çıkmış oldu. Derginin kapağında Taksim Meydanı’ndaki eylemler sırasında “Boyun Eğme” pankartı taşıyan bir genç kadının fotoğrafı kullanılırken, pankartın Almanca çevirisi manşet olarak yer aldı. Derginin genel yayın yönetmeni yardımcısı Klaus Brinkbaumer, “Bizler  Almanya’da yaşayan 3 milyon Türk’ün Almancalarının yetersiz olduğuna inanmıyoruz.  Türkiye’de yaşanan olaylar Almanlar, Türkler ve Avrupalılar gibi herkesi  ilgilendiriyor. Hükümetin bu olayların üstesinden gelmedeki yaklaşımı rahatsız  edici. Biz hem Türkçe hem de Almanca olarak bu yaşananları buradaki Türklere ve  Türkiye’deki Türklere sunabildiğimiz için mutluyuz” dedi. Der Spiegel dergisinin bu sayısının fazla basılacağı ve Türkiye’de de  dağıtılacağı bildirildi.


 

32 tutuklama daha - Hürriyet

Gezi Parkı eylemlerini organize ettikleri ve örgüt adına şiddet eylemine katıldıkları iddiasıyla İstanbul ve Ankara’da mahkemeye sevk edilen 43 kişiden 32’si tutuklandı.

Ankara’da Terörle Mücadele polisinin 6 gün önce sol örgütlere yönelik operasyonda gözaltına alınan 26 kişi, örgüt üyesi olmak, devlet büyüklerine, Başbakan’a hakaret ve küfür etmek, adam öldürmeye tam teşebbüs, yağma ve nitelikli hırsızlık yapmak gibi 14 suçlamayla terör savcısına ifade verdi. Savcılığın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği 26 şüpheliden, 23’ü tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol kapsamında serbest bırakılmasına karar verdi.

İstanbul’da 2 gün önce 21 ilçedeki düzenlenen operasyonlarda 67 kişi gözaltına alındı. İlk etapta adliyeye sevk edilen 33 kişiden 18’i tutuklanmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce gözaltına alınan 34 şüpheli daha dün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 17’si serbest bırakılırken 17’si mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye ifade veren şüphelilerden 9’u “terör örgütü üyeliği” ve “kamu malına zarar vermek” suçundan tutuklandı. 8 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. İstanbul’da operasyonlarda tutuklananların sayısı 27 oldu.

İyiyiz ama yorgunuz

ANKARA Adliyesi önünde toplanan yüzlerce gösterici mahkemenin bittiği dün saat 05.00’e kadar arkadaşlarına destek verdi. Sloganlara atıp, pencereye çıkan arkadaşlarına el sallayan göstericiler, tutuklananların cezaevine gönderilmelerinin ardından Adliyeden ayrıldı. Savcılık ve mahkeme sorguları 20 saat süren şüpheliler için aileleri ve Sağlık Sendikası yemek getirdi. Adliye koridorlarında ve mahkeme salonunda sorgulamayı bekleyen bazı şüpheliler, banklarda yattılar. İfade için sırasını bekleyenler zaman zaman camdan aşağıda bekleyen yakınlarına el salladılar, işaretlerle iyi ama yorgun olduklarını anlattılar. Mahkeme devam ederken rahatsızlanan Hazar K., Ankara Adliyesi’ne gelen 112 Acil Sağlık ekiplerince ambulansta tedavi edildi. Hemşire Hazar K. zaman zaman camdan bahçede bekleyen yakınlarına iyi olduğunu anlatmaya çalıştı.


TOMA suyu yine 'yakıyor' - Radikal

Taksim Meydanı'ndan başlayan, "Gezi Parkı'na karanfil bırakma" eylemi bir saat sürdükten sonra polisin önce kalkanlarla sonra gazlı su ve gaz bombalı müdahalesi geldi.Fotoğraf: İdris Emen
İSTANBUL - Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenler için Taksim Dayanışması'nın yaptığı çağrı üzerine binlerce saat insan 19.00 sıralarında ellerinde karanfillerle Taksim Meydanı'nda toplandı. ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganları atarak bir araya gelen direnişçiler Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yaptıktan sonra ellerindeki karanfilleri Taksim meydanına bırakırken Taksim Dayanışmasından oluşan bir temsilci grubu da Gezi Parkı'na girerek karanfil bıraktı.

