22 Ağustos 2013 Basın Bültenleri
Basın Bültenleri / 22 Ağustos 2013 Perşembe Saat 07:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’nin taciz ve tecavüz bilançosu - JINHA

Bi hezaran cenazeyê Dehşetê HPG'î girtin - DÎHA

Endamê HPG'ê Ferdî Dehşet (Botan Hîlvan) di sala 2007'an de li Çiyayê Katoyê di encama pevçûnê de jiyana xwe ji dest dabû û cenazeyê Dehşetê HPG'î ji aliyê malbatê û bi hezaran hat girtin.

Li navçeya Elkê ya Şirnexê, duh êvarê bi hezaran ji bo cenazeyê endamê HPG'ê Ferdî Dehşet (Botan Hîlvan) di sala 2007'an de li Çiyayê Katoyê di encama pevçûnê de jiyana xwe ji dest dabû, bigirin berê xwe dan Çiyayê Katoyê. Welatiyan serê sibê ji bo vekirina goristana 'Şehîdan ya Kurtay Faraşîn' ji Meydana Koyla kombûn heta cihê goristanê meşiyan. Di meşê de alên PKK, HPG'ê û posterên Rêberê PKK'ê Abdullah Ocalan hatin vekirin. Girseyê bênavber dirûşm berz kirin û flamayên kesk, sor û zer balkişand. Li cihê goristanê li ser tabelayê 'Şehîdlîka Kurtay Faraşîn' hat nivîsîn. Bi hezaran rêzgirtin û dirûşma 'Şehîd namirin' berz kirin û piştre ji goristanê veqetiyan.

'Riya te riya me ye'

Girse ji bo cenazeyê Ferdî Dehşet bigirin berê xwe dan cihê merasîmê. Endamên HPG'ê cenazeyê Dehşet ku bi ala PKK'ê hatibû xemilandin dan ser milê xwe û anîn cihê merasîmê. Piştî deqeyek rêzgirtinê dirûşmên 'Şehîd namirin', 'Bijî Serok Apo', 'PKK gel e, gel li vir e' hatin berzkirin. Birayê Dehşetê HPG'î, Yahya Dehşet anî ziman ku birayê wî tu caran neheqî qebûl nekiriye, li hember zilm û neheqiyê berê xwe daye çiyê. Yahya Dehşet wiha got: "Riya te riya me ye. Bila çavê te li paş nemîne. Ji bo em di riya te de bimeşin soz didin, da ku ev gel bigihêje azadiya xwe."

Piştî axaftinan girseyê cenaze girt û berê xwe dan Elkê. Di rê de gundî derketin ser rê, slogan berz kirin û cenaze silav kirin. Cenazeyê ku bi sedan wesayîtan anîn Elkê birin nexweşxaneya dewletê ya Elkê. Li vir girseyê alên PKK, HPG û Konfederalîzma Demokratîk vekirin. Serokê rêxistina BDP'ê ya Şirnexê Bakî Katar li vir axaftinek kir û wiha got: "Ji ber ku gelê me, li ciwanên wêrek ku bi salan in li van çiyayan li hember zilmê têdikoşin, xwedî derdikevin ez spasiyên xwe pêşkeş dikim."


Bölgedeki kavgaların arka planı! - DİHA

Bölgede ölümlü kavgalar son günlerde artış gösterirken, Sosyolog Adnan Fırat, kavgaların altında yatan iki önemli hususun olduğunu, bunlardan birinin Kürtlerin tarihsel olarak toprakla olan bağı ve ikincisinin de yaşanılan siyasi süreçle alakalı olduğunu söyledi.

Bölgede son zamanlarda özellikle Diyarbakır, Muş ve Batman'da aileler arasında çıkan kavgalarda onlarca yurttaş yaşamını yitirirken, bir o kadarı da yaralandı. En son Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde yaşanan ve 8 yurttaşın yaşamını yitirdiği bu kavgalardaki artışın en önemli nedeninin; PKK'nin geri çekilmesi olduğu belirtiliyor. PKK'nin bölgede sorunların çözümünde halk tarafından kabul gören bir başvuru mercii olduğunu belirten Sosyolog Adnan Fırat, artış gösteren bu olayların çözümüne yönelik devletin tapu kadastro noktasında yapacağı uygulamaların öneminin yanı sıra PKK'nin de çözüm üretici politikaları uygulamaya koyması gerektiğini dile getirdi. Bölgede yaşanan kavgaların altında yatan iki önemli hususun olduğunu, bunlardan birinin Kürtlerin tarihsel olarak toprakla olan bağı ve ikincisinin de yaşanılan siyasi süreçle alakalı olduğunu dile getiren Fırat, tamamıyla PKK'nin geri çekilme sürecine bağlanmasının doğru olmadığı tespitinde bulundu. Kürtlerin yerleşik bir kavim olarak toprakla ilişkili olarak yaşadıklarını belirten Fırat, "Toprağı ekip direk topraktan ürün almışlardır. Bu yüzden de sosyolojik olarak toprak Kürtlerde çok önemli bir hususa denk gelmektedir. Topraktan elde edilmiş ürünleri işletme değil de direk toprağı ekip elde etme açısından düşünüldüğünde Kürtler, geleneksel kültürel kodları açısından toprağa bağlı bir kavimdir. Yaşanan bu olaylarda bunun izlerine rastlanabilinir" diyerek, son yıllarda planlı ya da plansız bir şekilde köylere dönüşlerin arttığını, bunun da bir arazi sorunların yaşanmasına zemin hazırladığına dikkat çekti.

'Çekilmeden önce bu düzeyde yaşanılmıyordu'

PKK'nin geri çekilmesiyle paralel olarak bu kavgaların artmasını "ilginç" olarak değerlendiren Fırat, "Bu tür olaylar daha önceki süreçte bu düzeyde yaşanmıyordu. Dolayısıyla yani toplumbilimcilerin tabi ki dikkatini çeker ama yine de PKK'nin silahlı güçlerinin çekilmesiyle bu olaylar arasında yüzde yüz ilişki kuramayabiliriz. Ama bundan sonraki devamına bakmak gerekiyor. Sonraki süreçte eğer devam ederse tamamen bununla açıklayabiliriz. Ama kesin olan bir şey varsa kırsalda PKK'nin bir hâkimiyeti vardı, geri çekilmeyle birlikte bunun azalmasının yarattığı bir takım sıkıntıların da ortaya çıkması görünen bir durumdur. Bunu inkâr edemeyiz" değerlendirmesi yaptı.

'Aşiretçilik eskisi gibi oluşmaz'

Artış gösteren olayların "aşiretçilik" üzerinden okunmasının yanlış olduğunu belirten Fırat, "Aşiret daha geniş planda ele alınması gereken daha tarihsel arka planı olan bir durumdur. Eskisi gibi bir aşiret yapısının Kürdistan'da tekrar oluşma şartları ortadan kalkmıştır. Kürtler önemli oranda şehirleşmiş, bir ölçüde bireyselleşmiş bir halktır artık. Üretim ilişkileri değişti, Kürtler teknik ve teknoloji ile tanıştılar. Aynı düzeyde oluşması mümkün değil" dedi.

'PKK bölgede başvurulan mercii'

Kürtlerin özellikle PKK'nin hâkimiyetinin hissedildiği bölgelerde devletin silahlı birimlerinden çok "PKK'nin silahlı birimlerinden çekiniyorlardı ya da bir mercii olarak onları görüyorlardı" diyen Fırat, "Dolayısıyla bu kabul edilen güç noktasında da bize bir adres göstermiş oluyor. Zaten PKK pratiğinde son 30 yılda biz de gördük. Bu tür tartışmaların ve kavgaların önüne geçildi. Bu halk tarafından da biliniyordu. Önemli oran da bunun önüne geçildi. PKK'nin silahlı güçlerin geri çekilmesi ile de bunların açıklanması mümkündür ama tamamının değil. Bir kısmının bununla açıklayabiliriz, fakat olgunun tamamını bununla açıklamak biraz zor olacak" diye konuştu.

'Şiddet 30 yıllık savaşın yansıması'

Bölgede otuz yılı aşkın süredir devam eden çatışmalı ortamının şiddeti bir çözüm aracı olarak algılanmasını sağladığını ifade eden Fırat, "İnsanların silahlı kurduğu ilişki şiddete verdiği anlam bunun gibidir. Kürt toplumunun yaşamış olduğu savaş koşulları gayet tabi ki şiddetin daha çözüm getirici bir araç olarak algılanmasını sağlamış olabilir. Dolayısıyla son 30 yıllık savaş koşulları da Kürtlerin bir kısmının şiddetle ilişkisinin bu tür örneklerle ortaya çıkmasına ortam hazırladığını söyleyebiliriz" dedi.

