BASIN BÜLTENLERİ 01/02 MAYIS 2016
Basın Bültenleri / 03 Mayıs 2016 Salı Saat 17:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

 

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

ü  İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN 1 MAYIS BİLANÇOSU!

ü  İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada saat 17.30 itibariyle, 1 Mayıs nedeniyle kentte yasadığı gösteri ve yürüyüş yapan 207 kişinin gözaltına alındığını belirtti.(Aktif Haber-Türkiye)

ü  TÜRKİYE'DE NİSAN AYINDA İHRACAT DÜŞTÜ

ü  Düzenlenen basın toplantısıyla TİM'in nisan ayı ihracat rakamlarını açıklayan EXPO 2016 Antalya'da Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ihracat nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 azalarak 11 milyar 443 milyon 283 bin dolar olduğu belirtildi. Elitaş, Bu yılın ilk 4 ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,4 düşüşle 46 milyar 187 milyon 268 bin dolara geriledi. Son 12 aylık ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 gerileyerek 139 milyar 633 milyon 83 bin dolar olduğu ifade edildi. (Fars Haber-İran)

ü  ÇAVUŞOĞLU, KERRY İLE SURİYE'Yİ GÖRÜŞTÜ

ü  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Suriye'deki gelişmelerin ele alındığı bir görüşme yaptığı belirtildi. (Dünya Bülteni-Türkiye)

ü  DURMAK YOK TUTUKLAMAYA DEVAM: AKP DÖNEMİNDE TUTUKLU SAYISI ÜÇ KAT ARTTI

ü  Tutuklu sayısının AKP döneminde üç kat arttığı, toplam kapasitesi 180 bin 256 olan cezaevlerinde 185 bin 228 kişinin kaldığı belirtildi. Adalet Bakanlığı’nın güncel verilerine dayanarak hazırlanan rapora göre Türkiye, dünya genelinde dokuzuncu, Avrupa genelindeyse ikinci en fazla tutuklu ve hükümlü bulunan ülke konumunda olduğu belirtildi. Raporda 2002’de toplam 59 bin 429 olan tutuklu ve hükümlü sayısının 2016 yılında yüzde 211 oranında arttığı savunuldu. AKP dönemindeyse özellikle son altı yılda tutuklu ve hükümlü sayısı yaklaşık 60 bin arttı. Bu da yüzde 50 oranında bir artış anlamına gelindiği belirtildi.(Diken Haber-Türkiye)

ü  AK PARTİ MKYK'DA KARARI

ü  AK Parti MKYK'sında alınan kararla il ve ilçe başkanlarını atama yetkisi Genel Başkan'dan alınarak yeniden Genel Kurul'a verildiği ifade edildi. (Timetürk-Türkiye)

ü  AİLE BAKANLIĞI İL MÜDÜRLÜĞÜ'NDE GÖREVLİ MEMUR 6 ÇOCUĞA CİNSEL TACİZDEN GÖZALTINA ALINDI

ü  Haberde Trabzon'da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde görevli 35 yaşındaki S.H., küçük yaşta 6 kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde görevli S.H., iddiaya göre, yaşları 10 ile 15 arasında değişen 6 kız çocuğuna farklı gün ve yerlerde elle ve sözlü cinsel tacizde bulunduğu ifade edildi. (Doğan Haber Ajansı-Türkiye)

ü  TÜRKİYE MECBUR KALIRSA, SURİYE’YE GİRER

ü  Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu Katar’da gerektirdiği takdirde, Türk ordusunun Suriye’ye girebileceğini söyledi. (El-Cezire-Katar)

ü  AKP'Lİ VEKİLDEN KARAMAN SAVUNMASI: HERKES ÇOCUĞUNA SAHİP ÇIKSAYDI...

