31.07.2016 BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 31 Temmuz 2016 Pazar Saat 15:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

 

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  AMED’DE ON BİNLERİN RADİKAL DEMOKRASİ VE ÖCALAN TALEBİ

ü  HDP’nin Amed’in İstasyon Medya’nında düzenlediği ‘Darbelere Hayır Demokrasi Hemen Şimdi” mitinginde on binler bir araya geldi. (ANF)

 

ü  ANAYASA MAHKEMESİ'NDE 64 KİŞİ AÇIĞA ALINDI

ü  Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, OHAL kapsamında Anayasa Mahkemesi’nin 64 çalışanı, darbe faili olarak görülen Fethullah Gülen’in hareketine yönelik soruşturma kapsamında açığa alındığı ifade edildi. Anayasa açıklamasında, açığa alınan bir kadrolu raportör, 7 kadrolu raportör yardımcısı ve 56 personelin nihai değerlendirme yapılıncaya kadar görevden uzaklaştırılmasına karar verildiği belirtildi. (AA-Türkiye)

 

ü  TSK'DAN 1389 ASKERİ PERSONEL DAHA İHRAÇ EDİLDİ

ü  Resmi Gazete'de yayımlanan kanun hükmünde kararname kapsamında, 'FETÖ' bağlantılı 1389 askeri personel Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edildiği belirtildi. Kararname kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilenlerin arasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan ile Milli Savunma Bakanı Işık'ın özel kalem müdürü Albay Tevfik Gök de yer aldığı ifade edildi. (DHA-Türkiye)

 

ü  TFF'DE 'FETÖ' OPERASYONU: 300'TEN FAZLA KİŞİ KOVULDU

ü  TFF’deki soruşturma sonrası, eski ve yeni emniyet mensuplarının yoğunluklu olarak görev yaptığı ve sayıları 300’ü aşan üst klasman, klasman ve güvenlik-akreditasyon temsilcilerinin yüzde 40’nın işine son verildiği belirtildi. Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da Bakanlık'ta başlatılan tasfiye sürecinin devam ettiği, bu sürecin bizzat kendisi tarafından başlatıldığına dikkati çekerek, "Toplamda 2 bin 345 FETÖ bağlantılı personel Bakanlığımızdan tasfiye edilmiştir" ifadelerini kullandı. (Sabah Gazetesi-Türkiye)

 

ü  BÜTÜN ASKERİ OKULLAR RESMEN KAPATILDI

ü  Askeri okulların kapatılmasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararnameye göre Harp Akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatıldığı ifade edildi. OHAL kapsamında alınan yeni kanun hükmünde kararname ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandığı kaydedildi. GATA ve askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı'na devredildiği belirtildi. (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

 

ü  ERDOĞAN: MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ KURULACAK

ü  Bir televizyon programında konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, "Askeri okullar kapatılacak. Askeri okulların kapatılmasıyla birlikte tüm okullardan, liseler, mesleki okullardan rahatlıkla Harp Okullarına giriş olacak. Fakat Harp Okullarının üzerinde bir çatı oluşacak. Milli Savunma Üniversitesi kurulacak" dedi. (ATV-Türkiye)

 

ü  İNCİRLİK ÜSSÜ'NE GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI

ü  Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Adana'da yeni bir darbe girişimi ihtimaline karşı İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'na giriş ve çıkışlar ikinci bir emre kadar yasaklandığı belirtildi. (Sondakika.Com-Türkiye)

 

ü  BAŞBAKAN YARDIMCILARI VE BAKANLAR YAŞ ÜYESİ OLDU

ü  Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte üçüncüsü yayımlanan kanun hükmünde kararname ile birlikte Başbakan Yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı, İçişleri Bakanı YAŞ üyesi olduğu belirtildi. (Birgün-Türkiye)

 

ü  SAMSUN'DA 1252 KAMU ÇALIŞANI AÇIĞA ALINDI

ü  Samsun'da darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 1252 kamu çalışanının açığa alındığı, 6 kişinin memuriyetine son verildiği belirtildi. (AA-Türkiye)

 

