BASIN BÜLTENLERİ 10/11 MAYIS 2016
Basın Bültenleri / 13 Mayıs 2016 Cuma Saat 10:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

HABER ARALIĞI:10.05.2016-11.05.2016

 

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

ü  TÜRKİYE'YE VİZE SERBESTESİ TEHLİKEDE

ü  Almanya İçişleri Bakanı De Maiziere AB ile Türkiye arasındaki müzakerelerin başarısızlığa uğramasının mümkün olduğunu söyledi. “Kriterler yerine getirilmezse vize mecburiyeti kalkmaz” dedi. (Bild Gazetesi-Almanya)

ü  CİZRE'DE YÜZDEN FAZLA İNSAN DİRİ DİRİ YAKILDI

ü  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Cizre’de düzenlenen operasyonlarda yüzden fazla insanın diri diri yakılarak öldürüldüğünü açıkladı. “Askeri araçlardan veya keskin nişancılar tarafından açılan ateş sonucunda silahsız siviller vurularak öldürüldü. Türkiye soruşturma talebimizi yanıtsız bıraktı. İşkence, yargısız infazlar, orantısız güç kullanımı ve keyfi tutuklamalar son bulmalıdır.” (Bas Haber-Başur)

ü  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BM'NİN 'CİZRE' ÇAĞRISINI ELEŞTİRDİ

ü  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin tarafından ülkemize ilişkin yapılan ve son derece yanlı bir bakışla kaleme alınan açıklamaları teessürle karşılanmıştır” dedi. (AA-Türkiye)

ü  KILIÇDAROĞLU, BAYKAL KASEDİ İÇİN İFADEYE ÇAĞRILDI

ü  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a yönelik kaset komplosuna ilişkin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu tanık olarak ifadeye çağırdığı belirtildi. (AA-Türkiye)

ü  KÜRD AYDIN İNİSİYATİFİ

ü  “Ülkesi işgal altında olan, anadilde eğitim dahil doğuştan gelen tüm hakları inkar edilen Kürdistan’ın çocuklarıyız” cümlesiyle başlayan 1 Mart Deklarasyonu ile Ebedi Kürdistan’a bağlılığını beyan eden Kürd Aydın İnisiyatifi bir araya geldi. (DHA-Türkiye)

ü  TARİHÇİ ZÜRCHER, TÜRKİYE’DEN ALDIĞI ŞEREF MADALYASINI İADE ETTİ

ü  Abdullah Gül'den aldığı ‘Şeref Madalyası'nı Türkiye'ye iade eden Hollandalı tarihçi Erik Jan Zürcher “O yıllarda Türkiye'nin AB'ye katılımını destekliyordum. Şimdi, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde demokratik erklerini kuvvetlendireceğini düşünmekte ne kadar yanıldığımı gördüm. Artık Türkiye'nin AB üyeliğinin mümkün değil” dedi. (Timetürk-Türkiye)

ü  YARGI SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

ü  Türk Adalet Bakanı Bekir Bozdağ İstinaf mahkemelerinin 20 Temmuz’da 7 ilde faaliyete geçeceğini ve sayılarının 15’e çıkacağını kaydetti. Bozdağ, istinafların devreye girmesiyle iş yükü azalan Yargıtay ve Danıştay’ın rolü içtihat kararları vermekle sınırlı olacağını, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Türkiye Başsavcılığı’na dönüştürülmesiyle süreceğini ifade etti. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

ü  AKP 'BAŞKANLIK SİSTEMİ' İÇİN YOL HARİTASI HAZIR

ü  AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, partilerinde ‘partili cumhurbaşkanlığı' modelinin öne çıktığını söyledi. (Timetürk-Türkiye)

ü  DAİŞ’İN KİTAPÇISI: ŞERİAT İÇİN OYLAR AKP'YE!

ü  DAİŞ’in faydalandığı kaynak kitapların basımını yapan Guraba Yayınevi’nin kurucusu Abdullah Yolcu, Haziran seçimleri öncesinde AKP’ye oy kazandırmak için seçim çalışması yaptığı ortaya çıktı. Yolcu, “AKP’ye oy vermek vaciptir. Saflar ayrılmıştır. AKP’ye oy vermeyen vebal altına girer. Bütün alimler bizim arkamızda” dedi. (Birgün-Türkiye)

ü  DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN 'DAİŞ'E KARŞI STRATEJİMİZ BİLE YOK' İTİRAFI!

