Halklarımıza ve Kamuoyuna!
Duyurular / 18 Eylül 2014 Perşembe Saat 13:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


IŞİD faşist çeteleri iki yıldır saldırıp direnişini kıramadıkları Kobanê’ye yeniden üç cepheden saldırmışlardır. YPG-YPJ savaşçıları karşısında aldıkları her yenilgiden sonra Kobanê’ye saldırılarını arttırmaktadırlar. IŞİD bu saldırıları yaparken Türk devletinin tutumundan da cesaret almaktadır. Kobanê’nin üç taraftan kuşatılmasını Türkiye de Kuzeyden tamamlamaktadır. Türkiye sadece Kuzey’den kuşatmayla yetinmiyor, IŞİD’e silah ve lojistik destek vermeye de devam ediyor. Kobanê saldırısında IŞİD’e ortaklık ediyor. IŞİD katliamlarına suç ortaklığı yapıyor.

Kobanê, tüm Kürt halkı ve  Ortadoğu halkları için kahramanca direniyor. Tüm insanlığın onuru için direniyor. Kobanê halkı bu direniş gücünü radikal demokrasiden alıyor. Örgütlü demokratik topluma dayanarak direniyor. Şimdiye kadarki direnişi tarihe geçmiştir. Kobanê’nin IŞİD'e karşı direnişi tüm halkların direnişine cesaret vermiş, güç kazandırmıştır. Bu nedenle intikam almak için Kobanê’ye saldırmaktadırlar. Tüm Kürdistan halkı ve Ortadoğu halkları kendileri için de savaşan Kobanê halkının yanında savaşa katılmalı ve direnmelidir.

Kobanê, II. Dünya Savaşında faşizme karşı savaşta kader belirleyici direniş olan Stalingrad direnişine benzer anlamda bir direnişi bugün IŞİD faşizmine karşı gerçekleştirmiş bulunuyor.

Kobanê, Rojava Devriminin direniş sembolü olduğu gibi, Kuzey Kürdistan devriminin de parçasıdır. Kobanê Suruç’tur, Suruç Kobanê’dir. Kobanê direnişi Rojava Devriminin savunmasını yaptığı gibi, Kuzey Kürdistan devriminin de savunmasını yapmaktadır. Dört taraftan kuşatılmış Kobanê, esas olarak da Kuzey Kürdistan'ın bir parçasıdır. Bu açıdan tüm Kuzey Kürdistanlılar Kobanê direnişine sahip çıkmalı, Kuzey Kürdistanlı gençler de Kobanê’ye gidip büyük tarihi, onurlu direnişe katılmalıdır.

Kobanê’nin Türkiye ile olan tüm sınırını halk tutulmalı, Türkiye'nin çetelere verdiği desteği durdurmalıdır. Türk devletinin çetelere verdiği desteği durduracak tek güç halkın direnişidir. Tüm Kuzey Kürdistan halkı ayağa kalkmalı, Kobanê’de IŞİD faşizmine geçit vermemelidir. “Faşizme geçit yok” sloganı tam da Kobanê’de dillendirilmeli ve pratikleştirilmelidir. Tüm devrimciler, demokratlar, vicdanlı insanlar Kobanê’de faşizme karşı omuz omuza savaşmalıdır.

 

Önderliğimizin tanımıyla IŞİD, kapitalist modernitenin gübreliğinde yetişmiştir. Kapitalist modernitenin Ortadoğu'daki ajan ülke rolünü oynayan Türkiye de besleyip büyütmüştür. Şu anda başta Kürtler olmak üzere tüm Ortadoğu halklarına karşı savaşmaktadır. Tüm faşistler gibi kendinden olmayan herkese düşmandır.

Bu nedenle tüm etnik ve dinsel topluluklar için tehlikeli sapkın bir örgüttür. IŞİD şu anda faşizmin en sapkın hali olarak halklara saldırmaktadır. Bu nedenle düne kadar IŞİD'i büyütenler bile bu faşist gruba karşı tutum almışlardır. Tam da II. Dünya Savaşındaki faşizme karşı kurulan geniş cephe dolaylı ve dolaysız IŞİD'e karşı kurulmaktadır.

Kuşkusuz IŞİD’i Ortadoğu halkları tasfiye edecek, bir kez daha IŞİD’lerin çıkmaması için Ortadoğu'yu özgür ve demokratik yaşama kavuşturacaktır.

Yaşasın Kobanê direnişi, yaşasın özgür ve demokratik Ortadoğu

18 Eylül 2014

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.