Bu kavgalara neden olan arazi sorunların bertaraf edilmesi gerektiğini, bunun da sorumluluğunun devlette olduğunu dile getiren Fırat, "Kürtler toprak ile ilişkilerini şiddeti kullanacak düzeyde kullanmamalıdırlar. Bu olguya denk gelecek çözümler ve formasyonlar üretmek zorundayız. Arazi kavgalarıyla gidilecek bir yer yok. Daha çok kendi doğalında Kürtlerin ulaşacağı bir mecradır. En çözüm üretici husus PKK'nin devreye girmesi ve taraflara bu konuda sağduyu çağrısı yapıp özellerde ilgili uygulamalar gerçekleştirmesidir. Çünkü biz son 30 yıllık süreçte anladık ki Kürtlerin itibar ettiği, sözünü dinlediği devletten çok PKK'dir, PKK'nin yerel birimleridir. Resmi olmayan ama sosyalde karşılığı olan PKK'nin buna ilişkin politikaları yürütmesi, uygulamalara gitmesi bunu bir gündem olarak önüne koyması gerekiyor. Çünkü gerçekten son zamanlarda yaşanılan olaylar geleceğe ilişkin kaygı duymamız için yeterli sebeptir. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı" diye konuştu.'Divê Kongreya Neteweyî dawî li nakokiyên navxweyî bîne' - ANF
 
Hevserokê PÇDK'ê Diyar Xerîb da xuyakirin ku divê kongreya neteweyî dawî li nakokiyên navxweyî yên hêzên Kurd bîne û destnîşan kir ku bi kongreyê re Kurd dikare di nava hevsengiyên herêmê de cih bigirin. Xerîb ji bo sîstema Başûrê Kurdistanê jî bal kişand ser girîngiya avakirina destûreke bingehîn a demokratîk.

Hevserokê PÇDK'ê Diyar Xerîb ji kovara Kurdistan Report a li Elmanyayê mehane tê weşandin re axivî û Kongreya Neteweyî ya Kurd a di çend hefteyên din wê were lidarxistin û rewşa rêveberî û pirsgirêkên pergalî yên Başûrê Kurdistanê nirxand.

KONGREYA NETEWEYÎ DIKARE KURDAN DI NAVA HEVSENGIYÊ DE BICIH BIKE

Hevserokê PÇDK'ê Diyar Xerîb da xuyakirin cîhan û bi taybetî jî Rojhilata Navîn di nava krîzeke mezin de ye û ji ber daxwazên gelan û pêşketina zanist, teknolojî û aboriyê re, sîstemên heyî êdî nikarin mîna berê xwe birêve bibin. Xerîb bal kişand ser guhertinên li herêmê rû didin û destnîşan kir ku lidarketina Kongreya Neteweyî ya Kurdistanê di demeke ewçend girîng de, gelekî watedar e.

Xerîb diyar kir ku Kongreya Neteweyî ya Kurd, ji aliyekî ve ji bo gelê Kurd dibe hêvî, li aliyê din jî dibe sedem ku hêzên deshilatdar polîtîkaya xwe ya der heqê Kurdan de di ber çavan re derbas bike. Xerîb destnîşan kir ku bi vê yekê re, gengaze Kurd roleke aktîv bileyzin û di hevsengiyên herêmê de cih bigire.

KONGRE YEKITIYA KURDAN E, NE LI DIJÎ TI DEWLETÊ YE

Hevserokê PÇDK'ê Diyar Xerîb ragihand ku armanca sereke ya kongreyê; li ser bingeha parastina nasnameya çandî û siyasî ya Kurd, lihevkombûna beşên cûda yên civaka Kurd e. Xerîb anî ziman ku Kongreya Neteweyî ne li dijî ti hêz û dewletê ye û bibîr xist, ku Komîteya Amadekar a Kongreyê ragihandiye ku ewê ji welatên cîran û hêzên cîhanê re vexwendînameyan bişînin. Xerîb diyar kir ku heta ji hêzên derve ti helwesteke neyînî li pêşberî kongreyê nehatiye nîşandan.

"DIVÊ KONGRE DAWÎ LI NAKOKIYÊN NAVXWEYÎ BÎNE"

Hevserokê PÇDK'ê Diyar Xerîb da xuyakirin ku Kongreya Neteweyî dikare vîn û stratejiyeke hevpar a Kurdan ava bike û bi vê yekê re Kurd dikarin siyaseteke aktîvtir bimeşîne. Xerîb der heqê nêzîkatiya li kongreyê de jî ev nirxandin kir:

"Divê em di vê kongreyê de li ser hin peywir û prensîbên demokratîk li hev bikin. Ji bo dawî li nakokî û hevqebûlnekirina hêzên Kurd bê anîn, pêwîste ev yek bibe bingeh û pîvanên têkoşîna demokratîk a hundurîn. Kongre bi tenê nayê wateya mijarên neteweyî. Li gel mijarên neteweyî, divê guftugo li ser pîvan û prensîbên demokratîk bên kirin. Mijarên neteweyî û prensîbên demokratîk pêwîst bi hev re bên nirxandin."

"TINEBÛNA DESTÛRA BINGEHÎN A HERÊMÊ, SEDEMA PIRSGIRÊKAN E"

Hevserokê PÇDK'ê Diyar Xerîb der barê mijara paşvexistina hilbijartina Serokatiya Herêmê û gotûbêjên li ser taloqkirina hilbijartinên meclîsa bajaran de bal kişand ser girîngiya destûra bingehîn. Xerîb got, "Sedema van hemû pirsgirêkan tinebûna Destûra Bingehîn e. Ji ber vê yekê deshilatdariya herêmê xwe dixe şûna qanûn û destûra bingehîn. Rêveberî jî li gorî têgihîn û pêdiviyên xwe nêzî pêvajoyê dibe."

"SEDEMA PAŞVEXISTINÊ RÊVEBERIYA HERÊMÊ YE"

Xerîb ragihand ku sedema sereke ya paşvexistina hilbijartinan rêveberiya herêmê ye û û got, "Rêveberiyê xwest projeyeke destûra bingehîn a beriya çar sal û nîvan amade kiribû pêşkêşî referandûmê bike. Li gorî vê destûrê jî Mesûd Barzanî careke din dikarîbû xwe weke namzetê serokatiyê nîşan bide. Nerazîbûnên li hemberî vê rewşê hatin nîşandan bûn sedem ku ji bo sererastkirinên destûrê bên kirin, dema Serokatiya Barzanî were dirêjkirin. Lê diviya bû ev kar par bihata destpêkirin û hilbijartinên serokatiya herêmê û meclîsa bajaran nehatiba paşvexistin."

Xerîb diyar kir ku ew weke PÇDK li ser bingeha avakirina destûreke demokratîk, pêkanîna edaleta civakî, bidawîkirina sextekarî û çareseriya pirsgirêkên civakî û neteweyî dixebitin û di bingeha karê wan ê hilbijartinê de jî wê ev hebe.Cizre ve Ankara’da Rojava eylemleri - ANF
 
Cizre’de halk toplantısı, Ankara'da ise düzenlenen yürüyüş ile Rojava'daki katliamlar kınanarak buradaki devrime destek verildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde belediye tarafından Rojava devrimine destek için halk toplantısı yapıldı. Cudi Mahallesi Halk ve Taziye Evi'nde gerçekleştirilen toplantıya Cizre Belediye Başkanı Mustafa Gören, belediye meclis üyeleri, MEYA-DER yöneticileri, BDP yöneticilerinin yanı sıra çoğunluğu kadınlardan oluşan çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda konuşan Cizre Belediye Başkanı Mustafa Gören, Rojava halkının büyük bir mücadele sonucu direne direne gerçekleştirdiği devrimi kutladıklarını belirterek, "Halkımızın gerçekleştirdiği devrimi çekemeyen Esed Rejimi ve El Kaide ve El Nusra gibi çeteler halkımızın gerçekleştirdiği devireme gölge düşürmek istiyorlar. Bunun için halkımızı katlediyorlar. Tüm Kürt halkının bu çetelere karşı tek yürek olarak Rojava halkına sahip çıkması gerekiyor. Irak Federal Kürdistan Bölgesi yönetiminin de Rojava halkına sahip çıkarak Kürt kardeşlerine sınır kapılarını açmaları ve kardeşlerini kucaklamaları gerekiyor" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Cizre Belediyesi'nin 4 yıllık faaliyetleri anlatıldı.

ANKARA’DA 'ROJAVA HALKI YALNIZ DEĞİLDİR' SLOGANI

Ankara’da ise HDK Ankara Meclisi, "Rojava halkı yalnız değildir" sloganı ile Yüksel Caddesi'nden Sakarya Caddesi'ne yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte "Ey insanlık Rojava'da yaşanan katliama sessiz kalma dur de" pankartı açılırken, sık sık, "Kahrolsun El Nursa, Yaşasın YPG", "Diren Rojava seninleyiz", "Katil AKP elini Rojava'dan çek" sloganları atıldı. Yürüyüşte ayrıca Rojava'da çeteler tarafından katledilen Kürt çocuklarının fotoğrafları da taşındı. Yürüyüşe DEMEP (Demokratik Emek Platformu) üyeleri de destek verdi. Yürüyüşün ardından Sakarya Caddesi'nde açıklama yapan Mehmet Ali Tosun, Rojava'nın dört bir yandan kuşatıldığını belirterek, "Rojava halkı kuşatılmışlık ve yokluklar içinde devrimini büyütmeye devam ederken dünya hala kör ve sağır. Dünya Rojava'daki katliamlara sessiz kalmaya devam ediyor" dedi.

