BASIN BÜLTENLERİ 19/24 NİSAN 2016
Basın Bültenleri / 26 Nisan 2016 Salı Saat 08:10
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.

HABER ARALIĞI:19.04.2016-24.04.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

ü  ‘TÜRKİYE TOPRAKLARIMIZA TERÖRİST GEÇİŞİNİ DEVAM ETTİRDİ’

ü  Beşar Esad’ın Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Türkiye’nin toprakları üzerinden Suriye’ye çetelerin yanı sıra askeri, lojistik ve her türlü desteğin geçirilmesi yer aldığını vurguladı. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

ü  ANLAŞMA TÜRKİYE'YE DİKKATİMİZİ AZALTMAYACAK

ü  Washington’daki düşünce kuruluşlarından Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (CSIS) konuşan Avrupa Birliği İnsan Hakları Özel Temsilcisi Stavros Lambrinidis “AB ve Türkiye’nin mülteciler konusunda anlaşmaya varması Türkiye’de insan haklarının durumuna dair dikkatimizi ve kaygımızı azaltmayacaktır” dedi. (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  TÜRKİYE-DAİŞ GERİLİMİ BÜYÜYECEK

ü  Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Serhat Güvenç,  “Türkiye kendisini giderek daha fazla çatışma içinde bulacak. Bu durumu DAİŞ tırmandırıyor, gerilim daha da büyüyecek” dedi. (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  EMNİYET RAPORLARINA GÖRE DAİŞ, İSTANBUL'DA ATIŞ EĞİTİMİ YAPMIŞ!

ü  Emniyetin Temmuz 2015'te 81 ille paylaştığı uyarı yazısında DAİŞ'le bağlantılı MÜSLİHAN Grubu örgütünün, üyelerine ormanlık alanlarda silah eğitimi verdiği bilgisinin yer aldığı ifade edildi.( Birgün Gazetesi-Türkiye)

ü  SURİYE'DEN GELEN GÖÇMENLERİN 1 MİLYON 174 BİN 190'I KADIN

ü  2015 yılı Türkiye Göç Raporu’nu açıklayan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Suriye’deki iç savaşın insani krizin büyümesine yol açtığı ifade edilen raporda 2015 yılında 984 bin 263 Suriyelinin kayıt altına alındığı ve toplamda geçici koruma altına alınan Suriyeli sayısının 2 milyon 503 bin 549 olduğu tespitine yer verildi. Cinsiyet dağılımlarının da verildiği raporda bir milyon 174 bin 190 Suriyelinin kadın, bir milyon 329 bin 359 Suriyelinin de erkek olduğu ifade edildi. (Birgün-Türkiye)

ü  TÜRKİYE’DE ÇOCUK EVLİLİKLERİ

ü  Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde Türkiye’de 2015 itibariyle 16-17 yaşlarında evlendirilmiş en az 31 bin 337 kız çocuğu var. İstanbul: 2 bin 438. İstanbul’u Gaziantep (1692), Şanlıurfa (1317), Ankara (1293),  Van (1130) izledi. Evlendirilen kız çocuk sayısının en az olduğu il ise Tunceli: Beş. Bu şehri 21 evlendirilmeyle Artvin, 31’le Bayburt, 32’yle Rize, 36’yle Bilecik izledi. (AA-Türkiye)

ü  KİLİS'TE 30 GÜN TOPLANTI-GÖSTERİ-YÜRÜYÜŞ YASAĞI

ü  Kilis Valiliği; Anayasanın 34. maddesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 10-17-23 ve 32. maddeleri ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 5. maddesi, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu 11/A ve 11/C maddelerine istinaden Kilis il genelinde toplantı, gösteri ve yürüyüşler 30 otuz gün süre ile yasaklanmıştır. (Timetürk-Türkiye)

ü  ‘ERDOĞAN KÜRTLERLE KRİZ YARATTI’

ü  Slovenyalı filozof Slavoj Zizek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Kürtlerle yeni bir kriz yarattı ve operasyon çok vahşiceydi. Kürt partisinin meclise girmesini önlemeyi umdu. Kürtler Türk toplumunu ilgilendiren temel bir sorunun kurbanları oldu” diye belirtti. (Russia Todays-Rusya)

ü  CANLI BOMBALAR 30 METREDEN TESPİT EDİLEBİLECEK

ü  Yüzde 75 hissesi İngiltere'ye ait olan RPSS isimli firmanın ürettiği ve ABD Başkanı Barack Obama'dan İngiltere Başbakanı David Cameron'a kadar birçok devlet adamını korumak için de kullanılan Mirtle isimli canlı bomba eylemlerini 30-40 metreden belirleyen cihaz Türkiye'ye getirildiği belirtildi. Radyo dalgaları göndererek, kişilerin üzerinde ya da çantasındaki silah ve bomba gibi cisimlerin yansımalarını hafızasındaki görsellerle eşleştiren cihaz, bir tehdit anında polise sinyal ve görüntü göndererek uyarıldığı ifade edildi. (T24-Türkiye)

ü  YARGIYA GÜVEN YÜZDE 30'LARA DÜŞTÜ

ü  Şanlıurfa’da düzenlenen Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2017-2021 Stratejik Plan Çalıştayında konuşan HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, yargıya güvenin yüzde 70'lerden yüzde 30'lara düştüğünü belirtti.  (CNN Türk-Türkiye)

ü  TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ'NDE YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