Geçen hafta yaşanan müdahalenin ardından Gezi Parkı'nın son halini görmek isteyen BDP 'li vekiller Sebahat Tuncel, Sırrı Sürreya Önder ile Ertuğrul Kürkçü’nün de aralarında bulunduğu bir grup da parka girerek son durumu inceledi.
 
EYLEME POLİS MÜDAHALESİ
Karanfilli direnişçilerin sayılarının artması üzerine Gezi Parkı'nda bekleyen polis eylemcilere "trafiği kapattıklarını ve dağılmaları" yönünde anons yaptıktan sonra 20 dakika süre tanıdı. Bu anonsun ardından eylemcilerin Taksim Meydanı'nı boşaltmaması üzerine polis müdahaleye başladı. Polis önce küçük gruplar halinde meydandaki eylemcileri kalkanlarını kullanarak Taksim Meydanı'ndan çıkarmaya çalıştı. Ancak polisin müdahalesi karşısında insan zinciri oluşturan eylemciler pasif direniş sergileyerek polis müdahalesini durdurmaya çalıştı.


Eylemcilerin pasif direniş sergilemesi sonucunda devreye giren TOMA'lar meydanda toplanan binlerce eylemciyi tazyikli su sıkarak dağıtmaya çalıştı. Polisin sert müdahalesi karşısında ara sokaklara dağılan eylemciler zaman zaman polisle tartışırken meydandaki kalabalık ise polisin müdahalesini diyalogla durdurmaya çalıştı. Eylemde en ilginç görüntü ise eylemcilerin kendilerine müdahale eden polise karanfil atarak tepki vermesi oldu. Öte yandan eylemcilerden bir grubun polis barikatı önünde durarak, ‘Polise mesai, polise sendika’ sloganı atması da dikkat çekti.
Saat 22.30 sıralarında polis müdahalesi nedeniyle yaralanan 30'dan fazla eylemci vardı. Bunların önemli bir bölümü TOMA'lardan sıkılan ilaçlı gazlar nedeniyle vücudunda yanık oluşanlar.


Sopalı polis emri Ankara’dan geldi - Taraf

Gezi eylemlerine polisle birlikte müdahale eden eli sopalı sivil kişiler “eylemleri durdurun” talimatıyla Emniyet tarafından sahaya sürülmüş
Gezi Parkı eylemleri sırasında İzmir ve Antalya’da ortaya çıkan ve kamuoyunda büyük tepkilere yol açan, “eli sopalı” kişilerle ilgili yapılan incelemede ilk bilgiler ortaya çıktı. Söz konusu kişilerin sivil polis oldukları kesinleşti. Ankara’dan gelen “eylemcileri dağıtın” talimatı üzerine harekete geçen emniyet müdürlerinin, sivil polisleri sahaya sürdükleri belirlendi.


Mülkiye müfettişleri inceliyor

Gezi Parkı eylemleri sırasında İzmir Kordon’da görüntülenen, eli sopalı ve sivil giysili kişiler kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı. Görüntülerin basında yer almasının ardından ise İçişleri Bakanlığı, resmî polislerle birlikte hareket eden, ellerinde çivili sopalar bulunan kişilerle ilgili inceleme başlatmıştı. İnceleme hâlen devam ediyor. Ancak, “eli sopalı” kişilerle ilgili ilk bilgiler Bakanlığa ulaştı. Hükümete de, bu konu hakkında bilgi verildi.

Sopaya sarılmışlar

“Eli sopalılar” ile ilgili ilk gelen bilgilere göre, söz konusu kişilerin sahaya inme süreci Ankara’dan Emniyet’e gelen “eylemleri durdurun” talimatı ile başladı. Kulislerde dolaşan bilgilere göre, eylemler engellenemediği için Ankara’da “zincirleme fırçalama” olayı yaşandı. Başbakanlık, İçişleri ve Emniyet’ten, Emniyet ise il müdürlerinden eylemlerin engellenmesini istedi. Ankara’da “zincirleme fırçalama” olarak anılan talimatların ardından paniğe kapılan emniyet müdürleri ise, ellerindeki sivil polisleri de eylemlerin önlenmesi için sahaya sürdü. Sahaya çıkan polisler de, copların yetersiz kalması nedeniyle ellerine çivili sopalar alarak eylemcilere müdahale etti.

Sivillerin kullanılması hata

Mülkiye müfettişlerinin, eli sopalı sivil polislerin kimliklerinin tesbit edilmesine ilişkin çalışmaları devam ediyor. Ancak, hükümet kaynakları, toplum olaylarında sivil polislerin kullanılmasını “hata” olarak nitelendiriyor. Eylemcilere sopalarla müdahale eden sivil polislere ne tür bir ceza verileceği ise, raporun tamamlanmasının ardından netleşecek.