ü  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada; "Koalisyon içinde DAEŞ'e karşı 65 ülkeyiz. DAEŞ'i yok edecek stratejimiz bile yok. Bölük pörçük bazı stratejilerimiz var. Arazideki başka radikal gruplardan medet umar hale geldik" dedi.(Sol Haber-Türkiye)

ü  ‘GÜÇLÜ AKP-UYUMLU HÜKÜMET!’

ü  22 Mayıs’taki kongrede AKP liderini seçmeyecek. AKP’nin lideri belli. Recep Tayyip Erdoğan. Yeni dönemde iki ayrı güç dengesi oluşturulmayacak. ‘Güçlü Cumhurbaşkanı-Güçlü Başbakan modeli rafa kaldırıldı. Ak Parti’de yeni dönem iki sütun üzerinde inşa edilecek. Güçlü AKP. Uyumlu hükümet. O nedenle derim ki, profile değil, Erdoğan’a bakın. Yoksa enseyi karartırsınız.” (Hürriyet-Türkiye- Abdülkadir Selvi)


ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

ü  HALEP’TE ATEŞKES İÇİN ACİL ÇAĞRI

ü  BM Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura Suriye’de ateşkesin yeniden tesis edilmesi için ABD ve Rusya’nın “acil girişimde” bulunmasını ve Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun bakanlar düzeyinde toplanmasını istedi. (Tansim-İran)

ü  90 BİN SURİYE ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

ü  Uluslararası Koalisyon Güçleri ABD Temsilcisi Brett Mcgurk: Suriye rejiminin, Muhalefet ve El-Nusra’ya karşı verdiği savaşta 5 yılda 90 bin askerinin öldüğünü söyledi. (Amerika TV-Amerika)

ü  ARAP PARLAMENTOSU SURİYE’YE ASKER GÖNDERME ÇAĞRISINDA BULUNDU

ü  Arap Parlamentosu Başkanı Ahmed bin Muhammed el-Cerevan, “Ateşkesin devamı için Suriye’ye Arap barış koruma gücü gönderilmesi çağrısı yapıyoruz” (Suriye Gerçekleri-Suriye)

ü  SURİYE'DE NİSAN AYINDA 27 KATLİAM

ü  Suriye İnsan Hakları Örgütü:  Suriye'de Nisan ayında (298 kişi 78 çocuk, 34 kadın) 27 katliam yaşandı. 13'ü Halep'te, Deyrizor, Rakka ve Şam kırsalında, İdlip ve Humus illerinde, Hama'da ise 1 katliam yapıldı. (Islah Haber-Huzbullah)

ü  ROJAVA HEYETİ WASHİNGTON’DA

ü  Demokratik Suriye Komisyonu Eşbaşkanı İlham Ahmed ile Rojava Özerk Yönetimi Avrupa Sorumlusu Sinem Muhammed’in aralarında bulunduğu Rojava Heyeti ABD’yi ziyaret etti. (ANHA-Rojava)

ü  SURİYE’DE ATEŞKESE KATILAN BÖLGE SAYISI 99 OLDU

ü  Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezi, ateşkes sürecine katılan yerleşim birimi sayısının 99’a çıktığını açıkladı. (Sputnik-Rusya)

 

GÜNEY KÜRDİSTAN-IRAK

 

ü  IRAK PARLAMENTOSU ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAK

ü  Irak Meclis Başkanı Selim El’Cubburi: 30 Nisan’da hükümet protestolarıyla durdurulan parlamentonun yeniden çalışmalarına başlayacağını söyledi. (El’Meyadin)

ü  IRAK, ARABİSTAN SINIRINI KONTROL ETMEK İÇİN BÖLGEYE İHA GÖNDERDİ

ü  Irak “el-Rafidain” operasyon komutanlığı tarafından güney sınır illerinde gelişmeleri gözlemlemek için ilk İHA’nın  bölgeye gönderildiği bildirildi. Irak İHA’ları Suudi Arabistan dâhil olmak üzere Irak’ın güneyi ve komşu ülkeler arasındaki sınırı gözetim altında tutacağı belirtildi. (Al-Taghyeer- Irak)

