BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 01 Nisan 2016 Cuma Saat 18:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

HABER ARALIĞI: 23.03.2016-29.03.2016


TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

SUR VE SİLOPİ’NİN KAMULAŞTIRILMA KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Diyarbakır Sur'da Abdaldede, Alipaşa, Cemal Yılmaz, Camikebir, Cevatpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, İnönü, İskenderpaşa, Lalebey, Melikahmet, Özdemir, Süleymangazi, Savaş, Şemhane, Ziya Gökalp ile Yenişehir ilçesine bağlı Köşkler ve Yenişehir mahalleleri kamulaştırma kapsamına alındı. (T24-Türkiye)

1034 HÂKİM VE SAVCININ GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

HSYK'dan yapılan açıklamada, kararname takvimine uygun olarak, bölge adliye mahkemesi daire başkanlığına ataması yapılanların tebligatlarının 22 Nisan'a, bölge adliye mahkemesi üyeliğine ve Cumhuriyet savcılığına atananların tebligatlarının ise 15 Haziran'a kadar gönderileceği belirtildi. (Timetürk-Türkiye)

ERDOĞAN POLİS-ASKER KAYIPLARINI ‘PARELEL İSTİHBARATÇILARA’ MAL ETTİ

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Şehit sayısındaki artışın sebebi Paralel yapıya yakın polislerden kaynaklanıyor. İstihbarat paylaşımında sorun çıkarıyorlar, yanıltıyorlar” dedi. (Hürriyet-Türkiye)

ZARRAB'IN BAKANLARLA İLİŞKİSİ DE DOSYADA OLACAKTIR

TBMM 17 Aralık Yolsuzluk Komisyonu üyesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger: Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanmasıyla olayın uluslararası boyut kazandığını Erdoğan’ın ABD'ye gideceği sırada Reza Zarrab'ın ABD'de yakalanmasının bir anlam taşıdığını “MİT'in Zarrab'ın bakanlarla ilişkisini anlatan raporu da ABD'deki dosyada olacaktır” diyerek yorumladı. (Akif Haber-Türkiye)

20 BİN SİBER GÜVENLİK UZMANI ARANIYOR

Havelsan Genel Müdür Yardımcısı Yücel Bağrıaçık, Türkiye'de siber güvenlikte eleman açığının olduğunu belirterek, yaklaşık 20 bin siber güvenlik elemanına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. (Haber 7-Türkiye)

YASA ‘İSTİHBARAT DEVLETİ’Nİ BAĞLAMIYOR

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin tasarı Meclis’ten geçti. Yasaya göre MİT, emniyet ve jandarma başta olmak üzere güvenlik-istihbarat kurumları kamuoyunda ‘fişleme ‘olarak bilinen uygulamalarını sürdürebilecek. Yasa MİT, polis ve jandarmayı ‘bağlamayacak. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

AVRUPA’YA TERÖRİST GÖNDERMEK TÜRKİYE’NİN POLİTİKASI

Ürdün kralı ikinci Abdullah’ Türkiye görecede teröristlerle mücadele ettiğini, ancak pratikte teröristlerin Avrupa’ya geçmesine müsaade ettiğini ifade etti. Türkiye stratejik açıdan DAİŞ ile mücadele edenlerin yanında yer almadığını ve Suriye ve Avrupa’dan başka, Libya ve Somali’de de radikal teröristleri desteklediğini belirtti” dedi. (Middle East Haber-Ürdün)

DAİŞ BELGELERİNDEN TÜRKLER ÇIKTI

Al Wasl Genel Yayın Yönetmeni Fathi Bayoud, belgelerin 2013-2014 yıllarında 57 Türk vatandaşının Suriye’de DAİŞ’e katıldığını gösterdiğini söylüyor. Fathi Bayoud bu kişilerden birinin, 19 Mart Cumartesi günü İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde saldırı düzenleyen Mehmet Öztürk’ün akrabası Ebu Mustafa Öztürk olduğunu belirtiyor.( BBC-Türkiye)

TÜRKİYE BAŞİKA’DA 2 BİN KİŞİLİK ARAP GÜCÜ OLUŞTURDU

Türkiye, Başika’da Peşmerge’nin de içinde olduğu Musul Ulusal Muhafız Güçleri’nin yanı sıra Başika’nın yakınında Musul Araplarından oluşan 2 bin kişilik bir güç daha oluşturduğu bildirildi. (Rast Haber-Başur)

CPJ: ’ASIL SUÇ GAZETECİLERİ YARGILAMAK

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandığı davada gizlilik kararı almasına tepki gösterdi. Gazetecilik faaliyetinden dolayı yargılamaların kabul edilemez olduğu belirtildi. Ayrıca, Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları dava duruşmasını çok sayıda ülkenin başkonsolosları, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann da izledi. (T24-Türkiye)