AKP hükümetinin Rojava'ya yönelmiş saldırıları desteklediğini aktaran Tosun, Türkiye üzerinden Rojava'ya gönderilen çetecilere askeri eğitimin verildiğine dikkat çekti. Tosun, AKP iktidarının iki yüzlü bir politika yürüttüğünü sözlerine ekleyerek, "AKP bir yandan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan ile görüşürken diğer yandan, Rojava katliamının bir parçası olmaya devam ediyor" diye konuştu. Tosun, YPG öncülüğündeki Rojava direnişi her gün yeni mevziler elde ettiğini vurgulayarak, YPG'nin zafere doğru gittiğini söyledi. Tosun, HDK olarak Rojava'nın yanında olduklarını dile getirerek Rojava halkının yalnız olmadığını belirtti.

Açıklamadan sonra oturma eylemi gerçekleştirildi.


Li dijî çeteyan berxwedan - Yeni Özgür Politika

Navenda Çapemeniya Yekîneyên Parastina Gel (YPG) ragihand ku êrîşên komên çete ku hin faşîstên Ereb jî piştgiriya wan dikin bi awayekî bê exlaqî didomin.

Navenda Çapemeniya YPG'ê, destnîşan kir ku ji pêr êvarê de li herêmên Serêkaniyê, Çilaxa û Girkê Legê di navbera hêzên wan û komên çete de pevçûnên dijwar qewimîne û di encama pevçûn de 59 çete hatine kuştin û 2 tang hatin rûxandin. Di daxuyaniyê de hate gotin ku 3 şervanên YPG'ê jî birîndar bûne.

Di berdewama daxuyaniyê de hat diyarkirin ku komên çete hêzên xwe yên Şam, Dêraz û Reqayê bi tang û çekên giran anîne herêmê û ev tişt hat gotin: “Hovîtiya wan gihîştiye wê merheleyê ku têkiliyê bi rejîmê re deynin û bi hevre êrîşî me bikin. Bombebarana Dêrik û Girkê Legê jî nîşana vê yekê ye. Ev êrîş bi armanca têkbirina destkeftiyên gelê Kurd ku di dema şoreşê de hatine bidestxistin û valakirina herêmê ya ji pêkhateyên wê pêk tên. Her wiha dixwazin herêmên Rojava dagir bikin.”
Di daxuyaniyê de tê destnîşankirin ku dewleta Tirk û cîranên wê jî bi ambargoya ku li ser rojavayê Kurdistanê didin meşandin piştgiriya êrîşan dikin. Hat gotin ku li hemberî van êrîşên hovane hêzên navnetewî jî bêdeng in. Der barê pevçûnên ku pêr ve didomin de jî agahî hatin dayinî û hat diyarkirin ku pevçûn li Serêkaniyê, Çilaxa, Rimêlan û derdora Dêrikê didomin.

Kuştî li pey xwe hiştin 

Di daxuyaniyê de li ser şerê li herêma Serêkaniyê jî hat rawestandin û ev agahî hatin dayîn: “Şevê berîn çeteyên El Nusra, Artêşa Azad û hin çeteyên girêdayî wan, ji aliyê Til Xelefê ve êrîş pêk anîn. Li ser berxwedana YPG'ê şer derket. Di encama şer de 13 çete hatin kuştin. Êrîşkaran cenazeyên xwe hiştin û reviyan. Li aliyê din komek çete êrîşî gundê Çava yê di navbera Dirbêsiyê û Serêkaniyê de ye û şêniyên wê êzidî ne kirin. Di êrîşê de malên gundiyan şewitandin. Li ser vê yekê hêzên YPG'ê mudaxele kirin û di encamê de 19 çete hatin kuştin, bi dehan birîndar bûn, wesayîtek doçka hat rûxandin û gund hat rizgarkirin.”Di daxuyaniyê de hat gotin ku di encama şerê li herêma Serêkaniyê de şervanek û di şerê li Çilaxa de jî 2 şervanên YPG'ê şehîd ketine.

27 çete hatin kuştin

Der barê şerên li herêma Çilaxa û Girkê Legê de jî ev agahî hatin dayîn: “Li gundê Sefa yê bajaroka Çilaxa jî komên çete bi tangan û çekên giran êrîş pêk anîn. Li ser vê yekê YPG'ê bersiv dan û pevçûn derketin. Di encama pevçûnan de 16 çete hatin kuştin, tangek û wesayîtek doçka hat rûxandin. Li derdora Girkê Legê, li gundê Sikeriya komên çete êrîş pêk anîn, lê di berxwedana YPG'ê de 11 êrîşkar hatin kuştin, tangek û wesayitek doçka hatin ruxandin.”
Di dawiya daxuyaniyê de bang li gel hat kirin ku hemû nakokiyên xwe deynin aliyekê û bi yek dengî li dijî êrîşên çeteyan bibin yek.

YPG’ê soza tolhidanê da gel

Meclisa Leşkerî ya YPG’ê a li Kobanê der barê pevçûnên li herêma rojavayê Kobanê de daxuyaniyek da û diyar kir 2 ciwanên welatparêzên ku bi YPG’ê re li dijî çeteyan şer dikirin û 2 şervanê YPG’ê ku têkilî bi wan re qut bûbû şehîd ketine.
Meclisa Leşkerî ya YPG’ê di daxuyaniyê de diyar kir ku di 4’ê tîrmehê de, dema komên çete êrîşî gundên Qenaya û Îlecax Eban kirine pevçûn li herêma rojavayê Kobanê dest pê kiriye û heta 18’ê tîrmehê dom kiriye. Di daxuyaniyê de hat gotin pevçûn û berxwedana li dijî êrîşên komên çete li gundên wekî Qordiyan, Çeqel Wêran, El Boraz, Dugirman û Sehil Iwênê belav bûne. Di daxuyaniyê de hat gotin ku di şerê bi rojan de berxwedaneke dîrokî hatiye nîşandan.
Di daxuyaniyê de hat gotin ku di roja 2’emîn a pevçûnên li gundê Qenaya têkiliya hêzên YPG’ê bi 4 şervanan re qut bûye û wiha got: “Di pevçûnê 13 rojan de têkiliya me bi 4 şervanên me re qut bû, piştî lêkolînê hat hînbûn ku şervanên me Ciwan Efrîn û Mistefa Mehmûd Bozan ku di nava 4 şervanên me yên windayî de bûn, şehîd ketine. Der barê 2 şervanên me yên din de jî lêgerîn hîn didome û dema me agahî bidest xistin em ê bi raya giştî re parve bikin.”
YPG’ê di dawiya daxuyaniyê de diyar kir ku ew soz didin gelê xwe, ew ê 4 şervanên ku ji bo parastina welatê xwe canê xwe dan, ji bîr nekir û ew ê tola wan hilînin. 


Dört bölgede çatışma - Yeni Özgür Politika

Serêkaniyê, Çilaxa, Girkê Legê ve Dêrik bölgesinde çetelerle yaşanan ve halen devam etmekte olan şiddetli çatışmalarda 59 çete mensubu öldürüldü, 2 tank da darbelendi. Çatışmalarda 3 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.

YPG Basın Merkezi, 19 ve 20 Ağustos tarihlerinde Rojava'nın 4 ayrı bölgesinde yaşanan çatışmalarla ilgili açıklamada bulundu. Açıklamaya göre çeteler, Şam, Dêraz, Raqqa’daki güçlerini tank ve ağır toplarla Rojava bölgesine kaydırdı.

Irak-Şam İslam Devleti /El Nusra, Özgür Suriye Ordusu ve bunlara bağlı bazı çete grupları, 19 Ağustos akşamı Til Xelef bölgesinden Serêkaniyê’ye saldırı düzenledi. YPG güçlerinin saldırıya anında karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışma sonucu 13 çete öldü.

Çava kurtarıldı

Çeteler Dirbêsiyê ile Serêkaniyê arasında bulunan ve Êzîdî Kürtlerin yaşadığı Çava Köyü'ne saldırı düzenledi. Saldırıda köylülere ait birçok ev yakıldı. Olay üzerine YPG güçleri müdahalede bulundu. Müdahale üzerine yaşanan çatışmada 19 çete mensubu öldü, onlarcası da yaralandı. Doçka silahın bulunduğu bir aracın da imha edildiği çatışmalar sonucunda, Çava Köyü çetelerden kurtarıldı.