ü  Çocuklara Yönelik İstismarı Araştırma Komisyonu’nda konuşan  AKP’li Hatice Dudu Özkal, Özellikle bu çocukların böyle olmasında önce aileler yani çocuğu edinen, çocuk sahibi olan herkes çocuğuna sahip olabilseydi ve kendi nefsine sahip olabilseydi, bu sapkınlıklar yaşanmazdı. (Birgün-Türkiye)

ü  TÜRKİYE DIŞ TİCARETTE 5 MİLYAR DOLAR AÇIK VERDİ

ü  Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre: Mart ayında dış ticaret açığı 4 milyar 946 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat 2016 yılı Mart ayında, 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 2.3 artarak 12 milyar 811 milyon dolar, ithalat yüzde 5.2 azalarak 17 milyar 758 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2016 Mart ayında yüzde 72.1 oldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat yüzde 3.5 gerilediği belirtildi. (FarsaHaber-İran)

ü  YARGITAY BAŞKANI: YARGIYA GÜVEN YÜZDE 70’DEN 30’LARA DÜŞTÜ

ü  Yargıtay’ın önemli bir iş yükü olduğunu, her yıl 1 milyon dosyanın geldiğini belirten Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, “Geçmişte yargıya güven yüzde 70’di, şimdi yüzde 30’lara düştü” dedi. ‘Uluslararası Arabuluculuk Sempozyumu’nda konuşan Cirit, Yargıtay’ın yükünün hakim ve savcıların sayısını artırarak ya da yeni adliyeler kurarak hafifletilmesinin mümkün olmadığını savunduğu ifade edildi. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

ü  İRAN’DAN BEŞAR ESAD’A SIĞINMA TEKLİFİ

ü  İran İstihbarat Bakanı Mahmut Allavi; Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani ile Beşar Esad’a İran’a sığınma teklifi götürdüklerini söyledi. (Tabnak-İran)

ü  SURİYE VE MÜTTEFİKLERİ HALEP SAVAŞINA HAZIR

ü  Suriye ordusundan üst düzey bir komutanı Suriye ordusu ve müttefikleri Halep savaşına hazır olduklarını ve bölgeyi çetelerden tamamen temizleyeceklerini söyledi. ( FHA-İran)

ü  SURİYE RADAR SİSTEMİNİ KULLANMAYA BAŞLADI

ü  Suriye ordusu Rusya'nın Fara-1 isimli gelişmiş radar sistemini kullanmaya başladı. Fara-1 isimli sistemin, insan hareketini 2 kilometre mesafeden, tank hareketini ise 4 kilometreden tespit edebildiği bildiriliyor. Tüm hava koşullarında çalışabildiği ve tespit edilen kişi ve araçların uydu konumlarını gösterdiği söyleniyor.(Rossiiskaya-Rusya)

ü  SURİYE-BEYAZ RUSYA BİLİM TEKNİK İŞBİRLİĞİ MERKEZİ AÇILDI

ü  Homs ’ta Baas Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinde “Suriye-Beyaz Rusya Bilim ve Teknik İşbirliği Merkezi” açıldı. (Sana-Suriye)

ü  ERDOĞAN ÇETELERİNE GİDEN 3,5 TON AMONYUM NİTRAT YAKALANDI

ü  Hanasır karayolunun üzerinde Erdoğan rejiminin destekleyip yönlendirdiği çetelerin istikametinde seyir eden ve şiddetli patlama etkisine sahip 3,5 ton Amonyum Nitrat taşıyan bir kamyon yakalandı. Patlayıcı yüklü kamyonun El Kaide Örgütünün Suriye kolu ve Nusra Cephesi çetelerine gittiği iki makineli silahın da bulunduğunu belirtildi. (Sana-Suriye)

ü  ÇİN ORTAK ÇALIŞMALARA HAZIRDIR

ü  Çin’in Suriye özel temsilcisi Xie Xiaoyan: Çin’in, Suriye’de savaşın bitmesi ardından yeniden yapılanma sürecinin önemli bir bölümünü teşkil edeceği çalışmalara hazır olduklarını duyurdu. (Sputnik-Rusya)

ü  HAVA SALDIRISINDA KULLANILAN HAVAALANI VE UÇAKLARIN SAYISI

ü  Halep’teki hava görevlerinin 22.Hava Tümenine verildiğini ve rejim hava uçuş operasyonunu Hava Kuvvetleri Kurmay başkanı Pilot Tümgeneral Cayiz Reyyan Al Musi’nin komuta ettiğini açıkladı. Tüm tiplerdeki rejim uçakları ve helikopterleri tarafından icra edilen sortilerin günlük ortalaması 50 sortiye ek olarak Rus sortilerinin sayısının günde 10 sortiyi geçmediğini, 30 sortiye ulaştığını belirtti. Halep, kırsalı ve İdlip’e yapılan sortilerin sayısı günlük olarak yaklaşık 70-¬80 sortiye ulaşmış oluyor.