ü  NİHAT ALİ ÖZCAN: TSK'DA YENİ BİR GRUBUN ÖRGÜTLENME TEHLİKESİ VAR

ü  Türk Güvenlik Uzmanı Nihat Ali Özcan, TSK'da yapılan düzenlemelerin ve yeni yapılanmanın bireysel yeteneklere ve profesyonel esaslara göre yapılması gerektiğini belirterek, "Aksine bu cemaati gönderirsiniz, başka bir cemaat, etnik yapı veya grup gelebilir" uyarısında bulunduğu belirtildi. Özcan, MİT ve Genelkurmay'ın Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması önerisinin de başkanlık sistemine geçişin önemli ayaklarından biri olduğunu söyledi.  (DHA-Türkiye)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

ü  MESUT BARZANİ CHEN WETCHİNG İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Mesud Barzani, Çin’in Bağdat Büyükelçisi Chen Wetching ve Hewlêr Başkonsolosu Tan Banglin ile görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilme yolları masaya yatırıldı. (Rudaw-Başur)

 

ü  KERKUK’TE ARD ARDA İKİ SALDIRI

ü  Daiş, Kerkük’ün batısında petrol kuyularının bulunduğu Bay Hasan köyüne canlı bombalarla saldırıldı, peşmergelerin karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Bombanın patlamasıyla etrafta yangın çıktı ancak alevler şirkete ulaşmadı. İkinci saldırıysa, Kerkük’ün Dubız yolundaki Bacvan köyün yakınlarında olan gaz istasyonuna 4 canlı bombayla saldırıya geçti. İstasyondaki polis ve memurlar karşılık verdi. Çatışmada 1 canlı bomba etkisiz hale getirilirken, 3’ü kaçmayı başardı. 2 polis ile 2 memur da hayatını kaybetti. (Pukmedia- Başur)

 

ü  ‘BAŞİKA ASKERİ KARARGAHINDA SALGIN’

ü  Musul yakınındaki Başika ‘Gudada Askeri Karargahta’ eğitim gören 60 Türk askeri ve 40 Heşdi Weteni milisin ishal ve karın ağrısı şikayetiyle rahatsızlanarak Duhok'a bağlı Şeyhan Hastanesi'de tedavi altına alındı. (Kurdistan24-Başur)

 

ü  ‘’KDP’YLE BAĞDAT ARASINDA ARABULUCUK YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ ‘’

ü  Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanlık Kurulu üyesi Ferid Eseserd:‘’Partilerin Bağdat’la ilişkilerinin normale döndüğünü, Kürdistan Demokrat Partisi ile Bağdat arasında da ilişkilerin normale dönmesi için arabuluculuk yapmaya çalışıyoruz ve Türkiye’yle yapılan petrol anlaşmasının Bağdat’la görüşülmeden imzalanması sorunların derinleşmesine neden oldu” dedi. (Basnews-Başur)

 

ü  YNK POLİTBÜRO TOPLANTISI KARARLARI AÇIKLANDI

ü  YNK Politbüro Süleymani’ye de toplandı. Toplantıda krizin aşılması ve normale dönülmesi için Barzani’yi destekleyeceklerini ve ele aldığı konu ve kararlar şöyle:

1 - Irak’taki genel gelişmeler, bölgedeki değişimler, DAİŞ savaşı ve Peşmerge Güçleri’nin savaş cephesindeki başarıları değerlendirildi.

2 -  Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi krizden çıkış ve normalleşme sürecinde yapılması gerekenler ele alındı.

3 - Mesud Barzani’nin, tarafları birbirine yakınlaştırmak için tüm siyasi partilere temsilci gönderilmesi çalışmalarının desteklenmesi.

4 - Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, ekonomik krizin aşılması için attığı adımlar değerlendirildi ve hükümete destek kararı alındı. (KNN-Başur)

 

ü  EL-İBADİ’NİN HAŞDİ ŞABİ HAKKINDAKİ KARARI BATI ÜLKERİNİN AĞZINI KAPATTI

ü  Irak Gönüllü Halk Güçleri Danışmanı Tuğgeneral Sefa El-Asım:“Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin, Gönüllü Halk Güçlerinin başbakanlığa bağlı resmi bir kuvvet olduğu yönündeki kararı, bu kuvveti ortadan kaldırmaya çalışan batı ve Arap ülkelerinin ağzına atılmış bir yumruktur,’’ dedi. (Tesnimhaber-İran)