ü  45. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kongrede İki grubun yarıştığı seçimi, Turgay Olcayto başkanlığındaki Bağımsız Bağlantısız Özgür Gazetecilik Grubu kazandı. TGC'nin yeni Yönetim Kuruluna: Turgay Olcayto, Vahap Munyar, Recep Yaşar, Sibel Güneş, Gülseren Ergezer Güver, Ahmet Özdemir, İhsan Yılmaz, Oğuz Güven, Göksel Göksu, Niyazi Dalyancı, Celal Toprak seçildi. (Sol Haber-Türkiye)

ü  BÜKÜLEBİLEN SİLAH 'CORNETSHOT' ARTIK TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK

ü  Cornetshot silahıyla ilgili bilgi veren, Elektrik Elektronik Mühendisi Görkem Kalender, sadece ABD ve İsrail tarafından kullanılan ve artık Türkiye'de de üretilmeye başlandığını belirtti. Kalender, asimetrik savaş şartlarına göre üretilen Cornershot silahıyla ilgili olarak, "Silahı bir noktaya doğrultuyorsunuz köşenizden çıkmadan bölgeyi ekrandan gözlemliyorsunuz. Silahın namlusu çıkıyor, siz de güvenli bir şekilde operasyonu gerçekleştiriyorsunuz. Cornershot, silahlı kuvvetlerimizin kendi silahını ön tarafa entegre ederek ön, sağ ve sol tarafa ateş etme imkanına sahip bir ürün" ifadelerini kullandı. (Habertürk-Türkiye)

ü  EMEKLİ SUBAY FAİK GÜLEÇYÜZ PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL!

ü  Emekli subay Faik Güleçyüz; Devletin Kürt sorununun çözümü konusunda kullandığı yöntemlerin yanlış olduğunu, Türkiye'de PKK'nin “terör örgütü” olarak görüldüğünü, fakat bunun yanlış olduğunu dile getirdi.  PKK'nin siyasal mücadele veren illegal bir örgüt olduğunu söyledi. Türkiye'de silahlı yöntemlerle hak arama döneminin sona erdiğini ve devlete karşı demokratik yollarla hak arama mücadelesi verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bunun bir sonu yok. Kürt halkı diye bir halk vardır ve annesinin ak sütü gibi helal olan talepleri hakları vardır. Sen bunları yok sayamazsın” dedi. (Hürbakış-Türkiye)

ü  TÜRKİYE AB KONUSUNDA ZAMANA KARŞI YARIŞMAK ZORUNDA

ü  Türkiye’nin vatandaşları için Avrupa Birliği’nden vize muafiyetinin haziran sonunda devreye sokulabilmesi için Ankara, kendisinden beklenen 72 kriteri iki hafta içinde karşılamak zorunda olan Türkiye zamana karşı yarıştığı belirtildi. (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  TÜRKİYE’DEKİ GİDİŞAT KAYGI VERİCİ

ü  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye’de medya özgürlüklerine dair kaygılarımız uzun süredir var. Bunlar iyi biliniyor, kesin ve maalesef değişmedi” dedi. (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  ERGENEKON DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI

ü  Ergenekon Davası’nın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ergenekon'da delillerin toplanmasında, hukuka aykırılık gördü ve hükmü tamamen bozulduğunu söyledi. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da Yüce Divan'da yargılanması gerektiği ifade edildi. (CNN Türk-Türkiye)

ü  YENİ ANAYASA BİRAZ DEMLENSİN

ü  Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecine dönüş tartışmaları için “Silahlar terk edilip, magmaya gömülene kadar operasyonlar devam edecek” derken yeni anayasa çalışmalarını “Biraz da demlenmeye bırakmak lazım”dedi. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

ü  SÜLEYMANŞAH TÜRBESİ TEKRAR TAŞINACAK

ü  Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; DAİŞ ve bölgedeki çatışmalardan dolayı bir tehdit oluşunca Süleyman Şah Türbesi’ni geçici olarak taşıdıklarını türbeyi tekrar eski yerine taşımayı düşündüklerini aktardı. Çavuşoğlu, PYD, YPG’yle iş birliklerinin ise kesinlikle olmadığını söyledi. (Timetürk-Türkiye)

ü  TECAVÜZCÜYE 508 YIL ENSAR VAKFI'NA BERAAT

ü  Karaman'da Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği'ne ait ev ve yurtlarda 45 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunan 54 yaşındaki öğretmen Muharrem Büyüktürk için 600 yıla yakın hapsi istendi. Karaman Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada 508 yıl hapis cezasına çarptırıldığı, mahkemenin soruşturmanın genişletilmesi talebini reddettiği bildirildi. Vakfa ise herhangi bir ceza istenmedi. (Birgün-Türkiye)

ü  10 BİN YENİ KORUCU ALINACAK

ü  Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen; "Mayıs ayı ortalarında 10 bin korucu kadrosu alımı için planlama yapıldı yaklaşık 6 ay önce alınan 5 bin korucuyla mevcut kadrolarının 50 bine ulaştığını, ” söyledi. (AA-Türkiye)

ü  ÇOBANBEY, DAİŞ İÇİN GEÇİŞ YOLU OLDU

ü  CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici; “Sınır güvenlik altına alındı ama Çobanbey bölgesinden Kilis-Gaziantep arasından hâlâ DAİŞ’li teröristler gelip geçiyor” dedi. Ekici “93 bin nüfusu olan Kilis’te Valinin verdiği rakamlara göre 165 bin kişi yaşıyor. Hiçbir çıkarımızın olmadığı bir meseleye karışarak diplomatik bir hata içerisindeyiz.” dedi. (Yeni Çağ-Türkiye)