·                    Rejimin Hama havaalanı: Mig¬23 ML ve Mig¬21 uçaklarını tahsis ettiğine, her birinin Halep’e günlük olarak gündüz 2¬3 sorti icra ettiğini belirtti. Shayrat havaalanın: rejimin 3 Mig¬23 ML VE 3 Su¬22 M4 olmak üzere 6 uçak tahsis ettiğini, her uçağın günde planlanan 3¬4 sorti arasında icra ettiğini, Shayrat havaalanı uçaklarının kuzey ve doğu İdlip kırsalına ek olarak Halep ve kırsalına uyguladığı sortilerin sayısının günlük olarak18¬-24 sorti olduğunu belirtti. 3 Su¬22 M4 uçağını tahsis etti. Günlük olarak 3¬4 sorti icra ediyor. Halep, kırsalına, İdlip ve kırsalına günlük olarak 9¬-12 sorti icra edilmesi anlamına geliyor. Böylelikle Halep’e hava operasyonuna katılan 22.Tümendeki rejim uçaklarının toplamı 15 muharip uçağa ulaşıyor, çoğunluğu Halep kenti, kırsalı, İdlip ve kırsalına günlük olarak 40-¬54 arasında sorti icra ediyor. Ancak sortilerin çoğunluğu hâlihazırda Halep kenti, Al İys ve Khan Tuman bölgelerine yapıldı.

·                    Nayrab havaalanından: L¬39 tipindeki 3 uçağın sadece gerektikçe gece 6¬10 arasında sorti icra ettiğini belirtti. Rejim aynı havaalanında Mi¬25 tipindeki 2 helikopteri kullanıyor. Her bir helikopter isteğe göre günde en az 2 sorti icra ediyor. Kaynak, Halep’e hava operasyonuna katılan Rus birliklerinin Humaymım havaalanı:  bulunan 30 Sukhoi (24,25,30,34,35) uçağından 10’unu kullandığını, sortilerin çoğunluğunu iki gündüz ve gece periyotlarında icra ettiğini, her gün zamanların farklılık gösterdiğini, gece periyodunda 10 uçağın peşi sıra kalkış yaptığını, bazen iki gece periyodunda icra ettiğini, bunun Rusların 24 saat içerisinde 20¬-30 arasında sorti çıkış yaptı. ( 21yyte-Türkiye) 

ü  ÖSO ‘BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN’ DEDİ

ü  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), yerel ve kısmi ateşkesi hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini, 37 biriminin de imza attığı açıklamada, ateşkes tam anlamıyla uygulanmadığı takdirde Cenevre’den çekilme ve her türlü saldırıya karşılık verme hakkı olduğunu belirtti. ( Sputnik-Rusya)

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

 

ü  BARZANİ YENİ ELÇİ İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Mesud Barzani, Avusturya’nın yeni atanan Irak ve Ürdün Büyükelçisi Michel Dezer ve beraberindeki heyet ile Selâhaddin’deki Başkanlık Konutu’nda bir araya geldi. ( Basnews-Başur)

ü  PENTAGON’DAN PEŞMERGE’YE DOĞRUDAN SİLAH

ü  KBY Parlamentosu Peşmerge Komisyonu Üyesi Diler Mustafa; ABD Savunma Bakanlığı Peşmerge Güçleri'ne yardım kapsamında 415 milyon dolarlık bir bütçe ayırma kararı aldı. (BasNuçe-Başur)

ü  IRAK PARLAMENTOSU YENİ BAKANLAR KURULU’NU ONAYLADI

ü  Selim el Ceburi başkanlığında toplanan Irak Parlamentosu, Başbakan Haydar İbadi’nin önerdiği listenin bazı isimlerine güvenoyu verdi. Irak Meclisi, İbadi’ye boş kalan bakanlıklar için yeni isimler önermesi için 48 saat süre tanıdı.(Mehrnews-İran)

ü  HAŞDİ ŞABİ, PEŞMERGE’NİN XURMATےDAN ÇEKİLMESİNİ İSTİYOR

ü  Haşdi Şabi Komutanlığı; Merkezi Irak hükümetinin sessizliğini eleştirerek, Peşmerge Güçleri’nin, Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Tartışmalı Bölgelere  girmesi yasal değildir. Peşmerge’nin kalmasına izin verilmeyecektir dendi. Haşdi Şabi, Irak’ın güneyindeki güçlerini ağır silahlarla birlikte Xurmatû ve Amîrlî bölgesine yığdı. 3 günlük çatışmalarda 40’ın üzerinde Haşdi Şabi üyesinin öldürüldüğü bildirildi.(Basnews-Başur)

