Güneş, Damla Damla Aktı Yaşama
Serbest Yazılar / 13 Kasım 2014 Perşembe Saat 13:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


Tarihten günümüze sanat; görünür kılmak için ortak aklın ve vijdanın beğenisini toplamak ister, ifadede maddeleşmek, rengte devrimsel bir gvernikaya, dağ başında  ve patikada ise toplumu şaha kaldıran şehit Mizginlerden,  yürekten gelen bir melodiyle genç bakışları direnişe devet eder.

Sanat; ilk şahlanışın ve direnişin adıdır. İlk doğum sancıları yaşayan insanlık, mağaraların duvarlarında ortak inançsal dışa vurumların kankırmızı rengiyle inancın resmine dönüşür. Kırmızı-kadın ve toplumu uyaran ve yaşama davet eden olur. İlk kadın ve erkeğin elleri renge dokunur, kavrar ve inanç mabetlerinde yaşamı kavrayan anakadının öğretilerine dönüşür. İlk duygular metafizikleşir, vijdana dönüşür. Toplum gölgelerde renglerle anlatıma koyulur.  Karanlığa inat toplumun sanatsal elleriyle yaşama ısık olur. Aydınlığın nuveleri sanat yoluyla toplumsallığın  aklına ve yüreğine filizlenir. Bir sarmaşık misali göğe yükselir, toplumsal kabullenişlerin formlarını insanlığa nakşetmeye durur.

En doğalın yaşandığı zamanlarda ilk ses klan olmanın en soylu duygusuyla notalara, renglere sığdırılır. Anakadın toprağa dokunduğu anda toplum yeşillenmeye başlar. Bir art bin yılların sanatsal devrimlerine  akmaya başlar. Kadın; toprağı havaya serptiği anda devrimin iksiri melodiler, renkler ve en çıplak sesler klanda kahkahaya durur. Artık bayram coşkusuyla anakadın örnek alınmıştır. Tüm evrenin halkalarına kendisini tabi kılmıştır. Daha fazla kenetlenmiştir yaşamın zincirine. Halkalanmıştır artarak klan. Tüm paklığıyla emzirilen toplum modelleşmiştir, kazılmaya başlamıştır aklın kıl tabletlerine. İklimler bedenleşiyordur artık.

Kadının elinden gök kusağı renkler akıyordur. Renkler ananehre coşmaya  durmuştur. Tüm toplum anakadının yaşam cemberinde halaya durmuştur. Yukarı mezopatamya  seslerle çınlıyordur. Ananehir damla damla formlaşmaya tabi tutmuştur insanı.

Kançanağı gözlerini yaşama dikmiştir sinsi artıkçı. Ve damlalar grileşmeye, patikalar  akmamaya başlamıştı.  Yaşam kütle kütle  buz tutmuştu sanki. Dallar köklerine  yabancı kılınmış, yaşam anakadının etrafında soğuk metalimsi duygusuyla  can yakmaya duruyordu. Toplumun yüregindeki ve beynindeki yollar kesilmiş,yaşamın kırmızı özsuyu, zifiri karanlıkta kamcılanıyordu. Toplum ve insanlık toprağın gıdasından kesilmiş, ılmık ılmık betonlara vurularak kendisine yabancılaştırılıyordu. Kadının ögretilerine kankırmızı renkler bulaştırılmıştı. Süt kadar temiz yaratımlar sandıklara kapatılmıştır. Yapraklar dökülmeye, kökler kurumaya başlıyordu.  Göz dikilmişti anakadının yaşamsal coşkusuna. Mabetlerdeki  inançlar hapsedilmiştir, klanın bedeni katran siyahına bulanmıştır. Oklar yaşamın kalbine dönmüştür. Yaşam kan kaybetmeye başlamış, gözlerin akı gıriye sürükleniyordu. Heleki genç yürekler kandırılıyor, saf tutmaya zorlanıyorlardır. Kadın-yaşam ve sanat palanparca  edilip tezgahların en gözde nesnesine dönüştürülmüştür…

Ne zamanki zaman kırkdokuzu, mekanlar amarayı göstermeye başlamıştı, tarih kapatıldığı yerden seslenmeye başlanmaya başladı. Beton sızlamaya, çatlamaya başlamıştır. Sesler yükselmeye başlamıştır kutsal kahverenginden. Aydınlık Karanlığa  savaşa durmuştur.

Ve an! Anda kadın! anda güneşin sesi  yükselmeye başlamıştı. Dağlarda melodiler, sıralanarak tozlu mekaplara dönüştüler. Her şey  ayrılığa ve ayrılmamacasına selama durmuştu sanki. Yaşamda kutsal amaranın parmak uçlarında mora sürülmüştü. Zirveler artık genç kadın ve erkek sesleriyle yeşillenmeye büyümüştü. Dağların rüzgarı, güneşin felsefesinden feyz alıyordu artık. Rüzgar havarileşmişti özgür yaşam paradigmasında . Tanrıça istar ve Zerdüst genç soluklara seslendi. Ve tüm gözler o an güneşte yüreklenmişti.

Kadın-toplum ve sanat damlamaya devam etti. Her yerde özgürlük çiçeklenmeye başladı. Güneş ışınlarıyla semaha duruverdı. Yürekler güneşle ısınmaya  başlamıştı çoktan. Tüm damlalar nehirleşmişti artık. Damla damla yeşil kök salmıştı dörde bölünmüş toprağa. Berrakça, duruca, gülümsemeye başlamıştı güneş ve kadın..

 Mordem Engizek

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER): Gunes  Damla  Damla  Akti  Yasama  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.