BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 04 Şubat 2016 Perşembe Saat 08:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basından derlediğimiz ve haberlerin 5N1K'larını esas alarak hazırladığımız sayfamızda gündemi artık daha rahat takip edebilirsiniz

Basından derlediğimiz ve haberlerin 5N1K'larını esas alarak hazırladığımız sayfamızda gündemi artık daha rahat takip edebilirsiniz.

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

TÜRKİYE'NİN RUSYA'YA KARŞI İLK YAPTIRIM KARARI

Türk Ekonomi Bakanlığı'nın yayınladığı rapora göre Ankara'nın en kısa zamanda Rus demir-çelik/metalürji sektörüne karşı yüzde 13,66 anti-¬damping vergilendirme getirilecek. Aynı önlem Çin, Japonya ve Slovakya'ya da karşı da alınacak. Türkiye’nin 2015'te toplam 2,15 milyar dolar değerinde 4,3 milyon ton sıcak haddelenmiş ürün ithal ettiği Rusya'nın ise bu ithalattaki payının yüzde 19,2 olduğu kaydediliyor. (21yyte-Rusya)

 

PUTİN, TÜRKİYE’YE KARŞI YAPTIRIMLARI ARTTIRMA TEHDİDİNDE BULUNDU

Rus Devlet Başkanı V. Putin, "Şu anda 300 Türk şirketinin Rusya'da sözleşmeleri bulunuyor. Bunların toplam tutarı yaklaşık 50 milyar dolar. Mevcut sözleşmeleri feshetmeme kararı aldık. Çünkü bu sadece Türk iktidarının eylemine verilmiş bir yanıt olmayacak, biz de bundan zarar görebiliriz. Ancak bundan sonra Türk şirketleriyle yeni anlaşma imzalamayacağız” diyerek yaptırım tehdidinde bulundu. (Mehr News-İran)

 

TÜRKİYE'NİN LAZKİYE EYALETİ İLE OLAN SINIR BÖLGESİ KAPATILDI

Türkiye, Lazkiye’nin kuzeyinde yer alan Rabia kasabasının Suriye rejim güçleri tarafından ele geçirilmesinin ardından bölge sınırını kapattı. (El Mayadin Tv-Suriye)

 

DAİŞ'DEN TÜRKİYE TAKTİĞİ: FUTBOL TARAFTARI GİBİ GİYİNİN!

DAİŞ’e katılmak üzere Türkiye’ye gelen ve çetelere örgütün, “Futbol taraftarları gibi giyinin ki fark edilmeyin, hafta sonu oynanacak maçların güzergahlarında seyahat etmeleri, takım formaları giyerek takımlara ait atkı takmaları talimatı verildiği kayıt edildi. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

 

DAVUTOĞLU: “SURİYELİ KÜRTLER CENEVRE'DE OLMALI AMA PYD...”

Türk Devleti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Esad kazanmıyor. Eğer Esad Şam’da oturmaya devam ederse hiçbir Suriyeli ülkesine dönmez. Bu bizim barış için temel şartımız. Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz. PYD'nin masaya oturmasına karşıyız. PYD, sadece Türkiye'nin değil Avrupa Birliği ve ABD’nin de terör örgütü kabul ettiği PKK'nin uzantısı” (Cnn International-ABD)

 

DAVUTOĞLU'DAN YPG'YE MÜDAHALE TEHDİDİ

Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in PKK ile PYD'nin ayrı değerlendirilmesi gerektiği yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Kendisiyle görüşeceğim. Yüz yüze konuşacağım. PKK ile YPG'nin ayrı olduğunu iddia etmek, Kandil'den Suriye'ye giden grupları, silahları, görmüyor olmak demek. YPG faaliyetlerinin kaynağı Kandil'dir, militanlar oradan gönderilir. Suriye sınırında yakaladığımız silahların önemli kısmında Suriye sızmalarının etkisi var. Washington'dan böyle görülebilir ama Türkiye'de öyle görülmez” diye konuştu. (Nerinaazad-Başur)

