BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 09 Nisan 2016 Cumartesi Saat 14:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

 

HABER ARALIĞI: 31.03.2016-05.04.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

TÜRKİYE’DE 36 KİŞİ ÜÇ YIL DİNLENDİ

Tele kulak dinlemelerinde aralarında, Gazeteci Cengiz Çandar, Kemal Can, Prof. Ahmet İnsel, Başbakanlık Başdanışmanı Hatem Ete, Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, T24 yazarı Nurcan Baysal, şair Bejan Matur ve  iş adamı Şahismail Bedirhanoğlu'nun da aralarında olduğu 36 kişinin üç yıla yayılan bir süreçte “terör örgütü üyesi oldukları” iddiasıyla soruşturulduğu, telefonlarının dinlendiği, bazılarının maillerinin de izlemeye alındığı, bir bölümünün de fiziki takiplerinin yapıldığı ortaya çıktı. (T24-Türkiye)

REZA ZARRAB KEFALET HAKKINDAN VAZGEÇTİ

Zarrab'ı tutuklayan savcı Preet Bharara Sosyal medya hesabından paylaştığı belgeyle Reza Zarrab'ın kefalet hakkından vazgeçtiğini duyurdu. Avukat, New York Barosu’na bağlı J. Cahit Akbulut; “ABD’nin Florida eyaleti Miami kentinde 21 Mart’tan beri tutuklu bulunan Rıza Sarraf, Hükümetle görüşmelerde dendi ki biz seni koruma altına alırız, karşılıklı görüşürüz. Ancak tutuklanacağını söylemediler, yani oyuna getirdiler” dedi. (Bir Gün-Türkiye)

KAMU ÇALIŞANINA MESAJ, KATILMAYANA FIRÇA!

Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır’ın Sur ilçesine yaptığı ziyaret öncesinde Hazro İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Doğaner adına okul müdürlerine kısa mesajda, “Bünyenizdeki İş-Kur personellerinin 1 Nisan 2016 Cuma günü sabah Diyarbakır Adliyesi binası önünde olması gerekmektedir gelmeyenler hakkında gereği yapılacaktır” denildi. (Bir Gün-Türkiye)

İRAN VE TÜRKİYE SINIRLARI TİCARİ İLİŞKİLER İÇİN GELİŞTİRİLİYOR

Türkiye-İran sınırında yer alan Ağrı'daki Gürbulak Sınır Kapısı ile Doğubayazıt Gümrük Sahası'nda incelemeler yapan Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, "Amacımız, İran'la yapılacak ithalatı ve ihracatı güvenli hale getirmek, hızlandırmak. Ülke ekonomisini canlandırma noktasında yapabilecekleri iş akışlarını, hızlandırarak yardımcı olmak için bu çalışmaları yerinde görmek istediklerini” söyledi. (İrib Haber-İran)

DAİŞ’İN BOMBALI EYLEM YAPABİLECEĞİ YERLERİN LİSTESİ

Sosyal medyada yayımlandığı öne sürülen “Gizli” başlıklı belge, Genelkurmay Başkanlığı Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Komutanlığı tarafından gönderilirken, Piyade Kurmay Albay Muammer Alper imzasını taşıyor. Belgedeki bilgilere göre DAİŞ, İstanbul ve Ankara’da Hristiyan ibadet merkezleri ile bazı gece kulüplerine, restoranlara ve otellere eylem hazırlığı yapıyor. (Sosyal Medya Türkiye) 

TÜRKİYE, SURİYELİLERİ GERİ YOLLUYOR

Türkiye ocak ayının ortasından beri binlerce Suriyeli sığınmacıyı yasadışı olarak ülkelerine geri gönderdiğini belirten Uluslararası Af Örgütü raporunu değerlendiren örgütün Türkiye uzmanı Andrew Garner, “Türkiye binlerce sığınmacıyı DAİŞ’e köle olmaları ya da ölmeleri için Suriye’ye gönderiyor” dedi. Türk Dış İşleri Bakanlığı ise konuyu yalanladı. (AFP-Fransa)

BAYKAR'DAN TSK'YA 'YOK EDİCİ' İHA

Baykar A.Ş. Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Bundan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sadece keşif, gözetleme amaçlı değil, gördüğü zaman hedefi de imha etme kabiliyetine sahip sistemleri teslim edeceğiz.  10 saat yerine 30 saat uçabilen, 6 kilometre yerine 9 kilometreye çıkabilen uçak yaptık" dedi. (Haber 7 Com-Türkiye)

BÜYÜKELÇİLİKTEN ‘19 ŞEHRE GİTMEYİN' UYARISI

Ankara'da bulunan Amerikan Büyükelçiliği Türkiye’de Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkâri, Bitlis, Elazığ, Adana, İzmir ve Muğla illerine gidilmemesi konusunda resmi web sitesinden ABD vatandaşlarına uyarıda bulundu. (Sol Haber-Türkiye)

BAĞDAT’TAN ERDOĞAN’A SERT TEPKİ

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, Irak’ta hakim olan yönetimin adil olmadığını ve Irak bölünmüş bir ülke olduğunu ileri sürmüştü. Irak Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü, Erdoğan’ın sözlerini Irak’ın içişlerine müdahale şeklinde niteleyerek, tepki gösterdi. (Fars Haber-İran)

TÜRKİYE’DE ÇOCUK SEKS TURİZMİ VAR!

