MUSUL-KERKÜK-SÜZ KDP KÜRDİSTAN’I
Serbest Yazılar / 03 Aralık 2013 Salı Saat 13:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ile KDP arasında imzalanan Petrol-Doğalgaz boru hattı anlaşmasında Musul-Kerkük’ün satışının iddia edildi.

Türkiye ile KDP arasında imzalanan Petrol-Doğalgaz boru hattı anlaşmasında Musul-Kerkük’ün satışının iddia edildi.

KDP ile Türkiye arasında gerçekleşen 26 milyar dolarlık boru hattı anlaşmasının arkasında Musul ve Kerkük konusunda 2009 yılında yapılan gizli bir anlaşmanın olduğu ifade ediliyor.

2009 yılında Hewler’de yapılan bir toplantıda ABD ve İngiltere dış ilişkiler bakanlığı temsilcilerinin de hazır bulunduğu bir toplantıda KDP’nin Musul-Kerkük petrollerinden vazgeçmesi karşılığında Türkiye ile petrol çıkarma, boru hattı ve ikinci bir sınır kapısı konularında anlaşmaya varıldığı, bugün yaşanan gelişmelerin 2009 anlaşmasının ürünü olduğu belirtiliyor.

Gezi rehberinde Musul-Kerkük yok

Federal Kürdistan Bölge Hükümeti Şehir ve Turizm Bakanlığına bağlı Turizm Genel Konseyinin basın yönetimi tarafından hazırlanan ''BI XÊRHATINA KURDISTANÊ'' adlı gezi rehberindeki haritada Kürdistan şehirleri olan Musul ve Kerkük'ün çıkartıldığı orta çıktı.

Şehir ve Turizm Bakanlığının hazırlattığı gezi rehberinde Güney Kürdistan şehirleri sırasıyla ayrıntılı bir şekilde fotoğraflarla zenginleştirerek tanıtımı yapılırken Musul ve Kerkük Kürdistan sınırları içinde gösterilmiyor.Musul-Kerkük konusunda Türkiye başta olmak üzere ABD ve İngiltere ile yapılan gizli anlaşmalar gizlenirken gezi rehberi ve Kürdistan haritalarıyla Musul-Kerkük oldubittiye getirilerek bu durum Kürt kamuoyunda meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Haritalar Musul-Kerkük-süz

KDP tarafından daha önce basılan haritalarda Musul-Kerkük Kürdistan şehirleri olarak gösterilirken son dönemlerde basılan haritalarda Musul-Kerkük bulunmuyor. Okul ders kitaplarındaki haritalardan Musul ve Kerkük’ün çıkartıldığı belirtiliyor.Reşit Dîlan


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.