ü  TÜRKİYE’NİN GAZZE’YE SÖZÜ YÜZDE 32’DE KALDI

ü  Dünya Bankası raporunda Gazze yardımlarına 200 milyon dolarla katılacağını duyuran Türkiye şimdiye kadar üstlendiği yükümlülüğü yüzde 32 oranında yerine getirmiş. Gazze’ye 500 milyon dolarlık yardım taahhüt eden Suudi Arabistan üstlendiği yardımın sadece yüzde 10’unu yapmış. Katar’ın payı ise taahhüt ettiği rakamın yüzde 15’inde kaldığını belirtti. (Rast Haber-Başur)

ü  TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 180 ÜLKE İÇİNDE 151. SIRADA

ü  Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün yayınladığı 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 151’inci sıraya düştü. Listede, önceki yıla göre iki basamak geri düşen Türkiye, örgütün yayınladığı “basın özgürlüğü haritasında” kırmızı ile renklendirilen ülkeler arasında yer aldı. (9 Eylül gazetesi-Türkiye)

ü  TSK'YA YENİ YETKİLER VE YASAL KORUMA GELİYOR

ü  Yeni yasayla, "Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu'nun kararı, Başbakan'ın direktifi ile terör tehditliyle ile karşı karşıya kalınan (belirlenecek) bölgelerde, (belirlenecek) yöntemlerle, (belirlenecek) sürede mücadele yapmaya yetkilidir" ifadesinin konulması planlanmadığı belirtildi. Yeni yasayla istenildiğinde siyasi otorite tarafından sona erdirilmesi mümkün olacağı söylendi. İlerleyen yıllarda görevi sebebiyle suçlanabilecek askerlerin yargılanabilmesi için soruşturma izni, Milli Savunma Bakanı veya İçişleri Bakanı onayına bağlanacağı ifade edildi. (İlke Haber-Türkiye)

ü  DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI ÜLKE BARIŞINA ENGEL OLUR

ü  Diyarbakır’daki STK temsilcileri, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını, demokratik temsil ilişkisini ortadan kaldıracak, ülke barışına engel olacağını belirtti.( Haberdar-Türkiye)

 

ü  ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

ü  RUSYA HALEP ÇEVRESİNE TOPÇU BATARYALARI TAŞIYOR

ü  Beyaz Saray yetkilisi, Rusya'nın Suriye kuzeyindeki topçu bataryalarını yeni mevzilere konuşlandırdığını aktardı. (BBC-Amerika)

ü  SURİYE HEYETİ, DE MİSTURA İLE GÖRÜŞÜYOR

ü  Cenevre delegesi Suriyeliler arasındaki dolaylı diyalog görüşmelerinde Suriye Arap Cumhuriyeti heyetinin BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile BM’nin Cenevre’deki ofisinde bir araya geldi. (Sana-Suriye)

ü  HUREYTAN TUGAYLARI AHRARUŞ-ŞAM’A KATILDI

ü  Halep Hureytan bölgesinde Rejime karşı savaşan Hureytan tugayları Ahraruş-Şam hareketine 20.04.2016 tarihinde katılımın beyanat yayınlayarak duyurdu. (Küresel Analiz)

ü  QAMIŞLO'DA HİZBULLAH'TA YPG İLE SAVAŞMAYA BAŞLADI

ü  Qamışlo'da, rejim güçlerinin saldırısı üzerine başlayan çatışmalara Hizbullah’ın da katıldığı iddia edildi (Islah Haber-Suriye)

ü  SURİYE’DEKİ ATEŞKES TEHLİKE ALTINDA

ü  BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, “Çatışmaların durdurulması anlaşması hala uygulanıyor ateşkesin büyük tehlike altına girebileceğini, çok acil harekete geçilmesini istedi. Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) ülkelerinin bakanlar düzeyinde toplanması gerektiği, ”Tehlikenin seviyesi üçayaklı bir masa gibi, sürekli kırılgan ve acilen yardım gerekiyor. Birinde sıkıntı varsa çözülebilir ama üçü de sorunluysa ISSG'yi (ülkelerini) çağırma zamanı geldi.” (Sputnik-Rusya)

ü  QAMIŞLO'DA ATEŞKES SAĞLANDI

ü  Suriye’nin Qamışlo kentinde, YPG ile Esad yanlısı Ulusal Savunma Güçleri arasında 3 gündür süren çatışmalar, ateşkesle sonlandı. Ateşkes kararına göre, iki taraftaki esirler serbest bırakacak. Ateşkesin bozulmaması için taraflar gerekli hassasiyeti gösterecek ve yaralıların tedavisi için gereken sorumlukları yerine getirecekler. (Sol Haber-Türkiye)

ü  290 DAİŞ ÇETESİ RAKKA’YA GÖTÜRÜLDÜ

ü  Suriye başkenti Şam yakınlarındaki bir bölgeden 290 DAİŞ çetesi, 150 kişilik aile üyeleri ile birlikte Şam bölgesinden Birleşmiş Milletler konvoyu ile çıkartıldı. Dumair’i Çarşamba günü Birleşmiş Milletler anlaşması çerçevesinde terk etti. (Amerikan Sesi)

ü  ÖSO İLE EL-KAİDE İTTİFAKI

ü  Suriye askerlerine karşı ÖSO’ya bağlı gruplar ile El Kaide liderinin kişisel özel temsilcisinin kurduğu ve AKP’nin de desteklediği Ahrar’uş Şam’ın da aralarında olduğu bazı gruplar yeni bir ‘silahlı mücadele’ başlatacaklarını, Ceyş’ün Nasr grubundan Muhammed Raşid, örgütlerin ortak operasyon merkezi hazırladığı belirtti. (Reuters)

