ENKS’NİN KÜRT AŞKI: “KÜRTLERİ KATLETMEK”
Serbest Yazılar / 22 Nisan 2016 Cuma Saat 17:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye’de gelinen noktada kağıt üzerinde bir ateşkes ilan edilmiş ve savaş bölgelerine insani yardımlar götürülüyor. Bütün dünya, NATO, BM vb. taraflar sonunda refah ve huzuru azda olsa sağlamışlar. Rejim güçleri ve sözde muhalefet ile çatışmasız bir ortam yaratılmış ve şuan Cenevre’de taraflar sorunu çözmek için çabalıyorlar-mış

Suriye’de gelinen noktada kağıt üzerinde bir ateşkes ilan edilmiş ve savaş bölgelerine insani yardımlar götürülüyor. Bütün dünya, NATO, BM vb. taraflar sonunda refah ve huzuru azda olsa sağlamışlar. Rejim güçleri ve sözde muhalefet ile çatışmasız bir ortam yaratılmış ve şuan Cenevre’de taraflar sorunu çözmek için çabalıyorlar-mış!

Suriye’de ki iç savaşın ilk gününden bu yana tüm taraflar Suriye’de halka dayalı bir çözüm aramış değiller. Aradıkları çözüm daha çok Suriye’yi bir savaş ve ölüm merkezine dönüştürdü. Rejimi savunan güçler rejimin katlettikleri sivil ölümleri meşrulaştırmak istediler, aynı şekilde muhalefet ve ÖSO’yu savunanlarda ÖSO ve ona bağlı olan veya onun adına hareket eden teröristlerin yaptığı barbarlık ve vahşetlere kılıf uydurmaya çalışıyorlardı. Günde onlarca insanlık suçunun işlendiği Suriye’de  -ki bu suçların hepsi de sözde taraflar eliyle işlenmişken- kimse buna değinmeden birbirilerini karalamaya devam ettiler. Muhalefet ve ÖSO, rejimi insanlık suçu ve katliam yapmakla suçluyor. Aynı şekilde rejimde muhalefet ve ÖSO’yu insanlık suçları ve vahşet işlemelerinden dolayı suçluyor. Her iki tarafın destekçisi küresel güçlerde Suriye’deki piyonlarını temize çıkarmaya çalışıyor ve her iki tarafta masum olduklarını iddia ediyorlar. Peki yüzbinlerce sivil insanı kim öldürdü, yaraladı ve göçe mecbur bıraktı. Onlarca yerleşim yerlerini kim bombaladı, kim yaktı yıktı? Eğer her iki tarafta masumsa bu insanları kim katletti, yaraladı, evlerini, yaktı, yıktı, göçe mecbur bıraktı?

Her iki taraf diğer tarafı yenmek için her türlü silahı kullandılar. Her iki taraf insanları diğer tarafın işbirlikçisi adında kurşuna dizip, işkence hanelerde işkencelerden geçirdiler, savaş esirlerini en barbar işkence yöntemleriyle katlettiler. Ki barbarca işkence ve infazların çoğu ÖSO ve ona bağlı sözde cihadı özde çete grupları tarafından yapılıyordu. Her gün sosyal medya ve televizyon ekranlarında bunlar görünmesine rağmen, her kes sorunu derinleştirmek için daha çok vahşet ve ölümlere neden oldular. Türkiye, Suudi ve Katar gibi güçler Suriye iç savaşına dâhil oldular ve böylelikle sözde ÖSO’ya yani Suriye’yi BAAS rejiminden kurtaracak olan ÖSO’ya ama özde El Kaide’ye bağlı El-Nusra Cephesi, Ahrar-el Şam, DAIŞ (IŞİD-İSİS), Türkmen çetelerine yardım ettiler. Hem cephane yardımı, hem finansal yardım hem de siyasi yardım ettiler. Bu yüzdendir ki DAIŞ, El-Nusra gibi çete gruplar bu kadar büyük topraklar işgal edebildi.