27'si öldürüldü

Çilaxa’ya bağlı Sefa Köyü'nde ise çeteler tank ve ağır silahlarla saldırı düzenledi. YPG güçlerinin saldırıya karşılık vermesi üzerine şiddetli çatışmalar meydana geldi. Çatışmalarda 16 çete mensubu öldürülürken, bir tank ile doçka silahın bulunduğu bir araç darbelendi.
Girkê Legê’nin Sikeriya Köyü'ne saldıran çetelerle meydana gelen çatışmada ise 11 çete üyesi ölürken, bir tank ile bir doçka aracı darbelendi.

3 YPG'li yaşamını yitirdi

YPG, Sêrekaniyê bölgesindeki çatışmalarda bir YPG savaşçısı, Çilaxa'da ise 2 YPG savaşçısının yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Çatışmalar dün de sürdü

Yerel kaynaklar, Çilaxa bölgesindeki çatışmalrın dün de sürdüğünü bildirdi. Buna göre, Sefa, Yûsifiyê ve Sukeriya köylerine yönelik çetelerin gerçekleştirdiği saldırılara YPG güçleri karşılık verdi.
Girê Sipî (Til Ebyad) bölgesine ise El Nusra çeteleri ve Özgür Suriye Ordusu'na bağlı taburlar, önceki akşam 18.00'da Sûsik ve Çelbe köylerine saldırıda bulundu. Sabaha kadar devam eden çatışmalarda çeteler çok sayıda kayıp verdi. Bölgedeki çatışmalar dün de yer yer devam etti.


Diyarbakır polisinden Nusra itirafı: BİLGİMİZ DAHİLİNDE - Özgür Gündem

El Kaide’ye bağlı El Nusra, Amed başta olmak üzere Bölge’nin birçok yerinde ve Kürtlerin yoğun yaşadığı kentlerde açıkça örgütlenme çalışması yürütürken polis, faaliyetlerden haberdar olduklarını ve müdahale etmediklerini söylüyor

POLİS GÖZETİMİNDE FAALİYET

Kürt gençlerini ‘cihad’ adı altında örgütleyip Rojava’ya gönderen El Nusra bağlantılı kişiler Amed’de “Allah’ın askerleriyiz” propagandası yapıyor. Polis, kendilerine başvuran ailelere ise El Nusra’ya ‘terör listesi’nde olmadığı için müdahale etmediklerini söylüyor

KÜRESEL ‘CİHAD’ AĞI

İskandinav ülkelerinde de yüzlerce genç, ‘cihad’ adıyla El Kaide’ye bağlı gruplar için savaşmak üzere Suriye ve Rojava’ya gönderiliyor. PYD Avrupa Temsilcisi Zuhat Kobanî, Avrupa ülkelerinin savaşa gönderilen gençleri bilinçli olarak engellemediğini söylüyor

AKP ile El Nusra poz verdi

AKP’nin Rojava’da halka dönük katliamları yürüten El Nusra üyeleri ile ilişkileri fotoğraflarla gözler önüne serildi.  Serêkaniyê’ye dönük saldırılarda temel rol oynayanlardan Nawaf El Beşir ile AKP Riha Milletvekilleri Seydi Eyüpoğlu ve Abdulkerim Gök aynı karede görüntülendi
 
Çete faaliyeti polis denetiminde

Rojava’da Kürtlere karşı savaştırılan ve katliamlar gerçekleştiren El Kaide’ye bağlı El Nusra çetesi Amed’de Kürt gençlerini tuzağa düşürüyor. Çeteler, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün bilgisinde bu faaliyetleri yürütüyor.  “Allah’ın askerleriyiz, Suriye’deki Kürtler kafirdir” diyerek lise ve üniversite çağındaki gençleri kandırarak saflarına eleman kazandırmaya çalışan örgütün faaliyetlerine Amed polisi ise göz yumuyor. Kardeşini örgütün elinden kurtarmaya çalışan Mehmet Kartal, son yıllarda internet üzerinden bazı gruplarla tanışan kardeşinin El Kaideci şahıslarla ilişkisi olduğunu öğrenmelerinin ardından polise başvurduklarını söyledi.

Polis: El Kaide’den haberdarız

Çocuklarını kurtarmak isteyen Kartal ailesine, polisin örgütün faaliyetlerinden haberdar olduklarını ancak bu gruplara terör listesine alınmalarının ardından müdahale edebileceklerini söylediğine dikkat çekti. Kartal şunları ifade etti: “El Kaide’nin ne denli tehlikeli olduğunu halkımız da biliyor. Son aylarda da Suriye Rojava’da Kürt yurttaşlarına yönelik saldırılarındaki acımasızlıklarını biliyoruz. Kürtleri neredeyse kâfir ilan edip saldırıyorlar. Özellikle Ortadoğu’da tahakküm kurmak isteyen bu örgütü kesinlikle Kürt kentlerinden kovmalıyız. Kürtlerin namusunu helal kılan anlayışı bu topraklarda asla barındırmamalıyız. Gençlerimizi kandırıp ölüme yollama fırsatı vermemeliyiz.” Kürt ailelerine de çağrıda bulunan Kartal, ailelerin çocuklarını bu katil örgütlerden korumaları gerektiğini söyledi.

Saldırıların baş aktörü AKP’li vekille aynı karede

Geçen yıl Kasım ayından bu yana Serêkaniyê’ye yönelik saldırılarda temel rol oynayanlardan biri olan Nawaf El Beşir ile AKP’li vekiller aynı karede görüntülenirken, AKP’li Menderes Atilla de El Nusra’cılarla poz verdi. BDP’li Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, İstanbul’da Türkiye Barış Meclisi toplantısında AKP’liler ile El Kaide bağlantılı El-Nusra çetecileri arasındaki ilişkiyi “gülümseyen” bir fotoğrafları ile deşifre etti.

Arslan, toplantıda yaptığı konuşmada, elindeki fotoğrafı göstererek, “Bu bir suç halidir. Bunlar otellerde, polis evlerinde ağırlandılar. Halen sınırdan geçirilip bir yerlerde besleniyor, korunuyor” dedi. Sosyal ağda paylaşılan iki ayrı karede ise AKP’li vekillerin çetecilerle yan yana oldukları görülüyor. Fotoğraflardan birinde AKP Riha Milletvekilleri Seydi Eyupoğlu ve Abdulkerim Gök, AKP’li Menderes Atilla ve çete lideri Nawaf El Beşir yer alıyor. Bir büroda çekilen resimde Nawaf El Beşir, Eyyüpoğlu ile Atilla arasında duruyor. Nawaf El Beşir, Kasım 2012’den Serêkaniyê’ye yönelik başlatılan saldırıların temel aktörlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda Deyr Ezzor bölgesindeki önde gelen Bakkara aşiretinin lideri olan Nawaf el-Beşir, iddialara göre 2012 yılı içerisinde Serêkaniyê’ye saldırı planını oluşturulduğu MİT görevlileri ve Türk subaylarının katıldığı bir toplantıda yer almıştı. Bu plan için Türk devletinin 2 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtilmişti.

Xelaka ji mirovan hat avakirin - Azadiya Welat

BDP’a Amedê ji bo piştgiriyê bide gelê Rojava û bala mirovan bikişîne ser êrîşên çeteyan ku li hemberî gelên Rojava pêk tên li ser bircên Amedê ji mirovan xelekên ji zîncîrê ava kir
BDP’a Amedê ji bo piştgiriyê bide gelê Rojava û bala mirovan bikişîne ser êrîşên çeteyan ku li hemberî gelên Rojava pêk tên li ser bircên Amedê ji mirovan xelekên ji zîncîrê ava kir.
Di çalakiyê de Hevserokê BDP’ê Selahattîn Demîrtaş Hevseroka BDP’ê Gulten Kişanak, parlementer û şaredarên BDP’ê Komeleya Pîr Sultan Abdal, HDK, ESP, KESK, KADEP û gelek nûnerên saziyên sivîl û bi hezaran gel li ber bircên Amedê amede bûn. Piştî ku parlamenter û gel çûn ser bircên Amedê û xeleka ji mirovan ava kirin, Hevserokê BDP’ê Selahattîn Demîrtaş axaftinek kir.
Demîrtaş diyar kir ku ew ji bo piştgiriyê bidin Şoreşa Rojava li ser birçên Amedê xeleka ji mirovan ava kirine. Demîrtaş beriya ku balê bikişîne ser Şoreşa Rojava, silavên Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan, ên di hevdîtan dawî de ji gel re rê kiribûn şand. Demîrtaş anî ziman ku Şoreşa Rojava di Rojhilata Navîn de wekî gulek sor vekiriye û wiha got: “Şoreşa ku li Rojava pêk hatiye tenê erdnîgariya Sûryeyê eleqeder nake, hemû çar perçeyên Kurdistanê eleqeder dike. Divê em wekî kurd xwedî li Şoreşa Rojava derkevin. Kêmasiya me ew e ku em baş li Rojava xwedî dernekevin.”
Demîrtaş da zanîn ku ew ne tenê li gelê Rojava xwedî derdikevin, her wiha li hemû gelên bindest, ên li Îran, Misir û Fîlîstînê jî xwedî derdikevin û axaftina xwe wiha domand: “Gelê Rojava li taxan û kolanan dixwaze xwesariya xwe ava bike, lê hêzên tarî nahêlin ev xweserî pêk bê û dixwazin bi êrîşên çeteyan Şoreşa Rojava vala derxin. Ez li vir bang li kesên ku li hemberî komkijiya çeteyan bêdeng dimînin dikim bila nebêjin em mirovin, em wan ji mirovan nahesibînin. Kesên ku ji Dîlok û cihên din piştgiriyê didin van çeteyên ku serê zarok û ciwanan jê dikin, dê rojek hesabê vê yekê bidin. Bila ji çeteyan re nebêjin ‘cihad’ ên ku komkujiyan pêk bînin tu car mafdar nîn in.”
Demîrtaş di dawiya axaftina xwe de got dê rojek Rêberê Gelê Kurd Abdullah Ocalan jî li ser bircên Amedê gelê xwe silav bike.