BAŞKONSOLOSLARIN YAPTIĞI DOĞRU VE TUTARLI DEĞİL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Can Dündar ve Erdem Gül’ün mahkemelerine katılan başkonsolosları eleştirerek: "Yargı üzerinde baskı oluşturacak şekilde, sanki uluslararası baskı unsuru olacak şekilde bir tavır sergilemek diplomatik nezaket ve profesyonel uygulamalar bağlamında doğru ve tutarlı değildir."( Timetürk-Türkiye)

BELÇİKA'DAN ERDOĞAN'IN SÖZLERİ SONRASI AÇIKLAMA

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bürüksel’deki saldırganlardan birinin Antep’te yakalanıp sınır dışı edildiği yönündeki sözlerine ilişkin açıklamada bulunan Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, İbrahim el Bakraoui'nin Türkiye'de yakalandığını Belçika’ya değil Hollanda’ya gönderildiğini söyledi. (VRT Tv-Belçika)

EMNİYET PASKALYA ALARMINDA

Emniyet Genel Müdürlüğü, Paskalya kutlamaları çerçevesinde Türkiye genelindeki kiliselerinde Hristiyan yurttaşların inançları gereğince ayin ve etkinlikler gerçekleştirileceği ve dikkatli olunması için emniyet birimlerine uyarı yazısı gönderildi. (Bir Gün Gazetesi-Türkiye)

TÜRKİYE İLE ÜRDÜN ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ürdün Çalışma Bakanı Nidal Katamine, çalışma, sosyal güvenlik ve istihdam alanlarında iş birliği anlaşmasına imza attı. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile Ürdün Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Maha Ali, sanayi, ticaret politikaları önlemleri alanlarında iş birliği protokolüne imza koydu. Bakan Elitaş ve Ürdün Yatırım Komisyonu Başkanı Thabet Al Wir ile de iki ülke arasında yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmasını onayladı. (Press Medya-Türkiye)

HOLLANDA: TÜRKİYE BİLGİ VERMEDİ

Hollanda Adalet Bakanı Ardvander Steur; "Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan Ankara'daki Hollanda Büyükelçiliği'ne gönderilen e-postada 'çok acil' notu yer almasına rağmen El Bakravi ve kimliği belirtilmeyen bir Alman vatandaşının niçin uçağa bindirildiğine dair bir bilgi yer almıyordu" dedi. (İncanews-El-Nusra)

TÜRKİYE REJİMİ DURUMLARI TIRMANDIRMAYA ÇALIŞIYOR

Rusya Federal Meclisi Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko: Türkiye’nin Suriye’de çatışmaları durdurma anlaşmasını sabote etmeye çalıştığının belirtti. (Sputnik-Rusya)

TÜRKİYE-RUSYA KRİZİ GEÇİCİDİR

Rus Dışişleri Bakanlık Sözcüsü M. Zaharova, Türk-Rusya ‘krizi geçici’ dedi. (Haberrus-Rusya)

KADINLAR DA ASKERE ALINACAK

Milli Savunma Bakanlığı, ‘kadınlara askerlik’’ çalışmasına başladı. Buna göre kadınların askerliği, gönüllü ve temel askeri eğitim şeklinde planlanıyor. (Oda Tv-Türkiye)

TÜRKİYE UÇAĞI DÜŞÜRMESİNİN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENİRSE, İLİŞKİLER NORMALLEŞEBİLİR

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rus Su-24 uçağının düşürülmesi ile ilgili sorumluluğu üstlenmesi halinde Türkiye ile ilişkileri normalleştirmeye hazır olduklarını söyledi. Ancak henüz Ankara’dan bu yönde adım atılacağına dair bir sinyal almadık” dedi. (Sputniknews-Rusya)

TÜRK ASKERLER ERDOĞAN'I DEVİREBİLİR

ABD'nin Ortadoğu ve Türkiye uzmanı eski Pentagon çalışanı Michael Rubin, Türkiye'de askeri darbe olasılığının yüksek olduğunu savundu. Erdoğan'ın Türkiye'yi uçurumun eşiğine getirdiğini Türk askerlerinin de farkında olduğunu, Erdoğan'ı devirerek yakın çevresini hapse atmayı düşünürse yanına kâr mı kalacak? dedi.  (Enterprise Institute)

ABD'DEN TÜRKİYE'DEKİ CANLI BOMBA SALDIRILARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Türkiye'de son günlerde yaşanan bombalı saldırılarla" ilgili, sınırları içinde gerçek bir terör tehdidiyle karşılaşan Türkiye'nin kendi vatandaşlarını koruma sorumluluğu bulunduğunu dile getirdi. (Sputnik News-Rusya)

 ‘TÜRKİYE PKK’Yİ VE KUZEY KÜRDİSTAN’A OTONOMİ TANIMALI’

Amerikan Kürt Derneği tarafından New Jersey'de düzenlenen etkinlikte konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı eski danışmanlarından David Phillips, Kurdistan Bölgesi'nin bağımsızlığına desteğini yinelerken, "Türkiye PKK'yi siyasi grup olarak tanımalı ve Kuzey Kürdistan'a otonomi tanımalı" dedi. (Dünya Bülteni-Türkiye)

