AKP-RTE rejiminin 2017 bütçesi şimdiden 46,9 milyar TL açık veriyor
Ekonomi / 31 Aralık 2016 Cumartesi Saat 11:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye halkına AKP-Erdoğan rejiminin reva gördüğü 2017 bütçesi, 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu adıyla, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre, bütçede 645,1 milyar lira gider, 598,3 milyar lira gelir öngörüldü. Resmi Gazete'nin diğer mükerrer sayısında da 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu yayımlanarak yürürlüğe girdi. 2017 yılı bütçesinin 46,9 milyar TL açık verecek

 AKP-Erdoğan Rejiminin Kamu Fonlarını Kendi Çıkarına Kullanma Gayreti!

Uzun süre sonra bütçe açığı konusu tekrardan ekonominin gündemine girdi. Mali disiplin ve faiz dışı fazla veren sıkı maliye politikası uygulama döneminin genişleyici maliye politikası dönemine evrildiği söylenebilir. Erdoğan-AKP iktidarı kısa dönemde kitle desteğinin sürdürmek ama esas olarak sermayenin krizini aşmaya yönelik olarak uygulamaya soktuğu yeni politikanın büyük bir kaynak israfına yol açacağı bütçe kompozisyonundan da anlaşılıyor. Özellikle AKP’nin kamu fonlarını kendi siyasi çıkarları için kullanma gayreti, maliye politikasının en temel ilkeleriyle çelişkili uygulamalara yol açacaktır. Bütçe açığı bu çerçevede tahmin edilenin çok daha üzerinde gerçekleşeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

'Gizli Hizmet' Kasım Ayında Tavan Yaptı!

Maliye Bakanlığı, Kasım ayı bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Örtülü ödenek harcaması, 2016 yılının rekorunu kırdı. “Gizli Hizmet Giderleri” kaleminden Kasım ayında yapılan harcama 228 milyon 238 bin lira oldu. Nisan ayında örtülü ödenekten 210 milyon harcanmış, bu kalemin ekim ayı sonucu ise 119 milyon olarak açıklanmıştı. Güvenlik ve savunma harcamaları da Kasım ayında tavan yaptı. Güvenlik ve savunma için 837 milyon 350 bin TL harcandı. Ekim ayında bu kalem için 477 milyon TL harcanmıştı. Kasım ayında silah, araç gereç ve savaş teçhizatları için 384 milyon 557 bin TL harcandı. Ekim ayında bu rakam 103 milyon olarak tabloya yansımıştı.

Bir Bilinmez Olarak “Gizli Hizmet Giderleri” Rekor Kırdı

Güvenlikçi politikalarla her geçen gün şiddeti ve savaşı tırmandıran iktidar, halkın öz kaynaklarını halka karşı kullanmaya devam ediyor. Bundan öte, iktidar bu kaynakların nereye ne kadar kullanıldığını da örtülü ödenek harcamaları adı altında gizleyerek kirli savaşı finanse ediyor. Savaş suçları nasıl örtülemezse, örtülü ödenek harcamaları da gizli kalmayacak, eninde sonunda halkın bilgisine sunulmak durumunda kalınacak.

Hazine Müsteşarlığı, 30 Kasım itibarıyla merkezi yönetim brüt borç stoku verilerini açıkladı. Buna göre, Merkezi Yönetim brüt borç stoku 751,8 milyar lira olarak hesaplandı. Borç stokunun 468,2 milyar lira tutarındaki kısmı Türk lirası cinsi, 283,6 milyar lira tutarındaki kısmı ise döviz cinsi borçlardan oluştu.

Borç stokunun hızla artmaya devam ettiği görülmekte. Özel sektör borçluluğunun da bu rakamlara eklendiğinde borçluluğun GSYH’ye oranı hızla yükselerek %60’ın üzerine çıkmış durumda. Borç oranı kadar borçların çevrilebilirliği de büyük önem taşımaktadır. Türkiye’nin içinde bulunduğu politik ve iktisadi koşullar bu oranda bile bir borcun çevrilmesinde ciddi sorunlar yaratmaktadır. Düşük borç oranı ile övünülerek geçiştirilen yıllar boyunca finansal yapının kırılganlığını sürdürmesi ve bu konuda önlemler alınmaması nedeniyle düşük borçluluğun bile çevrilemezliği durumu ile karşı karşıyayız.

Türkiye Kişi Başına Düşen Sosyal Koruma Yardımında 14. Oldu

Seçilmiş Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler içinde, kişi başına düşen sosyal koruma yardımlarında 19 bin 818 avro ile Lüksemburg’un ilk sırada yer aldı. Bunu 12 bin 934 avro ile İsveç, 11 bin 374 Avro ile Hollanda takip etti. Türkiye ise 2015 yılı için 1.166 Avro ile 14. sırada yer alırken, Bulgaristan 1.061 Avro ile sonuncu oldu. Birinci ve sonuncu sıra ile olan farklar incelendiğinde 14. sırada olmak ile sonuncu olmak arasındaki farkın önemsizliği görülüyor.

Gün ışığı bile paralı oldu. Enerji giderleri rekora koştu. 30 yıldan fazla hizmeti olan memur emeklilerine ikramiye ödenecek. Yeni düzenlemeye göre, en düşük memur emeklisi 10 bin liradan fazla ikramiye alabilecek.

Karanlık Günlerin Nedeni Ortaya Çıktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı olan Enerji Bakanı Berat Albayrak, kalıcı yaz saati uygulamasının daha fazla enerji tasarrufu getireceğini ileri sürmüştü. Kararın ardından Kasım ayında enerji tüketiminde rekor kırılırken, tasarruf iddiaları yalanlanmış oldu. Milyonlarca yurttaş karanlıkta işe ve okula giderken, enerji şirketleri yaptıkları kârla sabah karanlığından beklentilerine ulaşmış oldular.

Rusya’da reel harcanabilir gelirler yıllık bazda %5,6 düştü

Rusya Devlet İstatistik Kurumu (Rosstat) tarafından açıklanan verilere göre; Rusya’da reel harcanabilir gelirler Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yıllık bazda yüzde 5,6 düşerken, bu yılın ilk 11 ayında ise yüzde 5,8 geriledi.

AB Rusya'ya ekonomik yaptırımları 6 ay uzattı

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’yı istikrasızlaştırması nedeniyle Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay uzatmaya karar verdi. AB Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırması nedeniyle AB'nin uygulamakta olduğu ekonomik yaptırımların 31 Temmuz 2017’ye kadar uzatıldığı bildirildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): AKP-RTE  rejiminin  2017  butcesi  simdiden  46  9  milyar  TL  acik  veriyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.