Çar hezar û pêncsed girtî bi mirinê re rû bi rû ne - ANHA

Dorpêçkirina girtîgeha Miselmiyê ya Helebê ku ev demeke ji aliyê komên çeteyên El-Nusra û hin tabûrên Artêşa Azad ve didome. 4 hezar û 500 girtiyên di girtîgehê de bi mirinê re rû bi rû ne. Hate hînbûn ku girtiyan li dijî rayedarên girtîgehê xwepêşandan pêk anîne û di encama mudaxeleya rayedarên girtîgehê de 20 girtî hatine qetilkirin.

Girtîgeha Miselmiyê ku ev demeke dirêje ji aliyê komên çeteyên dewleta Îslamî ya Iraq û Şam/Cebhet El-Nusra û hin tabûrên Artêşa Azad ve hatiye dorpêçkirin, rastî êrîşan tê. Girtîgeha ku derdora 4 hezar û 500 girtî têdene bi mirinê re rû bi rû ne.Her wiha girtî bê xwarin, av û derman jiyan dikin. Tevî van zehmetiyan girtî rastî zext û şideta rayedarên girtîgehê tên û îşkence li wan tê kirin.

20 girtî hatin qetilkirin

Hate hînbûn ku gelek girtî nexweş ketine û nayên derman kirin. Li gorî agahiyên ji hundirê girtîgehê hatine bidestxistin li dijî zextên rayedarên girtîgehê girtiyan xwepêşandan lidarxistine. Girtiyên ku xwepêşandan lidar xistine rastî mudaxeleya raydarên girtîgehê hatine û di encamê de 20 girtî hatine kuştin.

Çavkaniyekî ji hundirê girtîgeha Miselmiyê bi riya telefonê agahî dan ANHA’yê û ev tişt anî ziman: ‘‘Beriya çend rojan girtiyan li dijî kiryarên rayedarên girtîgehê xwepêşandan lidar xistin. Rayedarên girtîgehê mudaxeleyî xwepêşandana girtiyan kir û di encamê de 17 girtî hatin kuştin û 3 girtî ji ber îşkenceya rayedarên girtîgehê hatin qetilkirin.’’

Her wiha hate hînbûn ku welatiyê bi navê Şukrî Xalid Umer di girtîgehê de ji ber bê xwariniyê bê hêz bûye û jiyana xwe ji dest daye.

‘Di girtîgehê de zêdeyî 300 zarok hane’

Heman çavkanî da zanîn ku girtîgeha Miselmiyê ji bo sê hezar girtiyan hatiye amadekirin. Hêzên rêjîma Baas derdora çar hezar û pêncsed kes di girtîgeha Miselemiyê de bi cih kirine û ev tişt got: ‘‘Ji ber vê yekê jî cihê girtiyan pir tenge, di girtîgehê de jin jî hene û bi dehan zarokên ku di girtîgehê de ji dayik bûne hene, pêdiviya wan bi şîrê zarokan heye. Zêdeyî 300 zarokên ku temenê wan jêrî 18 salî di girtîgehê de hatine girtin û rewşa wan jî pir xirabe.’’

‘Ceyran, av û xwarin tune ye’

Heman çavkanî destnîşan kir ku ev demeke dirêje av û ceyran di girtîgehê de tune ye û wiha got: ‘‘Di girtîgehê de av û ceyran tune ye. Hemû xetên ceyranê di encama êrîşan de hatin qutkirin. Her wiha depoyên avê vala bûne. Girtî nikarin xwe bişûn. Xwarin jî tune ye. Xwaringeha girtîgehê nema xwarinê bi sîstematîk dide û ev dibe sedema nexweşî û bê hêziya girtiyan.Her wiha xwaringeheke taybet jî ku di girtîgehê de hebû vala bûye. Ger ku ne vala be jî ji ber ku malbat nikarin serdana girtiyan bikin, pereyên girtiyan tune ye ku tiştekî ji xwe re bikirin.’’

‘Girtî bi mirinê re rû bi rû ne’

Çavkanî diyar kir ku nexweşî di nava girtiyan de zêde bûye û nayên dermankirin û ev tişt anî ziman: ‘‘Gelek girtî nexweş ketine û nayên derman kirin. Rewşa gelek ji nexweşan giran bûye. Heyva Sor û Komeleya Xwedî Derketina li girtiyan hewl didin  ku alîkariyan bigihînin girtîgehê, lê ji ber pevçûnên li derdora girtîgehê nikarin alîkariyan bigihînin girtîgehê.’’


Türkiye’nin taciz ve tecavüz bilançosu - JINHA

Türkiye’de son 10 yılda ciddi oranda arttığı belirtilen taciz ve tecavüz vakaları her gün yeni bir olayla karşımıza çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı verilerine göre son 15 yılda 241 polis, 91 asker, 17 özel timci, 15 korucu, 45 gardiyan tecavüzden yargılandı. Fakat hiçbiri ceza almadı. Ayrıca kadınları istismar eden erkeklerin yüzde 83’ünü de eşler oluşturuyor.

Sadece 2002-2008 arası 62 bin kadına kayıtlara geçen tecavüz olayı yaşanırken, Adalet Bakanlığı’na göre katledilen kadınların sayısı son 7 yılda yüzde bin 400 yükseldi. 2002 yılı kayıtlarına 66 olarak geçen kadın katliamı sayısı, 2007 yılında 1011 olarak saptandı.

Tecavüze uğrayanların yüzde 50’si 18 yaş altında ve bunlardan yüzde 10’u erkek çocuktur. 5–10 yaş arası çocukların yüzde 55'i ensest mağdurudur. 10–16 yaş arası çocukların yüzde 40’ı ensest mağdurudur. Cinsel saldırganların yüzde 75'i tanıdık biridir. Ensest olaylarında faillerin yüzde 50'si öz baba, sırasıyla da amcalar enişteler, ağabeyler, dedeler ve dayılardır. Acil yardım hattını arayan kadınlardan yüzde 57'si fiziksel şiddete, yüzde 46,9'u cinsel şiddete, yüzde 14,6'sı enseste ve yüzde 8,6'sı tecavüze maruz kaldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan basına verilen bilgiye göre 2010 yılının ilk 7 ayında Türkiye’de kadına karşı işlenen suçlarda büyük artış yaşandığı belirtilmektedir. 2010 yılının ilk 7 ayında 226 kadın katledildi.

Aynı dönem içinde cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar kapsamında 478 kadın tecavüze maruz kalmış, 722 kadın taciz edilmiş, aile içi şiddet kapsamında 6423 kadın şiddete maruz kalarak hastanelik olmuştur.

TÜİK verilerine göre tecavüz ve taciz gibi cinsel saldırı suçlarında son beş yılda yüzde 30 artış meydana gelmiştir. Buna göre; 2006’da 528, 2007’de 473, 2008’de 577, 2009’da 652 kadın tecavüze uğrarken,
2006 yılında 489, 2007 yılında 540, 2008 yılında 589, 2009 yılında 624 cinsel taciz olayı yaşanmıştır.

Kadınlar, korktukları için şikayetçi olmuyor

2005–2010 yılları arasında, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıya maruz kalmış, bu kadınların yüzde 40’ı hiç şikâyetçi olmamıştır. Kadınların korktukları için şikâyetçi olamadıkları da istatistiklere geçen bilgiler arasındadır.

Ocak 2009’da yayımlanan Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Raporunda ise; en yüksek şiddet oranının Kuzeydoğu Anadolu ve Orta Anadolu’da olduğu belirtilmiştir. Evli kadınların yüzde 15’i eşinin cinsel şiddetine maruz kaldığı raporda yer almaktadır. En düşük oran yüzde 9 ile Marmara, en yüksek oran ise yüzde 29 ile Kuzeydoğu Anadolu olarak görülmektedir. Fiziksel şiddet yaşayan kadınların oranı yüzde 42 olup, en sık 40–59 yaş grubu şiddete maruz kaldığı da raporda belirtilmiştir. Kadınları istismar edenlerin yüzde 83'ünü eşler oluşturdu.