 

ü  GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

 

ü  DAİŞ 250 KADINI ÖLDÜRDÜ

ü  DAİŞ teröristleri Musul’da nikâh için direnen kadınları idam ediyor. Şimdiye kadar 250 kadın ve küçük yaşta kız idama mahkûm edildi. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

ü  MUSUL–DAİŞ B-52’LERLE VURULDU

ü  DAİŞ’e karşı koalisyon güçlerine öncülük eden Amerika birleşik devletleri ’nin, Musul’un güneyinde bulunan örgüt mevzilerini b-52 uçaklarıyla vurduğu, vurulan hedefin Musul'un güneyindeki bir silah depolama tesisi olduğu belirtildi. Yarım yüzyıllık uzun menzilli stratejik bombardıman uçağı b-52'ler, Irak ve Suriye'de bir yıldır görev yapan yeni nesil b-1 bombardıman uçaklarının yerini alması için, Nisan’ın başında Katar'a gönderilmişti. (AFP-Fransa)

ü  TEQTEQ'DE 2 HELİKOPTER RASTGELE ATEŞ AÇTI

ü  Erbil’in Koye ilçesine bağlı Teqteq kazasında menşei belirlenemeyen iki savaş helikopterinin rastgele açtığı ateş sonucun da çok sayıda hayvan telef oldu. (Basnews-Başur)

ü  BARZANİ İSVİÇRE VE ABD HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, İsviçre Dışişleri Bakan Yardımcısı Yves Rossier ve beraberindeki heyeti Selahaddin (Pirmam) ilçesinde görüştüGörüşmede; Musul operasyonu ile Peşmerge Güçleri’nin hazırlıkları, Kürdistan’a sığınan mültecilerin durumu, Erbil-Bağdat arasındaki ilişkilerin geldiği düzey ve DAİŞ’le savaş konuları ele alındı. (Basnuçe-Başur)

ü  IRAK'TAKİ CAMİLERE IRAK GÜÇLERİ EL KOYDU

ü  Irak başkenti Bağdat’ta Şii gruplar Sünnilere ait Er-Rahman, Selman'ül Farisi ve Asafiye camileri ile Samarra'daki el- Hadi camileri, kendi bölgelerinde kurulduğu' iddiasıyla el koymaya başladı. (El-Cezire-Katar)

ü  KDP HEYETİ MOSKOVA’DA

ü  KDP Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami ile Hoşevi Mele İbrahim ve Abdülselam Zebari’den oluşan KDP heyetinin Adil Rusya Partisi’nin kongresine katılmak üzere Rusya’ya gitti. (Zernews-Başur)

ü  PARLAMENTO DURDU, KÜRTLER GERİ DÖNDÜ

ü  Parlamento Başkanlığı, oturumların bir süreliğine ertelendiği ve mesai yapılmayacağı duyurdu. Parlementoda yapılan eyleme katılan ve partilerinden ihraç edilen Adil Nuri (Yekgırtu) ile Tavge Ahmed’in (Goran) Bağdat’ta kaldı. Şii Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda es-Sadr, parlamenterlere eylemlerine son vermesi çağırısında bulundu. (Rudaw-Başur)

 

 

ü  ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

 

ü  İRAN SURİYE'DE İKİ GÜNDE 22 ASKER KAYBETTİ

ü  Son iki günde, İran Devrim Muhafızları bünyesinde Suriye'ye gönderdiği özel kuvvetler birimlerinden  20'si Afgan milis olmak üzere 22 asker ve  65'inci Tugay mensubu Sadık Şibek ve Hüseyin Himmeti adlı askerler hayatını kaybetti. (Fars Haber-İran)

ü  İRAN-IRAK LİDERLERİ BİR ARAYA GELDİ

ü  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak Başbakanı Haydar İbadi ile görüşmesinde; İran tekfirci DAİŞ terör örgütü ile mücadelede Irak devletinin yanında yer aldığını kaydetti.( Farshaber-İran)

ü  İRAN’IN BİR AYDA DIŞ TİCARET HACMİ 5.6 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

ü  İran Gümrük Kurumu; hicri şemsi takvimine göre yeni yılın ilk ayında dış ticaret hacmi 5.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, yeni yılın ilk ayında 3.6 milyar dolar ihracat gerçekleştiği ve en çok LPG, hafif yağlar, sıvılaştırılmış Propan gazı, Butan gazı ve diğer bazı petrol ürünlerinden ibaret olduğu ve  İran’ın bu ürünleri en çok Çin, BAE, Irak, Hindistan ve Güney Kore’ye ihraç edildiği belirtildi. (Farshaber-İran)

ü  RUSYA VE İRAN UZAY KURUMLARI İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

ü  İran Uzay Kurumu ISA’dan bir heyet, Rusya Uzay Ajansı ROSCOSMOS ile müzakere etmek üzere Moskova’yı ziyaret etti. İran’ın Elborz Uzay Merkezi’ni geliştirme, uzaktan bilgi toplama uyduları, uydu rasat ve kontrol istasyonu, öğrenci uydularını uzaya fırlatma ve uzay yolculuğu gibi alanlarda işbirliği ele alındı. (Fars Haber-İran)

ü  İRAN’A TESLİM EDİLEN S-300 FÜZELERİ BÖLGENİN GÜVENLİĞİNİ ARTTIRDI

ü  İran Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani; İran’a teslim edilen S-300 füzeleri bölgenin güvenliğini arttırdığını, Söz konusu füze sistemi İran ve Rusya arasında savunma müzakerelerinin ana ekseni olduğunu, bölge şartları İran’ın sürdürülebilir güvenliğini gerektirdiğini ve buna göre hangi araçlarla bu güvenliği sağlayabilecekleri konusunda karar vermeleri gerektiğini ifade etti. (Sputniknews-Rusya)