ECPAT raporuna göre Türkiye’de “çocuk seksi turizmi” ile Rusya ve Ukrayna’dan getirilen çocuklar Karadeniz bölgesinde ve İzmir, Antalya, Fethiye gibi turistik bölgelerde turistlere pazarlanıyor. (Bir Gün-Türkiye)

TÜRKİYE İLE PAKİSTAN ASKERİ İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR

Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye ile Pakistan arasında savunma, işbirliği, askeri eğitim konularında işbirliği geliştirmeyi hedeflediklerini duyurdu. (İrib Haber-İran)

GENELKURMAY'IN 'DARBE' AÇIKLAMASI BENİM İZNİMLE YAPILDI

Genelkurmay’ın tartışılan ‘darbe’ açıklamasıyla ilgili ilk kez konuşan Başbakan Davutoğlu, “Genelkurmay’ın görüşlerini ifade etmesi, benimle istişare edilmiş bir husustur. Dolayısıyla herhangi bir şekilde demokratik teamüllere aykırı da görmüyorum. Benim iznimle yapılmıştır hem de bu açıklamanın arkasındayım" dedi. (Haber Türk -Türkiye)

GERİ KABULLER BAŞLIYOR

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir otelde düzenlenen, "Yasadışı Göçle Mücadele İstişare Toplantısı" öncesi yaptığı açıklamada, Söz konusu mutabakat çerçevesinde 4 Nisan'dan itibaren yeni kabullerin başlayacağını belirten Ala, Türkiye'de 2 milyon 749 bin Suriye uyruklu sığınmacının misafir edildiğini ifade etti. (Dünya Bülteni-Türkiye)

 

50 MİLYON TÜRK VATANDAŞININ KİMLİK BİLGİLERİ HACKLENDİ

Bilgisayar korsanlarının internet ortamında paylaştığı 6.6 GB'lık bir veri tabanında toplamda 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait TC kimlik numarası, ad-soy ad- anne- baba adı, cinsiyet, doğum tarihi, doğum yeri ve açık adresin gibi kimlik bilgilerinin ifşa edildiğini yazdı. Veri tabanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bilgilerinin de yer aldığı öne sürüldü. (AP-İngiltere)

 

TÜRKİYE'DEN ALMANYA'YA 40 MÜLTECİ GÖNDERİLECEK

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında sağlanan anlaşma gereğince Yunan Adaları’na yasal olmayan yollardan geçiş yapmış ve Türkiye’ye gönderilecek Suriyeliler karşılığında, Türkiye’den Avrupa’ya yerleştirilecek ve yasal iltica statüsü sağlanacak mültecilerden ilk grup İstanbul'dan ayrılacak. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Almanya’nın Hannover kentine 40 Suriyeli mültecinin gönderileceğini açıkladı. (Amerikanın Sesi-ABD)

ERDOĞAN MERKEZLİ TERÖR İLE MÜCADELEDE DAİŞ ORTADAN KALDIRILAMAZ

Amerika’da faaliyet yürüten İnterpress adlı araştırma merkezi, Erdoğan merkezli terör ile mücadelede DAİŞ’in ortadan kaldırılmasının zayıf bir ihtimal olduğuna işaret etti. Erdoğan’ın Türkiye’yi yeni bir Pakistan yaptığı kaydedilen yazıda Türkiye’ye yönelik genel algının terör ile mücadeleye engel olduğu ve bununla birlikte Irak ve Suriye’ye yabancı teröristlerin kendi topraklarından geçişine izin vererek lojistik destek sağladığı belirtildi. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 ‘GERİ DÖNÜŞ YOK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm sürecine geri dönülmeyeceğini açıklamasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu  grup toplantısında "Türkiye dün çözüm siyasetinde nasıl bir doğru bir siyaset izlediyse bugün de yürüttüğü mücadelede doğru bir siyaset yürütmektedir. Terörle mücadeleden geri dönüş yoktur ve asla geri dönüş olmayacaktır." dedi. (Akif Haber-Türkiye)

AKP'Lİ GALİP ENSARİOĞLI'NDAN YARGI İTİRAFI

Televizyon programına katılan AKP Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu "Aslında şimdiki sistem bizim daha çok işimize yarar. Yasama bizim elimizde, yürütme bizim elimizde, yargı bizim elimizde" diyerek AKP'nin güçler ayrılığı ilkesini fiilen askıya aldığını itiraf etti. Ensarioğlu sözleriyle TBMM'nin elindeki yasama yetkisini AKP yetkisine çevirdiklerini söyledi. (A Haber-Türkiye)

İNCİRLİK ÜSSܒNDE TAHLİYELER BAŞLADI

ABD Savunma Bakanlığı tarafından verilen Adana, İzmir ve Muğla’da bulunan askeri üslerde çalışan Amerikalı personellerin ailelerinin ülkeden ayrılması talimatından sonra personel aileleri İncirlik’ten ayrılmaya başladı. (İncirlik Üssü Sitesi-Türkiye)

MARAŞ’TA NELER OLUYOR?

Suriye’den Türkiye’ye gelen göçmenler için Maraş’ın Merkez Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Sivrice höyük Mahallesi’nde, Alevi köylerinin tam ortasına 25 bin kişilik konteyner kent kurulmak isteniyor. Kamp çalışmalarının başlamasının ardından eyleme geçen Alevi yurttaşlara günlerdir jandarma tarafından saldırı düzenlenirken son olarak çadır eylemi yapan köylülere gaz bombası yağdırıldı. (Sol Haber-Türkiye)

MOBESE KAMERA SİSTEMİ

Kürdistan’ın il ve ilçelerine 2007 yılından bu yana MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) sistemleri için 148 milyon 193 bin lira para harcanmıştır. Sokak, cadde ve kavşakların önemli yerlerine konulan kameralar ile bu bölgeler 7/24 gözlem ve kayıt alında tutulurlar. Şehir güvenlik sistemlerinde kullanılan güvenlik kameraları görüntülerini izleme merkezlerine fiberoptik kablo veya kablosuz aktarım yoluyla iletirler. İzleme merkezlerinde bu kamera görüntüleri biraraya toplanır ve kaydedilir.