 

TÜRKİYE, “PYD CENEVRE’YE GELİRSE BOYKOT EDERİZ”

Türkiye, Cenevre’ye PYD’nin davet edilmesi halinde BM aracılıyla düzenlenecek Suriye görüşmelerini boykot edeceğini duyurdu. (Foreign Policy Dergisi-ABD)

 

AMERİKA: TÜRKİYE DAİŞ İLE MÜCADELEDE DAHA FAZLASINI YAPABİLİR

ABD Savunma Bakanı Carter, Türkiye'nin DAİŞ ile mücadelede daha fazlasını yapabileceğini “Türkiye, tarihi ve coğrafi olarak çok önemli bir konumda. Türkiye bizim dostumuz, NATO müttefikimiz, kendi topraklarının savunulması konusunda, en güçlü biçimde yanlarındayız. Ancak gerçek de şu ki, Irak ve Suriye ile paylaştığı uzunca sınırları var. Bu sınırlar, her iki yöne doğru yabancı savaşçıların geçişleri için en zayıf yerler. Dolayısı ile Türkler daha fazlasını yapabilirler" dedi. (İrib Haber-İran)

 

TÜRKİYE- ABD HANGİ KONULARDA MUTABIK KALDI?

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İstanbul’daki üçüncü gününde Dolmabahçe Sarayı’nda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile iki saat on beş dakika süren bir görüşme yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Satı Bahadır Köse ve Türk-Amerikan Dostluk Grubu Başkanı Ali Sarıkaya'nın da yer aldığı görüşmede Irak ve Suriye haritaları üzerinden durum değerlendirmesi de yapıldı.  Biden, “DAİŞ’le mücadele için daha iyi işbirliği yapmak, istihbarat toplamak, yerel kuvvetleri desteklemek için faaliyetleri destekleyeceğiz. DAİŞ’in Türk sınırlarına ulaşmasını engellemek için konuştuk. Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu tek tehlike DAİŞ değildir. PKK de vardır.’’ dedi. Biden, Davutoğlu’ndan sonra Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde Türk Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’la iki buçuk saat görüşme yaptı. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

2015'TE 1542 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ!

Türkiye’de 2015 yılında, 369 kadın öldürüldü. Öldürülenlerin 193’ü ise 18 yaşından küçük çocuk. 2014 yılında 1433 kişinin öldürüldüğü Türkiye’de geçen yıla göre yüzde 2’den fazla bir artış oldu ve 1542 kişi öldürüldü. (T24-Türkiye)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

PEŞMERGE ROJAVA SINIRINDA 

Roj Askerleri olarak adlandırılan Rojava’lılardan oluşan Rojava Peşmerge gücü Komutanı Yarbay Dilovan Robari, 26 Kasım’dan beri Rojava-Güney sınırında nöbet tuttuklarını kaydetti. (Kurdistan Gazetesi-Başur)

 

SURİYE REJİMİ RABİA’YI RUS DESTEĞİ İLE ELE GEÇİRDİ

Suriye rejimine bağlı ordu güçlerinin Rus bombardımanlarının da yardımıyla Rabia Kasabası’nı ele geçirdiği duyuruldu. Rabia’nın Türkmen ile Kürt Dağı arasında yer almasıyla büyük bir stratejik öneme sahip olduğu kaydedilirken, bölgenin alınmasının ardından çetelerin Türkiye’ye kaçtıkları belirtiliyor. Rabi 2012’den bu yana El Nusra ve diğer çete örgütlerin elindeydi. (Sputnik-Rusya)

 

ABD, SURİYE’DE NATO DESTEĞİ İSTEDİ

ABD, NATO ittifakının DAİŞ çetelerine karşı savaşa dâhil edilmesini istedi.  ABD, uçan komuta merkezi olarak da kullanılabilen erken uyarı sistemi (AWACS) ile donatılmış NATO keşif uçaklarının Suriye’  de görevlendirilmesini istiyor. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter 20’den fazla koalisyon üyesi ülkenin üç hafta sonra Brüksel’ de bir araya geleceğini açıklamıştı. 10-11 Şubat’ ta Brüksel’ de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı paralelinde 26 koalisyon ülkesinin savunma bakanlarını bir araya getirecek bir toplantı yapılması öngörülüyor.( İncanews-Amerikanın Sesi-ABD)