ü  NÜKLEER ANLAŞMA, İŞBİRLİĞİ YOLUNU AÇTI

ü  Avrasya Meclis Başkanları zirvesinin kulisinde ikili görüşmelerini sürdüren İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Güney Koreli mevkidaşı Jung Ee Hua ile görüştü. Ali Laricani görüşmede; Nükleer anlaşmadan sonra oluşan şartlar, işbirliğini geliştirme yolunu açtığını, İran Güney Kore’nin İran’de petrol, enerji, demiryolu, çelik ve diğer alanlarda yatırım yapmasını olumlu karşıladığını ve uzun vadeli ve etkili ilişkiler istediğini belirtti.( Fars Haber-iran)

ü  ZARİF MOON’UN YARDIMCISI İLE GÖRÜŞTÜ

ü  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve BM genel sekreter yardımcısı Jan İlyason New York’ta görüştü. Görüşmede; Suriye, Yemen ve Irak’ta son gelişmeleri ve bu ülkelerde devam eden krizlerden çıkış yolunu ele aldı. (Farsnews-İran)

 

ü  DÜNYA-CÎHAN


ü  GOLAN TEPELERİ ORASI KIRMIZIÇİZGİMİZ!

ü  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’daki görüşmesinden önce konuşan  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu; ülkesinin güvenliği için Golan Tepeleri’nin kırmızıçizgi olarak kalmaya devam edeceğini açıkladı. (sputniknews-Rusya)

ü  DÜNYA KÜRTLER’İN YAŞADIKLARINDAN HABERSİZ!

ü  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Hükümeti,“Kürt Dosyası’nı araştırmak üzere bir komisyon kurdu. İsrail Kalkınma Bakanı Yardımcısı ve dosya Hazırlama Takip Sorumlusu Ayoob Kara; Fransa’da Kürtler’in acılarını ve yaşadıklarını anlattılar. Dünya Kürtler’in yaşadıklarında habersiz, Fransızlar’da 40 milyon nüfusa sahip bir halkın devletsiz olamayacağını, aynı zamanda 2 - 3 milyon nüfuslu bir halkın devleti kurmaya çalışılıyor. Bu da dünyanın bu konuda habersiz olduğunu gösteriyor” dedi.( Rudaw-Başur)

ü  YEMEN’DE SİYASİ SÜREÇ BAŞARISIZ OLURSA, KRİZİ SAVAŞLA ÇÖZERİZ

ü  Arabistan’ın Yemen’e karşı kurduğu ittifakın sözcüsü Ahmet Asir; Yemenli tarafların barış müzakereleri sonuçlanmazsa, krizi savaşla çözecekleri tehdidinde bulundu. Yemen karşıtı ittifak iki paralel çizgide ilerlediğini ve ikisinden birine hedefe ulaşacağını, Kuveyt müzakereleri sonuca ulaşmadığı takdirde hedefe ulaşıncaya dek Yemen’e saldırılarını sürdüreceklerini belirtti.( Farsnews-İran)

ü  ATEŞKESİ ÇİĞNEYEN GRUPLAR TERÖRİST LİSTESİNE ALINMALI

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; terörist olarak kabul edilen bazı grupların başka adlarla cezalandırılmaktan korunmaya çalıştığını söyledi. Kendilerini başka isimler altında gizleyerek ateşkesi çiğneyen veya zayıflatan grupların DAİŞ ve Nusra ile birlikte terör örgütleri listesine eklenmesi konusunu BM Güvenlik Konseyi’nde gündeme getireceğiz” dedi. (YDH-İran)

ü  RUSYA SURİYE ORDUSU’NA FARA¬1 RADARLARI VERDİ

ü  Moskova Yönetimi Suriye’deki Piyade birliklerinde kullanılmak üzere son derece gelişmiş olan ve her türlü iklim şartlarında çalışabilen FARA¬1 portatif radar sistemini Suriye Ordusu’nun kullanımına verdi. Canlı hedefleri 2 km zırhlı hedefleri ise 4 km ötesinden tespit edebilen FARA¬1 seyyar radar sistemidir. Moskova ile Şam arasında imzalanan anlaşma gereği Suriye ordusuna teslim edildi. NNP¬23 gece optik görüş sisteminin de bulunduğu Fara¬1 radarının her türlü piyade sınıfı silah ile kullanıldığı, hafif olması ve üzerinde bulunan tripot ile her türlü zemine monte edilebildiği gibi ayrıca araç üstüne de monte edilebilme imkanına sahip olduğu vurgulandı. (Rossiyskaya-Rusya)

ü  KİK-ABD ZİRVESİ'NDE 'ESAD'SIZ GEÇİŞ' ANLAŞMASI

ü  Körfez İşbirliği Konseyi -ABD Zirvesi kapanış bildirgesinde,  Devlet kurumlarının korunduğu Beşar Esad'sız bir siyasi geçiş süreci olması, DAİŞ ve Nusra Cephesi'yle mücadeleye odaklanılması gerektiği ifade edilirken, ülke içinde ve dışındaki sığınmacılar konusunda derin endişe duyulduğu aktarıldı. (Spa-Suudi Arabistan)