 

ROJAVA-SURİYE

ü  “TÜRKİYE, BASKILARLA DAİŞ’E HALEP’TE YARDIMINI KESTİ”

ü  Suriyeli Parlamenter Celal Derviş Mido, İran ve Rusya’nın Erdoğan’a Halep konusunda baskıları başarılı olduğunu, bu yüzden Türkiye Halep’te terörü yöneten taraf olduğu halde, Halep savaşı başladığından beri Halep’teki çetelere hiç bir türlü yardımda bulunmadığını belirtti. (FHA-İran)

 

ü  ATEŞKESE KATILAN BÖLGE SAYISI 310 OLDU

ü  Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi, Süveyda, Lazkiye ve Humus bölgelerinde 9 yerleşim biriminin temsilcileriyle daha anlaşmaya varıldığını, ateşkese katılan yerleşim birimi sayısının 310’a yükseldiğini açıkladı. (Sputnik-Rusya)

 

ü  SURİYE REJİMİ ÇOK SAYIDA KİŞİYİ CEZAEVİNDEN SERBEST BIRAKILDI

ü  Suriye Ulusal Uzlaşma çabalarını pekiştirme amacıyla Adalet Bakanlığı,  Şam ve daha başka illerden kanun kaçağı ve birçok vatandaşın kanuni durumlarını yeniden düzenlenerek serbest bırakıldılar. (Sana-Suriye)

 

ü  “ DENETİMİMİZDEKİ BÖLGELERİ BIRAKMAYACAĞIZ”

ü  Halep YPJ Komutanlığından Zozan Bîrhat, Halep’te YPG güçleri ve rejim arasında yaşanan gerginliğin sürdüğünü ve ne pahasına olursa olsun denetimlerinde bulunan bölgeleri koruyacaklarını, sosyal medyada dolaşan rejim ordusundan bir kişinin YPG üniforması giyerek çektirdiği fotoğrafın kendileriyle bir ilgisinin olmadığını belirtti. (ANHA-Rojava)

 

ü  AHRAR ŞAM'DAN ŞAM'IN FETHİ CEPHESİ'NE TEBRİK!

ü  Ahrar Şam İslam, Nusret Cephesine, yapısını feshedip el-Kaide Örgütüyle bağlarını kopartması ve Şam'ın Fethi Cephesi adında yeni bir oluşum ilan etmesini tebrik etti. (SHA-Suriye)

 

ü  SURİYE REJİMİ-HİNDİSTAN GÖRÜŞMESİNDE EKONOMİK İLİŞKİLER MASAYA YATIRILDI

ü  Suriye Başbakan İmad Hamis Hindistan Cumhuriyetinin Şam Büyükelçisi Man Mohan Bhanot ile iki ülke arasındaki hükümet işbirliği çerçevesinde Hindistanlı şirketlerin özellikle enerji sektöründe olmak üzere muhtelif alanlarda Suriye’de yatırımlarda bulunma olanaklarını masaya yatırdı. (Sana-Suriye)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  ‘SERBEST TİCARİ BÖLGELERİ GELİŞTİRMEK İRAN'IN TEMEL STRATEJİSİDİR’

ü  İran serbest ticari ve özel ekonomik bölgeler yüksek konseyi sekreteri Ekber Türkan: Gelişmiş teknoloji ile birlikte Üretim, kalkınma, ihracat, teknoloji aktarımı ve serbest ticari bölgelerin ihtiyaçlarının temin edilmesi gerekli sermayenin cezbedilmesi, ihracatın artrılmasınin İran hükümetinin temel siyaseti olduğunu bildirdi. (İRİB haber-İran)

 

ü  İRANLI BİR KADIN AVRUPA MATEMATİK ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

ü  İranlı genç kadın matematikçi ve KTH üniversitesi öğretim üyesi Sara Zahidi, 18 ila 22 Temmuz tarihleri arasında Almanya'nın başkenti Berlin'de Avrupa Matamatik Kongresinde "European Mathematical Society" ödülünü kazanan ilk genç kadın bilimci unvanını elde ettiği belirtildi. (İrib Haber-İran)

 