ü  DAİŞ'E AİT KİMYASAL SİLAH İMALATHANESİ BULUNDU

ü  Irak'ın Anbar'a bağlı Hit ilçesi polis şefi Albay Fazıl Nemravi, Irak ordusuna bağlı birliklerin Hit ilçesi ve El Bağdadi nahiyesinde evlere yaptıkları aramalarda DAİŞ'e ait büyük bir silah imalathanesi bulduklarını söyledi. Roket imalatında kullanılan ham maddeler, kimyasal maddeleri rafine etme cihazları, patlayıcılar, klor ve zehirli gazlarla dolu torbalar bulunan bir evden ibaret olduğunu ifade etti. (Sputnik-Rusya)

ü  MACARİSTAN’DAN PEŞMERGE’YE 275 TON ASKERİ YARDIM

ü  Macaristan Erbil Başkonsolosu Csaba Vezekényi:  ülkesinin, DAİŞ ile mücadele kapsamında Peşmerge Güçleri’ne doğrudan 275 ton askeri mühimmat 110 çeşit patlayıcı çeşidinin yardımı yapacağını söyledi. (Bas Haber-Başur)

ü  TERÖR’ÜN IRAK’A MALİYETİ 31,5 MİLYAR DOLAR

ü  Irak Planlama Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Bakan Selman el-Cumeyli, bakanlıkların uğradığı zararın (35 trilyon dinar) 30 milyar, bakanlıklar dışındaki kurumların (1,6 trilyon dinar) 1,4 milyar dolar ve alt yapının uğradığı zararın ise (154,99 milyar dinar) 133 milyon dolara ulaştığını belirtti. Savunma Bakanlığının 15,35 trilyon dinar zararla bakanlıklar arasında ilk sıraya yerleştiğini, iller düzeyinde ise Enbar'ın 107 milyar dinarla en çok zarara uğrayan il olduğunu kaydetti. (Tansim-İran)

ü  XURMATU İÇİN 1500 PEŞMERGE GÜCÜ

ü  Peşmerge Bakanlığı;  Xurmatu’nun savunmak üzere konuşlandırılacak özel Peşmerge Birliği 1500 askerden oluşacak ve bünyesinde Arap ve Türkmenler de yer alacak. (NerinaAzad-Başur)

ü  ŞENGAL İÇİN IRAK’A DAVA AÇILACAK

ü  Şengal Kaymakamı Mehma Xelîl, Şengal için BM’nin harekete geçmesini talep edeceklerini ve Irak’a dava açacaklarını söyledi. (Zernews-Başur)

ü  “KERKÜK’ÜN DEMOGRAFİK YAPISINA MÜDAHALE EDİLİYOR”

ü  Kürdistan Yurtseverler Birliği Politbüro üyesi Nermin Osman, Irak İçişleri Bakanlığı’nın Kerkük’ün demografik yapısını değiştirmeye çalıştığını söyledi. Bakanlık tarafından, DAİŞ savaşı nedeniyle Kerkük’e göç edip, 3 yıl yerleşik yaşayan Arap göçmenlerin Kerkük’te oturum alabileceklerine dair karar çıkartıldı. “Bağdat Hükümeti bu kararla tamamiyle Kerkük’ün demografik yapısının değiştirmeye çalışıyor” dedi. DAİŞ çete işgalleri ile birlikte 600 bin Arap göçmen Kerkük iline yerleşti. ( Kaynak: Rudaw-Başur)


ü  YNK VE GORAN İLE ANLAŞMAYI ESAS ALACAĞIZ

ü  KDP Başkanı Mesud Barzani, YNK ve Goran ile anlaşmayı esas alacaklarını açıkladı. (Zernews-Başur)

 

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

 

ü  İRAN, BAĞIMSIZLIK İÇİN İKNAYA HAZIRLANAN IKBY'YE CEVAP VERDİ

ü  Mesrur Barzani'nin bölgenin bağımsızlığına dair yapacağı temaslara İran yanıt verdi. İran Dışişleri Sözcüsü Hüseyin Cebir Ensari, "Irak'ın özel koşulları nedeniyle İran, Irak'taki bütün taraflara yasal kriterlere ve yaklaşımlara saygı göstermeleri ve iç anlaşmazlıklarını müzakere yoluyla çözmelerini tavsiye eder" diye konuştu.(AFP-Fransa)

