Şırnak Halk İnisiyatifi'nden 15 Ağustos Kutlamalarına Güçlü Katılım Çağrısı
Duyurular / 12 Ağustos 2013 Pazartesi Saat 07:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şırnak Halk İnisiyatifi, bugünden itibaren il genelinde başlayan 15 Ağustos kutlamalarına kitlesel katılım çağrısı yaptı. 15 Ağustos kutlamalarının yanısıra 17 Ağustos günü Cirze’de Rojava halkı ile dayanışmak, katliam yapan çeteleri açık bir biçimde sahiplenen, her türlü desteği sunan Türk devleti başta olmak üzere, Özgür-Der, İHH vb. bazı dernekleri teşhir etmek amacıyla Cizre merkezli bir gecelik kitlesel nöbet eylemi yapılacağı da belirtti.

Şırnak Halk İnisiyatifi, bugünden itibaren il genelinde başlayan 15 Ağustos kutlamalarına kitlesel katılım çağrısı yaptı. 15 Ağustos kutlamalarının yanısıra 17 Ağustos günü Cirze’de Rojava halkı ile dayanışmak, katliam yapan çeteleri açık bir biçimde sahiplenen, her türlü desteği sunan Türk devleti başta olmak üzere, Özgür-Der, İHH vb. bazı dernekleri teşhir etmek amacıyla Cizre merkezli bir gecelik kitlesel nöbet eylemi yapılacağı da belirtti. Şırnak Halk İnisiyatifi, kutlamalara serhildan ruhu ile katılım çağrısında bulundu.

Kürt ulusunun, ulusal ve tarihsel sorumluluklarının her zamankinden daha fazla arttığı bir dönemden geçildiği belirtilen Şirnex Halk İnisiyatifi açıklamasında, “Rêber APO’nun başlatmış olduğu demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa hamlesiyle özgürlük mücadelemiz, en güçlü dönemini yaşamakta ve ulus olarak zaferi büyük fedakarlık ve kahramanlıklarla inşa etmekteyiz” dendi.

Her ulusun tarihinde kendine özgü, önemli ve o olusun yaşamına damgasını vurmuş günler ve tarihler olduğu belirtilen açıklamada, 15 Ağustos’un da Kürt ulusu ve tarihi için böyle bir öneme ve özelliğe sahip olduğuna dikkat çekildi.

“Bu tarih, Kürtlerin kölelik zincirini parçaladiğı, ölü toprağını üstünden attığı, kölece yaşama vurulmuş bir darbedir” diye devam eden açıklamada şunlar belirtildi: “Bu tarih, ülkemiz Kürdistan’ı işgal etmiş faşist TC devletine, halkına karşı ihanet gafletinde olan işbirlikçi çizginin kalbine saplanmış bir hançerdir. Bu tarih, halkımızın şahsında dirilişin ve direnişin iç içe yaşamsallaştığı ve anlam bulduğu tarihtir. Bu tarih, halkımızın köleci yaşam tarihini, özgürlük tarihine dönüştürdüğü ve onursuzluğa karşı onurlu yaşam duruşudur.”

Bu duygu ve düşüncelerle Komutan Agit’in (Mahsum Korkmaz) önderliğinde gelişen 15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümüne yaklaşıldığını kaydene Şırnak Halk İnisiyatifi, “Bu günlere gelmemizde büyük emeği olan, fedailiğin, kahramanlığın ve yiğitliğin adı Agit yoldaşımız şahsında tüm özgürlük şehitlerimizi minnetle anıyor, tekrardan mücadele amaçlarını zaferle taçlandıracağımızın sözünü yineliyoruz” dendi.

“Bir yandan 15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümü heyecanını yaşarken, bir yandan da halen Önder Apo’nun esaretinin ve Rojava’da halkımıza karşı gerçekleşen katliamların burukluğunu yaşamaktayız” denilen açıklamada 15 Ağustos’un yıl dönümü kutlamalarına Şırnak halkının serhildan coşkusuyla katılması çağrısı yapıldı.

“Serhıldanlarımızı Rêber Apo’nun özgürlüğü eksenli, rojava özgürlük devrimini sahiplenme, ve bu süreçte tüm şehit düşen halkımız ve kahraman savaşçılarına atfediyoruz” diye devam açıklamada şunlar belirtildi:

“Bu temelde atılım vesilesi ile 12 Ağustos’tan itibaren kutlamalarımızın startını vermiş bulunuyoruz. Hergün bir mahallede kutlama olup, belirlenen tarihlerde ise merkezi kutlamalar yapılacaktır. Tüm Şırnex halkını düzenlenecek etkinliklere güçlü biçimde, demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa hamlesinin serhildan ruhu ile katılmaya çağırıyoruz.”

Şırnak Halk İnisayitfi, merkezi kutlama tarihleri ve yerlerini ise şöyle açıkladı:

12 Ağustos Hezex (İdil)

13 Ağustos Basa ve Elke (Güçlükonak ve Beytüşebap)

14 Ağustos Qileban (Uludere)

15 Ağustos Şirnex (Şırnak)

16 Ağustos Silopi

Açıklamada ayrıca 17 Ağustos günü Rojava direnişini sahiplenme, Kürt halkı üzerinde katliam yapan çeteleri ve açık bir biçimde bu çeteleri sahiplenen, her türlü desteği sunan Türk devleti başta olmak üzere, Özgür-Der, İHH vb. bazı derneklerin de önünü çektiği kesimleri teşhir etmek amacıyla Cizre merkezli bir gecelik kitlesel nöbet eylemi yapılacağı da belirtildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.