ü  ERBİL’E JAPON KONSOLOSLUĞU

ü  Başbakan Neçirvan Barzani Büyükelçi Fumio Iwai ve beraberindeki heyeti Erbil’de kabul etti.  Görüşmede Iwai; ’’ Erbil’de başkonsolosluk açmayı kararlaştırdık” diye belirtti. (Rudaw-Başur)

ü  BARZANİ ABD VE KANADA HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Mesud Barzani, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve beraberindeki heyeti Erbil'in Selahadîn kasabasındaki Başkanlık Konutu’nda kabul etti. ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk ile ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Stuart Jones, ABD Başkan Yardımcısı Danışmanı Kolin Kal, ABD’nin Irak güçleri komutanı General Sen Mekfarlend ve ABD Hewler konsolusu Matthias Mitman’da hazır bulundu. Ayrıca, Kanada Genel Kurmay Başkanı Jonathan Vance ve beraberindeki askeri heyet ile de görüşme yapıldı. (Erbilradyosu-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

 

ü  İRAN’DA BİR YILDA 12 BİN KÜRD TUTUKLANDI

ü  İran’da, Kürdistan Eyaleti Cezaevleri Müdürü Esadullah Gurjizadeh; İran’da bir yıl içinde 12 bin Kürdün tutuklandığını, bu tutuklamalarla Kürt toplumunun sosyal dokusunun parçalanmakta olduğunu ve İstatistikleri hapsedilen kişilerin yüzde 60’ına yakınının aile reisleri olduğunu ifade etti. Gurjizadeh; Hasan Ruhani’nin Cumhurbaşkanı olmasından sonra İran’da başta Kürtler olmak üzere diğer etnisitelere yönelik ayrımcılık ve baskılar, rejiminin kuruluşundan bu yana temel bir politika olarak sürdü, özellikle etnik gruplara mensup kişilere yönelik idamlarda büyük artış yaşandı. (İsna Haber-İran)

ü  İRAN VE RUSYA BANKALARI İŞBİRLİĞİNE BAŞLIYOR

ü  Açıklama yapan İran’ın Rusya Büyükelçisi Mehdi Senai;Tahran yönetimi Rusya’nın büyük mali firmaları ve bankaları yakında İran ile işbirliğine başlamalarını beklediğini,İran ve Rusya ortak bankasını açma konusunda da çok iyi anlaşmalara vardıklarını kaydetti. (Mehrnews-İran)

ü  İRAN BELÇİKA GÖRÜŞMESİ

ü  Belçika Senatosu Başkanı Christine Defraigne İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Tahranda görüştü. (Shafaqna-İran)

ü  İRAN’IN FÜZE GÜCÜ GELİŞTİRİLİYOR

ü  İran İslami Şura Meclisi Pazar günü düzenlenen genel kurul oturumunda, ülkenin bölgesel güç dengelerinde savunma gücünün geliştirilmesi için füze gücünün geliştirilmesi kararı onayladı.Kararda, İran’ın caydırıcı gücünün arttırılması için füze gücü ve hava savunma sistemleri ve bu teknolojilerle ilgili sistemlerin geliştirilmesi vurgulandı.(Kaynak:Tesnimnews-İran)

ü  İRLANDA, İRAN BÜYÜKELÇİLİĞİ’Nİ AÇMAK İSTİYOR

ü  İrlanda Dışişleri Bakanı Charlie Flengan bir açıklama yaparak; İrlanda yönetimi yaptırımlardan sonra oluşan yeni şartları göz önünde bulundurarak ülkesi İran Büyükelçiliği’ni yeniden açmak istediklerini duyurdu. (Ehlibeyt haber-İran)

ü  İRAN FİRMALARI MAKEDONYA’DA FAALİYETE HAZIR

ü  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile Tahran’da görüştü. Görüşmede Ruhani; Makedonya’da proje uygulamaya hazır olduklarını vurguladı. (Fars Haber-İran)