ALMANYA, PKK VE YPG'YE KARŞI TÜRKİYE'YE İSTİHBARAT DESTEĞİ SAĞLIYOR

Alman Sol Parti milletvekili Jan van Aken:  DAİŞ ile mücadelede destek amacıyla İncirlik Üssü’ne gönderdiği Tornado keşif uçaklarının elde ettiği bilgilerin Türkiye tarafından YPG’ye karşı kullanabileceğini dile getirdi. (DW- Almanya)

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

AHRAR-UŞ ŞAM, BM'NİN BELGESİNİ REDDETTİ

Suriye'deki en etkili silahlı gruplardan biri olan Ahrar-uş Şam'ın lideri Muhanned Masri, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın açıkladığı 12 maddelik belgeyi reddettiklerini söyledi. “Suriye halkı, teslimiyetinin altına imza atması için hiç kimseye yetki vermedi” De Mistura belgesinin Suriye halkının isteklerini gözetmediğini ve Esed'in kendisini koruması için olanak tanıdığını, geçici olarak varil bombalardan ve bombardımandan korunması karşılığında Suriye halkının hapishanelerde işkence altında ölmesini kabul etmediklerini söyledi. (Al Jazeera-Qatar)

ABD’NİN BARZANİ’DEN GİZLİ ‘ROJAVA’ İSTEĞİ

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine yayımlanan e-maillerin bir bölümü 2012 yayınladı.  E-maillerde, Jones’un Başkan Barzani’den Rojava Kürtleri arasında birlik sağlanmasını talep ettiği, Clinton ile yazışmalarda ise Barzani’nin Kürt Ulusal Kongresi aracılığıyla PYD’yi Beşar Esad’a karşı safa dahil etmeye çalıştığı belirtiliyor. Bir mailde ise, Aşti Hawrami’nin, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve doğalgazına ihtiyacı olacağını belirterek, “Kürdistan Bölgesi Türkiye ile yapacağı anlaşmada tevazu gösterebilir” dedi. Başbakanlık koltuğuna yeni oturan Neçirvan Barzani’nin ise, “Birinci, ikinci ve üçüncü önemli işlerinin, “Türkiye, Türkiye ve Türkiye” olacağını söylediği kaydediliyor. (Zernews-Başur)

ABD'DEN, RUSYA'NIN ESAD İDDİASINA YALANLAMA

ABD’nin Suriye Devlet Başkanı Esad’ın geleceğini şu anda tartışmamayı kabul ettiği iddiasında bulunarak, "Rusya, Esad’ın geleceğinin şu anda tartışılmasını kabul edilemez buluyordu. Suriye’deki mevcut siyasi süreç büyük oranda bu sayede gerçekleşti” yönündeki açıklamasına, ABD’den yalanlama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı açıklamada, “Esad’ın geleceğine dair herhangi bir suretle görüşümüzü değiştirdiğimize dair fikirler asılsızdır. Esad yönetme meşruiyetini kaybetti. Bu konudaki fikrimiz değişmedi” ifadesini kullandı.( İnterfax-Rusya)

KUZEY KORE’DEN 2 TABUR SURİYE’DE SAVAŞIYOR

Cenevre’de ki Suriye muhalefet heyeti başkanı Es’ad Zobi, Kuzey Kore’den 2 taburun Suriye rejim birlikleriyle beraber savaştığını ve Teşelama 1’ ve ‘Teşelama 7’ adı verilen Kuzey Kore özel kuvvetlerinden 2 taburdan birisinin Şam doğusunda Cobar mahallesinde rejim birlikleriyle beraber savaştığının gözlendiğini sözlerine ekledi. (Microsyria-Suriye)

FRANSIZ PARLAMENTO HEYETİ ŞAM’A ULAŞTI

Fransa Parlamento Heyeti Başkanı Tery Maryani; bu ziyaretin Paskalya Bayramı öncesinde bütün Suriye halkına barış mesajı taşımayı amaçladığına işaret ederek Suriye’de barışın tamamen sağlanmasından sonra da bir ziyaret düzenlemeyi planladıklarını belirtti. (Sana-Suriye)

İSRAİLLİ GENERAL SURİYE FÜZELERİNİN YÜZDE 90’ININ AKIBETİNİ AÇIKLADI

İsrail askeri istihbarat şubesi eski başkanı General Amos Yadlin, Suriye’de Beşşar Esad rejiminin İsrail’e yönelik tüm füzeleri neredeyse Suriye muhalefet unsurlarına fırlattığını belirtti. Rus birliklerinin çoğunun varlığının hala devam ettiğini söyledi. (Arabi21)