'Her yıl 10 bin kadın tecavüze uğruyor'

2009-2011 yılları arasında toplamda 29 bin 980 tecavüz suçu işlendi. Bu tablo her sene ortalama 10 bin kadının tecavüze uğradığını ve bu tecavüzlerin çoğunun toplu tecavüzler olduğunu göstermektedir. Bu sayılar sadece adli mercilere yansımış olanlardır. Kadınların taciz ve tecavüz sonrası korkup sustuklarını, susturulduklarını, faillerin cezasız kalacağını bildiklerinden dolayı çoğu zaman intihar ettiklerini düşünüldüğünde ise, bu sayıların aslında en az ikiye katlanması gerektiğini görmek mümkün.- (Gülşen Koçuk)


Gözaltındaki BDP’li gençlere: Gezi’ye niye katıldın? - ROJACIWAN

BDP İstanbul Gençlik Meclisi, gençleri, AKP hükümetinin yönelimlerini boşa çıkarmaya çağırırken, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise, gençlere “Gezi’ye niye katıldın?” gibi sorular yöneltildiğini ifade ederek, “Bu sorular bile niyeti ortaya koyuyor” dedi.

BDP İstanbul Gençlik Meclisi, dün ve bugün İstanbul’da Kürt gençlere yönelik düzenlenen operasyonlara ilişkin BDP il binasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP İstanbul İl Eş Başkanları Arife Çınar ve Emrullah Bingül’ün yanı sıra HDK Gençlik Meclisi’nden de temsilciler katıldı. Toplantıda BDP İstanbul gençlik Meclisi adına açıklamayı Burhan Gündüz okudu. Gündüz, tutuklama ve gözaltıların gerekçesinin “politik Kürtler” olmaları olduğunu ifade ederek, “Biz gençlik olarak politik faaliyetlerimizde suç sayılacak hiçbir şeyi kabul etmiyoruz. Zira uyuşturucuya, fuhuşa, yozlaştırmaya, asimilasyona karşı durup mücadele etmenin suç olarak kabul görülmesi bir yana, toplumsal sorumluluğun bir gereğidir” dedi. “AKP’nin tüm yönelimlerine rağmen toplumumuza karşı sorumluluğumuz gereği mücadelemizi yükselteceğiz” diyen Gündüz, AKP’nin bu tür samimiyetsiz yaklaşımlarının sürece zarar verdiğine işaret etti. Gündüz, tüm gençleri, komün ve meclislerde yer alarak AKP hükümetinin yönelimlerini boşa çıkarmaya çağırdı.

‘Kürt gençlere Gezi soruldu’

BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül ise, gençliğin siyasal çalışmaların yanı sıra sosyal çalışmalar yaptığı bir dönemde bu operasyonun yapılmasının manidar olduğunu kaydederek, Kürt gençlerinin sistem tarafından tüketilmek istendiğini söyledi. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de, gençlere yönelik operasyonların kendilerini düşündürdüğünü vurgulayarak, “KCK adı altında düzenlenen operasyonlar da gençlik üzerinden başlamıştı. Binlerce kişi demokratik siyasetin dışında bırakıldı” dedi. Tuncel, gözaltına alınan gençlere, “1 Mayıs’a neden katıldın?”, “Gezi’ye niye katıldın?” gibi sorular yöneltildiğini ifade ederek, “Bu sorular bile niyeti ortaya koyuyor” dedi. Medyada yer alan, Eylül ayıyla beraber yeni bir halk ayaklanması oluşacağı yönündeki yorumları anımsatan Tuncel, “Hükümette Eylül sendromu oluşmuş durumda. Onun öncesinde yapılması manidardır” dedi. “Hala halkımızda güven sorunu yaşarken bu tür durumlar güveni sarsmakta, çözüm sürecini olumsuz etkilenmektedir” diyen Tuncel, gençliğin önemine ve demokratik siyasete katılmasının önemine işaret etti.


'Ceylanpınar'da yoksulluk, Serekaniye'de bombalar' - Etkin Haber Ajansı

Türkiye Barış Meclisi'nin Rojava'da yaşanan katliamlara ilişkin basın toplantısında konuşan Rojavalı mülteci Fedime Şeyuo, "İki ateş arasında kaldık. Burada yoksulluk, Rojava'da bombalar" dedi.

Türkiye Barış Meclisi (TBM) Rojava'da El Nusra çetelerinin Kürtlere dönük katliamlarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Cezayir Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya TBM Dönem Sözcüsü Hakan Tahmaz, Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, Suriyeli gazeteci Berzan İso, Rojava'lı mülteci Fedime Şeyuo ve akademisyen Erhan Keleşoğlu katıldı.

'ARAP BAHARI KIŞA DÖNÜYOR'

TBM adına hazırlanan açıklamayı okuyan Tahmaz sözlerine, "Ortadoğu'da 'Arap Baharı' sanki kışa dönüyor, ateş her yere sıçramak üzere. Mısır'daki askeri darbe son yılların en vahşi katliamlarını yapıyor" ifadeleriyle başladı.

Rojava'da da vahşet yaşandığını kaydeden Tahmaz, "Türkiye'nin bir yandan diyalog geliştirirken, diğer yandan Rojava Kürtlerine dönük el-Nusra cephesinin saldırıyla ilişkili olması barış için büyük bir hatadır" dedi. Tahmaz Rojava halkının özgür iradesine saygı duyulması gerektiğini vurgulayarak, Ankara ve Erbil hükümetlerine sınır kapılarını açma çağrısında bulundu.

'KARŞIYA DÜŞEN HER BOMBA CEYLANPINAR'I DA YARALIYOR'

Tahmaz'ın ardından söz alan Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan ise, Ceylanpınar'da seken kurşunlar ve provokasyon atışları sonucu şimdiye kadar 4 kişinin hayatını kaybettiği ve 30'dan fazla kişinin yaralandığını belirtti. Ceylanpınar'da iki türlü mağduriyet olduğunu da ifade eden Arslan bu mağduriyetleri şöyle açıkladı: "Serekaniye ile aramızda sadece bir demiryolu var. Karşıya düşen her top, buradaki akrabalarını da aynı şekilde yaralıyor."

Arslan El Nusra cephesinin sık sık provokasyon atışları yaptığını vurgulayarak, ilçede kurşunlanmamış ev ve dükkan kalmadığını belirtti. Arslan bu provokasyon atışlarının gerekçesine ilişkin ise, "Bölgede halklar arasında çatışma çıkarmaya çalışıyorlar. Kürt Arap çatışması çıkarmaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

AKP'LİLERİN ÇETECİLERLE FOTOĞRAFLARI

AKP'nin el-Nusra cephesine destek verdiğini de hatırlatan Arslan, AKP Ceylanpınar Belediye başkan aday adayının el-Nusra çetecileri ile çekilmiş fotoğraflarını gösterdi. Devlet yetkililerinin el-Nusra çetecileri ile gizli toplantılar gerçekleştirdiğini de ifade eden Arslan, yeni dönemde okulların açılamayabileceğini de sözlerine ekledi.

'BULGUR DIŞINDA BİR ŞEY KALMADI'

Suriyeli gazeteci Berzan İso ise, el-Nusra ve Irak-Şam İslam Devleti çetelerinin halklar arasında çatışma çıkarmaya çalıştıklarını yineledi. Çetelerin köyleri tehdit ettiklerini kaydeden İso, Kürtleri işkence ederek infaz ettiklerini belirtti.

İso sözlerine şöyle devam etti: "El Kaideci gruplar bir yandan Esad rejiminin saldırılarına sessiz kalıyor, öte yandan Kürtlere katliam uyguluyor. Til Abyad'ta PYD'li birine selam verdikleri gerekçesiyle yüzlerce Kürt'ü rehin aldılar. Şeriat Mahkemesi'ne sevk ettiler. PYD ile ilişkileri varsa infaz edecekler. Afrin'e kadar geniş bir bölgede savaş ve kaos var." Rojava'da büyük bir açlık ve yoksulluk da olduğunu sözlerine ekleyen İso, "Bölgede bulgur pilavı dışına hiçbir şey yiyemiyoruz" dedi.

'ÖSO REJİMLE ÇATIŞMA AZALINCA KÜRTLERE YÖNELDİ'

İso'dan sonra söz alan Rojavalı mülteci Fedime Şeyuo ise Kürt kadınlarının Esad rejiminin zulmünden en çok zarar gören kesim olduğunu hatırlattı. Şeyuo, "Bizim için ne kültür vardı ne de sanat. Çocuklarımızın kimliği bile yoktu" dedi. Rojava'da ise açlık, yoksulluk ve korku ile mücadele etmek zorunda olduklarını kaydederek, "Rejime karşı sesimizi çıkarmak için sokaklara dökülmüştük. Araplara ve diğer halklara da çağrı yaptık Esad zulmüne karşı mücadele etmek için. Ancak ÖSO kuvvetleri, rejimle çatışmaları azalınca Kürt mahallelerine saldırmaya başladı" dedi.