ü  URUGUAY CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI LARİCANİ İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Tahran'a gelen Uruguay cumhurbaşkanı yardımcısı ve meclis başkanı Raul Sendik, İran İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani ve İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif ile ikili ilişkileri ele alan bir görüşme yaptı. (Meclis Haber Ajansı-İran)

ü  İRAN, İSRAİL'İ HİÇBİR ZAMAN TANIMAYACAK

ü  İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Caberi Ensari; İran'ın işgal rejimi İsrail'i hiçbir zaman tanımayacağını, İslam Cumhuriyeti dış politikasının değişmeyen ilkesi olduğunu söyledi. (semshaber-İran)

ü  İRAN, AMERİKA VE KANADALI PETROL ŞİRKETLERİYLE GÖRÜŞÜYOR

ü  Tahran, 27 Nisan 2016 ‘da İran'ın Amerika ve Kanadalı şirketlerle enerji alanında görüşmeler yaptığı bildirildi. (mehrnews-İran)

ü  İRAN VE GÜNEY AFRİKA 8 İŞBİRLİĞİ BELGESİ İMZALADI

ü  Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jakob Zuma, İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei Tahran’da ziyaret etti. İki ülke arasında 8 işbirliği belgesi imzalandı. Söz konusu işbirliği belgeleri ortak yatırım çalışma grubunun kurulması, tarım alanında işbirliği, su kaynakları, sigorta, para aklama ile mücadelede bilgi alış verişi, petrol sanayii araştırmaları, kültür ve sanat gibi alanları kapsıyor. (Farsnews-İran)

ü  S-300 SİSTEMLERİ YAVAŞ YAVAŞ İRAN’A GETİRİLECEK

ü  İran Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu üyesi İsmail Kevserci; İran ve Rusya arasında Yapılan programa göre S-300 füze savunma sistemleri tedrici bir şekilde İran’a getirileceğini, S-300 füze savunma sistemlerinin füze, rampa ve radar gibi çeşitli bölümleri ve parçaları tedbirci bir şekilde İran’a getirileceğini, Sistemin bazı bölümleri şu ana kadar İran’a getirildiğini kaydetti. (Semshaber-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

 

ü  FRANSA, FİLDİŞİ SAHİLİ'NDEKİ ASKER SAYISINI ARTIRACAK

ü  Fildişi Sahili'ndeki Fransız kuvvetlerini ziyaret eden Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Fransa'nın Fildişi Sahili'ndeki asker sayısı bu yaz 500'den 900'e çıkacak ve ülkedeki Fransız kuvvetleri Batı Afrika için ileri operasyon üssü kuracak" dedi. (AFP-Fransa)

ü  RUSYA SINIRINA 4 BİN NATO ASKERİ GİDİYOR

ü  NATO’nun açıklamasına göre; Polonya ve Baltık ülkelerinin Rusya ile arasındaki sınıra yaklaşık 4 bin askerden oluşan 4 tabur konuşlandırmak istediği belirtildi. NATO, Rusya sınırına ABD iki tabur, Almanya ve İngiltere birer tabur göndereceği ifade edildi. ABD Savunma Bakan Yardımcısı Robert Work,”NATO ülkelerinin savunma bakanları Şubat ayında Baltık ülkeleri Litvanya, Letonya ve Estonya’ya NATO askeri konuşlandırılması konusunda görüş birliğine varmıştır” dedi. (The Wall Street Journal-İngiltere)

ü  150 ABD ASKERİ RİMALAN ÜSSÜNE ULAŞTI

ü  Suriye yetkililerin verdiği bilgiye göre; 150 ABD askerinin Rimelan’da konuşlu bulunan ABD’ye ait hava üssüne ulaştığı, askerlerden bir kısmının nakliye uçakları, diğer bir kısmının da Kuzey Irak üzerinden kara yolu vasıtası ile söz konusu hava üssüne geldiği, aralarında istihbarat subaylarının da bulunduğu bir kısım ABD askerinin QSD’nin koruması altındaki Rakka kentine yakın mesafede bulunan Ayn İsa kasabasında konuşlandığı ifade edildi. (Baas News Haber-Türkiye)

ü  İNGİLTERE'DE TV KANALINA 'KÜRT SOYKIRIMI' SORUŞTURMASI

ü  İngiltere'nin medya denetim kuruluşu Ofcom, Rusya destekli RT adlı televizyon kanalı hakkında, iki bölümünde Türkiye'nin Kürt politikasının ele alındığı bir program nedeniyle soruşturma başlattığı belirtildi.(Guardian Gazetesi-İngiltere)