ü  POLONYA ASKER SAYISINI YÜZDE 50 ARTTIRIYOR

ü  Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, bu yılsonuna kadar ülkenin doğu kanadında savunmaya yönelik yeni üç tugayın oluşturulacağını belirtti. Macierewicz, “Ordumuzu geliştirmeye karar verdik. Polonya'nın asker sayısı en az yüzde 50'ye kadar artacak. Bu planımızı önümüzdeki yıllarda gerçekleştireceğiz” dedi. (TVN24 Tv-Polonya)

ü  KÜRTLERE DESTEĞE DEVAM

ü  Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian,  Suriye ve Irak'ta DAİŞ'i yenmek için bir araya gelmenin önemli olduğunu söyledi. Uluslararası koalisyonun, Musul operasyonuna katılan Kürtlere hava desteğinin süreceğini belirten Le Drian, bu güçlerin Irak'ta Musul'u, Suriye'de Rakka'yı özgürleştirmeyi planladığını kaydetti.( France Info Radyosu-Fransa)

ü  ‘TÜRKİYE’YE GÜVENMEK ŞANTAJ GETİREBİLİR’

ü  Almanya başbakanı Angela Merkel ile birlikte Türkiye’ye ziyarette bulunacak olan Avrupa Konseyi’nin Başkanı Donald; mültecilerin AB ülkelerine sızmasını engellemekte Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerine güvenmenin, AB liderlerine karşı “şantaj olarak kullanılabileceğini” öne sürdü. Tusk, “Bizim zayıflığımız Avrupa’ya yönelik şantajları kışkırtacak ve geniş kapsamlı imtiyazlar aldırmaya zorlayacak” ifadesini kullandı.( DW-Almanya)

ü  ALMANYA'DA ERDOĞAN'A HAKARET

ü  Alman gazeteci Ulrich Kienzle, "Erdoğan, klinik vaka. Hakaret nedeniyle iki bin kişiye dava açan bir kişi aklını kaçırmış olmalı Erdoğan'a 'neo-sultan" ifadelerini kullandı. Programda, Türkiye ile AB arasındaki anlaşma, Kürtlere yönelik operasyonlar, Türkiye'nin uluslararası arenadaki durumu gibi konular üzerinden Erdoğan'ın iç ve dış politikadaki uygulamalarının tartışıldığı belirtildi.( DW-Almanya)

ü  OBAMA’NIN RİYAD ZİYARETİ

ü  ABD Başkanı Barack Obama bölge meselelerini ve ikili ilişkileri görüşmek için gittiği Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüştü. (Al-Arabiya- Suudi Arabistan)

ü  GELECEKTE TEKRAR DİRİLTİLMEK İÇİN İNSAN DONDURMA YAYGINLAŞIYOR

ü  Cryonics, 'çok düşük ısılarda' insanı dondurarak, bozulmadan bir tank içinde muhafaza etmektir. 12 Ocak 1967: Cryonics Enstitüsü'nde dondurulan ilk insan, Kaliforniya Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan James Bedford'dur. İlerleyen zamanlarda ise 9 insan daha donduruldu. 1979’da Cryonics Enstitüsü'nün enerji izolasyonu 6 yıl çalışmadığı için soğutma sistemi çökmüştü! Enstitüde yalnızca ilk dondurulan insan Profesör Bedford'un bedeni kurtarıldı. Dr. Segal köpeği Miles’ı dondurup tekrar diriltmeyi başarmış. 1977'de kurulan Alcor, cryonics alanında o günden bugüne lider şirket olarak biliniyor. Bunun ile beraber bu piyasa da 2 3 şirket daha var. Bu şirketlerle anlaşmış, ölmüş ve donmuş halde bekleyen ise en az 230 insan bulunuyor. Öldüğünde dondurulmak üzere anlaşmaya imza atmış insan sayısı ise 1000’i geçmiş durumda. Piyasada bu işi en ucuza yapan şirket Bütün bedeni dondurup saklamak için 28 bin dolar ücret talep ediyor. Dünyanın bir numaralı cryonics devi olan Alcor ise beden saklama işlemi için 150 bin dolar fiyat biçiyor. Tabi bir de tüm bedeni dondurma dışında eğer uyandırıldığınız günün teknolojisinde bir hücreden beden yapılabileceğine inanıyorsanız, siz öldükten sonra kafanızı kesiyorlar ve sadece başınızı dondurtabiliyorsunuz. Bunun maliyeti de Alcor şirketinde ortalama 80 bin dolar. Ülkemizde bile bu projeye dahil olan insanlar var. Türkiye'nin ilk cryonicsistlerinden birisi Çerkez Ethem'in yeğeni, Güner Kuban şuanda anlaşmaya imza atmış durumda, yani öldükten sonra dondurulmayı bekliyor. (Haber Türk-Türkiye)

ü  KÜRDİSTAN'A 8 HELİKOPTER VE ASKER GÖNDERECEK.

ü  Bağdat’a yaptığı ziyaret sırasında açıklama yapan Amerika Savunma Bakanı Ashton Carter ABD’nin DAİŞ’e karşı yürütülen mücadeleyi arttırmak için Kürdistan bölgesine 410 milyon ABD doları yardım yapacağını bildirdi. ABD Kürdistan bölgesine ayrıca 8 Apache helikopter ve 200 asker göndereceğini ifade eden Carter ”gönderilecek Takviyenin Amerikan askerleri Musul’u geri alacak Irak ordusu ve Kürdistan peşmerge güçlerini eğiteceğini” belirtti.( K24-Başur)