ü  6 ROJHİLAT’LI KÜRT PARTİSİNDEN BİRLİK SİNYALİ

ü  Rojhilat’ta faaliyet gösteren KDP-İ, Kürdistan Emekçi Devrimci Toplumu-İran, Kürdistan Demokrat Hizbi, Kürdistan Emekçi toplumu-İran, Direniş Örgütü, Kürdistan Devrimciler Birliği-İran ve Kürdistan Demokratik Birliği, yeni bir stratejik süreç kazandırma çerçevesinde ortak mücadele, müzakere ve Rojhilat’ta yeni bir direniş sürecinin başlaması için bir araya gelerek toplandı. (Kurdistanmedia-Kdp-İ)

 

ü  ‘’İRAN’LA TÜRKİYE ARASINDA YÜK TRENLERİ YENİDEN SEFERDE’’

ü  İran İçişleri Bakanlığı Sınır İşleri Daire Başkanı Macid Ağa Babai; ’’İran ve Türkiye arasında Keçi Kayası mevkiinde, yük trenleri seferleri yeniden başladığını’’, açıkladı. (Farsnews-İran)

 

ü  ‘’SUUD REJİMİ İRAN’A KARŞI UZLAŞMA SAĞLAYAMADI’’

ü  Arap Birliği’nin Moritanya’da düzenlediği son liderler zirvesini değerlendiren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi: Zirveden çıkan tüm belgeleri titizlikle incelediklerini, Suud rejimi tüm çabalarına karşın Moritanya zirvesinde İran’a karşı uzlaşma sağlayamadı, Arabistan’ın Yemen, Suriye ve Irak’ta teröristleri beslemesi ve Bahreyn’de işlediği cinayetlerini sürdürmesi Arap dünyasına açık ihanet olduğunu, Riyad’ın Tel aviv ile aleni ittifakı da Moritanya zirvesinin sönük geçmesine yol açtığını kaydetti. (Mehrnews-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  ‘SURİYE’YE DESTEĞİN AMACI, İSRAİL KARŞISINDA SAVUNMA HATINI KORUMAKTIR’

ü  Sipahiler Ordusu Gülistan Piyade Tugayı Komutanı General Muhammed Ali Mir Hüseyni: Batı, İsrail’in güvenliği için Suriye’yi yok etmeye çalıştığını, Suriye, Saddam rejimi İran’a dayattığı 8 yıllık savaş sırasında İran’ın tek askeri müttefiki olduğunu ve şimdi de İran’ın Suriye’ye destek vermesinin amacı, İsrail karşısında savunma hattını koruyor ve Suriye İran’ın kırmızı çizgisi olduğunu görüyoruz. (Farsnews-İran)

 

ü  “GÜLEN, RUSYA VE ORTA ASYA İÇİN DE TEHLİKELİ”

ü  Rusya Şarkiyat Uluslararası ve Diplomasi Araştırmaları Merkezi Direktörü, Türkolog Vladimir Avatkov, Fetüllah Gülen Rusya ve Orta Asya için de tehlikeli olduğunu söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  RUSYA, DONANMASINA GELİŞMİŞ GEMİLER KATIYOR

ü  Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus Donanması Günü vesilesiyle Saint Petersburg’da düzenlenen resmigeçide katılarak, “Donanmamız bugün gelişmiş silahlarla donatılan modern gemiler alıyor. Savaşa hazırlık durumu da mevcut tehdit ve sorunlara uygun olarak en yüksek seviyede tutuluyor. Asker ve ailelerine sosyal garantilerin sağlanmasına gereken dikkati vereceğiz” dedi.  (Sputnik-Rusya)

 

ü  “RUSYA İRAN’IN UYDU TEÇHİZATINI TEMİN EDEBİLİR”

ü  Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, İran’ın ihtiyaç duyduğu uydu teçhizatını karşılayabileceklerini açıkladı. (FHA-İran)

 

ü  ALMANYA, ERDOĞAN'IN MİTİNGE TELEKONFERANSLA BAĞLANMASINI ENGELLEDİ

ü  Almanya'nın Köln kentinde düzenlenecek olan Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi ”ne Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle bağlanıp kurulacak dev ekrandan katılımcılara hitap etmesi "Almanya Anayasa Mahkemesi" kararıyla engellendiği belirtildi. (DW-Almanya)