 

RUSYA’NIN SURİYE’DEKİ ASKER SAYISI 4 BİNİ AŞTI

Rusya'nın Suriye topraklarındaki asker sayısı ise 4 bini aştı.  Suriye’deki Rus üsleri ise şöyle; Akdeniz kıyısındaki tek üssü Suriye'nin sahil kenti Tartus'ta bulunuyor. Hamidiye Üssü'nde çok sayıda Rus savaş uçağı ve bin 700 Rus asker görev yapıyor. Lazkiye’de rejime ait Hmeymim hava üssü geçtiğimiz eylül ayında “ileri harekât merkezi” olarak yapılandırılarak 2 bin asker konuşlandırdı ayrıca yaklaşık 35 adet Su-24 ve Su-25 tipi savaş uçağı, 16 helikopter, 9 tank ve 2 karadan havaya füze sistemi üste konuşlandırıldı. 2015'in sonlarında Humus kenti yakınlarındaki El Şayrat hava üssünde ciddi bir yapılanmaya başlandı,  El Şayrat Havaalanı'nın ise 45 savaş uçağı barındırma kapasitesi bulundurduğu ve Palmira’ya yakın Tiyas’ta kurulan üstte ise 5 helikopter ve ekibin konuşlandırıldığı kayıt ediliyor. (Islah Haber-Suriye)

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

BARZANİ DAVET ETTİ YNK KATILACAK-GORAN KATILMIYOR

KDP’li Mesut Barzani’nin Güney’deki diğer partilerine davetine ilişkin YNK katılacağını belirtirken, Goran’ın katılmayacak. Toplantıda başkanlık sorunu, bağımsız Kürdistan referandumu ve ekonomik krizin gündeme gelmesi bekleniyor. (Rudaw-Başur)

 

KÜRT PETROLÜNE YABANCI FİRMA DENETİMİ

Başurê Kürdistan’ın yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle petrol gelirlerinin denetimini yabancı bir firma tarafından yapılacağı duyuruldu. Bakanlar Kurulu Sekreteri Amanc Rehim, hükümetin bu aşamada memur maaşlarının bir kısmını vererek, tasarruftan elden edilen gelirin adaletli bir şekilde dağıtmayı amaçladığını belirtti, Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, Kürdistan Bölgesi’nde personel ücretinin %48’i güvenlik birimlerine peşmerge, asayiş, polis ve %52’si de diğer memurlara gidiyor. (Başur-Rudaw)

 

GÜNEY HÜKÜMETİNDEN ELEKTRİK İTİRAFI

Günde 4 bin megavat üretim için özel bir sektörle anlaşma yapan Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Ahmed İsmail Termik Santrali projesinden alt yapı eksikliği nedeniyle anlaşmanın yarısı-2 bin megavat değerinde elektirik alıyor.  Proje maliyeti ise yıllık 3 milyar 400 milyon dolar. Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Yasin Hasan halka 24 saat içinde ortalama olarak 5 - 6 saatlik enerjinin verildiğini de böylelikle itiraf etti. (Rudaw-Başur)

 

IRAK ORDUSU İRAN-SURİYE-RUSYA İLE İSTİHBARAT İŞBİRLİĞİNDE

Irak Savunma Bakanı Halid El-Ubeydi, İran, Irak Suriye ve Rusya’dan oluşan 4’lü ittifakın Irak ordusuyla istihbarat işbirliğine başladığını açıkladı. (El-Maluma Haber-Irak)

 