ü  DAİŞ BİYOLOJİK SALDIRI DÜZENLEYEBİLİR

ü  NATO'nun üst düzey yöneticileri, Londra'da düzenlenen "Emniyet ve terörle mücadele" konferansında: DAİŞ hakkında yeni istihbarat bilgilerine ulaştıklarını söylediler. Yöneticiler,  DAİŞ mensuplarının son günlerde kimyasal ve biyolojik silahlar üreterek Avrupa ülkelerinde büyük çapta eylem hazırlığında olduğu bilgisine ulaştıklarını belirttiler. Yöneticiler,  Avrupa ülkelerinin bu konuyu ciddiye almaları gerektiğini aksi takdirde Suriye ve Irak'ta sürekli kayıp yaşayan ve örgütün bitme noktasına gelmesi hasebiyle birçok yerde kanlı saldırılar düzenleyebileceklerini söylediler.( Ehlibeyt Haber-İran)

ü  SCHULZ’DAN ERDOĞAN’A YANIT

ü  Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz “Bir başka ülke Cumhurbaşkanının, karikatürize edildi diye bizim Almanya'da demokratik hakları kısıtlamamızı istemesi kabul edilemez. Almanya'da demokrasi var. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok açıkça söylemeliyiz” dedi.( Bild Am Sonntag-Almanya)

ü  KOŞULLARIMIZ GERÇEKLEŞTİRİLMEZSE GÖRÜŞMELERE KATILMAYACAĞIZ

ü  Makedonya'nın muhalefet lideri Zoran Zaev; koşullarının gerçekleşmemesi durumunda Avrupa Birliği aracılığıyla yapılan görüşmelere katılmayacağını açıkladı. Zaev, görüşmelere katılmaları için iktidarın siyasetçilere karşı açtığı soruşturmaları durdurması gerektiğini söyleyerek 5 Haziran'a konan seçimlerin iptalini istedi. (Insight Haber-Makedonya)

ü  ABD, ASKERİ ÜS İÇİN PYD İLE GÖRÜŞTÜ

ü  ABD'nin askeri üs çalışması devam ederken, Kobani'nin güney kırsalında bulunan köye 20 kilometre uzaklıktaki Harab Işk köyünde askeri helikopter pisti için arazi satın alındığı belirtildi.  Yerel kaynaklar, ABD'nin, PYD'nin kontrolündeki Kobani'de kurduğu ikinci üssün arazisini, PYD aracılığıyla 2 milyon 100 bin yerine 750 bin dolara mal ettiği ifade edildi.( Nerinaazad-Başur)

ü  EL KAİDE SUUDİ ARABİSTAN FİNANSI İLE KURULDU

ü  ABD Başkanının Ulusal Güvenlik İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Ben Rhodes; el Kaide terör örgütünün Suudi Arabistan Finansı ile kurulduğunu ifade etti. Rhodes; terörün Suudi Arabistan Hükümeti üyeleri, aileleri ve siyasetle ilgisi olmayan Suudi aileler tarafından finanse edildiğini dile getirdi.( Today Sitesi-Rusya)

ü  RUSYA’NIN GÖREV VE AMACI DEĞİŞMEDİ

ü  Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Anatoly Antonov Rusya’nın Suriye’deki görev ve amacının güçlerinin bir kısmını çekme öncesiyle aynı olduğunu belirtti. (Rus RT-Rusya)

ü  NATO-RUSYA KONSEYİ İKİ YIL ARADAN SONRA TEKRAR TOPLANACAK

ü  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, iki hafta içinde NATO-Rusya Konseyi'ni büyükelçiler düzeyinde toplama kararı aldıklarını ve Ukrayna ile çevresindeki krizin ele alınacağı; askeri faaliyetlerde şeffaflık ve risk azatlımı konularının görüşüleceği ayrıca Afganistan'daki güvenlik durumu ve bölgesel terör tehditlerinin de ele alınacağı açıklandı. (Haberrus-Rusya)

ü  RUSYA'NIN UKRAYNA SAVAŞINDA ÇEÇEN TAKVİYESİ

ü  Ukrayna Savunma Bakanlığı'na bağlı İstihbarat Teşkilatı, Rusya’nın, Ukrayna’daki askeri birliklerini Dağıstan ve Çeçenistan sakinleri ile takviye ettiğini bildirdi. Ukrayna’nın işgal altındaki Novoazovsk şehrinde konuşlandırılan Rus ordusunun mekanize piyade tugayına 19 Nisan tarihinde Dağıstan ve Çeçenistan’dan gelen kişilerin katıldığını belirtti. (Kırım haber ajansı)

ü  RUSYA'DAN 100 TONLUK SARMAT FÜZELERİ

ü  Rusya, roket ve füze sistemlerine bir yenisini daha ekledi. "Sarmat" adını taşıyan füze 100 tonluk bir ağırlığa sahip ve saatte 11000 km. hıza erişebiliyor. Dünyada bir benzeri daha olmayan bu füzeyle Rusya'nın kıtalar arası saldırı gücünü oldukça geliştirdiği ve bu denli büyük bir füzenin isabet oranının mükemmele yakın olduğu bildiriliyor. Rusya Savunma Bakanlığı: “ 10. Sarmat füzesi, hiç zorlanmadan 10 ton faydalı yükü taşıyabiliyor. Kuzey ve Güney kutuplar üzerinden uçabiliyor. Ayrıca, düğmeye basıldıktan sonra küçük tepkiye sahip. Yani neredeyse sürekli savaşa hazır durumda bulunuyor. Saniyeler içinde bulunduğu yerden çıkarak belirlenen tüm hedefleri vurabilir. 2015’te fırlatma denemeleri planlandı. Yani, pratik uygulama aşamasına geçiyoruz. (ABNA-İran)