SURİYE ORDUSUNDA HASSAS DEĞİŞİKLİKLER

Suriye rejim birlikleri komutanlığı, Cumhuriyet Muhafızları ve Genelkurmay başkanlığı da dahil olmak üzere yüksek komutanlıkta hassas değişiklikler yaptı. Geniş çaplı yeniden yapılandırma operasyonu çerçevesinde bu değişiklikler subayların tayinini ve bazısının bağlı olduğu yerleri kapsadı. Mahir Esad’ın 4.Tümene bağlı 42.Tugay komutanlığından uzaklaştırılmasından ve Genelkurmay başkanlığında İstihbarat şubesine dönüştürülmesinden sonra Tugay 4.Tümen yerine Cumhuriyet muhafızlarına devredildi. 3 ncü ve 4 ncü Tümenler ve Cumhuriyet Muhafızları Genelkurmay başkanlığındaki harekât merkezine katıldı. Genelkurmay başkanlığı harekât merkezinin kontrolü Hava kuvvetleri istihbaratı ve Siyasi güvenlikten İranlıların komuta etiği Kalamun harekât merkezine devredildi. Böylelikle rejimin tüm kozları İranlıların elinde oldu. (Aletihadpress-Suriye)

TEHCİR EDİLENLERİ KORUYACAK KANUN HAZIRLANIYOR

Adalet Bakanı Necm Hamad El Ahmet tehcir edilen vatandaşların yasadışı yollarla yurtdışına çıkarılmaları ve bu amaçlı reklamlarla mücadelenin yanı sıra bu vatandaşların yurtdışında saldırılardan korunmalarını amaçlayan özel bir kanun tasarısını hazırlayacak uzman bir komitenin teşkil edilmesini öngören bir kararı onayladı. (Sana-Suriye)

SURİYE'DE 25 ŞEHİR REJİM KUŞATMASI ALTINDA

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Heyeti Başkanı Esad el-Zoubi, rejimin kuşatması altındaki bölgelerin sayısının 12'den 25'e çıktığını söyledi. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'de ikinci haftasına giren Suriye görüşmeleri kapsamında Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi ile bir araya geldi. Zoubi, Esed rejimini ise görüşmeleri ciddiye almamakla suçladı. Rejim heyetinin de Mistura'ya sunduğu önerilere ilişkin ise Zoubi, "Hiçbir ortak nokta bulamadık." diye konuştu. (Dünya Bülteni-Türkiye)

SURİYE ARAP CUMHURİYETİ HEYETİ İLE DE MİSTURA ARASINDA TOPLANTI BAŞLADI

Cenevre’de Suriyeliler arasında dolaylı diyalog görüşmeleri kapsamında Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti ile BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ve yardımcıları arasında BM’nin Cenevre ofisinde yeni bir toplantı başladı. Suriye’nin BM’deki daimi temsilcisi Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti de Mistura ile görüşmek üzere Cenevre’de BM binasına giriyor. (Sana-Suriye)

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

YENİ ORTADOĞU İÇİN OTONOM KÜRT DEVLETİ KONUŞULMALI

Eski ABD Merkezi İstihbarat Servisi (CIA) ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Başkanı Michael Hayden yaptığı analizinde otonom bir Kürt bölgesinin Ortadoğu’da yeni bir siyasi yapı kurulmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Ortadoğu’daki 20. yüzyıl politik mimarisinin çöktüğünü yeni bir Ortadoğu’nun oluşmasının en önemli unsuru Kürtlerin geleceği ve otonom bir Kürt bölgesi olduğunu ifade etti. (Reuters-İngiltere)

ABD IRAK’TAKİ ASKER SAYISINI ARTIRACAK

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Irak’ta ‘Fire Base Bell’ isimli bir askeri birliğin kurulacağı onaylandı. DAİŞ’in Anbar’da ABD’li askeri danışmanların bulunduğu El Asad üssüne düzenlediği saldırı, ABD’nin Irak’taki askeri varlığını artıracağı duyurusunun ardından gerçekleşti. (Amerikanın Sesi-ABD)

IRAK TÜRKMENLERİ: İRAN ANINDA YARDIM ETTİ

Milliyetçi Halk Partisi Sözcüsü Ercan Ketene, Türkiye’nin Musul’a operasyon için hazırlık yaptığının konuşulduğunu, bunun için 6 bin kişilik bir kuvvet toplandığı ve eğitildiği dillendiriliyor. Türkmenlerin ve Şiilerin operasyona dahil edilmek istenmediği iddia ediyor. DAİŞ’in Tezehurmatu ve Tuzhurmatu’da Türkmenlere karşı hardal gazı kullandığını ancak Türkiye’den hiç ses çıkmadığını, “Türkmenler İran’dan yardım istedi. İran anında doktor gönderdi” diye konuştu. (Şems Haber-İran)