ü  DÜNYA ASKERİ HARCAMALARINDA SIRALAMA BELLİ OLDU

ü  Dünyadaki askeri harcamalarla ilgili raporunu açıklayan SIPRI,  ABD’nin 2015 harcamaları 596 milyar dolar ve bu tutar ile birinci sırada yer aldı. Rapora göre ikinci sırada ise 215 milyar dolarlık harcamayla Çin yer alıyor. Üçüncü sırada 87 milyar dolarlık harcamayla Suudi Arabistan yer alıyor. Rusya ise 66 milyar dolarla dördüncü sırada yer aldığı belirtildi.( Basnews-Başur)

ü  NATO, KÜRDİSTAN'DA 3 ASKERİ ÜS KURUYOR

ü  Kanada Genelkurmay Başkanlığı heyeti, Kürdistan Bölgesi’nde kurulacak 3 NATO askeri üssünü görüşmek üzere Kürdistan Bölgesi’ne geleceği belirtildi. NATO’nun, Deşta Herîr, Etrûş ve Mahmur bölgelerinde üs oluşturmak için fizibilite çalışmaları yürüteceğini ifade etti.( Basnews-Başur)

ü  ALMANYA, İNCİRLİK'TE ASKERİ BİR ÜS OLUŞTURMAYI PLANLIYOR.

ü  Alman ordusunun (Bundeswehr) savaş jetleri için Türkiye'deki İncirlik Üssü'nde ayrı bir üs oluşturmayı planladığı, bunun için yapılan mali hesaplamanın ayrıntılarına da yer verdiği ifade edildi. ( Der Spiegel Dergisi Almanya)

ü  KÜRTLERİN CENEVRE'DE OLMASI KONUSUNDA ISRARCIYIZ

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kürtlerin Cenevre'de Suriyeli taraflar arasında yapılan barış müzakerelerine katılmasında ısrarcı olduklarını söyledi. Suriye, Irak, Libya, Yemen veya herhangi bir ülkede güvenilir bir çözüme ancak tüm etnik, siyasi ve mezhepsel grupların müzakerelerde istisnasız temsil edilmesiyle ulaşılabileceğini belirtti. (Sputnik-Rusya)

 

KURDÎ

ü  ORMIYE - KURD DİTİRSİN KU AZERÎ SAXTEKARİYÊ Dİ HİLBİJARTİNAN DE BİKİN

ü  Îro tora duyem a hilbijartinên Parlamentoya Îranê bo diyarkirina çarenusa 68 kursiyên parlamentoyê li çend parêzgeh û bajarên Îranê û Rojhilatê Kurdistanê pêkhat.Yek ji bajar û navendên sereke yên hilbijartinan bajarê Ormiyê ye ku, 2 namzedên Kurd û 2 namzedên Azerî jibo bi dest xistina 2 kursiyên mayî yên Ormiyê pêşbirkê dikin. Hejmareki zêde welati u dengderên Azeri yên bajare Tewrêz û Nexedê ne li Ormiye denge xwe dane namzedên Azeri.Hilbijartinên gera duyem bi gişti li 43 navendên Îranê û 12 navendên li Rojhilatê Kurdistanê pêkwere. (Estanews-Başur)

ü  NAMZEDÊN KURD Lİ ORMİYÊ DAXWAZEK Jİ KURDÊN BAJÊR KİRİN

ü  Tora duyem e hilbijartine dê herdu namzedên kurd yên bajarê Ormiyê Hakim Memekan û Mecîd Mîlan li gel du namzetên Azeri pêşbirkê dikin.Di vê tora hilbijartinê de her dengdarek li navenda hilbijartinan a Ormiyê dikare dengê xwe bide 2 namzetan.Di tora yekemin de keseki bi navê Nadir Qazipûr ku ji netewa Azeriye karibu kursiyeki parlementoyê a bajarê Ormiye bidest bixe.(Basnews-Başur)