YÜZ TANIMA SİSTEMLERİ

‘Eagle Eye’, yani Kartal Gözü adlı yüz tanıma sistemini artık Türkiye’de kullanıyor. Bir bilgisayar yazılımı sistemine göre, aranan kişilerin resimleri ve parmak izleri veri tabanına giriliyor ve bölgede ki Mobese kamerasıyla uyumlu hale getirilen yazılım sayesinde aranan şahıslar Mobese kameraları tarafından anında tespit ediliyor. Bu sistem kapalı alanlarda yüzde 90 oranda kimlik tanıma imkânı sağlıyor. Açık alanlarda güneş, yağmur, sis gibi doğal etkenlere bağlı olarak başarı oranı yüzde 60’a kadar düşebiliyor. (Çeşitli)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

ABD SURİYE'YE DAHA FAZLA 'ÖZEL KUVVET' GÖNDERECEK

ABD'li yetkililer, Obama yönetiminin Suriye'ye daha fazla özel operasyon birliği göndermeyi düşündüğünü duyurdu. (Reuters)

SURİYE’DEKİ AVRUPALI ÇETELER BELÇİKA’DAN

Lahey’de bulunan Uluslararası Terörizmle Mücadele Merkezi’nin raporuna göre: Belçika, Suriye’ye 41 çete üyesi gönderdi. Suriye’ye giden çetelerden ise yalnızca %18’i geri dönüş yaptı. Araştırmaya göre: 4 bin 200’ü aşkın Avrupalı Suriye’ye savaşmak için gitti, bu sayıdan %30’u kendi ülkelerine geri döndü ve %14’ü öldü. (Reuters)

BÜYÜK HALEP OPERASYONU İLE ESED-RUS BİRLİKLERİNE SERT CEVAP

Suriye'de ateşkesi birçok cephede ihlal ederek saldırılarını sürdüren Esed rejimine muhaliflerin cevabı 'taarruz' oldu. Rejim ve Rus birliklerine karşı birleşen 4 büyük tugay, Halep'in güneyinde operasyon başlattı. Ortak taarruz tümeni, muhalif gruplardan Nusra Cephesi, Ahrar'uş Şam, Ecnad'uş Şam ve Liva-el Hak'ın ittifakından oluşuyor. (Islah Haber-EL Nusra)

CENEVRE’YE KÜRTLERDE KATILMALI

Kremlin Sözcüsü Dimitri Pestov, Cenevre'deki Suriye görüşmelerini işaret ederek Kürtlerin de müzakerelere çağrılması gerektiğini, "Görüşmeler kapsayıcı olmalı, Kürtleri de içermeli” diye konuştu. (El Hayat )

İRAN'DAN SURİYE'YE ASKER SEVKİYATI DEVAM EDİYOR

İran Ordusu Kara Kuvvetleri Koordinatör Yardımcısı Tuğgeneral Ali Araste, ülkesinin Suriye'ye askeri danışman olarak özel kuvvetler birlikleri, ülkede "yeşil bereliler “olarak bilinen özel birliklerin oluşturduğu 65'inci Tugay'a mensup askerlerin Suriye'ye gönderildiğini, Şu anda orada 65'inci Tugay'dan danışmanlar bulunuyor" dedi. (Tansim-İran)

PUTİN'İN SADIK ELÇİSİ KADİROV, ESAD’I ZİYARET EDECEK

Çeçenistan'ın Putin dostu lideri Kadirov, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın daveti üzerine Şam'a gideceğini, daveti üzerine Suriye’yi ziyaret etmeyi düşündüğünü söyledi. (Ria Novostiye-Rusya)

SURİYELİLER UYGUN ADAYLARI SEÇME HAKKINA SAHİPTİR

Siyasi partileri bünyesinde toplayan Ulusal İlerici Cephe bildirisinde Suriyelilerin mecliste kendilerini temsil etmede uygun gördükleri ve ideallerini gerçekleştirme yönünde çaba harcayacağına inandıkları adayları seçmelerinin ulusal bir hak ve vacip olduğunu da belirtti.  Sosyalist Arap el Baas Partisi, Sosyalist Arap Birlik Partisi, Suriye Komünist Partisi Bekdaş, Suriye Komünist Partisi Faysal, Sosyalist Birlikçiler Partisi, Arap Sosyalistler Hareketi, Demokratik Sosyalist Birlik Partisi, Ulusal Ahd Partisi, Arap Demokratik Birik Partisi ve Milli Sosyalist Partisinin yanı sıra İşçi Sendikaları Genel Birliği ve Çiftçiler Genel Birliğinin üyeliklerinden oluşuyor. (Sana-İran)

İRAN VE SURİYE DİRENİŞ EKSENİNİ GÜÇLENDİRDİ

Suriye Başbakanı Vail el’Halaki, İran ve Suriye arasında her alanda işbirliğinin, bölgede Siyonist-Amerikancı projelere karşı direniş mihverini güçlendirdiğini söyledi. (ABNA-İran)

ŞAM İÇİN 1458, DİĞER İLLER İÇİN DE 540 MERKEZ BELİRLENDİ

13 Nisan’da yapılması beklenen Halk Meclisi seçimlerine hazırlık çerçevesinde Şam Valiliği Seçim Komisyonu Şam Yan komitesi ile işbirliği içinde Şam için 1468 seçim merkezi, diğer illerden gelen vatandaşların kendi il milletvekillerini seçecekleri 540 seçim merkezi belirledi. (Sana-Suriye)

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

4 PARTİ SÜLEYMANİYE’DE BİR ARAYA GELDİ

Başur Parlamentosunda grubu bulunan dört partinin temsilcileri Süleymaniye’de bir araya gelirken toplantıya Goran Hareketi katılmadı. (Kaynak: Rudaw/Başur)

BM SEKRETERİ VE DÜNYA BANKASI BAŞKANI BAŞUR’DA

KBY Başkanı Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmed Muhammed Ali el-Medeni ile görüştü. Toplantı gündemi mali kriz başlıklıydı.

