Özgürleşmeyi bekleyen şehir El Bab - 2
Araştırmalar / 22 Ekim 2016 Cumartesi Saat 07:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bölgesel ilişkilerin geçiş noktası olan Bab'ı almak psikolojik üstünlüğün yanı sıra askeri ve siyasal üstünlüğü de ele geçirmek anlamını taşıyor. Bu bölümde, Bab kentinin tarihsel, demografik, stratejik ve anlamı üzerine duracağız. TC’nin Bab ısrarına birde Kilis'ten başlayıp Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek Ezaz'a, oradan da Halep'e uzanan koridor da Türk devleti tarafından DAİŞ ve SUK çetelerine lojistik ve askeri destek sağladığı hattın tümden koparılması anlamına geleceğini gerekiyor

Bab Kentinin Tarihsel Siyasal Önemi

Müslüman Kardeşler ile olan ilişkilerinden ileri geliyor. Zira Türkiye'nin şu an Efrin ve Kobané kantonlarının birleşmesi olasılığını bahane ederek Cerablus ve El Rai kasabasını işgal etti.

Türk devletinin bugün Bab yakınlarında vurduğu birçok yer tarihte Müslüman Kardeşler'in merkezi olan yerlerdir. Müslüman Kardeşler'in Bab çevresindeki önemli merkezleri Marea, Dabık, Extarin, Til Rifat vb alanlar olmuştur.

Geçtiğimiz yıl QSD güçleri ile Ceyş El Suwar güçleri Minix Havaalanı, Deyr Jemal, Tel Rıfat gibi yerleri özgürleştirince Türk devletinin Halep yolu da kesildi. Türk devleti bu gerçeği gördüğü ve bildiği için  ‘ Göz göre göre yollarımızın kapanmasına seyirci kalamayız ‘ ve ‘ Efrin ve Kobané kantonlarını birleştirecek ‘ Kürt koridoru ‘ istemiyoruz ‘ diye yanıp tutuştu.

Ve bu nedenle geçen yıl QSD ve Ceyş El Suwar güçlerine, bu yıl Minbic’in özgürleştirilmesi ardından da YPG/YPJ güçlerine, Cerablus Askeri Meclisi’ne yönelik saldırılar gerçekleştirdi ve Cerablus ve El Rai kasabalarını işgal etti.

Türk devletinin seyirci kalmak istemediği şey aslında Müslüman Kardeşler örgütünün merkezleri ile olan tarihsel ilişkilerinin ve yollarının kesilmesidir. Çünkü Suriye tarihinde Müslüman Kardeşler'in de bir yeri var. 79 yılında Müslüman Kardeşler ayaklanmış ve ayaklanma 3 yıl boyunca devam etmiştir.

3 yıl süren ayaklanma 82 yılında bastırıldıktan sonra Müslüman Kardeşler kadrolarının hepsi Türkiye'ye geçti.

Bab Kentinin Demografik Önemi

Bab - Efrîn – Ezaz çevresinin Türk devleti tarafından bombalanmasının diğer önemli bir nedeni ise, bölgenin halklar mozaiği olmasıdır.

Bab tarihten bu yana Türkmen, Ermeni, Arap ve Kürtlerin bir arada yaşadığı bir bölgedir. Bu bölge Şehba olarak da bilinen bir bölgedir. Bu bölgede ağırlıklı olarak Kürtler, Araplar, Türkmenler bir arada yaşıyor.

Bab kentinin bir diğer önemi farklı halkları, farklı inançları ve farklı kültürleri içinde barındırıyor olmasıdır. Türk devletinin bölgeye yönelik saldırılarının asıl nedenlerinden biri de, Kürt halkının elde ettiği tarihsel kazanımlardır. Ayrıca Kürt halkının diğer halk ve inanç toplulukları ile buluşmasıdır.

Kürtler, Rojava Devrimi ile ağır bedeller ödeyerek topraklarını, birlikte yaşadığı farklı halk ve inanç topluluklarını DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam, Sultan Murat Tugayı vb. çetelerin saldırılarına karşı korudu. İşte Kürtler ödedikleri bu ağır bedellerle de Rojava ve Suriye'de yaşayan halklarla eşitlik, özgürlük, adalet temelinde buluştu.

Bab Kentinin Anlamı ve Stratejik Önemi

Bölgesel ilişkilerin geçiş noktası olan Bab kentini almak psikolojik üstünlüğün yanı sıra askeri ve siyasal üstünlüğü de ele geçirmek anlamını taşıyor.

Bab kentini almak Kilis'ten başlayıp Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek Ezaz'a, oradan da Halep'e uzanan koridor da Türk devleti tarafından DAİŞ ve SUK çetelerine lojistik ve askeri destek sağladığı hattın tümden koparılması anlamına gelecektir.

Bu hattın koparılması ile beraber Şehba bölgesinde DAİŞ ve SUK çetelerinin işgali altında bulundurduğu alanlarda ağır darbe yemesini beraberinde getirecek ve Türk devleti de darbelenecektir.

Bab kentinin özgürleştirilmesi ile birlikte Halep ve Bab kentinin kuzeyinde bulunan Ezaz, Marê, Til Rifat'tan oluşan Şehba bölgesine daha fazla hükmetme imkanına sahip olunacak.

DEVAM EDECEK...

Jîr Arjîn / El Bab

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Ozgurlesmeyi  bekleyen  sehir  El  Bab  2  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.