ü  DEMA HİLBİJARTİNÊN ÎRANÊ HAT DİRÊJKİRİN

ü  Roja inê 29ê Nîsanê tora duyem a hilbijartinên Parlamentoya Îranê li çendên parêzgehên Îranê û Rojhilatê Kurdistanê di saet 08:00’ê  sibê de destpê kir.Biryar bu ku hilbijartin heya saet 18:00ê êvarê berdewambe, lê belê li çend bajar û navendên hilbijartinan dema dengdanê ji bo 3 demjimêran hat dirêjkirin.Hilbijartin li 5 parêzgehên Luristan, Îlam, Kirmaşan, Sine û Ormiye yên Rojhilatê Kurdistanê pêktê û giringtirîn navenda hilbijartinan ji bo Kurdan, bajarê Ormiyê ye.Di tora yekem a hilbijartinên Parlamentoyê de ku di 26ê Sibat’ê de pêkhatibu, ji koma 20 kursiyên parlamentoyê çarenusa 222 kursiyan di tora yekem de hat diyarkirin û çarenusa 68 kursiyan jî mabû tora duyem.(Rudaw-Başur)

ü  İRAN STRATEJİYA XWE YA SALA 2016’AN AŞKİRA KİR:Bİ HÊZKİRNA HİZBULLAH U ESAD

ü  Rêvebereki payebilind yê şoreşa islamiya İranê û fermandarê berê yê arteşa İranê Rehim Sefewi di daxuyaniyeki da diyar kir ku;stratejiya İranê ya sala 2016’an diyar buye , ku armanca wan piştgiri u bihêzkirina Hizbullah di aliyê darayî u leşeride ku heya bibe xwedi hêzeki mezin di Lûbnanê da.Her wiha got ewê bibin hêzeki serekê jibo piştgiriya Suriye u nahêlin ku Beşar esad ji hukim bikeve. (Milletpress-Başur)

ü  YNK Û PDKÊ Lİ SER REFERANDUMA SERXWEBÛNÊ LİHEV KİRİN

ü  Berpirsê Desteya Kargêrî ya Polîtboruya YNKê Mela Bextiyar li paytaxtê Fransa bajarê Parîsê di civîneke ligel çend berpirsên payebilindên Fransayê got; YNK’ê li gel PDK’ê û partiyên din yên kurd li ser mijara referandumê jibo serxwebûna Kurdistanê lihev kiriye.Her wiha da xuya kirin ku, projeya rojava bo dirustkirina dewleta netewî, projeyên dewletên nasyonalîstî, dewletên olî, dewletên netewî yên li deverên ku bibe dewleta welatîbûnê, alternatîfa demokrasiyê û îdeolojiya Çep , şikestin xwariye. (Pukmedia-Başur)

ü  CÎGİRÊ SEROKÊ AMERÎKA GİHÎŞT IRAQÊ

ü  Cîgirê Serokê Amerîkayê Josef Biden îro 28ê Nîsanê bi serdanekê gihîşt Bexdayê û ligel Serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî û hinek berpirsên din yên Iraqê re civiya.Di civinê de yekem mijar, şerê azadkirina Musulê hate axaftin û Biden daxaz ji rayedarên İraqê kir ku nakukiyên ku di nava İraqê de hene bandori li ser tekoşina li diji şerê Daişê neke. (Başur)

ü  -ÇEKDARÊN DAIŞÊ Bİ ZOR GİRTE Û WÊNEYÊN HETİKANDİNA JİNÊN MÛSİLÊ DİGRİN

ü  Berpirsê liqa Mûsilê yê PDKê Îsmet Receb İro daxuyaniyek da u got: demeki beriya niha, din av agahiyen ku jibo me hatine de, teroristên DAIŞê li Musilê avêtine ser çend malên Erebên Sûnnî û keçên wan revandine. Piştre bi zorê li ser wan keçan destdirêjî hatiye kirin û beşek ji wan bi zorê wêne û videoyên wan hatine girtin û hatine belav kirin.Her wiha got ku sedemê belavkirina wan wêneyan;Daış dixwaze xortên Mûsilê bi vê rêyê ve bi xapîne, ku bikşîne nav refên xwe.(Basnews-Başur)

ü  HÊZEKÎ ZÊDE YÊ PÊŞMERGE GEHEŞTE XURMATÛ

ü  Berpirsê bazneya Hemrînê yê YNKê Hesen Baram: Berpirsê berê yê Hêzên Pêşmergeyên Germesêr Mehemed Sengawi, li gel hêzekî mezin ya Pêşmergeyan geheşte bajarê Xurmatû û hêzekî din jî ya pêşmergeyan bi fermanderiya Ednan Hemey Mîne jî di rê de ye. Vê care heya ku em Heşdi Şabi ji bajar bi temami ne derxin em nasekinin.(Knn haber-Başur)