ü  EL NUSRA’NIN SURİYE’DEKİ FAALİYETİ ARTIYOR

ü  Rusya Savunma Bakanlığı; Suriye’deki El Nusra faaliyetinin arttığı, Ordu raporları, El Kaide bağlantılı örgütün, Suriye ordusuna karşı saldırıya geçerek ateşkesi sonlandırmaya çalıştığını gösteriyor. El Nusra’nın bu amaçla sınırın Türkiye tarafına da ateş açtığı, Türkiye’nin karşılık vermesiyle ateşkes ve barış sürecinin bozulmasını umduğu belirtiliyor. (TASS-Rusya)

 

ü  KURDÎ

 

ü  7 ENDAMÊN DAIŞ'Ê HATİN GİRTİN

ü  Rêveberê Polîsê navçe û nahyeyên Kerkûkê Emîd Serhad; piştî komkirina hin agahdariyan, bi operasyonekî taybet, berpirsekî rêxistina DAIŞ’ê Yaser Mihemed û 6 endamên din li Kerkûkê hatine girtin. Ew kesana, beriya niha li ser gruba Ensar El-Îslam bun û piştre bune gruba Naqişbendî û herî dawiyê jî bi rêxistina DAIŞ’ê Pêwendî danîne û beşdarî êrişên li ser sînêrên Daquq û Hevîce bune û bombe çandine. (K24-Başur)

ü  MEBESTA TURKİYE PİŞTGİRİYA HEŞDİ NİŞTİMANİ AŞKİRA BU

ü  Endamê encumena niştimaniya İraqê Henîn Qado; Leşkerên Tirkiyê ku jibo arikari u piştgiriya 2400 çekdarên Heşdi Weteni yên dibin fermandariya Esil Nicêvi dene, sê gundên lı sinorên qezaya Başika li nêziki bajare Musilê azad kirine û hêzên leşkerên xwe di nava wan gundan de bi cih kirine ku armanceki taybet ya wan heye. (Millet press-Başur)

ü  BARZANÎ FERMANA GİRTİNA ÇEND BERPİRSÊN HİKÛMETÊ DA

ü  Li ser fermana Serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî, di çarçoveya projeya reforman de bi guneha fêlbaziyê biryara girtinê ji çend berpirsên Wezareta Navxwe ya Hikûmeta Herêma Kurdistanê yên Rêveberiya Koç û Koçberan re hat derxistin. (Rudaw-Başur)

ü  Jİ BARZANÎ DAXWAZ TÊ KİRİN KU BİRYAREKÎ Jİ BO REWŞA XURMATÛ DERBİXE

ü  Berpirsê PDKê yê navçeya Celewlayê Amir Rifet got: Li Xurmatû rewşekî pir aloz avabuye, Berî hefteyekî hêzekî Pêşmerge hatiye nav bajêr, ku ji wan re hêza (swat) tê gotin. Heşdî Şeibî sînor derbaskiriye û destdirêjiyê li ser hemwelatiyên Kurd dike. jî piştî banga mexrebê, her otomobîlekî ku li ser rêya serekî de derbas bibe, didin ber guleyan. Ji ber vê divê serokê Herêma Kurdistanê di derbarê wan hemû mijaran de biryareki derbixe u destwerdaneki bike.( Basnews-Başur)

ü  Lİ XURMATÛ HEŞDÎ ŞEİBÎ AWAHİYÊ HEMWELATİYEKÊ TEQAND

ü  Berpirsê ragehandina qaymeqamiya bajarokê Xurmatû Mihemed Fayîq got: Xurmatû taxa Aqsu awahiyê hemwelatiyekî Kurd ji aliyê çekdarên Heşdî Şeibî ve hate teqandin. (Basnews-Başur)

ü  DAIŞÊ Bİ ÇEKÊN KÎMYAYÎ ÊRÎŞ KİR

ü  Berpirsê eniya Gwêr - Mexmûrê Sîrwan Barzanî got ku: DAIŞê 12 hawanên kîmyayî li nêziki gundê Ebu Şît  êrîşî pêşmergeyan kir û di encamde 6  pêşmerge birîndar bûn. Her wiha Di 14ê Nîsanê li Eniya Mexmûrê DAIŞê bi çekên kîmyayî êrîşî pêşmerge kiribû di encamê de 6 pêşmerge jiyana xwe ji dest dabun. Ji bo ev mijar were lêkolin kirin tîmek tenduristiyê ji Fransa û Amerîkayê hatibûn. ( Gulanmedia-Başur)

ü  BALAFİRÊN TİRK GUNDÊN BİNARÊ QENDÎLÊ TOPBARAN KİR

ü  Balafirên şer ên Tirk bi alîkariya balafirên keşfê  dest bi bombekirina gundê Bayewan yê Binarê  Qendîlê û rêya di navbera nehyeya Sengeser a Silêmaniyê de kirin. Di encama bombebaranê de rêya di navbera nehyeya Sengeserê û Binarê Qendîlê de xirabû. Herwiha ceryana gundên Binarê Qendîlê jî hat birîn. (Rojnews-Silêmani)

ü  ŞAH SELMAN SEROKWEZÎRÊ IRAQÊ VEXWANDE RÎADÊ!

ü  Serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî, bi rêya  telefonê li gel Şahê Erebistana Siûdî Selman Bîn Ebdul Ezîz li ser şer ê dijî DAIŞê gotûbêj kirin. Her wiha di vê têkiliya telefonê de Şah Selman, serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî vexwande Erebistan Siûdî, ku rêyên alîkariyê di navbera her dû welatan de bên xort kirin. (Basnews-Başur)

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  1924  NISAN  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.