MAAŞ ALAMAYAN PEŞMERGE ALMAN YARDIMI SİLAHLARI SATIYOR

Almanya’nın DAİŞ’e karşı mücadele etmeleri için Başurê Kurdistan’a gönderdiği silahların peşmergeler tarafından Erbil ve Süleymaniye şehirlerindeki silah pazararında, Federal Ordu malı olduğunu gösteren ‘Bw’ damgalı, Alman G3 makinalı tüfekler ve P1 model tabancalar satılıyor. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

BARZANİ EKONOMİK YARDIM TALEP EDİYOR

Mesut Barzani: “Biz petrol satışına başladığımızda bir varil petrolün fiyatı 110 dolardı. Şu anda bir varil petrolü 20 dolara satıyoruz, böylece her ay 400 milyar Irak dinarı (367 milyon dolar) açığımız oluyor. 5 milyon nüfusumuz var. Bunların 1 milyon 400 bini hükümetten maaş almaktadır. Bizim aylık gelirimiz 450 milyar ile 500 milyar dinar arasındadır. Hükümette çalışan memurların toplam maaşı ise 850 milyar dinar civarıdır” diyerek uluslararası güçlerden ekonomik destek istedi. (Nerinaazad-Başur)

 

KDP ÖRGÜTLENME VE ÇALIŞMADA TARZ DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR

KDP Süleymaniye Sorumlusu Seîd Pişderî, parti örgütleme ve çalışma tarzında değişikliklere gideceklerini belirterek, “Germiyan ve Sülemaniye sınırları içindeki bürolarda. Değişiklikler o bölgenin şartlarına göre düzenlenecek” dedi. (K24-Başur)

 

BAŞUR HÜKÜMETİ DAVOS’TA 

İsviçre-Davos’ta düzenlenen ve 3 gün süren Uluslararası Ekonomik Forumu‘na Kürdistan Bölgesi Heyeti katıldı. (Zernews-Başur)

 

ABD’DEN KÜRT BÖLGESİNE DESTEK ZİYARETİ!

ABD Büyükelçisi Stewart Jones ve beraberindeki heyet Başurê Kürdistan bölgesini ziyaret ederek Barzani ile görüştü. Görüşmenin ardından ABD’li yetkililer yönetimin uyguladığı ekonomik reformları desteklerini duyurdu. (on4haber-Türkiye)

 

ÇEKLER’DEN KÜRTLER’E SİLAH

Çek Cumhuriyeti Hükümeti, Kürdistan Bölgesi’ne askeri destek gündemiyle toplandı. Peşmergeye 6 bin 500 silahın yanı sıra milyonlarca mermi verileceği kaydedilirken Çek Cumhuriyeti, DAİŞ’le savaşta Peşmerge Güçleri’ne doğrudan silah veren ilk ülke. (Rudaw-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

İRANLI KADIN KARATECİ DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

Paris’te 75 ülkeden 1012 karatecinin katılımı ile devam eden Karate 1. Dünya Liginin üçüncü ve son gününde İranlı kadın karateci Hamide Abbasali bronz madalya kazandı, daha sonra İtalyan ve Danimarkalı rakiplerini yenerek dünya üçüncüsü olmayı başardı. (Fars Haber-İran)

 

İRAN’DA YAPILACAK SEÇİMLER ÖNCESİ REFORMİSTLER VE KÜRTLER UMUTSUZ

İran'da yasal bir şekilde siyasi faaliyet yürütemeyen Kürtler, 26 Şubat'ta yapılacak Uzmanlar Meclisi ve İran Meclisi seçimlerinin değişime yol açacağı konusunda umutsuz oldukları, herhangi bir beklentilerinin olmaması nedeniyle bu seçimi boykot edecekleri ifade ediliyor. (Mojahedin-İran)

 

11. İSLAM ÜLKELERİ PARLAMENTO TOPLANTISI YAPILDI

Irak’ta 11. İslam Ülkeleri Parlamento Başkanları toplantısı gerçekleştirildi. İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, terörizmle mücadele sloganı atan bazı ülkelerin aksine, bu mücaedele ve savaşta İran’ın tutum ve siyasetlerinin açık ve aydın olduğunu bildirdi. (İrna Haber-İran)

