Efrin Direnişi Kürtlerin Kaderini Belirleyecektir
Politik Analiz / 06 Nisan 2018 Cuma Saat 06:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barbar Türk devletinin öncülük ettiği ve sözde demokratik devletlerin(AB vb.) sessiz kaldığı Efrin işgal saldırısı artık amacını da belli ettirmiştir

 Yine özellikle ABD’nin pratiği ile çelişen söylemleri Kürtleri halen bir pazarlık konusu yapma gayretinde olduğunu göstermekle beraber, Rusya’nın yaklaşımı ise kendi ilkesiz politikasından da taviz vermeyeceğini açık bir şekilde göstermektedir.

Kürt halkı için, Arap baharı sürecinden bu yana en zorlu süreç başlamış durumdadır. Elbet bu süreç Rakka’nın özgürleşmesi ve Kerkük işgali ile başlamıştır. Efrin işgali bunun sadece devamı niteliğindedir. 

Efrin’in işgali ile Faşist Türk devleti topyekûn saldırmış, NATO, BM, ABD AB’nin ise sessiz kalarak saldırılara ortak olmuştur. Yine Erdoğan’ın Vatikan’da Papa Francisco, Ankara’da ABD Dış ilişkiler Bakanı Rex Tillerson ile görüştükten sonra Türk devletinin Efrin işgalinde ki şiddetini artırmıştır. Bu nedenle Efrin işgal saldırısı artık uluslararası bir saldırı şeklini almıştır.  Ortak amaçları ise Kürt özgürlük hareketini denetim altına aldıktan sonra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelmektir. Yani Kürtleri iradesiz bir şekilde statüsüz geleceğe taşımaktır.

ABD’nin Ortadoğu’daki genel durumu belirsizliğini korusa da, Şii yayılması ve Rusya politikası karşısında ki tavrı ve kendisinden giderek uzaklaşan Türkiye’ye bakıldığı zaman pek güçlü olduğu söylenemez. Özellikle Iran, Irak ve Suriye’de kesişen Şii Hilaline karşı en az şuan çaresiz olma görüntüsü ABD’yi kendisini daha da güçlendirecek alternatifleri yaratmaya yönelmektedir. Bunu Kürt Özgürlük Hareketi ve Türkiye’ye yönelik yapmaktadır. Bu iki gücü kendi denetimine almak için Efrin sürecini kullanmaktadır. Uluslararası hukuku Türklere karşı, Efrin işgalini de Özgürlük Hareketine karşı kullandığı ortaya çıkıyor. Sonuç olarak ABD her iki durumdan kazanmaya çalışmaktadır. Ancak ABD, Rusya’nın tüm üstünlük alma planlarına karşın daha ciddi diplomatik hamleler yapmaya çalışıyor. Rusya’yı uluslararası arenada zorlamak için İngiltere ve AB’nin de desteğini alarak Rus diplomatlarının sınır dışı edilme sürecini başlatmıştır.

 Rusya Türklerin ABD ile Stratejik ortaklığını bilmesine rağmen Türklerle Kürtler karşılığında işbirliğine gitmiştir. Ruslar bununla ABD’nin bölgedeki etkinliğini azaltmaya yönelik olsa da temel amacı Suriye rejimini bölgedeki varlığını güçlendirmektir. Bunun yanında Türkler ile NATO’yu karşı karşıya getirmeye çalışmaktadır. Her ne kadar Rusya ve ABD arasında Suriye’deki savaş konusunda belli antlaşmalar olsa da NATO bu iki devlet için kırmızı noktalardır. Bu nedenle Türklerin bu kırmızı noktaya yaklaşımı aynı zamanda her iki devletin ilişkisi konusunda belirleyici olacaktır.

İran son dönemde kendi içindeki dengesiz isyanlarla uğraşırken Afganistan ve Pakistan sınırındaki DAİŞ çetelerinin olası bir saldırısına yoğunlaşmış görünmektedir. İran’ın içerisinde olduğu bu süreç Suriye’de Rusya’nın söz sahibi olmasını sağlamıştır. Bu nedenle İran önümüzdeki günlerde daha farklı bir şekilde gündemde olmaya çalışacaktır.

Süreç Rusya’yı Türkiye üzerinden kontrol etmeye çalışacak bir Amerika, Rusya ve ABD çelişkileri arasında Kürt Özgürlük Hareketi önümüzdeki günlerde daha fazla ön planda olacaktır.

Yukarda dile getirdiğimiz tüm durumları esas belirleyecek Kürt halkının tüm saldırılar karşısındaki tutumu olacaktır. Özellikle tüm dünyanın Efrin işgali karşısındaki ciddiyetsiz tavırları mutlaka değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Kürtler kendi öz iradesi dışında hiçbir dış desteği ihtiyaç duymadan kaderini belirlemelidir. Bu nedenle önümüzde ki süreçte Kürtler için yoğun bir savaş ve direniş süreci yaşanacaktır. Özellikle diplomatik alanda Ortadoğu’da Kürtlerin güvenliğinin olmadığı bir alanda kimsenin güvenlikli olmayacağı, çıkarlarını koruyamayacağı görülecektir.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Efrin  Direnisi  Kurtlerin  Kaderini  Belirleyecektir  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.