ABD-PEŞMERGE-IRAK ORTAK OPERASYONU

Musul’u DAİŞ’den kurtarmak için Fetih adlı operasyonun birinci aşaması başladı ve bazı köyler örgütten geri alınarak Irak bayrakları asıldı. Operasyona Irak ordusunun yanı sıra Peşmerge güçleri de katılıyor. Yaklaşık 30 bin askerin katıldığı ifade edilen operasyonun mimarı ise ABD. Irak Savunma Bakanlığı’na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Musul’u geri alma operasyonunun Musul Operasyonları Komutanlığı ile ona bağlı birlikler ve Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi’nin katılımıyla üç cepheden başlatıldığı belirtildi. (ABNA-İran)

DAVUT YILDIZI OPERASYONU

ABD, Peşmerge ve Irak ordusunun başlattığı operasyon sonunda Musul’un Barzani’ye teslim edileceği ifade ediliyor. Eski CIA Ajanı Edward Snowden’in, ABD Merkezi Haberalma teşkilatı CIA ile İsrail İstihbarat teşkilatı Mossad’ın kurduğunu açıkladığı DAİŞ, 10 Haziran 2014’te Musul’u Irak güçlerinden neredeyse bir kurşun bile atmadan teslim almıştı. (ABNA-İran)

KÜRT KOALİSYONU’NDAN SADR’A TEPKİ

Kürt Koalisyonu Parlamenteri Dr. Tarık Gerdi, Şii Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda es-Sadr’ın yeni hükümet için önerdiği isimler arasında 3 Kürt’ün olmasına tepki gösterdi ve 3 Kürt bakanın değiştirilmeyeceğini söyledi. (Zernews-Başur)

ABD'NİN KÜRD DEVLETİ KURMA PLANI VAR

Rus diplomat Vitşlav Matozov “ABD, bir Kürd devleti kurma yönünde adım atıyor. Rojava’da kurduğu üs kurması, Merizes birliklerini Güney Kürdistan’a yerleştirmesi, Barzani’nin bağımsız Kürdistan açıklamasını desteklemesi buna işaret ediyor. ABD açıkça DAİŞ’e karşı mücadele ediyor ama onun ayrıca farklı işleri de var. Mahmur’da üs oluşturması bu işlerini yürüttüğünü göstergesi ’’ olduğunu belirtti. (Ezvistiya Gazetesi-Rusya)

ABD IRAK’TAKİ ASKER SAYISINI ARTIRACAK

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Irak’ta ‘Fire Base Bell’ isimli bir askeri birliğin kurulacağı onaylandı. DAİŞ’in Anbar’da ABD’li askeri danışmanların bulunduğu El Asad üssüne düzenlediği saldırı, ABD’nin Irak’taki askeri varlığını artıracağı duyurusunun ardından gerçekleşti. (Amerikanın Sesi-ABD)

DAİŞ SADECE ASKERİ YOLLARLA YENİLEMEZ

Irak'ta resmi temaslarını sürdüren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Irak Parlamentosunda yaptığı konuşmada, "DAİŞ'in kaynağı, askeri yollara başvurarak değil halka yönelerek, sorunun köküne inilerek kurutulabilir" dedi. (K24-Başur)

DAİŞ’İ YOK ETMEK İÇİN DAHA ÇOK YOLUNUZ VAR

2012 yılından beri DAİŞ'in elinde rehine olarak tuttuğu İngiliz gazeteci John Cantlie "DAİŞ ve ABD liderliğindeki koalisyon arasındaki savaş devam ediyor. ABD mücahitlere karşı yeni taktik başlattı. 13 milyon dolarlık F-18 uçakları ve yüzlerce bin dolarlık füze sistemleri kullanıyorlar ancak tankları, araçları bile vuramıyorlar, sadece medya ofislerini vuruyorlar. DAİŞ’i bitirmek için daha çok yol kat etmeleri gerektiğini” söyledi. (İnce News-El Nusra)

ABD IRAK'A ASKERİ ÜS KURDU

ABD öncülüğündeki koalisyonun terör örgütü DAİŞ'e karşı yürüttüğü Doğal Kararlılık Operasyonları Sözcüsü Steve Warren, ABD'nin, Musul'u geri almaya hazırlanan Iraklı askerlerin bulunduğu Mahmur bölgesinde üs kurduğunu ve kurulan üstte 200 ABD askerinin görev alacağını söyledi.( Amerikanın Sesi-ABD)

BAĞDAT YÖNETİMİ’NDEN, ERBİL’E PETROL ÇAĞRISI

Irak Petrol Bakanı Abdulmehdi: Kürdistan Yönetimi’ni eski petrol ve bütçe anlaşmasına geri dönme ya da yeni bir anlaşma imzalama çağrısı yaptı. Erbil ile yeni bir anlaşma yapmadan Kerkük petrolünü Ceyhan Limanı’na göndermeyeceklerini söyledi. (Zer news-Irak)

PYD VE PKK TAM OLARAK AYNI ŞEYDİR

IKBY Başkanı Barzani, ABD ve PYD arasındaki askeri ve siyasi ilişkilerin gelişmesine ilişkin ise, ‘PYD'ye yapılacak herhangi bir yardım PKK'ya destek anlamı taşıyor’. (Al Monitor-Turkiye)