'İKİ ATEŞ ARASINDA KALDIK'

Rojava'dan göç eden mültecilerin ise çok zor şartlarda yaşamaya çalıştıklarını ifade eden Şeyuo, "Kamplarda maddi sorunlar arttıkça kadın simsarları ortaya çıkmaya başladı. Kadınları köle olarak vermeye çalışıyorlar" dedi. Ceylanpınar'da kefalet belgesi denilen belgelerle ancak ilaç alabildiklerini ifade eden Şeyuo sözlerine şöyle devam etti: "2 ateş arasında kaldık. Burada fakirlik, yokluk ve hastalık hayatı çekilmez hale getirdi. Oraya geri dönünce de bombalar var. Can güvenliğimiz yok. Ceylanpınar halkı da başta bize sahip çıkmıştı ancak artık onlar da bizi istemiyor."

'ORTADOĞU'DAKİ ZENGİNLİKLER HALKLARA BOMBA OLARAK DÖNDÜ'

Son olarak konuşan Erhan Keleşoğlu ise, "Soğuk Savaş'ın ardından Ortadoğu'ya yeni bir şekil verileceği malumdu. Emperyal güçler arasındaki mücadele Ortadoğu'yu bir savaş alanı haline getirdi. Halklar hem Ortadoğu'daki otokratik rejimlerden hem de emperyal güçlerden çok çekti. Ortadoğu topraklarının altındaki zenginlikler halklara bomba olarak geri döndü" dedi.


Kürkçü: Ben Gençleri Değil, Polis Beni İsyana Teşvik Etti - Bianet

Kürkçü, Antalya’dan İstanbul’a yürüyen Adalet Yürüyüşçülerine karşı gerçekleşen ve kendisinin de yaralandığı polis saldırısıyla ilgili “Polis de Vali de panik atak içinde; her türlü kontrolü kaybetmiş gözüküyorlar” dedi.
 
Adalet Yürüyüşçüleri Polis Saldırısını Anlatıyor

“Polisin saldırıdan önce yol kesmesinin de gerekçesi de yoktu. "Adalet Yürüyüşçüleri" altı gençti; gösteri yürüyüşü, hatta barışçı bir eylem dahi yapmıyorlardı. Sadece kaldırımdan yürüyorlardı. Dolayısıyla polis baştan sona usulsüz ve kanunsuz davrandı. Sadece bir paranoyayı yansıtan bir durumla karşı karşıyayız. Polis ve İstanbul Valisi panik atak geçiriyorlar. Bunlar her türlü kontrolü, itidalli davranış yeteneğini kaybetmiş gözüküyorlar.”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Antalya’dan yürüyüşe çıkan ve 32 gün yürüdükten sonra dün akşam saatlerinde Taksim’de basın açıklaması yapmak isteyen gençlere Gümüşsuyu’nda uygulanan polis saldırısını bu sözlerle değerlendiriyor.

Kürkçü, polisin çok yakın mesafeden yoğun şekilde kullandığı gaz nedeniyle vücudunda oluşan yanıkların iyileşmeye başladığını, sağlık durumunda ciddi bir olumsuzluk olmadığını söyleyerek söze başlıyor.

“Yanıklar dünkü kadar acı vermiyor ama polis saldırısı sonucu Gümüşsuyu’nda merdivenlerden yuvarlanan gençler oldu. Polis saldırıp gençleri merdivenden yuvarladı. Kimseyi gözaltına almayıp sonra orayı terk etti. Bugün 12.30’da basın toplantısı yapacağım ve bu konuları değerlendireceğim.

“Hem vali hakkında hem de emniyet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuyorum. Ayrıca İçişleri Bakanı’na soru önergesi de vereceğim.
“Nereye gidersem gideyim polis geçmemi engelledi”

Polisin gazlı saldırısının başlamasının ardından kendisinin geçişini engellediklerini dile getiren Kürkçü, “Nereye gidersem gideyim önümü kapatmaya ve beni geçirmemeye çalıştılar” dedi.

“Biz sözü konusu olduğumuzda dokunulmazlık hakkı onların hiçbir zaman saygı gösterdikleri bir şey olmadı. Mümkün mertebe polisleri gençlerden uzak tutmaya çalıştım ama onlar da yerde oturdukları için başarılı olamadım. Tam o esnada gözümün ortasına gaz sıkılınca kıpırdayamaz hale geldim, gözümü de açamadım.

“Emniyet görevlileri, çevik kuvvet amirleriyle müdahaleden önce görüştüğümüzde Gezi Parkı’na girmek yasak diyorlardı. Ben de oranın Gezi Parkı değil İTÜ önündeki cadde olduğunu söyledim. Dolayısıyla burayla ilgili valilik kararı olup olmadığını sordum.

“Onlar da Gezi’ye her türlü yürüyüşleri önlemekle görevliyiz dediler. Gençler de kaldırımdan yürüdüklerini söyledi. Bunun engellenmesi üzerine insanlar yere oturdu ve polisler de bu şekilde eylem yapılamayacağını söyledi. Orada gençler eylem de yapmıyordu.

“Polis bana gençleri isyana teşvik etmememi söyledi. Ben de o andan itibaren beni polisin isyana teşvik ettiğini söyledim.
“Bu şekilde yolun sonunu bulamayız”

Kürkçü’ye Başbakan Yardımcı Bekir Bozdağ’a Nevşehir’de yapılan yumruklu saldırıyı hatırlatıyoruz ve milletvekillerine dokunulmazlıkları konusunda farklı standartlar uygulanıp uygulanmadığını soruyoruz.

“Elbette kimse Bekir Bozdağ’a veya herhangi bir vekile şiddet kullanmasın ve vekiller işlerini yapabilsinler. Fakat burada tuhaf standartlar var.

“Bozdağ kendisine yapılan muamelenin kanunsuz olduğunu düşünerek o kişilerin hemen tutuklanması gerektiğini, hatta arkasında örgüt olması gerektiğini ileri sürüyor. O zaman ben de bana karşı yapılan kanunsuz muamelenin arkasında örgüt aramalıyım.

“Kamu gücünü, devlet gücünü, yetkisini kötüye kullanarak işlenen suç aslında bir sivil yurttaşın hiçbir yetkiye dayanmadan işlediği suçtan daha vahim. Burada da aynı normların uygulanması gerekiyor.

“Fakat biz bu gibi duyarlılıklar beklemiyoruz. O nedenle ben Bozdağ’ın veya onun savunucularının bizimle ilgili hak savunuculuğu rolü oynayacaklarını düşünmüyorum. Bu da kendilerine yakışır zaten.

“Eylemciler ‘Her yer Taksim her yer direniş’ diye sesleniyorlar. İçişleri Bakanlığı ve polisler de ‘Her yer Taksim her yer terörist’ demiş oluyorlar böylece, Neticede kendi yargılarına ve akıllarına göre Gezi ile irtibatlı gördükleri her şeyi Türkiye’nin her yerinde yasaklama hakkını kendilerinde görüyorlar. Ben bu şekilde yolun sonunu bulabileceğimizi hiç düşünmüyorum.”


Li ser îdarekirina rojavayê Kurdistanê digel hikûmeta Suriyeyê dicive - Rojeva Kurd

Hevserokê Koma Civakên Kurdistanê (KCK) Cemîl Bayîk digel hevserokê Partiya Jiyana Azadîya Kurdistanê (PJAK) heval Xalid digel berprisên hikûmeta rijêma Suriyeyê dicivin.

Rojnameya Wşe di hijmara xwe ya îro ya roja çarçûemiyê de di nivîse ku, çend çavkaniyan jê re eşkere kiriye ku, Cemîl Bayîk hevserokê KCKê û Heval Xalid hevserokê PJAKê li Suriyeyê li Qamîşloyê digel berprisên surî cviyane.

Wan çavkaniyan ku, nexwestine navê xwe diyar bikin, eşkere kirye ku, li Qamîşlo çend civîn di navbera KCK û berprisên siyasî û îstîxbarata rijêma Beşar Esed pêkhatine û Cemîl Bayîk û hevalên xwe bi agadariya hikûmeta Îraqê bi rêya Mûsilê çûyne Suriyê.

Li gor rojnameya Wşe, Bayîk û berprisên hikûmeta Şamê li ser awayê îdarekirina hermên kurdan gotûbêj kiriye û bi hev re rêkeftinek îmz akiriye ku, di ayndeyeke nêzîk de derencamên wê rêkeftinê dê diyar bin û piraktîze bikin.