İRAN DEVLET RADYOSU’NDAN ‘BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN’ YORUMU

İran resmi devlet radyosu, Mesut Barzani’nin ifade ettiği ‘Bağımsız Kürdistan’ üzerine, “Hatta bugün Mesut Barzani tarafından dillendirilmekte olan Irak’ın parçalanması ve ilk etapta bir Kürt devletinin oluşması bile yine ilk etapta Barzani ve Kürt kavminin kendi zararına olacaktır” denildi.( İran Devlet Radyosu)

İRAN AVRUPA’YA AÇILIYOR

İran'ın Şubat ayından itibaren Avrupa’ya ham petrol ihracatına yeniden başlanacağı bildirildi.  İranlı yetkililerden naklen, İran günde en az bir milyon varil ham petrolün ihracatı için hazırlık yaptığını kaydetti. (Wall Street Journal-ABD)

 

DÜNYA-CÎHAN

S. ARABİSTAN’DA SATRANÇ YASAK, TECAVÜZ SERBEST

Suudi Arabistan Baş Müftüsü Şeyh Abdülaziz verdiği fetvada, satrancın İslam dinine uygun olmadığı ve kumarı teşvik ettiği gerekçesiyle yasaklanması gerektiğini söyledi. Mısır’ın El Ezher Üniversitesi’nde ilahiyat profesörü olan Suad Salih, Müslüman erkeklerin, savaş esiri kadınlara tecavüz edebileceğini söyledi. (powerkurd-Irak)

 

EUROPOL'DEN ÇARPICI DAİŞ RAPORU

Avrupa Polis Teşkilatı Europol’ün açıkladığı bir rapor, DAİŞ’in stratejisinin değişerek küresel boyut kazanmaya başladığını ve örgütün başta Fransa olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinde yeni saldırılar yapmak için hazırlık halinde olduğu vurgulanıyor; saldırganların bir bölümünün örgüte katılmadan akıl sağlığı sorunu yaşadığı, büyük bölümünün ise suça karışmış olduğu da raporda yer alıyor. Belgede DAİŞ’in uluslararası ortamlarda özel güçler tarzı saldırılar düzenlemek için dış eylem komutası oluşturduğu belirtiliyor. (Amerika’nın Sesi-ABD)

 

NETANYAHU: SÜNNİ ARAP ÜLKELERİYLE ZIT TARAFLARDA DEĞİLİZ

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu şöyle dedi:  ‘’Büyük bir kayma yaşanıyor... Eskiden, İsrail-Filistin meselesini çözersek daha geniş olan İsrail-Arap meselesinin de çözüleceğini düşünürdük. Daha dikkatli baktıkça, bunun tam tersinin geçerli olabileceğini daha çok düşünüyorum. Yani şu anda Arap Dünyası ile vuku bulmakta olan bu ilişkileri geliştirmek aslında İsrail-Filistin meselesini çözmemize yardım edebilir ve aslında biz de tam olarak bu amaca yönelik çalışıyoruz.’’ (Jerusalem Post Gazetesi-İsrail)

 

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI JOHN KERRY SUUDİ ARABİSTAN’  DA SUUDİ ARABİSTAN’  DA

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Suudi Arabistan’  da Suudi Arabistan Devlet yetkilileriyle görüşmelerde bulundu. Kerry, “Hizbullah’ ın, çoğu Şam üzerinden İran’dan gelen 70 bin veya 80 bin füzeye sahip olduğunu biliyoruz ve Körfez ülkelerinin bu konudaki endişesini paylaşıyoruz” diye konuştu.  Füze savunma sistemi üzerinde de çalışıldığını ifade etti. Kerry, Körfez ülkelerinin, kendilerine yönelik herhangi bir tehdit karşısında ABD’ nin yanlarında yer alacağı konusunda tereddüdü olmadığına inancını dile getirdi. (El-Vatan Gazetesi-Suriye)

 