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

İRAN VE RUSYA, SURİYE’Yİ GÖRÜŞTÜ

İran ve Rusya dışişleri bakan yardımcıları Suriye’de kalıcı ateşkesin sağlanması, terörizm ile ciddi mücadele ve Suriyeli gruplar arasında diyaloğa vurgu yaptılar. Suriye toprak bütünlüğünün altını önemle çizerek, BM genel sekreterinin çalışmalarını takdir edip, Suriye halkının kendi ülke kaderini belirleme hakkını vurguladılar.( İRNA-İran)

İRAN VE PAKİSTAN İLİŞKİLERİ GELİŞİYOR

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pakistan başbakanı Nevaz Şerif ile yaptığı görüşmede enerji, gaz ve İran’ın Pakistan’a elektrik enerjisi ihracatı gibi konular üzerinde görüş alış verişinde bulundular ve iki ülkenin arasında 6 işbirliği anlaşması imzalandı. (İslamidavet-İran)

ABD, İRAN’IN BALİSTİK FÜZE PROGRAMINI DESTEKLEYEN 2 KURUMA YAPTIRIM KARARI ALDI

ABD Hazine Bakanlığı, İran’ın balistik füze programını destekleyen 2 kuruma yaptırım kararı aldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada 2005’ten beri ABD’nin kara listesinde bulunan Shahid Hemmat Industrial Group’a (SHIG) ait Shahid Nuri Industries ve Shahid Movahed Industries adlı iki şirketin yaptırım listesine eklendiği bildirildi.( Suriye Gerçekleri-Suriye)

CLİNTON’DAN İRAN'A 'YAPTIRIM' MESAJI

ABD'deki en güçlü Yahudi lobilerinden Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) yıllık toplantısında konuşan eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat aday adaylarından Hillary Clinton, nükleer anlaşma kurallarına uymaması halinde İran'a yaptırımların en güçlü ve hızlı şekilde yeniden uygulamaya konulacağını belirtti. (Timetürk-Türkiye)

KATAR'DAN İRAN'A PETROL DAVETİ

Katar Enerji Bakanlığı, gelecek ay dünya petrol üreten ülkelerle yapılacak görüşmeye İran'ı da davet etti. 17 Nisan'da Doha'da yapılacak görüşmeye 17 petrol üreticisi ülke katılacak.( inca news-El Nusra)

DÜNYA-CÎHAN

İNGİLTERE'DE 250 İŞADAMI AB'DEN 'AYRILMAK İSTİYOR'

İngiltere, 23 Haziran'da AB'de kalıp kalmamayı oylamak için referanduma gidecek. Oylama öncesi İngiliz işadamları arasında da farklı kampanyalara destek veren sesler yükseliyor. Son olarak 250 işadamı, ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmasını destekleyen kampanyaya katıldı. (BBC-İngiltere)

BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ İSRAİL ALEYHİNDE BİR KARARNAME ONAYLADI

BM insan hakları konseyi oy çoğunluğu ile siyonist işgal site sakinleri ile işbirliği yapan uluslararası firmaların bir listesinin hazırlanmasını öngören İsrail aleyhinde bir kararnameyi onayladı. ( Suriye Gerçekleri-Suriye)

BRÜKSEL-PARİS BAĞLANTISI NETLEŞİYOR

Belçika Savcılığı, Paris saldırılarıyla bağlantılı olarak aranan Najim Laachraoui'nin (24), Bakravi kardeşlerden sonra Brüksel'deki intihar saldırılarını düzenleyen üçüncü kişi olduğunu teyit etti. Brüksel’deki üçüncü intihar saldırganının Paris’te 130 kişinin öldüğü saldırıları organize ettiği tespit edildi. (Basnews-Başur)

PUTİN KADİROV’U YENİDEN ÇEÇENİSTAN’A BAŞKAN ATADI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Nisan’da görev süresi sona erecek olan Ramzan Kadirov’u seçimlere kadar yeniden Çeçenistan Cumhurbaşkanı olarak atadı. Putin ayıca, Kadirov’u Çeçenistan seçimlerinde yer alması temennisinde bulundu. Eylül ayında yapılacak seçimlerde Çeçenistan halkı yeni Cumhurbaşkanı’nı seçecek. Putin, Kadirov’a kendisini Eylül’de yapılacak seçimlerde aday olarak görmek istediğini ifade etti. 

RAMAZAN KADİROV KİMDİR?