 

ü  ‘İÇ MESELELER ALMANYA’YA TAŞINMAMALI’

ü  Köln’de 15 Temmuz darbe girişimine karşı düzenlenecek ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ hakkında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye iç politikasında yaşanan gerilimlerin Almanya’ya taşınmasını kabul edilemez olarak nitelendirdiği belirtildi. (Reuters-İngiltere)

 

ü  ALMANYA: İADE İÇİN SOMUT KANIT GEREKLİ

ü  Açıklama yapan Alman Hâkimler Birliği (DRB), Türkiye’nin FETÖ mensup hâkim ve savcıların iadesi için Alman makamlara çağrıda bulunması üzerine Türkiye’nin somut kanıtlar sunması gerektiğini açıkladığı belirtildi. (DW-Almanya)

 

ü  ABD'DE GÜLEN'İN OKULUNA SORUŞTURMA

ü  Cemaat ile bağlantılı olduğu bildirilen ABD'nin Teksas eyaletindeki Harmony Okulları hakkında Teksas Eğitim Ajansının resmi soruşturma açmaya karar verdiği belirtildi. Soruşturma kapsamında, okulun son yıllardaki sözleşmeleri, alım, satım ve kiralama gibi tüm finansal işlemleri inceleneceği ifade edildi. (Teksas Eğitim Ajansı-ABD)

 

ü  BM IRAK TEMSİLCİSİ: DAİŞ SAVAŞI SONRASI BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN KURULACAK

ü  Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Kubis, Kürtler için önceliğin bağımsızlık değil, DAİŞ’le mücadele olması gerektiğini belirterek, Kürdistan Bölgesi’nin savaşın ardından Irak’tan ayrılacağına inandığını söyledi. (AP-Avrupa)

 

ü  “TÜRKİYE ARTIK ZAYIFLAMIŞ DEVLET”

ü  ABD’de düzenlenen Panelde konuşan Eric Brown, Türkiye’nin yeni süreçte yeniden toparlanabilmesi için devlet mekanizmalarına yatırım yapması gerektiğini söyledi. Brown, Türkiye için “zayıflamış devlet, kutuplaşmış toplum” ifadesini kullandığı belirtildi. Türkiye’deki son durumun aslında Türk Cumhuriyeti’ni yeniden yapılandırmak için bir fırsat olarak nitelendiren Brown, bununla birlikte Ankara’daki siyasi liderlerin bu şekilde düşünmediğinin açık olduğunu söyledi. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

ü  ABD VE ARABİSTAN RUS SAVAŞ UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİNE YARDIM ETTİ

ü  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT’in eski Başkan Yardımcısı Willy Wimmer, Amerika ve Arabistan, Rus savaş uçağının Türkiye savaş uçakları tarafından düşürülmesinde rol ifa ettiklerini açıkladığı belirtildi.  Alman politikacı Wimmer, Amerika ve Arabistan’a ait Awax casus uçakları Türkiye’nin F-16’larını yönlendirdiğini, söz konusu casus uçakları NATO’nun Kıbrıs üssü ve Arabistan’da bir hava üssünden kalktığı anlaşıldığını kaydetti. (Fars Haber-İran)

 

ü  JUNCKER: AB İLE TÜRKİYE’NİN MUTABAKAT BAŞARISI KIRILGAN

ü  Açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Risk büyük. Mutabakatın başarısı kırılgan. Cumhurbaşkanı Erdoğan, defalarca anlaşmayı sonlandırmak istediğini ima etti." dedi. Juncker, mutabakatın çökmesi durumunda Avrupa'ya yeniden sığınmacı akışının başlayacağını belirtti. (Rast Haber-İran)

 

ü  MARİANİ: BATI, KIRIM’IN RUSYA OLDUĞU GERÇEĞİNİ ARTIK KABUL ETMELİ

ü  Kırım’ı ziyaret eden Fransız parlamenterler heyetinin başkanı Thierry Mariani, Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olarak tanınması konusunun Batı Avrupa ve ABD’de yapılacak seçimlerin ardından gündeme gelebileceğini belirtti. (AFP-Fransa)

 

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 31  07  2016  BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.