ü  DOĞU KÜRDİSTAN İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ BAŞKANI AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

ü  10 yıldır insan hakları aktiviteleri nedeniyle tutuklu bulunan Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü (RMMK) Başkanı Mihemed Sidîq Kebûdvend, tutuklu bulunduğu cezaevinde açlık grevine başladığı belirtildi.(Bas News-Başur)

ü  AMOLİ LARİCANİ: İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI, DAİŞ’İ OLUŞTURDULAR

ü  İran İslam Cumhuriyeti Yargı Gücü Başkanı Ayetullah Sadık Amoli Laricani, insan hakları savunuculuğu iddiasında bulunanların bölgede DAİŞ terör örgütünü oluşturduklarını söyledi. (İrib Haber-İran)

ü  İRAN VE TÜRKİYE GÜMRÜKLERİNDE ENGELLER KALDIRILDI

ü  İran Gümrük Genel Müdürü Mesud Kerbasyan-Türkiye Gümrük Genel Müdürü Cenab Aşçı görüşmesinde, gümrük engellerinin kaldırıldı.  Ortak hedef: 30 milyar dolarlık ticaret hacmi. (İrib Haber-İran)

ü  İRAN ASKERLERİ SURİYE’DEN ÇEKİLİYOR

ü  Devrim Muhafızları Sözcüsü Hüseyin Ali Rızayi, Suriye’ye gönderilen 25. Kerbela Tümeni’ne bağlı askerlerin tamamen bölgeden ayrılarak ülkeye döndüğünü belirtti. (ISNA Haber-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

 

ü  TWİTTER'DAN İSTİHBARAT TEŞKİLATLARINA YASAK

ü  Twitter, sosyal medya paylaşımlarını analiz eden Dataminr şirketinden istihbarat teşkilatlarına verdiği hizmeti durdurmasını istedi. İstihbarat teşkilatlarıyla bilgi paylaşımını yasaklayan karar henüz resmi olarak açıklanmadı. (The Wall Street Journal)

ü  ALMANYA ASKERİ GÜCÜNÜ BÜYÜTME KARARI ALDI

ü  Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, çeyrek yüzyıldır süren küçülme sürecinin sona erdiğini belirtti. Alman ordusu bünyesinde şu anda 59 bin 263'ü kara, 28 bin 268 hava ve 16 bin 16 deniz kuvvetleri olmak üzere, toplam 177 bin 77 asker görev yapıyor. 2023 yılına kadar asker sayısını 7 bin kişi arttıracak olan orduya, sivil hizmetler için de ayrıca 4 bin 400 kişi alınacağını duyurdu. (Bild Gazetesi-Almanya)

ü  ABD ABLUKASI KOŞULSUZ KALDIRILMALI

ü  Küba Dışişleri Bakanı Rodriguez, ABD'nin, ülkesine uyguladığı ekonomik ablukanın, 'koşulsuz kaldırılmasını’ ve ABD'nin askeri hapishane olarak kullandığı Guantanamo'yu iade etmesi talebini de yineledi. (Sputnik-Rusya)

ü  TÜRKİYE’DEN TERÖRE DESTEĞİN GİRİŞİNE SON VERİLMELİDİR

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye üzerinden Suriye’ye terörist ve teröre desteğin geçişine son verilmesi gerektiğini söyledi. Suriye’de ABD tarafından desteklenen silahlı grupların terör örgütlerden ayrı tutulmaları çabalarının hızlandırılması gereğini belirtti. (Sana-Suriye)

ü  RUSYA ULUSAL MUHAFIZ BİRLİKLERİ, KALAŞNİKOV KULLANACAK

ü  Rusya Savunma Bakanlığı Kamu Danışma Kurulu üyesi Ruslan Puhov: Ulusal Muhafız birliklerinin AK-74M tipi modern otomatik tüfeklerle donatılacağını belirtti. Rus yetkili; AK-74M’de bulunan özellikler sayesinde bu tüfeklerin 300 metreye kadarlık uzun mesafeli seri atışlarda etkinliği 1,5 kat artırdığını vurguladı. (Zernews-Başur)