Ramazan Kadirov 5 Ekim 1976, Tsentoroi, Çeçenistan doğumlu olup, Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenya Cumhuriyeti'nin üçüncü devlet başkanıdır. Çeçenya Cumhuriyeti'nin ikinci devlet başkanı Alu Alkhanov'un ölümünden sonra Vladimir Putin'in desteği ile Çeçenya Cumhuriyeti devlet başkanı olmuştur. Devlet başkanı olmadan önce başbakanlık görevini de yapmıştır.  Birinci Rus - Çeçen Savaşı'nda babası Ahmet Kadirov ile Ruslara karşı direnmiş, İkinci Rus - Çeçen Savaşı'nda ise Rusların yanında yer almıştır. 2004 yılında Vladimir Putin tarafından Rusya Federasyonu Kahramanlığı Madalyası verilmiştir. Kadirov evli ve beş çocuk babasıdır. (Haberrus-Rusya)

ABD’DEN BİRLEŞİK KRALLIK’A 3,2 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ UÇAK SATIŞI

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada, düşman denizaltılarına karşı özel olarak imal edilmiş 9 adet askeri deniz devriye uçağı P-8A’nın yanı sıra bu uçaklara ait teçhizat ve lojistik desteği de kapsayan 3,2 milyar dolarlık satışı ABD Dışişleri Bakanlığının onayladığı kaydedildi.( Amerikanın Sesi-ABD)

RUSYA, ABD İLE İŞBİRLİĞİNE HAZIR

Moskova'da 24 Mart'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yaklaşık 4 saatlik bir görüşme yaptı. Lavrov ile Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 3 saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Lavrov, "Eşit şartlarda ve birbirimizin çıkarlarına saygı duyarak işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu söyledim. Bu bağlamda bazı konuları gündeme aldık. Bazı konuların karşılıklı kabul edilir çözümleri için ilişkilerimizi düzenli olarak gözden geçirme konusunda da anlaştık" dedi. (Haberrus-Rusya)

ABD İNSAN HAKLARI KONUSUNDA ÇİFTE STANDARTLI

Küba lideri Raul Castro,  ABD'nin insan hakları konusunda çifte standart uyguladığını, ablukanın kaldırılmasını, Guantanamo Üssü'nün Küba'ya iade edilmesi gerektiğini de kaydetti. (İnca News-El-Nusra)

AVRUPA’DA OHAL!

Brüksel’de patlayan bombalar tüm Avrupa’yı sarstı. Havalimanları, tren ve metro istasyonları ile kamu ve kurumların binalarında güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

DAİŞ'TEN ALMANYA'YA TEHDİT!

DAİŞ Almanya’yı yeni saldırılar konusunda tehdit etti "abo_omar_170" adlı  hesaptan Fransızca yapılan paylaşımda, "Siz bizi doğuda bombalıyorsunuz, bu yüzden biz de sizi batıda bombalıyoruz (Bild Online Haber Sitesi-Almanya)

BRÜKSEL SALDIRILARINI DAİŞ ÜSTLENDİ

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki İkisi havalimanında, biri de bir metro istasyonunda meydana gelen patlamalar da 34 kişinin hayatlarını kaybetmesi, 130 kişi yaralandığı patlamanın sorumluluğunu DAİŞ üstlendi. (Amerikanın Sesi-ABD)

BRÜKSEL HAVALİMANI

Brüksel Havalimanı'ndaki intihar saldırılarını gerçekleştiren canlı bombaların Khalid ve Brahim el-Bakraoui ismindeki iki kardeş olduğu kesinleşti. (Dw-Almanya)

SIĞINMACI KABUL ETMEMİZ İMKÂNSIZ

Polonya Başbakanı Beata Szydlo,  "Avrupa Birliği'nin tüm üyeleri, sığınmacı krizini çözmek için bir anlaşmaya vardı. Ancak şu anda Polonya'nın sığınmacıları kabul etmesi mümkün değil. Böyle bir olasılık görmüyorum" dedi. (Superstacja Tv-Polonya)

DAİŞ’LE SAVAŞ BİRİNCİ ÖNCELİĞİM

ABD Başkanı Barack Obama,  “Gündemimde çok konu var ama birinci önceliğim DAİŞ’i yenilgiye uğratmak ve dünyada vuku bulan bu barbar terör belasını yok etmek” diye konuştu. (Amerikanın Sesi-ABD)

DAİŞ AVRUPA İÇİN 400 MİLİTAN YETİŞTİRDİ

Fransız Senatör Nathalie Goulet, DAİŞ'in 400 ila 600 militanı sadece Suriye ve Irak dışında saldırılar düzenlemek üzere yetiştirdiğini belirtti. (Associated Press-ABD)

YEMEN SAVAŞI’NDAN SON GELİŞMELER

Ensarullah Güçleri’nden bir yetkili: Yemen ve Arabistan’da çatışan tüm gruplar, çatışmalar sona erdirmek amacıyla masaya oturma konusunda anlaştılar. ( DPA-Almanya)

İSRAİL’DEN YEMEN’E GİZLİCE OPERASYON

İsrail 19 Yahudi’yi ABD’nin yardımıyla gizli bir operasyonla Yemen’den tahliye edip İsrail’e getirdi. 50 Yahudi’nin ise İsrail’e göç etmeye karşı çıktığı, Yemen’de kalmaya karar verdiği bildirildi.(Kaynak: AFP-Fransa)