Berxwedana gelê Rojava sînoran nas nake - Xendan

Girgê Leg`ê - Îro demjimêr 1:30 xuleyan piştî nîvro, Yekîneyek YPG'ê çalakiyek li dijî navenda komên çekdar a li nêzî gundê Sefa ya herêma Girkê Legê ku ji vir êrîşên xwe pêk tînin hate lidarxistin û di encama çalakiyê de tangek û 2 wesayîtên Doçkahilgir têkşikandin, her wiha tangek hate derbkirin û bi dehan endamên .

Li gor daxuyaniya YPG di encama çalakiyê de tangek hate rûxandin, yek hate derbkirin, 2 wesayîtên Doçkahilgir jî hatin rûxandin û bi dehan endamên komên çekdar hatin kuştin û birîndarkirin û gelek endamên van koman jî reviyan e.

Serêkaniyê - Welatiyên ku dixwestin bi armanca bazirganiyê li herêma sînor a Serêkaniyê derbasî Bakurê Kurdistanê bibin, ji aliyê leşkerên Turk ve hatin gulebarandin ku di encama gulebaranê de welatiyekî jiyana xwe jidest da û yek jî birîndar bû.

Dirbêsiyê - Li Dirbêsiyê bi dehan jin li ber Navenda Perwerde û Hişmendiya Jinê ya Dirbêsiyê hatin cem hev, polîtîkayên rayedarên Başûrê Kurdistanê ku li ser deriyê Sînor ê Sêmalka dimeşîne û siyaseta vekirina deriyê sînor ji bo koçberiyê şermezar kirin.

Jinan pankartên binivîsa (Na Jibo Polîtîkayên Sêmalka, Berxwedana Rojava Berxwedana Rumetê Ye, Embargo Jiyana Me Ranawestîne ) vekiribûn. Jinan helwesta hukûmeta Başûrê Kurdistanê û siyaseta ku li ser Deriyê Sêmalka dimeşîne şermezar kirin û banga vekirina deriyê Sêmalka ji bo alîkariyên mirovî kirin.


Cenevre konferansı hazırlıkları tamamlanmak üzere - Rizgarî Online

Birleşmiş Milletler, “Suriye’deki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunması” amacıyla düzenlenmesi planlanan ikinci Cenevre Konferansı hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu duyurdu.BM Genel Sekreterinin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Oscar Fernandez-Taranco yaptığı açıklamada konferans hazırlıklarının sürdüğü ve sona yaklaştığını söyledi.Taranco, uluslararası toplumun siyasal sürece katılım konusundaki kararlılığını sürdüreceğini umduğunu ifade ederken daha fazla ayrıntı vermedi.

ANF´nin kaydettiğine göre,”Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen konferansta Esad idaresinin yerine bir geçiş hükümeti kurulması çağrısında bulunulmuş ancak bu çağrı Şam tarafından kabul edilmemişti.
İkinci konferans konusunda ABD, Rusya ve Çin arasında birçok görüş ayrılıkları bulunuyor. Konferansa Rojava’daki Kürt gruplarının da katılması bekleniyor.”


Şanda kongreya neteweyîya Kurd li Rojava rastî êrişa komên terorîst hatiye - Peyamner

Li Rojavayê Kurdistanê şanda kongireya netewîya Kurd ku bi mebesta amadekirina raportekê li ser rewşa Rojavayê Kurdistanê serdana navçeyan kiriye, rastî êrişên grupên çete hatiye.

Ajansa Firatnewsê ya nêzîkî PKK belavkiriye ku roja duşembîyê 19/8 şanda kongreya neteweyîya Kurd ku bo lêkolîn derbarê rewşa Rojava û dengoyên komkujîya Kurdan bi destê komên terorsît de, serdana Rojavayê Kurdistanê kiriye, rastî êrişê hatiye û êriş ji aliyê grupên çekdar ve ku bi çete binav dibe êrişî şanda kongireya netewî ku bi mebesta lêkolînê li komkujiyaên li dijî Kurdan serdana wan navçeyan kiriye kirine.

Ajansê amaje bi wê yekê jî kiriye ku şanda kongireya netewî ji bajarê Dêrîkê çûye navçeya Girkê Legê û li herêma şer lêkolîn destpê kirine û ji aliyê çetan ve êrişî wan hatiye kirirnê ji aliyê hêzên YPG`ê ve bersiv hatiye dan û 2 tangên grupên çete têkbirine.

Hatiye diyarkirinê ku êrişa komên çete li derdora gundê Yusifiyê bi çekên giran û qenasan gule li otombêlên şandê barandine.Li rojhilatê Kurdistanê firotina gurçikan zêde bûye - RÛDAW 

Li Îranê û bi taybet li rojhilatê Kurdistanê, ji ber jarî û belengaziyê firotina gurçikan her ku diçe zêde dibe û herî zêde jî li parêzgehên Sine û Kirmaşanê ev diyarde tê dîtin.

Ji ber nebûna kar her wiha jarî û belengaziyê xelkê Îranê bi taybet xelkê rojhilatê Kurdistanê endamên laşê xwe bi taybet gurçikên xwe difroşin û pê debara xwe dikin.

Li parêzgehên Sine û Kirmaşan ên rojhilatê Kurdistanê jî diyardeya firotina gurçikan her ku diçe zêde dibe û li gorî rêjeya serjimêriyê asta firotina gurçikan li van her du parêzgehên Kurdistanê ji Tehrana paytexta Îranê jî zêdetir e.

Sosyolog Xalid Tewekulî ku xelkê bajarê Seqiz ê rojhilatê Kurdistanê ye, derheqê sedema firtona gurçikan ji aliyê xelkê ve ji Rûdawê re got: “Ji ber jarî û bêkariyê xelk gurçikên xwe difroşin û pê debara xwe dikin, her wiha ji ber ku sîstema tenduristiya Îranê nikare çavdêriya wan nexweşxaneyan bike ku pêwîstiya wan bi gurçikan heye.”

Tewekulî diyar kir ku di warê felsefî de jî leş wek amûrekê bo bidestxistina dahatê bikar tê.

Li gorî qanûnên Îranê, kirrîn û firotina endamên leş azad e, ji ber wê jî gelek kes di “bazara reş” de li ser gurçikan bazirganiyê dikin. Tişta balkêş ew e ku dema yekê biryar da gurçikên xwe bifroşe li nexweşxaneyên hikûmetê de gurçikên xwe derdixe.

Nirxa her gurçikekî li Îranê 15-25 milyon tûmen (nêzîkî 5000-9000 dolar) ye lê li navendên fermî mirov dikare bi 7 milyon tûmen (nêzîkî 2000 dolar) gurçikan bikirre.

Dema kesek dixwaze gurçikên xwe bifroşe reklam dike: hejmara telefona xwe, grûpa xwîna xwe û hinek caran jî navê xwe li ser dîwaran yan jî li ser kaxezekî dinivîse û li dîwaran dide.

Li gorî amarên fermî yên saziyên tenduristiyê yên îranî, niha herî kêm 35 hezar nexweşên ku gurçikên xwe ji dest dane (bi sedemên cur bi cur) bi sîstema diyalîz tên dermankirin. Ev di demekî de ye ku tenê 3300 makîneyên diyalîzê li Îranê heye ku ev jî bersiva wan nexweşan nade.

Li gorî amara rêveberiya encumena parastina nexweşên gurçikan a Îranê, kesên ku gurçikên xwe difroşin herî zêde temenê wan di navbera 25-26 sal de ye.


Sûriyê: Komkujiya bi çekên kîmawî - Avesta Kurd

Wezareta Karên Derve diyarkir ku îdîayên ku li Suriyê çekên kimyewî hatine bi kar anîn divê zû bên ronî kirin û piştre wiha got: "eger îdîa rast bin divê cemawera navneteweyî li hember vê hovitiyê helwesta xwe bidanî holê û bertekên xwe nîşan bide."
 
Di daxuyaniyê de hat gotin ku, "nûçeyên derheqê êrîşên li Suriyê yên ku ji hêla hêzên rejîmê bi çekên kimyewî ve duh şevê herêma Gota rojhilat û rojavaya Şamê pêkhatî û têde bi sedan sîvîlan jiyana xwe wenda kirî bi awayek xemgîn tên şopandin."

Di daxuyaniya de hat diyarkirin ku divê îdîa tavilî bên ronî kirin û dûr de wiha dom kir: "Mîsyona Lêkolînê ya NYyê ya ku hê jî xebatên xwe yên li herêm didomîne divê îdîayan lêbikolîne û belgeyan biderxîne. eger îdîa rast bin divê cemawera navneteweyî li hember vê hovitiyê helwesta xwe bidanî holê û bertekên xwe nîşan bide."
Li gor îdîayan li herêma Gota Rojhilatê ya Şamê, di êrîşên ku têde çekên kimyewî ji hêla hêzên Esed ve hatî bi kar anîn de 635 kesan jiyana xwe ji dest da.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
 
 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.