Her iki tarafta dünyanın süper güçleri tarafından desteklendiği için olan masum, Deralı Dürziye, Halepli Araba, Lazkiyeli Nusayriye, Hesekêli Kürt’e oldu. İstanbul, Brüksel ve Hewlêr’de beş yıldızlı otellerde yatanlar konuştu. Halep, Rakka, Dêrazor, Hama, Humus’ta ki çeteler katletti vurdu, yıktı. Suriye halklarına da ölüm ve gözyaşı kaldı. Kürt halkının gerçek savunucuları bu oyunlara gelmeyerek Kürt halkının ve bölge halklarının çıkarları için mücadele ettiler. Ama her zaman olduğu gibi bugünde katiline sevdalı Kürtler vardır. Bunun Rojavada ki versiyonu da ENKS, ve ona bağlı parti ve örgütlerdir. Her ne kadar defalarca muhalefet ve rejimin programında Kürtlerin ulusal ve kültürel haklarını tanıma diye bir şey olmamasına rağmen ve bunu kendi program ve tüzüklerinde yazmalarına rağmen ısrarla onlara umut bağlamak ve onlarla hareket etmeği nasıl adlandırabiliriz. Vardığımız noktada rejimin rengi Şii-Arap, muhalefet ve ÖSO’nun rengi de Sünni-Arap’tır. İki tarafın arasındaki mesele ve sorun; mezhebi ve iktidar sorunudur. Halklara umut olma gibi bir gayesi yok, sade ve sadece mezhebi ve iktidar sorunudur. Diğer tüm etnik-inançları tanımamak her ikisinde de var. Bunlar açıkça ortadayken ara sıra kullandıkları demokrasi ve halkların kardeşliği gibi deyimlerde sadece demagoji ve şovdur. Tüm bunlara rağmen bunlardan çözüm beklemek kendini kandırmaktır ya da bunlardan çözüm bekleyen Kürtlerin istediği çözüm değil, oluşacak olan yeni sistemde kendine bir koltuk kapmak ve yeni yönetime yalakalık yapmaktır. Suriye Muhalefet Meclisi’nde dönem sözcüsü olan Abdülbasit Seyda Kürt iken Muhalefette sarf ettiği sözlerin Kürtlükle alakası yok. Bir Kürt gibi değil bir Arap milliyetçisi gibi hareket etmekteydi. Şuan Cenevre’de Cenevre 3 toplantısı yapılmakta taraflar arasında ki bu tarafların Suriye’yi getirdiği durum ortada. Toplantıda çözüm ve Suriye halklarının geleceği değil de sanki hayvan pazarına gidilip pazarlık edilmekte. Yani Suriye’nin geleceğiyle ilgili bir pazarlık yapılmakta. Suriye’nin geleceğiyle ilgili her şeyi Suriye’de yaşamayanlar karar veriyor. Yani Suudi-Katar-Türkiye gibi çetelere her türlü yardımı yapan güçler tüm Suriye halklarından daha çok karar hakkına sahip. Sanki Suriye’nin değil de Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin geleceği tartışılıyormuş. Suriye’li hiçbir kesim ve kişilik davet edilmezken, Suriye’yi kan gölüne çeviren her kes orda ve taraf olarak konuşmakta.

Kürtler arası ihanetin Rojava versiyonu olan ENKS’de orda, güya Kürtleri temsil etmekte. Ve sanki Kürdistan’ı kurmaya gitmiş ve hemen yarın Kürdistan’ı kurduracaklarmış gibi bir hava veriliyor. Ama bütün dünya tarafından görülen Rojava ve Kobanê destanını yazan Kürtler davet edilmediler. Şimdi bazı kalemşörler kalkıp ENKS’nin Cenevre 3’e katılımını bir başarı gibi görmekte, ama kendi rengiyle çözüm toplantılarına katılmayan hiçbir Kürt örgüt veya birey çözüme destek sağlamaz ve tarihteki Şêx İdrisi Bidlisi’nin durumuna düşülür. Zaten güney kanallarında sanki ENKS Avrupa kuşatmasına gitmiş ve Kürtler için çözümü getirecekmiş gibi bir hava veriliyor. Ama ENKS’nin de dahil olduğu Suriye Muhalefetine bağlı ÖSO çetelerinin Halep’te Kürtleri bombalayarak ve kimyasallayarak katletmesine hiçbir şey demiyor, görmüyor ve örtbas ediyor. Cenevre’ye giden ENKS’li Enkido ve Harpagosları görmekte ama Şêx Meqsûd’ta çete saldırılarına maruz kalan Kürtleri görmemekte. ENKS’nin aradığı çözüm yada ortak olduğu çözüm Rojava’da ve Halep’te Kürtleri katletmek mi yoksa? Hani Suriye’de devam eden bir çatışmasızlık durumu vardı niye Halep Şêx Meqsûd’ta kimyasal silahlar kullanılıyor. Şêx Meqsûd’a saldıranlar ENKS’nin de tabi olduğu Suriye Muhalefetine bağlı ÖSO güçlerine bağlı gruplar değil mi? Ayrıca kimyasal silah kullanmanın suç olduğunu söyleyen ve denetleyen güçler niye sessiz ve durumu incelemiyor ve müdahale etmiyorlar. Ya da mesele Kürtler oldu mu bütün dünya üç maymunu oynayıp seyircimi kalıyor? Halep’te Kürtleri katleden ve Kürtlerin katili Suriye Muhalefeti, ÖSO ve çete gruplarından ziyade ENKS ve arkasındaki güçlerdir. ENKS’nin Cenevre’de Kürtler için aradığı çözüm Halep’te Kürtlere kimyasal silahlarla saldırıyorlar.