Alevi Derneği aracına saldırı - Milliyet

Kartal Anadolu Adliyesi önünde önceki gün kaza yapan Ataşehir Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne (PSAKD) ait aracın, kazanın olduğu yerdeki caminin çevresinde bulunan bir grubun taşlı, sopalı saldırısına uğradığı iddia edildi.
Cumhuriyet gazetesinde dün yer alan habere göre, PSAKD Ataşehir Şube Başkanı Metin Arslan ve şoför Mahmut Aktaş, önceki gün öğle saatlerinde Taksim Gezi Parkı olayları sırasında yaralananların haklarını savunmak için Kartal Anadolu Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunmaya gitti. Çağlayan Adliyesi’ne yönlendirilen Arslan ve Aktaş’ın içinde bulunduğu PSAKD aracına, Kartal Cevizli’de arkadan bir beton firmasına ait kamyon çarptı.İddiaya göre, kamyondan inen şoför, ikiliye küfür ve hakaret ederken Kartal İlçe Müftülüğü ve cami çevresinde bulunan 40-50 kişilik grup da bıçak ve sopalarla şube başkanı ve şoförü linç etmek istedi. Polisin olay yerine gelmesiyle grup dağılırken Arslan ve Aktaş yaralı olarak Kartal Polis Merkezi’ne götürüldü. Kamyon şoförü gözaltına alınırken diğer saldırgan gruptan kimse gözaltına alınmadı. Arslan ve Aktaş gittikleri hastaneden aldıkları darp raporuyla suç duyusunda bulundu.Bakanlık 'Gezi' eylemlerinin bilançosunu açıkladı! – Vatan

İçişleri Bakanlığı, ‘Gezi’ bilançosunu çıkardı: 79 ilde, 2.5 milyon insan eylemlere katıldı; 4 bin 900 kişi gözaltına alındı; 4 bine yakın insan yaralandı. Bingöl ve Bayburt’ta eylem yapılmadı...

Taksim Gezi Parkı’nda 31 Mayıs’ta başlayan ve Türkiye’nin pek çok iline yayılan protesto gösterilerinin bilançosu İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarıldı. İçişleri Bakanlığı’na ulaşan bilgilere göre, “duran adam” eylemlerine dönüşen Gezi Parkı protestoları 81 kentin 79’unda yapıldı. Bir aya yaklaşan eylem sürecinde, gösterilerin büyük bölümü İstanbul ve Ankara’da yaşanırken, sadece Bingöl ve Bayburt’ta protesto eylemi düzenlenmedi.

Gezi Parkı protestoları sürecinde yaklaşık 2.5 milyon insanın eylemlere katıldığı tespit edildi. Bu eylemlerde yaklaşık 4 bin 900 eylemci “şüpheli” konumunda gözaltına alınırken, 600’den fazla polisin, 4 bine yakın eylemcinin yaralandığı belirlendi.

Günde 50 ‘duran adam’

Performans sanatçısı Erdem Gündüz’ün Taksim’de başlattığı “duran adam” eylemlerine ise her gün ortalama 50 insanın “bireysel” olarak katıldığı belirlendi. Kitlesel olarak tam tespit edilemeyen ‘duran adam’ eylemcilerinin bazıları gözaltına alınırken, önceki gün Taksim’de 40, Çağlayan’da 11, Kadıköy’de 5 kişi “duran adam” eylemi yaptı. Ankara’da ise Kuğulu Park’ta 30, Kızılay Güvenpark’ta 15 kişi “duran adam” oldu.

240 polis aracı 45 ambulans

Valiliklerden gelen bilgilere göre hazırlanan hasar tespit raporunda ise 58 kamu binası, 68 MOBESE kamerası ve 337 işyerinin tahrip edildiği, 90 belediye otobüsü, 214 özel araç, 240 polis aracı ve 45 ambulansın kullanılamaz hale geldiği anlaşıldı. Eylemlerde, biri CHP binası olmak üzere 14 parti binasının zarar gördüğü toplam zararın ise 140 milyon lira olduğu belirlendi. Bu zararın yaklaşık yüzde 90’ının İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya, Artvin, Bursa, Edirne, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Mersin, Samsun, Kayseri, Manisa ve Tunceli’de yaşanan olaylarda gerçekleştiği tespit edildi. (Milliyet)