IRAK ORDUSU NESİR’DE 20 KAYIP VERDİ

Mahmur’un Nesır köyünde operasyon düzenleyen Irak Ordusu 20 kayıp, 35 yaralı olduğunu, bazı zırhlı araçların DAİŞ’in eline geçmesi ile geri çekildiklerini duyurdu. (Rudaw-Başur)

IRAK ORDUSU MUSUL OPERASYONLARINA TEKRAR BAŞLADI

Irak Güvenlik İstihbarat Teşkilatı; Neyeneva eyaletine bağlı el-Gazlani bölgesine hava kuvvetlerinin düzenlediği operasyonda 20 DAİŞ çetesinin öldüğünü duyurdu. (Rasthaber-İran)

IRAK'TA İSTİKRARIN SAĞLANMASINA ASIL ENGEL AMERİKA BÜYÜKELÇİLİĞİDİR

Irak Gönüllü Halk Güçleri Komutanlarından Hasan Abdulhadi: Irak’ta istikrarın sağlanması; Amerika, Fars Körfez ülkeleri ve Türkiye’nin yararına değil. Bu yüzden de Irak’ta şuan ki kargaşa ortamını mümkün olduğu kadar korumak ya da daha fazla kargaşa çıkarmak istiyorlar” dedi. (Tesnimhaber-İran)

Şİİ MİLİSLER VARSA BİR YOKUZ!

Kerkük Batı Cephesi Sorumlusu Kemal Kerküki; Koalisyonun hava desteği için Şii milislerin operasyona katılmamasını şart olduğunu, Koalisyon savaş uçaklarının desteğiyle 24 saat içinde Beşir köyünün kurtarılması için planladığı operasyon ikinci kez ertelendiğini söyledi. (Rudaw-Başur)

BAĞDAT’TAN KÜRTLER’E 2 SEÇENEK

Irak Başbakanı Haydar Abadi Kürt gruplara 3’er bakanlıktan oluşan iki seçenek sundu. Birincisi: Kürtler’e şu bakanlıklar teklif edildi: Maliye ve Planlama Bakanlığı, Kültür ve Spor Bakanlığı, Çalışma, Göç ve Göçmenler Bakanlığı. İkinci ise: Petrol Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı. (Rudaw-Başur)

REFORM SÜRECİNİ DESTEKLEYİN

PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, PDK’nin Ninowa, Behdinan ve Şengal parti teşkilatlarında görevli kadrolarla geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdi, toplantıda Bölgede yaşanan ekonomik-siyasi kriz ve Irak ile ilişkileri konuşuldu. Barzani, partililerden hükümetin gerçekleştirdiği reformları desteklemesini istedi. (Basnews-Başur)

PKK'NİN ŞENGAL'DE KALMASI TEHLİKELİ

Şengal Kaymakamı Mehma Xelîl:“PKK’ye bağlı silahlı güçlere Irak hükümeti tarafından ekonomik ve askeri yardım yapılıyor. Bazı bölgeleri de kendi kontrollerine almışlar, biz Şengal yönetimi ve halkı olarak PKK’nin uygulamalarından rahatsızlık duyduklarını, Yasal olmayan bir güce yardım edilmesi tehlikeli bir yaklaşımdır ve Şengal idaresi olarak, Irak hükümetinin PKK güçlerine yaptığı yardımlar hakkında dosya oluşturacaklarını da sözlerine ekledi. (Basnuçe-Başur)

IRAK’A KARŞI ANLAŞMA

Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği 5 maddede anlaşma sağladı.

1-Kürdistan Bölgesi ile Federal Irak Hükümeti arasındaki sorun daha da derinleşmiştir. Bu yüzden salt bu değişikliklerle sorunlar çözüme kavuşturulamaz.

2-Kürdistan halkının Federal Irak devletiyle ortaklığı kaldıysa bu, dürüstçe ortaya konulmalı. İki partiye göre ortaklık, ihlal edilmiştir.

3-Federal Irak’ın kurumlarında yapılacak her değişiklikte Kürtler’in payı korunmalı, bu konuda temsilcilerini belirleme hakkı Kürdistan siyasi yönetiminindir.

4-İki parti, tüm Kürt taraflarının paylarının korunmasını vurgulamaktadır.

5-İki parti, üst düzey bir heyetle tüm bu sorunların konuşulması için Bağdat’a gidilmesini önemli bulmaktadır. (Rudaw-Başur

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

SUUDİ ARABİSTAN’DAN İRAN ŞARTI

Suudi Arabistan veliaht prens vekili Muhammed bin Salman: Suudi Arabistan petrol üretiminin dondurulmasına dair alınacak bir karara yalnızca İran ve diğer önde gelen üreticilerin de bu yönde karar alması durumunda katılacağını söyledi.( islamianaliz-İran)