ENKS’liler Suriye Muhalefetine katılmak için her türlü düşkünlüğü yapmaktalar ve yapıyorlar. Bu şahıslar Kürtlüğü, Kürtleri katletmekte arıyorlar. Ve kalkıp Rojava’da Rojava halkları için canını feda eden, savaşan YPG-YPJ’ye ve şehitlerine dil uzatıp ve hakaret ediyorlar. Rojava’da her türlü adımı ve inşa çalışmasına katılmayan ve karşı çıkan ENKS şuan kendi inşa çalışmasını Halep Şêx Meqsûd’ta yapıyorlar. Rojava’da savaşan ve Kürtlerin namusunu koruyan savaşçılara hakaret ediyor ama Rojava’da Kürtleri katleden, Kürtlere karşı kimyasal silah kullanan çetelere sahip çıkıyorlar.  Çözümü Rojava’da statü kazanmak olmayan ENKS’nin amacı Şii-Arap endeksli rejimin yerine Sünni-Arap bir oluşumdur. Yani ENKS ve arkasındaki güçler Suriye’nin geleceğinde Kürtlere statü değil kendilerine birkaç koltuk kapma derdindedirler. Hem ENKS’nin hem de arkasındaki gücün zihniyeti budur. Şimdi arkasındaki güç Kürdistan işgalcileri ile Kürtlerin kanı üzerinde her türlü pazarlık yapmaktalar ve onların arkasındaki şakşakçılarda buna Kürdistan’ın kalkınması diyorlar. Mademki Güney Kürdistan hükümeti bu kadar Türkiye’yle pazarlık anlaşmaları imzalamakta niye Kürdistan’da bir ekonomik kriz var. Türkiye’yle onlarca anlaşma imzalayanlar bu para nereye gidiyor Kürdistan hazinesine mi yoksa bir ailenin hazinesine mi. Kuzeydeki katliamları görmeyip de Türklere empati yapmaya çalışanların zihniyeti ve Rojava’da Kürtleri katledenlere destek veren Kürtlerin zihniyeti aynıdır. Nasıl olurda bir Kürt Kürtler katledilirken sevinebiliyor. Nasıl olurda bir Kürt Kürtlerin haklarını Kürtleri katletmekte, Kürdistan şehirlerini yıkmakta yakmakta buluyor. ENKS’nin düşüncesine göre Halep ve benzeri yerlerdeki Kürtler komple katledilse Kürtler tüm haklarına kavuşacak mı? Kürtleri katledip de kimlere haklarını kazandıracaksın? Kürtlerin hepsini katledip de hangi Kürtleri özgürleştireceksiniz ENKS? ENKS Kürtlerin hepsini katledip ortalıkta Kürt bırakmayıp, Kürtleri bitirip böylece Kürt sorununu çözecekmiş. Zaten Kürt kalmadığı zaman Kürt sorunu da kalmaz. Açıkça görülüyor ki ENKS koltuk sevdası için tüm Kürtleri katledebilir. ENKS’nin Kürtleri kendi rengiyle kabul etmeyen bir oluşuma dahil olmasını başka hangi sözlerle açıklayabiliriz. ENKS ve onları destekleyen güneyliler zaten Kürtleri katlederek bugüne gelmişlerdir. Ne kadar çok Kürt katledilirse ENKS ve arkasındaki güç daha yüksek mevkilere geliyor.

Bu Kürtlerin kanından mevki sahibi olanlara en güzel cevabı Halep ve Rojava’da ki Kürtler direnişiyle verdiler, veriyorlar. Kuşkusuz Kürtleri tanımayan hiçbir çözüm, çözüm değildir ve Rojava halkları tarafından kabul edilmez. Yanlış hesap Efrîn-Kobanê-Cizîrê’den döner. Eğer ki onlar bize çözüm olamayacaksa Rojava halkı kendi çözümünü kendisi sağlar. Rojava’nın onların çözümüne ihtiyacı yok. ENKS’liler çözümü yanlış yerde arıyorlar çözüm Cenevre’de değil Amûdê’de, Kobanê’de dir. Gelinen noktada çözümsüzlük Cenevre’de, çözümün adresi Rojava’da dır. Cenevre’de taraflar kavga etmekteler, Til Temir’de halklar birlikte yaşamaktalar. Rojava onların yapacağı çözümü kabul etmez çünkü çözüm değil çözümsüzlüktür. Ama Rojava kendi çözümünü bulmuş ve pratikte de uyguluyor. Rojava halkları hep birlikte, yaşamın her yerinde birlikte çalışıyorlar ve yer alıyorlar. Gerçekte çözüm isteyenler Rojava modelini uygulasınlar. Buyurun Rojava modeline…

Gabar Roj

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): ENKS  NIN  KURT  ASKI  KURTLERI  KATLETMEK    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.