ü  RUSYA TÜRKİYE’Yİ SORUMLU TUTTU

ü  Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadi Gatilov, Suriyeli muhalifleri temsil eden Yüksek Müzakere Komitesi’nin Cenevre’de düzenlenen müzakere sürecine katılmaktan vazgeçmesinden Türkiye’yi sorumlu tuttu. (İzvestia Gazetes-Rusya)

ü  RUSYA-JAPONYA YAKINLAŞMASINA ABD AÇIKLAMASI

ü  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Elizabeth Trudeau, Japonya'ya Rusya ile ilgili 'Ortak pozisyonun önemini belirtti. Rusya'ya olan yaklaşımımızda AB ve G7 dahil partnerlerimizle birliğimizin devam etmesi kritik önem taşıyor." diye konuştu. (Haberrus-Rusya)

ü  LAVROV VE KERRY, SURİYE’Yİ GÖRÜŞTÜ

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry, Suriye’de çetelere mücadele, Filistin-İsrail çatışması, Dağlık Karabağ’daki durumun ele alındığını belirtti. (Sputnik-Rusya)

ü  İSRAİL BAŞKONSOLOSU: TÜRKİYE İLE BİRLİKTE SURİYE'YE OPERASYON YAPABİLİRİZ!

ü  İsrail İstanbul Başkonsolosu olan Shai Cohen, Türkiye’nin Gazze’ye yardım edebilmesi için kolaylığı sağlayacaklarını Türkiye’nin bunu “Hamas’la el sıkışarak” yapamayacağını söyledi. İlişkiler düzeldiğinde iki ülke Suriye’de istihbarat ve operasyonel işbirliği yapabileceğini kaydetti. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

ü  ENSARULLAH HEYETİ ABD İLE GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ

ü  Ensarullah Hareketi’nin barış müzakerelerine katılmak üzere Kuveyt’e giden heyeti, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısının heyetiyle görüşme talebini geri çevirdiği belirtildi.(El-Menar-Tv-Lübnan)

ü  NETANYAHU, KAHİRE’DE OPERASYON DÜZENLEME KARARI ALDIKLARINI İTİRAF ETTİ

ü  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Tel Aviv’in 2011 yılında Mısır’ın başkentindeki gösterilerde öfkeli göstericiler tarafından Kahire büyükelçiliğinde kuşatma altına alınan İsrailli diplomatları kurtarmak için asker gönderme tehdidinde bulunduğunu itiraf etti. (El-Meyadin-İran)

 

KURDÎ

 

ü  MERCÊN RÊKEFTİNA YNK Û GORANÊ HATİN EŞKEREKİRİN

ü  Cîgirê Duyem ê Sekreterê Giştî yê Yekîtiya Niştimaniya Kurdistanê (YNK) Berhem Salih mercên rêkeftina YNK'ê ligel Tevgera Goran (Goran) eşkere kir. Endamê Ofîsa Rêxistina YNK'ê Silêman Ebdullah Yûnis: 2mercan jibo piştevaniya rêkeftina navbera YNK'ê Goran pêşkêş dike, Mercê Yekem: Divê ev rêkeftin hokarbe be ji bo yekgirtina nav mala Kurdî, Mercê Duyem: Divê ev rêkeftin hokarbe jibo baş kirina rewşa jiyana xelkê Kurdistanê. Her wiha mercên Berhem Salih cuda ne, ji ber bi tundî girêdayî berjewendiyên xelkê Herêma Kurdistanê ne. (Bas Nuçe-Başur)

ü  OPERASYONA EL BEXDADİYÊ DESTPÊ KİR

ü  Berdevkê Operasyonên Cezireyê ya serbi Artêşa Iraqê ve fermandar Ebdurahîm Elvanî; herêma Cezire el Bexdayî dest bi operasyonê kirin. Operasyon bi piştevaniya milîsên êşiretên sunne ji 3 aliyan ve destpê kiriye. Balafirên şerî yên hêzên hevpeymaniya navdewletî ya li dijî DAIŞê jî piştevaniya dike. (Rudaw-Başur)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 

 

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  1011  MAYIS  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.