İRAN-AZERBAYCAN-TÜRKİYE ARASINDA ÜÇLÜ GÖRÜŞME

5 Nisan’da Ramser’de düzenlenecek olan İran, Azerbaycan ve Türkiye Dışişleri Bakanları arasındaki üçlü zirve, üç ülkenin işbirliğinin gelişmesi, uluslararası terörizmle mücadele, malların transit olarak ulaşımı ve aynı zamanda ticari ve ekonomik işbirliğinin güçlenmesi için görüşüyorlar. Azerbaycan, İran ve Rusya arasında düzenlenecek olan zirvenin 7 Nisan’da Bakü’de düzenleneceğini ve böyle bir zirvenin ilk defa gerçekleşeceğini söyledi. (Tesnim news-İran)

SUUDİ ARABİSTAN’DAN İRAN’A UÇUŞ YASAĞI

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Kurumu, Mahan Air Havayolu Şirketi’ne verilen uçuş izninin nihai olarak kaldırıldığı, yasağın Suudi Arabistan havalimanlarına iniş ya da hava sahasından geçişi kapsadığı, gerekçe ise; “Yapılan incelemeler sonucunda Mahan Air’in hava güvenliğiyle ilgili ulusal kuralları sistematik olarak ihlal ettiğinin ortaya çıkması” gösterildi. (Rasthaber-İran)

İRAN PALMİRA'YI RESTORE ETMEYE HAZIR

İran Kültür Mirası  ve Turizim Başkanı Mesud Sultanifer, UNESCO'ya bir mektup yazarak; Suriye'nin Kültürel Mirası'nın büyük bir tehlikede olduğunu, İran İslam Cumhuriyeti'nin Kültürel Miras ve Turizm Kurumunun, Suriye'nin taşınılabilir ve taşınılamaz kültürel mirası özellikle Palmira bölgesinin restoresinde yardımcı olup işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirti.( Tesnim Haber-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

'SURİYE'DEN DÖNEN 1400 CİHATÇI AVRUPA'YI TEHDİT EDİYOR'

Lahey’de bulunan Uluslararası Terörizmle Mücadele Merkezi, DAİŞ’e katılan 500’ü kadın 1400 kişi Avrupa'ya geri döndü. Merkez, 4 bin 100 kişinin ise DAİŞ’e katıldığını, katılanların ise ortak özelliklerinin kısa sürede radikalleştiklerini aktardı. Bu da, gençleri şehirlerde radikalleşmeye iten aşırı sağcı bir örgütlenmenin varlığına işaret ediyor. Avrupa'da kendilerine bir gelecek göremedikleri için IŞİD'e katılmayı tercih ediyorlar. En fazla gönderen Avrupa ülkeleri ise İngiltere, Almanya, Fransa ve Belçika. Bu ülkeler; Avrupa'dan giden toplam cihatçı sayısının dörtte üçünü oluşturuyor. Avrupa kökenli cihatçıların yaklaşık 350'si ise 18 yaşın altındaki çocuklardan oluşuyor. Yapılan araştırmaya göre İngiltere'ye 350, Fransa ve Almanya'ya da toplam 500 cihatçı geri döndü. Belçika'ya geri dönen cihatçı sayısı da Şubat ayı itibariyle 117 olarak açıklanmıştı. (Yusuf Özkan-BBC)

PUTİN SURİYE SAVAŞI İÇİN WAGNER ŞİRKETİYLE ANLAŞTI!

Wagner şirketi Rusya'da resmi olmayan ve bünyesinde yaklaşık 1.000 paralı askeri olduğuna inanılan özel bir askeri güvenlik şirketidir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna ve Suriye'de verdiği kayıplara karşı savaş sahalarında savaşmak üzere eğitimli/deneyimli kişileri bünyesinde bulunduran Rus özel güvenlik şirketiyle anlaşarak Suriye ve Ukrayna'da savaşmak için Rus paralı askerleri gönderdiği ileri sürüldü.  (Fontanka-Rusya)

MİT, DAİŞ’E SİLAH VE ASKERİ TEÇHİZAT TEMİN EDİYOR

Rusya’nın BM’de Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Türkiye rejiminin DAİŞ terör örgütüne silah ve askeri teçhizat temininde ana kaynak sayıldığını belirtti. Churkin DAİŞ terör örgütünün sadece 2015 yılında Türkiye rejiminden 1-9 milyon dolar değerinde patlayıcı aldığını açıkladı. (Sputnik-Rusya)

ABD YANLIŞ VE ÇARPITICI BİLGİLER VERİYOR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ABD’nin Suriye’deki krizin çözümü konusunda Rusya ile görüş alışverişi sürecinin gidişatı konusunda yanlış ve çarpıtıcı bilgiler verdiğini söyledi.  ABD’nin bölge ve Avrupa’daki bir kısım ortaklarını Suriye’deki krizin çözümü konusunda alınan kararlar ve varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi konusunda ikna etme ya da onları bu karar ve anlaşmalara uymalarına zorlama gücünde olmadığını dikkat çekti. (Sputnik-Rusya)

AZERBAYCAN, RUSYA VE İRAN DIŞİŞLERİ BAKANLARI BAKÜ'DE BİR ARAYA GELECEK

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, görüşmede bölgesel işbirliği, ulaşım projeleri ve Hazar bölgesinde karşılıklı faaliyet çalışmalarının masaya yatırılacağını ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un üçlü görüşme için 7 Nisan'da Bakü'ye gideceğini açıkladı. (Cihan Haber Ajansı-Türkiye)

LAVROV VE KERRY TÜRKİYE-SURİYE SINIRINI GÖRÜŞTÜ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'li mevkidaşı John Kerry ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Türkiye-Suriye sınırının militanların Türkiye üzerinden Suriye'ye sızmak için aktif olarak kullanıldığını söyledi. Onun kapatılması gerektiği ile ilgili BM Güvenlik Konseyi de dahil olmak üzere acil bir anlaşma yapılması gerektiği gündeme getirildi. (Sputnik-Rusya)

RUS SAVUNMA BAKANI, MEVKİDAŞLARINI ARADI

Şoygu Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan'ı telefonla aradı.  Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında yaşanan gerginliğin görüşüldüğü, bölgedeki gelişmelerin Rusya Savunma Bakanlığı tarafından takip edildiği ve görüşmede gerginliğin sonlandırılması yönünde atılacak acil adımların ele alındığı vurgulandı. (Ria Novonsti-Rusya)

TÜRKİYE’NİN TERÖRE DESTEĞİNİ KANITLAYAN DELİLLER!

Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov; “ Türkiye’nin kendisine yapılan tüm çağrılara rağmen Suriye ve Irak’ın içişlerine müdahale etmekle birlikte terörü desteklemeye devam ettiğini kanıtlayan yeterli miktarda deliller bulunmaktadır.” Gerek Suriye, gerekse Irak hiçbir devletin içişlerine müdahale edilmemesi yöntemi izlenmesinin gereğini ifade etti. (Sana-Suriye)

104 DEVLETTEN 30 BİN TERÖRİST KATILDI

Son iki yıl içinde dünyanın 104 ülkesinden 30 bin teröristin Suriye ve Irak’ta terör örgütlerine katıldıklarını, bunların 4 bininin Avrupa ülkelerinden olduklarına dikkat çekti. Bilindiği üzere Türkiye’de mevcut ihvancı Erdoğan rejiminin sınırsız desteği ve Al Suud rejiminin sınırsız finansıyla dünya genelinden toplanan tekfirci ve kiralık teröristlerin büyük çoğunluğu Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a geçiyor. (El Pais-İspanyol)

LAVROV, KERRY VE STEİNMEİER İLE KARABAĞ GERİLİMİNİ GÖRÜŞTÜ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile telefonda Azerbaycan- Ermenistan arasındaki Karabağ krizini görüştü. Cephe hattında başlayan çatışma ile ilgili endişelerini dile getirerek dış güçlerin gerilimi tırmandırdığını kınadı. Lavrov ve Kerry, acil ateşkes çağrısında bulundu. (Haberrus-Rusya)

KREMLİN'İN 'PUTİN'E SALDIRACAKLAR' DEDİĞİ BELGELER SIZDIRILDI

Panama'daki Mossack Fonseca offshore hukuk şirketine ait belgeleri yayınladı. Belgelerde birçok ülke liderinin ve onlara yakın kişilerin, ünlülerin kara para akladığı ve vergi kaçırdığı yaptığına dair kanıtların olduğu iddia ediliyor. Suddeutsche Zeitung ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), 1977-2015 yıllarına ait 11,5 milyon adet belgenin ellerine geçtiğini, Kara para aklandığı ve vergi kaçakçılığı yapıldığına dair kanıt taşıdığı iddia edilen belgelerde birçok ülke lideri, işadamı ve ünlülerin ismi geçiyor (Suddeutsche Zeitung – Alman)

RUSYA İRAN'A S-300 FÜZELERİ GÖNDERİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, yıllardır süren gecikme ardından S-300 füzelerinin yakında İran'a gönderileceğini söyledi. Füzelerin önümüzdeki günlerde deniz yoluyla İran'a ulaştırılacağını belirtti. (Interfax- Rusya)

RUS DİPLOMAT, HALİD MEŞAL İLE GÖRÜŞTÜ

Rusya dışişleri bakanı ve Cumhurbaşkanı’nın Afrika ve Orta Doğu özel temsilcisi Michael Bogdanov, Katar’ın başkenti Doha’da Halid Meşal ile bir araya geldi. Genel olarak bölgesel meselelerin istişare edildiği vurgulanırken özellikle Kudüs ve Batı Şeria’da devam eden intifada hakkında Rus tarafının bilgilendirildiği ve Siyonist işgalin ulaştığı yeni boyutların gündeme getirildiği ifade edildi. (İslami analiz-İran)

ABD YENİDEN 'EĞİT-DONAT' DEDİ

Pentagon'daki gazetecilerin sorularını Bağdat'tan video konferans yoluyla yanıtlayan ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Amerikalı Albay Steve Warren, daha önce de denenen ancak ara verildiği açıklanan eğit-donat programının yenisi kapsamında 'onlarca' Suriyeli muhalif savaşçıya eğitim verildiğini söyledi. (Reuters-İngiltere)

SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER'DEN ERDOĞAN'A 'KORUMA' KINAMASI

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), "RSF, Washington'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma yapması gereken etkinlik sırasında Türk güvenlik görevlilerinin gazetecilere yönelik sergilediği saldırganlığı ve şiddeti kınıyor. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ABD ziyaretini yansıtan gazetecilere yönelik kabul edilmez davranışın sergilendiği ilk olay değil" dedi.(Reuters-İngiltere)

TÜRKİYE’DEKİ BAZI EĞİLİMLERDEN RAHATSIZIM

Washington’da dördüncüsü yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin kapanışında konuşan ABD Başkanı Barack Obama, “Gerçek olan bir şey var ve bunu doğrudan da söyledim: Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğum bir sır değil. Ben basın özgürlüğüne, din özgürlüğüne, hukuk ve demokrasiye güçlü bir şekilde inanıyorum” diye konuştu. (Amerikanın Sesi-ABD)