ABD VE RUSYA KARŞILIKLI KONSOLOSLUKLARINI KAPATIYOR 

ABD ve Rusya karşılıklı konsolosluklarını kapatıyor.  ABD Rusya Büyükelçiliği Basın Sözcüsü Will Stevens, "Rusya’nın bizim diplomatik, konsolosluk işlerimize karışmasından dolayı kapatıldı. Ayrıca, Moskova’daki ABD Merkezi ve ona bağlı Rusya genelindeki 28 ABD Köşesi’nin kapatılması dâhil" dedi.  Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin, Kaliforniya, Utah, Minnesota, Florida ve Porto Riko’deki fahri konsolosluklarının yetkilerini iptal etmesine tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ ndan yapılan açıklamada, "Bu adımlar, Rusya ile iletişimi kaldırmaya yönelik çizgisini devam ettiriyor" denildi.  (Gulan Media-Başur)

 

RUSYA İLE NATO ARASI ÇELİŞKİLER

NATO’ nun Doğu Avrupa’ da askeri tatbikatlarını yoğunlaştırması nedeniyle Kırım’ da batı ve merkez bölgelerindeki birlikleri güçlendirmekte. Rusya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Oleg Salyukov, Kırım’a kara birlikleri gönderilip gönderilmeyeceği konusunda, "Bize böyle bir görev verilmesi hâlinde bunu yerine getiririz, Kırım’ da şu anda kara birliklerimiz yok. Burada yalnızca Karadeniz filosunun birlikleri var" dedi (Gulan Media-Başure)

 

 

ABD CEYUS İSLAM ÇETELERİ ÜZERİNDE BASKI UYGULUYOR

Ceyus İslam çetelerinin sözcüsü Muhammed Alluş, ABD’nin kendilerine Cenevre 3 toplantısına katılmaları için üzerinde baskı uyguladığını bildirdi. (Reutes-İngitere)

 

KURDÎ

BALYOZXANEYA AMERÎKÎ: TU LEŞKERÊN NÛ NEGİHİŞTİNE IRAQÊ

Balyozxaneya Amerîkî, diyar kir ku, di hefteyên bê de hêza 82 ya Amerîkî ya li Iraqê dê bi hêza 101 were guhartin, hejmara leşkerên Amerîkaya li Iraqê dora 3 hezar û 500 leşkerî ye.( K24-Başur)

 

TERORÎSTÊN DAIŞÊ KETİN NAV BAJARÊ KERKÛKÊ

Rêvebirê Polês ê Kerkûk Serhed Qadir got:  komeke rêxistina terorîst DAİŞ ku ji 6 kes pêk dihat hatin girtin. (SputnikKurdi -Rusya)

 

BARZANÎ PÊŞWAZİYA PARÊZGERÊ KERKÛKÊ KİR

Mesûd Barzanî hevdîtin bi Parêzgerê Kerkûkê Necmedîn Kerîm kir, behsa rewşa siyasi ya Kurdistan û Iraq kirin. (info KDP- Başur)

 

YEKİNEYEKİ LEŞKERÊN AMERİKA Lİ SİNORÊ DUZXURMATU Bİ CİH DİBE

Hêzeki leşkeri yên Emerika wê li sinorê qezaya Dozxurmato bi cih bibin, ji bo alîkariya pêşmerge û parastina mehendizên ku rêveberiya kolandina xendeqan dikin, hêjmara wan (101)’e û li bendêye ku li nêzikî nahye ya Silêman Beg tabura xwe ava bikin. (Kurdio-Başur)

 

DAIŞ BO ÎSPANYA: EMÊ ENDELUS BİXİN JÊR KONTROLA XWE

Rêxistina terorîstî ya DAIŞ di dîmenek vîdeoyî de gefa li Îspanyayê kir got: ewê axa xwe endelus ji dagîrkeran bistîni, bi hatina sala 2020 wê li jêr kontrola xîlafeta wê de be .(Xendan–Başur)

 