AVRUPA’NIN MERKEZİ BELÇİKA, DAİŞ’İN DE AVRUPA’DAKİ KALBİ

Statista istatistik kurumunun yaptığı araştırmaya göre, dünyada DAİŞ’in en fazla militana sahip olduğu ülkeler arasında Belçika 8. sırada yer alırken, Ürdün, Tunus ve Suudi Arabistan’ın ilk üç sırayı paylaştığı listedeki diğer ülkeler de, sırasıyla Bosna Hersek, Kosova, Türkmenistan, Arnavutluk, Özbekistan, İsveç, Filistin, Danimarka, Tacikistan ve Kuveyt, Fransa 15. sırada. (Independent-İngiltere)

KURDÎ

BİZUTNEWEY ÎSLAMİYÊN KURDİSTANÊ: EMÊ XWE NÛ BİKİN

Berdevkê Bizutnewey Îslamiyên Kurdistanê Ebula Wertî  got ku: lijneyek amadekariyê ji bo kongreya partiya wan hatiye avakirin, ji bo xwenukirina partiya wan û tê hêvîkirin ku di nîvê salê de kongreya xwe pêkbînin. (Gulan news-Başur)

AMERÎKAYÊ DAMEZRANDİNA BİNKEYEKÎ LEŞKERÎ Lİ MEXMÛRÊ RAGEHAND

Berdevkê fermî yê hevpeymaniya navnetewî Steve Warren got ku: Binkeyekî li navçeya Mexmûrê ku dikeve navbera bajarê Mûsilê û Kerkûkê,Ji bo bidestxistina ewlekariyê,li ser daxaz u hevkariya hikûmeta Iraqê hatiye avakirin.hêjmara wan ji 200 leşkeran kêmtire. (Basnews-Başur)

Lİ HELEBCE NAKOKÎ DİKEVE NAV HERDU BASİKÊN YNKÊ

Berpirsê Liqê 12 ê PDK’ê Fazil Beşaretî got ku: Ji ber sedema diyarkirina qayimeqamê nû yê Helebce nakuki di nav YNK’ê de durust bûye û bûye du ali ku hinek dixazin qaymiqamê berê be u hinek ji dixazin Nuxşe Nasih bikin qayimeqamê Helebce. (Basnews-Başur)

MİLÎSÊN ŞÎE AMERÎKA TEHDÎD KİR

Milîsên Şîî yên Iraqê bang li hêza artêşa Amerîkayê kir ku leşkerên xwe ji Iraqê vekişîne,Eger rêveberiya Amerîkayê hêzên xwe rojek berî rojeke venekişîne,em ê bi wan re wekî hêzên dagirker tekoşînê bikin. (Basnuçe-Başur)

HESEN NESRULLAH: MİLÎSÊN HİZBULLAHÊ Jİ SÛRİYÊ DERNAKEVİN

Serokê Hizbullah a Lubnanê Hesen Nesrella got:Eger Îran jî xwe ji Sûriyê vekşînin,ew wek Hibulla hêzên xwe ji Sûriyê paşve nakişînin,her wiha got ku Rusya ne beşeke ji eniya berxwedanê li Suryê. (Rudaw-Başur)

EMERÎKA AGAHDAR BÛ

Çavkaniyên ku hemleya DAİŞ ji bo dagirkirna Bajarê Tedmorê (Palmêra) di şopandin rêveberiya Emerîka agahdar kirin ku kerwanek ji 100 erebeyên barkirî bi çekdaran, çek û cebilxana bêk tê lê Qwsra spî qebûl nekir ku wan armanc bikin bi hênceta ku sivîl di nav wan de hene lê piştî ku ereba sivîla hat tesbît kirin nema bersiv dan heya nêzî Bajar bûn. (Rojnemeya Lomond-fransa)

EREB, SİRYANÎ Û TİRKMENÊN Jİ SERXWEBÛNÊ RE GOTİN ERÊ

Endamê Serokatiya Eniya Tirkmenan Necad Huseyîn got: Ereb û tirmenên li Kerkûkê dibêjin heger mafên wan bê parastin ewê piştgiriya rêferanduma serxwebûnê bikin,ew naxwazin bi pasaportê herin Hewlêr û Silêmaniyê. Eşîrên Asurî, Keldanî û Siryanî jî dibêjin ew dixwazin li Kurdistanê bijîn. (Rudaw-Başur)

FERMANDAREKÎ PÊŞMERGE: BEXDA PİŞTGİRİYA HEWLDANÊN TÊKDANA KURDİSTANÊ DİKE

Fermandarê hêzên Pêşmerge Qadir Qadir got: Em agahdarin ku hinek Hewldanên ciddî û xirab yên ji bo têkbirina herêma kurdistanê ku, bi pêşengiya Bexda û hinek aliyên dordor têne kirin hene,ku pêşî li tevlibûna pêşmerge ya operasyona Musulê jî digire. (Basnews-Başur)


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.