21 yıl sonra uduyla Diyarbakır’a döndü - Milliyet

Ermeni asıllı udi Yervant Bostancı, 21 yıl sonra memleketi Diyarbakır’a kesin dönüş yaptı. Bostancı, ‘yurdunuza dönün’ çağrılarına yanıt vererek yılbaşında döneceğini açıklamıştı

Diyarbakır’da dünyaya gelen ve 1992 yılında ABD’ye yerleşen Ermeni asıllı udi Yervant Bostancı, 21 yıl sonra kesin dönüş yaparak memleketi Diyarbakır’a yerleşti. Ermenice’nin yanısıra Türkçe, Kürtçe şarkılar seslendirdiği için zaman zaman Ermeni Diasporasının da tepkilerini çeken udi Yervant, “37 yıl önce soğuk bir kış gününde Diyarbakır’dan çıktım, sıcak bir yaz günü ise döndüm ve duygu yüklüyüm. İnşallah bu sıcaklık Kürdüyle, Türküyle, Ermenisiyle, Süryanisiyle her zaman yüreğimizi ısıtır. Ben döndüm keşke giden diğerleri de dönse ve bu güzel bahçenin çiçeklerini hep beraber sulayıp büyütsek” dedi.


Diyarbakır’da Türkler, Kürtler, Ermeniler, Yahudiler’in bir arada yaşadığı halk arasında ’Gavur Mahallesi’ olarak bilinen Hançepek’te doğan Yervant Bostancı, ilkokul ve ortaokulu Diyarbakır’da okuduktan sonra 1976 yılında İstanbul’a göç etti. İstanbul’da 1992 yılına kadar Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde ud dersi verip sahneye çıkan Yervant Bostancı, 1992 yılında ABD’ye göç etti. 21 yıldır Los Angeles’ta gazinolarda sahne alan ve uduyla Ermenice, Türkçe ve Kürtçe türküler söylediği için zaman zaman Ermeni Diasporasının “Neden Ermenice’den başka dilde okuyorsun” diye eleştirileriyle karşılaşan Yervant Bostancı, dil ayrımcılığına karşı çıkarak müziğini üç dilde icra etti.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in “yurdunuza dönün” çağrılarına olumlu yanıt vererek yıl başında dönüş yapacağını açıklamıştı.
Sırtında uduyla Amerika’dan 21 yıl sonra dönen Yervant Bostancı, havaalanında dönüşünü daha önce ’Ula Fılle (Hırıstiyan) Hoş Geldin’ adıyla kitaplaştıran Diyarbakırlı yazar Şeyhmus Diken, Mardin Deyrülzafaran Metropoliti Saliba Özmen’in danışmanı Yusuf Bektaş, Süryani cemaatinin mensupları, arkadaşları ve sevenleri tarafından karanfillerle karşılandı.

Gelir gelmez fatura
Sevenleriyle birlikte merkez Kayapınar ilçesinde önceden tuttuğu dayalı döşeli evine geçen Bostancı, kapıyı açar açmaz önüne elektrik ve su faturaları gelince şaşırdı. Avrupa’da oturan ev sahibinin adına gelen elektrik ve su faturalarını yazar Şeyhmus Diken’e uzatan Bostancı, “Abi 21 yıl sonra geldim, eve girmeden faturalar önüme düştü, benim param yok. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Baydemir veya siz ödersiniz artık” diyerek espri yaptı.


 
Suriyeli isyancılar Türkiye’de eğitildi’ - Milliyet

Katar’ın başkenti Doha’da toplanan “Suriye’nin Dostları” Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan isyancılara ‘acilen’ silah sağlanmasını içeren bildiri yayınladı.

Ancak hangi silahların verileceğinin ülkelerin takdirinde olduğu belirtildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin isteği üzerine, bütün yardımın Yüksek Askeri Konsey aracılığıyla yapılması kararı alındı. Bu yolla yardımların cihatçı gruplara geçmesini engellemek amaçlanıyor.

İki haftada 50 isyancı
Öte yandan, ABD’de yayımlanan Los Angeles Times gazetesi CIA’nın Ürdün ve Türkiye’de Suriyeli isyancılara tanksavar ve ağır silah kullanılması için eğitim verdiğini öne sürdü. LA Times’ın haberine göre 2012 sonundan beri verilen eğitimler iki haftalık olarak düzenlenip her seferinde en fazla 50 isyancı eğitildi. Özgür Suriye Ordusu’na mensup isyancılar CIA ajanları tarafından tek tek seçildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.