ü  ŞER Lİ XURMATU RAWESTA

ü  Pişti şerê ku di navbera pêşmergeyên YNK’ê u Heşda Şeebi li qezaya Dûz xurmatu ruda, heyheteki YKN’ê ku pêk dihat ji Mehmud Sengawi, Ednan Hemeyi Mina, Ebdulla Bor u çend fermandarên din yên pêşmergeyan li gel berpirsên Heşdi Şebi runiştin. Pişti ve runiştinê şer rawesta. Sedemê derketina vi şeri; Heşdi Şeebi dixwest mala yek ji serleşkerên pêşmerge dagir bike u di navbara hişedarên wi serleşkeri u heşda Şeebi da şer derketiye. (Estanews-Başur)

ü  ENCAMA ŞERÊ Lİ XURMATU

ü  Fermandarê pêşmergeyên YNK’ê Mehemed Haci Qadir: di pevçunên dijwan yên di navbera pêşmerge u Heşdi Şabi li navçeya bajarê Kerkukê Xurmatu derketin de 4 pêşmergeyan jiyana xwe ji dest dan u 37 ji birindar bun. Her wiha 25 çekdarên Heşdi Şabi jiyana xwe ji dest dan u 37 kes ji birindar bun.(Millet Press-Başur)

ü  FEDERALÎZMÊ Lİ IRAQÊ ŞİKESTİN XWAR

ü  Endamê rêveberiya PDKê Hêmin Hewramî Li paytexta Rusyayê Moskovê gotarek pêşkêş kir. Di gotarê de; federalîzm li Iraqê şikestiye û pêwîstiya formekî nû, di peywendiyên navbera Iraqê û herêma Kurdistanê heye. (Livinpress-Başur)

ü  HÊZEKÎ ZÊDE YÊ PÊŞMERGE GEHEŞTE XURMATÛ

ü  Berpirsê bazneya Hemrînê yê YNKê Hesen Baram: Berpirsê berê yê Hêzên Pêşmergeyên Germesêr Mehemed Sengawi, li gel hêzekî mezin ya Pêşmergeyan geheşte bajarê Xurmatû û hêzekî din jî ya pêşmergeyan bi fermanderiya Ednan Hemey Mîne jî di rê de ye. Vê care heya ku em Heşdi Şabi ji bajar bi temami ne derxin em nasekinin.(Knn haber-Başur)

ü  ŞER Lİ XURMATU RAWESTA

ü  Pişti şerê ku di navbera pêşmergeyên YNK’ê u Heşda Şeebi li qezaya Dûz xurmatu ruda, heyheteki YKN’ê ku pêk dihat ji Mehmud Sengawi, Ednan Hemeyi Mina, Ebdulla Bor u çend fermandarên din yên pêşmergeyan li gel berpirsên Heşdi Şebi runiştin. Pişti ve runiştinê şer rawesta. Sedemê derketina vi şeri; Heşdi Şeebi dixwest mala yek ji serleşkerên pêşmerge dagir bike u di navbara hişedarên wi serleşkeri u heşda Şeebi da şer derketiye. (Estanews-Başur)

ü  ENCAMA ŞERÊ Lİ XURMATU

ü  Fermandarê pêşmergeyên YNK’ê Mehemed Haci Qadir: di pevçunên dijwan yên di navbera pêşmerge u Heşdi Şabi li navçeya bajarê Kerkukê Xurmatu derketin de 4 pêşmergeyan jiyana xwe ji dest dan u 37 ji birindar bun. Her wiha 25 çekdarên Heşdi Şabi jiyana xwe ji dest dan u 37 kes ji birindar bun.(Millet Press-Başur)

ü  FEDERALÎZMÊ Lİ IRAQÊ ŞİKESTİN XWAR

ü  Endamê rêveberiya PDKê Hêmin Hewramî Li paytexta Rusyayê Moskovê gotarek pêşkêş kir. Di gotarê de; federalîzm li Iraqê şikestiye û pêwîstiya formekî nû, di peywendiyên navbera Iraqê û herêma Kurdistanê heye. (Livinpress-Başur)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  0102  MAYIS  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.