ERDOĞAN’A ÖNERDİĞİME PİŞMAN OLDUM

Fukuşima nükleer santral felaketi yaşandığında Japonya Başbakanı olan Naoto Kan, bundan 5 yıl sonra bir itirafta bulunarak, "Erdoğan'a Japon nükleer teknolojisini tavsiye ettiğime pişman oldum. Türkiye gibi sismik ve terör riski olan bir ülke nükleer santralden vazgeçmeli" dedi. Japonya'nın, Sinop'taki nükleer santral projesini Türkiye ve Fransa ile birlikte hayata geçirmesi planlanıyor. (Ehlibeyt Haber-İran)

TÜRKİYE’NİN TERÖRE YARDIMLARI VE DAİŞ’DEN NEMALANMASI

Michael Robin’in kaleminden bir makalede, Erdoğan DAİŞ’in terör saldırılarından Batı’yı Türkiye’nin çıkarlarına hizmet etmeleri konusunda ikna etme yolunda yararlandığı, Erdoğan’ın Batı ile konuşması ile kendi kamuoyu ile konuşması farklı olduğu kaydedildi. Erdoğan Akdeniz’de yeni bir Pakistan inşa ettiği de belirtildi.( Free Baecon Sitesi-ABD)

ALMAN İSTİHBARATININ “MÜLTECİ GERÇEĞİ” ORTAYA ÇIKTI

Alman Sol Parti’nin, istihbarat servislerinin bilgi paylaşmaları karşılığında Hükümet tarafından verilen yanıta göre, son beş yıl içerisinde en az 998 sığınmacının Alman vatandaşlığına geçiş sonrası kayıtları silindi. Alman İstihbarat Servisi’nin çeşitli birimlerinin, Anayasayı Koruma Dairesi, güvenlik birimleri hatta CIA ile ortak operasyon sonucu iltica statüsünü elde ettikleri ortaya çıktı.(Dw-Almanya)

DAİŞ SAFLARINDA EN FAZLA FRANSA’DAN YABANCI SAVAŞÇI VAR

Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Terörizmle Mücadele Merkezi’nin araştırmasına göre DAİŞ’in her 10 yabancı savaşçısından ikisi kadın (yüzde 17). DAİŞ terörün en fazla can aldığı Fransa’dan DAİŞ’e katılanların sayısı 900 olarak belirlendi. Belçika’da ise 1 milyon kişi yüzde 41’i DAİŞ’e katılmış bulunuyor. (Reuters-İngiltere)

TÜRKİYE'NİN DAİŞ BAĞLANTISI BİZİ KORKUTMUYOR

Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin devam ettiği Washington'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ukrayna Enerji Bakanı Vladimir Demçişin, bu suçlamaların Ankara'yla enerji alanında işbirliği yapmalarını engellemeyeceğini bunun nedenini ise Türkiye'den petrol almamalarıyla açıkladı. (Sputnik News-Rusya)

ALMAN İSTİHBARATI İSRAİL'DEN NASA'YA KADAR HERKESİ DİNLEMİŞ

Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı'nın BND, dinleme faaliyetlerinde ABD Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanlığı ve İsrail Başbakanlık Ofisi'ni de hedef aldı. BND'nin ayrıca Uluslararası Para Fonu (IMF), Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) da aralarında bulunduğu çok sayıda uluslararası kuruluşu ve Birleşmiş Milletler'in (BM) çeşitli birimlerini de dinlediği belirtildi. (Der Spiegel Dergisi-Almanya)

ÇÖZÜM SÜRECİNE GERİ DÖNÜN!

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin sözcüsü tarafından Brüksel'de yapılan açıklamada, barışçıl ve uzun ömürlü bir çözüm için barış görüşmelerine dönülmesi gerektiği belirtildi.  (Sputnik News-Rusya)

ERMENİSTAN'DAN TÜRKİYE'YE TEPKİ

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan son günlerdeki şiddetli çatışmaya dönük olarak tek taraflı ateşkesin mümkün olmayacağını belirterek “Azerbaycan istese de istemese de Karabağ ile doğrudan müzakerelere başlamalı” dedi. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

AVUSTURYA İRAN’IN PETROL SEKTÖRÜNDE YATIRIM YAPMAK İSTİYOR

Avusturya’nın OMV petrol firması, İran’ın Çeşmecuş petrol sahasını geliştirme projesinde yatırım yapmaya hazır olduğunu bildirdi. OMV firması yaptırımlardan önce de petrol ve doğalgaz alanında işbirliği için bazı anlaşmalar imzalamıştı. (Fars Haber-İran)

CIA ESAD’I DEVİRMEK İÇİN 50 PLAN HAZIRLADI

CIA çalışanı Douglas Esad’ın devrilmesi için oluşturulan birimde çalıştığını, 2012’de Suriye liderini devirmek için çok sayıda gizli operasyon planlandığını dile getirdi. Obama’yla “50 iyi plan hazırladık” dedi. (Daily Telegraph-Britanya)

ALMANYA PANAMA BELGELERİ’Nİ SATIN ALDI

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) başındaki isim Gerard Ryle, verdiği mülakatta Panama Belgeleri’ni Almanya'nın satın aldığını, Birleşik Krallık ve ABD ile de paylaştığını açıkladı. (CNN International-ABD)

ARABİSTAN’DAN MISIR’DA 4 MİLYARLIK YATIRIM

Suudi Arabistan’ın Mısır’da Suveyş kanalı, enerji alanları ve tarımla ilgili çeşitli projeler için dört milyar dolarlık yatırım yapmaya karar verdiğini açıkladı.(Routers-İngiltere)

 

KURDÎ

KURDİSTAN Û ÎRAN LİHEVHATİNEKİ ÎMZE DİKİN

Hikûmeta Herêma Kurdistanê û Îranê li ser meseleya aborî û rêya rakêşana boriyên nefta Kurdistanê berbi axa Îranê ve li hev bikin. Çavdêr dibêjin ku; ev gav wê nizîkatiyên pirsgirêkên siyasî û stratejîk yên herêma Kurdistanê bigûhere. (Basnuçe-Başur)

Serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî; ji bo diyar kirina erkê wezîriyê, biryar ji fraksiyonên Kurdan re hişt û daxwaz kir ku herêma Kurdistanê di demek herî nêz de navên weziran diyar bikin. (Basnews-Başur)

PDKÊ NAMZEDÊN EBADÎ YÊN KURD HİŞYAR KİRİN

Berpirsê peyvendiyên niştimanî û Iraqîyên PDKê Ehmed Kanî; Namzetên kurd yên ku Serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî diyar kirine, şiyar kir u got; Her kesekî li dervey lîsteya Kurdan a hevbeş beşdarî li hikûmeta Iraqê bike, diçe nav rêzên xiyaneta niştîmanî û Nabe tu aliyekî Kurd bi tena serêxwe bi Heyder Ebadî re lihev bike û beşdarî hikûmetê bibe. (Basnews-Başur)

TİRKÎYÊ DERÎYÊ SÎNORÊ ÎBRAHÎM XELÎL GİRT

Ji ber sedema operasyonên leşkerên Tirkîyê û alozîyên li bakurê Kurdistanê ku dinavbera gerîlayên PKKê û hikûmeta Tirkîyê da, li Silopîya hikûmetê rêya hatinuçûnê li derîyê Îbrahîm Xelîl girt. Geştîyar û şofêr dinavbera herdu derîyan da asê mane. (Waarmedia-Başur)

YEKÎTÎ LİGEL YEKGİRTU Û KOMELEYA ÎSLAMÎ KOMDİBE

Şandek bilind a yekîtîya niştîmanî ya Kurdistanê, ligel yekgirtû û komeleya îslamî li Hewlêrê ji ber sedema kom dibin. Çareser kirina pirsgirêkên navxweyi yên herêmê û dubarekirina yekiti u hevgirtina Kurdan li Bexda kom dibin. Tê gotin ku şandeyeki ji komeleya İslami û Yekitiyê serdana Bexda bike. (Waarmedia-Başur)

EM PÊNASÎNÊ Bİ NİVÎSGEHA PYDÊ Lİ PARÎSÊ NAKİN

Berdevkê bi navê wezareta karê derve yê Ferensa Roman Nadal diyar kir ku ew tu carî pênasînê bi nivîsgeheke Kurdan li Parîsê nakin, û da zanîn ku nûnerê gelê Sûriyê tenê Itîlafa Sûrî ye. (Orient-Rojava)

ÎRAN DİXWAZE DEST DAYNE SER MÛSİL Û ÇİYAYÊ ŞENGALÊ'

Îran dixwaze bi armanca lawazkirina Herêma Kurdistanê, bi rêya PKKê dest deyne ser Mûsil û Çiyayê Şingalê, dixwaze wê navçeyê bike navendeke xwe û bibe gefeke cidî li ser ewlehiya Îsraîlê. Eger Îran wî çiyayî kontrol bike wê Îran bi Sûriye ve bê girêdan û Tehran dê bikaribe çekan û alîkariyên darayî ji Beşar Esed re bişîne. (Jeruselam Online-İsrail)

ÎRAN HÊZEKE TAYBET DİŞÎNE

Cîgirê Hêzên Bejayî yê Artêşa Îranê Emîr Elî got: Wan biryar dane hêzeke şêwirmend û taybet bişînin Sûriyê. Her wiha red dike ku tu hêzên wan li Sûriyê şer nakin û ew nuçeyên, ku di şerê navxweyê yê Sûriyêde, di çend mehan de 130 çekdarên ku girêdayî artêşa Îranê hatine kuştin derewand. (Tabnak-Îran)

RÛSİYA Û EMERÎKA BO ÇÛNA ESED LİHEV NEKİRİNE

Berdevkê bi navê Kremlin Dîmitrî Pêskov di rêya daxuyaniyekê re raporên dawî, yên ku dibêjin Waşinton û Mosko li ser çûna Esed bo welatekî din lihev kirne red kir û weke dereweke Mediyayî da nîşan. Esed amade ye, hilbijartinên pêşwexit jî pêk bîne, û destûreke nû jî ava bike. (Orient-Rojava)

ENKSÊ CİVÎNA XWE Lİ QAMİŞLO LİDAR DİXE

Encûmena Nştimanî kurdî li Rojava 04.04.2016 civîna xwe li bajarê Qamişloyê lidar xist. civîna ENKSê li ser 3 xalên sereke bê rawestandin, mîna rola ENKSê di nava Hemahingiya Sûrî ya rikber de û herwiha jî derbarê danûsitandinên Cinêvê. Serokê ENKSê Îbrahîm Biro ’’Em wek ENKSê di nava Hemahingiyê de li ser soza xwe ne û em ji daxwaza xwe navegerin, daxwaza me ew e, ku serokê Şandeya danûsitandinan Es’ed El Zu’bî bê guhertin’’. Herweha di civînê de li ser rewşa partiya El wihdê beşê Dr. Kamîran Hac Ebdo hate rawestandin. Di heyva bûrî de ew partî bû 2 parçe û 2 kongirên cuda lidar xistin. Di vê mijarê de, serokê ENKSê Ibrahîm Biro û di hevdîtinekê de li gel Orient net weha got:’’ Me komîtek amade kiriye, da li ser pirsgirêka El Wihdê raweste’’. Biro weha domand:’’ Me biryar daye ku herdû alî bibin yek û weke berê bi navê yek partiyê Cihê xwe di nava ENKSê de bigrin’’ (Orient- Rojava)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.