SAZİYA ALÎKARİYA ÎSLAMÎ Dİ CİVÎNA XWE DE Bİ TUNDÎ ÎRAN MEHKÛM KİR

Saziya Alîkariya Îslamî di civîna xwe ya li Ceddê de, derheq êrîşa li ser balyozxane û konsulxaneya Erebistan ê li Tehran û Meşhedê de, bi tundî rejîma Îran ê mehkûm kir, û destêwerdana Îranê di nava karûbarên navxweyî ên welatên herêmê û bi taybetî welatên wekî Behrîn, Yemen û Sûriyê û Somaliyê û dirêjiya piştevaniya xwe ji terorîzmê şermezar kir. Piştî bidawîhatina civînê berdevkê Wezareta Karê Derve ya Îranê Husên Cabirî Ensarî got: “ku armanca konferansê hewildan e ji bo piştgirîkirina ji terorîzma dewletî ya Erebistan ê”. (Pdk-îKurdistan media-Rojhilat)

 

HEVDİTİNA Dİ NAVBERA BÎLAL ERDOGAN, NÊCÎRVAN BARZANÎ Û SEROKÊ DAIŞ EBU BEKİR EL-BEXDADÎ

Li mala kurê Serokkomarê Tirkiyê Bîlal Erdogan, hevdîtin di navbera Bîlal Erdogan, Nêcîrvan Barzanî û serokê DAIŞ Ebu Bekir El-bexdadî de pêkhatiye, niqaş li ser guherîna rê û rêbaza bazirganiyê hatiye kirin, hevdîtin di 28/12/2015an de pêkhatiye.( KurdistanPost-Başûr)

 

 XWEPÊŞANDANA PÊŞMERGE DESTPÊ KİR

Hejmarek pêşmergeyên fewca 2 ya ser bi lîwaya 9 a hêza piyade ya pêşmergeyên Kurdistanê xwepêşandanek encam dane (Xendan-Başur)

 

ÎRO DÊ YEKGİRTU PROJEYEKÊ RADESTÎ SEROKÊ HERÊMÊ BİKE

Umer Mihemed, serokê civata serkirdayetîya yekgirtûyê li Silêmanîyê dîyar kir, wan projeyeka çaksazîyan amade kirîye û di kombûna îro ya serokê herêmê digel alîyan da, ew dê proja xwe pêşkêşî serok bikin û dê danustandinê jî, li ser bikin. (War-Başur)

 

NÊÇÎRVAN BARZANÎ: GELÊ KURDİSTANÊ DÊ BİRYARÊ Lİ DO ÇARENİVÎSA XWE BİDE

Nêçîrvan Barzanî serok wezîrên herêma Kurdistanê, di çarçevê kombûna digel şandeka yekîtîya Awropa da ragîhand; gelê Kurdistanê dê di referandomekê da, biryarê li dor çarenivîsê xwe bide û her biryareka gel jî bidete, ew dê digel Bexda gotubêj bikin. (Waar- Başur)

 

EREBÊN MEXMÛRÊ BERSİVA RAPOREKE NAVDEWLETÎ DERBARÊ PÊŞMERGE DİDİN

Erebên derdora bajarokê Mexmûrê di konfiranseke rojnamevaniyê de gotin : “Rapora Rêxistina Lêborînê ya Navdewletî derbarê erebên Kurdistanê dûr e ji rastiyê û ecîndayek li pişt e, ji ber ku gundên ereban bi zorê nehatine valakirin, lewma ew rapor tawan e li dijî Herêma Kurdistanê.” (Kdp.İnfo-Başûr )

 

POLÎSYÊN ÎRANÊ Dİ TORÊN CİVAKÎ Û ÇANDÎ DE, TİRSA Lİ SER JİNÊ BERFİREH NÎŞAN DİDİN

Leşkerên şerê nerim yên Îranê bi rêxistina piroseyên Tiligiramê û torên civakî yên din, pey dirustkirina vehşetê di nav kesên ku wan kanalên ku peyama digehînin û piropagende dikin. (Ajansa Kurdpa- Îran)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

 

 

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.